Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Pujcovna PDA - co si o tom myslite?

Pavel Koza (4761)|14.3.2006 21:10
Uz priblizne pred rokem me napadla myslenka na vytvoreni jakesi "pujcovny PDA". Hlavnim smyslem pujcovny by bylo umozneni uzivatelum "osahat" si zarizeni, ktere si napriklad chteji koupit, v klidu sveho domova. Nebudu ted zabihat do podrobnosti, spis by me zajimalo, jak by se vam podobna sluzba libila akolik byste za jeden den pujceni byli ochotni zaplatit. Zadarmo to samozrejme nebude, moje ramcova predstava je 250-500Kc/den podle porizovaci ceny zarizeni, ale vsechno vcetne ceny by bylo predmetem podrobne rozvahy. Prosim pouze hodnotne nazory, myslim to skutecne vazne:)

Takze kdyz to shrnu, mam na vas, ctenare, nekolik zasadnich otazek:

1. Meli byste o podobnou sluzbu skutecne zajem? Uvitali byste pred zakoupenim zarizeni moznost si zarizeni v klidu sveho domova otestovat a trochu si s nim "pohrat" i za cenu nekolika stovek navic (pripadnou slevu pri nakupu neslibuji, ale mozna by sla zaridit)?
2. Kolik penez byste byli ochotni za zarizeni za JEDEN DEN zaplatit? Konkretne napriklad za Acer n310 (porizovaci cena cca. 9000Kc), Dell Axim X51v (cca. 15000Kc) a HTC Universal (cena priblizne 25000Kc)?
3. Jak dlouha zapujcka je pro vas optimalni? Pocitam,z e dele nez 3 dny by nesly, ale zase je to jen napad...
4. Byl by pripadne zajem i o prislusenstvi (GPSky, BT a WiFi karty a podobne)?

To je asi tak vse. Vzhledem k tomu, ze by zrizeni "pujcovny" vyzadovalo nezanedbatelne investice, to neni mozne provest ze dne na den, ale z vasich emailu ci prispevku se domnivam, ze zas tak zbytecna sluzba by to byt nemusela. Cekam na vase komentare. Diky:)
Dominique (151)|14.3.2006 21:17
strucne:

1) drive mozna, dnes, kdy ma pda uz skutecne kazdy by to byla otazka. u vetsi investice bych zajem urcite mel
2) +- 2% z ceny
3) 1 den
4) urcite, za +- 2% z ceny jako u pristroju
vita_ce4you (18)|14.3.2006 21:56
Pujcovna prislusenstvi by se mi libila, kolikrat to stoji i polovinu ceny pda a clovek nevi, jestli mu to bude vyhovovat
atomion (1159)|14.3.2006 22:01
Tak tento nápad mě vcelku zaujal... Bylo by to fajn!! S těm +-2% souhlasím a myslím že je to tak adekvátní.. U MDA bych viděl zkoušecí dobu spíš tak na 2-3 dny.. A to příslušenství by se taky hodilo.. Každopádně dobrý nápad!! :yes:
Sweetboi (23)|14.3.2006 22:10
presne tak, ja se nemuzu rozhodnout jakou GPS a jaky navigacni soft ....
na jeden den by mi to stacilo ...
dobry napad ... ale riskantni ... starosti s podvodniky, opozdenemu vraceni, poskozene zarizeni a pak dohadovani ...

S.
AlienSmidy (109)|14.3.2006 22:52
fakt dobrej nápad....taky mě to kdysi napadlo, ale neměl jsem prostředky.

add 1: Někdy bych měl proste zájem o vyzkoušení zařízení někde v klidu domova, nebo proste jen na napsání recenze, ale většinou to vyřeším půjčou přímo od prodejce nebo pak třeba ET, Nebo TM,ale tam se plati jako záloha cena zařízení a 150/den.

add 2: jsem pro cenu viz nahoře, +-2% ceny zařízení

add 3: jak se to vezme, na PDA asi tak 1-3 dny, mno a na MDA pak asi tak týden, jestli vyhovuje a jestli nemá mouchy :-)

add 4: to by bylo asi nejvíce super, to tady nikdo nemá.A myslím si že ani nikde jinde :O
trminek (88)|14.3.2006 23:02
Naprosto skvělý nápad. Myslím že podobná služba na trhu chybí. Někdo zde namítl, že v dnešní době si není jistý úspěchem to nemá cenu, ale já si osobně myslím, že i v dnešní době je velké množství uživatelů, kteří si raději za službu, která jim umožní před koupí zařízení osahat, připlatí než pak být ze zařízení otrávený. Já nyní dal na recenzi jednoho zařízení a pak jsem se ho jen težko zbavoval neboť mi nevyhovovalo. Na druhou stranu je také dost uživatelů kterým jde o každou korunu, ale ti se mohou spolehnout například na vynikající recenze zde na fóru :-) U příslušenství také není o čem hovořit. Myslím si, že cena do 500 korun za den je přiměřená už u přístroje za 8000 tis. A za 1 - 2 dny se dá velmi dobře zařízení otestovat a zijstit co komu vyhovuje nebo nevyhovuje. Také to bude dobré na to, že bude vidět po předchozích uživatelích jak dané zařízení mechanicky složí třeba po 3 měsících provozu.
kubisz (1054)|14.3.2006 23:14
ten den by stacil, cena do 500,- a prislusenstvi urcite, jen sem nepochopil to s tema uzivatelama? jakoze by to bylo jen pro registrovany na serveru? pak se teda hlasim jako sklad pro brno :))
ElSoft (1244)|14.3.2006 23:19
1, Osobne by mi asi stacilo osahani na nekolik hodin nekde v kavarne, zbytak si clovek muze precist v diskuzich, neco jineho by bylo u naprastych novinek

2, 1-5% z ceny zarizeni a podle orientace na zakazniky

3, dobu bych pevne neurcoval, nekomu by mohl vyhovovatat den, jinymu tyden, kdyz si za to zaplati, tak proc ne;)

4, prislusenstvi je uz zajimavejsi a je zde vetsi prost, neco uz pujcuje firma Sunnysoft
Kája_oldd (759)|14.3.2006 23:20
Zajímavý nápad, ovláště to příslušenství, ale měl bych dotaz, i když je to zatím jen ve fázi průzkumu "trhu":) , jak by se řešilo, mno zabezpečení.
Teoreticky by nebyla od věci záloha, tak by mne zajímala jestli by se plánovala a jak by teoreticky byla vysoká, popř. by stálo za to zažízení pojistit (pokud to tedy pojišťovna nějak rozumně umožňuje), což by se mohlo také prodražit.
Omlouvám se za zbytečné otázky, jsem jen zvědav, odpovědi nejsou nutné, budu za ně rád:)
kubisz (1054)|14.3.2006 23:23
ta zaloha by pocitam byla nutna v kazdem pripade a asi ve vysi ceny zarizeni... (pokud by pojistovna neprohlasila jinak...)
dharar (9)|14.3.2006 23:56
Takovou sluzbu bych uvital a investovane cca 500-ky nelitoval. Uz se mi povedlo koupit PDA, ktere by mi papirove vyhovovalo, ale realita byla jina a slo pryc.Ted k bodum:
ad1) urcite
ad2) dle ceny zarizeni, souhlas 2% +
ad3) 3 dny PDA, 5 dni Smartphone, komunikatory
ad4) proc ne

Striker_ce4you (224)|15.3.2006 01:35
Super napad, ta pujcovna by mohla mit vice oblasti dle zamereni jednotlivych PDAcek (jako napr. Sunnysofti pujcovna PDA s navigaci nebo pujceni MDA, Smartphounu atd.)

1) Zajem ano, pokud by byla sleva pri koupi pres pujcovatele tak urcite ano - na druhou stranu me osobne daji vice zkusenosti konkretniho "duveryhodneho" uzivatele (napr. pri srazu) vice a navic si chci zarizeni osahat sam a az pote se dostat k manualu, ale to je o pristupu a jesitnosti ... ;)

2) PC 10.000,- - 300,- / 15.000,- - 450,-/ 20.000,- - 550,-/ 25.000,- - 700,- - zaloha ve vysi cca 20-30% PC zarizeni (pokud to vyhovuje pojistce)

3) pouzivam PDAcko cca rok a neco - myslim, ze by mi na vyzkouseni stacil 1 den (a asi bych nebyl ochoten investovat do zapujcky bez vazneho umyslu vice) - jestli by to stacilo i uplnemu zacatecnikovi nejsem uz schopen odhadnout, ale myslim, ze ne - pak by cena zapujcky byla neumerne vysoka

4) zcela jiste ano - napr. o GPSce jsem vazne/nevazne uvazoval 3-4 mesice, kdyz mi ji pak kamarad pujcil na vyzkouseni tak jsem s koupi otalel asi 2 dny ;)

EDIT: porizovaci cena PDAcka pravdepodobne hraje u casti potencialnich kupcu velkou roli - pak by "dalsi" vydaje (byt opodstatnene) mohly byt opravdu velkou prekazkou tohoto napadu.
Mefisto (231)|15.3.2006 02:19
Umysl dobrej
Navratnost v nedohlednu
Zaloha v hodnote pristroje (jakakoliv mensi a je po zarizeni - vlastni zkusenost z pujcovny)
% z ceny nebo tech 500,-
Organizacne a financne dosti narocne
Smysluplne pro velky obchod, ale takovy u nas neznam

Ale jako tema na pokec dobry
sabak_ce4you (59)|15.3.2006 04:22
Hmm, myslim ze v dobe Inet shopu a zakona umoznujici zbozi bez udani duvodu vratit zbozi do 14 dnu, pricemz mraky supermarketu nabizi to stejny az na mesic, je tahle nabidka temer zbytecna. Pokud nabidnes nejakou uplne super novinku, ktera na trhu jeste moc neni, par nadsencu se mozna najde, ale ja si pockam na prvni recenze od techto nadsencu a pak si to koupim pres inet s tim ze pokud mi to nesedne,tak to zbozi holt vratim :-)
Adam
Kavy (374)|15.3.2006 08:27
Něco se dá omrknout na srazech,ale doma je doma.Přece jen cena nemůže být oc vysoká.Protože chtít třeba 500 za den,to bych nedal.Raději bych se snažil co nejvíc omrknout na srazech.
Možná by šlo udělat po půjčení určitou slevu na případné zakoupení stroje.Samozřejmě nového.
mcalbi (62)|15.3.2006 08:38
Fakt super nápad.
Určitě bych byl rád si zařízení skusit více než 15 minut u prodejce.Jsem za to schopen zaplatit do 500Kč za den. Než litovat, že jsem si měl koupit jiný model.
Hlavně kupuju zařízení do naší firmy, tak že se potýkám s otázkou, bude tomu člověku pasovat nebo ne. Tak hle bych mu ho pučil na oskoušení.
Tak, že ještě jednou super nápad. Hned bych toho využil.
MilanSu (823)|15.3.2006 08:52
Napad by to byl skvely, ale nedovedu si predstavit vzhledem k nabidce PDA a prislusenstvi na trhu, kde vzit prostredky na takove mnozstvi pristroju, a tim navratnost investice. Kdyz vemu v prumeru cenu 10000, a 500 na den, muselo by si zarizeni pujcit alespon 20 lidi, aby se mi vratila investice. Zda se to male cislo, ale ja nez bych jel 2x do Prahy a dal jeste 500, tak si projdu tady nazory, diskuse a rezenze a zjistim co potrebuji.
Ale samozrejme je to jenom muj osobni nazor
padrinos (72)|15.3.2006 09:18
Jsem pro nápad pujčovat příslušenství. Př: GPS, bluetooth klávesnice atd.
Bylo by fajn vše vysoušet dřív než to koupit.:D
awatar (20)|15.3.2006 09:27
taky bych byl pro pujcovat prislusenstvi, protoze neni ani tak drahe, tak by nemuselo byt vysoke pujcovne :)
Melvin_ce4you (12)|15.3.2006 09:35
Já myslím, že optimální variantou by bylo půjčování především GPS příslušenství, případně celých navigačních setů. Jezdím na dovolenou 2x do roka a kupovat kvůli tomu GPS modul a např. Dynavix je pro mě nepřijatelné. Mít pár TomTom GO nebo PDA s Dynavixem a GPSkou by snad ani nebylo tak moc náročné.
Kato_ce4you (970)|15.3.2006 09:54
No tak ja bych to videl takhle: Kdo jeste PDA nemel (na toho je zjevne tato sluzba cilena), tak nejspis o teto sluzbe nebude vedet, ale budiz... Clovek, co PDA uz mel, tak mu na "dukladne osahani" opravdu staci sraz ce4you a na zbezne osahani navsteva prodejny PDAcek... System si zas tak moc zkouset nemusi. Pokud by si ovsem chtel vyzkouset PDA s GPS, tak to naopak potrebuje aspon 2 dny na otestovani.. Tolik z me strany k bodu 1.
K bodu 2 - ta 2% by asi sla
3. viz 1
4. z me strany by jednoznacne zajem byl o WiFi a nejspis i GPS... dle reakci by tedy asi zajem byl i od ostatnich ;)

:!: OVSEM - bod cislo 5 - meli jste nekdy nekdo nejakou pujcovnu? Vite, jak to chodi? Predem rikam, ze ta PDAcka by vypadala po par mesicich k nepoznani :( A o prislusenstvi bych mel taky hooodne velky strach - nehlede na to, ze bys to musel nejak hodne dobre pravne osetrit - ovsem to uz se asi da bezproblemu.
Aby to nevypadalo, ze nevim, o cem mluvim - soused si pronajal byvaly plavecak, koupil auticka na dalkove ovladani, v plavecaku udelal trat pro ta auticka a muzete tipovat, jak to dopadlo. Prvne zjistil, ze ten povrch, co tam ma doslova "trha" pneumatiky - nove pneumatiky pro takovahla auticka nejsou zrovna nejlevnejsi zalezitosti, takze zacal vyrabet pneumatiky sam a jeste je prodaval ostatnim modelarum. Ovsem auticka byla za chvilku dotriskana, tak aby to vypadalo trochu k svetu, tak je furt opravoval/kupoval celou novou kastlu. Ovsem auticka se taky nekdy znicila pri jizde - kdyz do sebe lidi moc triskali/nevybrali zatacku ap., tak se nejen nicila kastla, ale taky to dalo zabrat podvozku - to uz byl vetsi problem. O problemech, kolik toho vydrzela baterka nemluvim... (musela to byt auticka na baterky, protoze benzinaky nechteli povolit - bazen musel zustat neporusen a hlavne z hygienickych duvodu a blablabla - proste benzin ne, takze baterky) Jedno auticko stalo zhruba 20000Kc - auticek mel naraz nejakych 6 a muzu rict, ze po prvnich par mesicich, kdy byl v zisku sel velmi rychle do dost minusovych cisel. Paradoxne nejvetsi prijem mel z reklamy, kterou v te hale mel po zdech.. Takze do roka a do dne zkrachoval :?
Nerikam, ze se to neda nejak lip osetrit - pohlidat si ty veci trosku vic v podminkach ap. a taky nerikam, ze se daji auticka srovnavat s PDAckama, ale tak trosku jako nastrel toho, s cim clovek musi pocitat i kdyz by s nekterymi vecmi upravdu pocitat nemusel.

Btw. jestli tam bude na kazdym PDAcku samolepka s fotkou a podpisem Pavla Kozy, tak se cena zvysuje o dalsi 2% navrch :D :yes:
czfoto_ce4you (0)|15.3.2006 11:13
Samozřejmě jsem pro a pro inspiraci píšu, jak toto řeší prodejna FotoŠkoda: záloha ve výši plné ceny zařízení, půjčovné za týden 10% z ceny, nevím, jestli u nových věcí ne více. Je to hodně, ale obávám se, že jinak by to nebylo rentabilní. I tak bych to rád využil.
Zdravím Luboš
zedino_ce4you (63)|15.3.2006 14:11
myslim ze s tymto nazorom sa dost stotoznujem, treba si uvedomit, ze ak si niekto pride takuto vec vypozicat, pravdepodobne si ju bude chciet aj kupit, vyberie si teda pravdepodobne k zapozicaniu vec, kt. uz ma viac menej vyhliadnutu, aspon ja by som to tak urcite spravil, takze plna zaloha - jedina istota ze sa k danej veci bude spravat ako k vlastnej, + poplatok 5-10% ceny, kt. sa mu v pripade kupy daneho produktu z celkovej ceny odpocita, ak to nekupi vrati sa mu zaloha, urcite by to mal vybavovat clovek kt. sa v PDA/MDA vyzna a teda by kupujucemu poradil podla jeho poziadaviek, tym by sa do urcitej miery minimalizoval zly vyber
Mefisto (231)|15.3.2006 15:19
2Melvin: Pri cene TT go a podobne by si to muselo pujcit do dvou let tolik lidi aby se to zaplatilo a jeste na sebe vydelalo, neb podle odhadu to nebude jiz pouzitelne.

2Kato: Ano, prumysloveho naradi a muzu rict ze je to fakt des a to vrtaci a bouraci kladiva snesou hodne, ale kolikrat po roce byly na odpis jen proto jak s nimi lide zachazeli. Hold z ciziho vlastni krev netece a reci ze vsichni nejsou stejni si kazdy muze strcit zaklobouk.

2czfoto: To je tak optimalni, pujceni na tyden je porizovaci cena cena + 10%.
Jak je zaloha o malo mensi tak se to nevrati a na nikom si stejne nic nevezmes, takovejch dluzniku je a co jsou v klidu.

2zedino: Prepac, ale jistotu nemas zadnou a navic pri vraceni nemaz zadny pravni narok si nechat zalohu a ten dotycny to zarizeni, kdyz ho treba odre a nebo cely vymaze a podobne. Nejhorsi je ze to musis vratit a pak narokovat skodu. Vim reknete ze je to blbost, taky kdyz prijde nejakej juhan s odrenym tak se mu vrati treba o litr min, ale pokud natrefis na kosa co se vyzna muzes to mit osetreny jak chces a stjne pohoris.

Jo a pojistit? Tak vesnu :)



zedino_ce4you (63)|15.3.2006 16:56
mozes dat do vypozicnej zmluvy ze ak sa s pristrojom nieco stane ..., ja nevioem, nie sa pravnik ani som nikdy nic takto nepoziciaval, ale mozno by sa to dalo, to je otazka na toho kto to bude prevadzkovat ako to bude mat osetrene, si stejne myslim ze tieto veci si budu musiet stejne dotiahnut oni sami, tu jke diskusia o tom ci to ma vyznam a za kolko takze ja si myslim ze to vyznam ma a ten kto to v konecnom efekte chce tak bude mat ochotu dat za pozicne 5-10% zakladnej ceny produktu, okrem toho si myslim ze tyzden je vela, vsetci (teda OK - ja - aby som negeneralizoval) sme stravili najviac suvisleho casu za tehlou´prve 2-5 dni, zaklad co sa da s PDA/MDA robit premakas za cca prvych 48 hodin, takze si myslim ze tyzden je zbytocny a zvysuje sa riziko poskodenia :(, ale to len tak uvazujem, mozem sa mylit

PS: no k tomu suvislemu casu, myslim ze teraz travim pri Univerzalovi casu viac, nielen preto ze je :)) new ale aj preto ze uz viem co s nim robit a hlavne s nim denne robim, bez PDA/MDA ani na krok :))
hrtak_ce4you (314)|15.3.2006 18:21
myslim si, ze realne z hlediska zisku je to kravina - investice by byla silena - bylo by potreba aspon 20 zarizeni v cene +/- 13k. A ted - lidi kteri si kupuji prvni PDA se o tom dozvi tezko - pokud tedy nebude nejaka smlouva se sunnysoftem, ahmobile etc. (A to zapominam, ze PDA maj k prodeji i treba TESCO nebo DatArt, kde nakupuje drtiva vetsina lidi).
Za sebe muzu rict, ze se me napad libi, ale to je vse - urcite bych za to penize nedal, to radeji mrknu na sraz a recenzi byva vzdy po netu dost. A myslim, ze z tech lidi co turikaj, jak je to prima by sluzbu vyuzili 2-3. Budme realisti. A co teprve poskozeni - vim jak nekdy dopadnou veci zapujcene znamym a co teprve lidem, ktere neznam...
Takze zaver - pokud to ma byt za ucelem zisku -> podle nerentabilni. Pokud z lidumilstvi - proc ne :o)
Ale treba sem jen moc velkej pesimista
1) ne
2) pokud ano, tak max 300 (u vsech zarizeni)
3) den dva mi staci
4) ano u drazisho prislusenstva urco, to bych mel zajem mozna aj ja :o)
duffioso (537)|15.3.2006 18:34
Ja osobne si myslim,ze Pavel tim,ze udal zrovna ta zarizeni,ktera udal,myslel,to,ze by mohl zatim pujcovat zarizeni sva!Aspon tak jsem to pochopil a myslim taky,ze ma dost moznosti,ziskat zarizeni na ruznych konferencich a nebo predvadecich akcich se slevou a nebo dokonce jako MVP i za symbolicke ceny,cimz by samozrejme jeho skoda nebyla tak velika,pri poskozeni,nebo nedej boze pri ztrate te dane vecicky!!Samozrejme,ze by to ztrata byla,ale zaroven si myslim,ze by to sanci na jakys takys uspech mit mohlo!Ovsem neni nad osahani vecicky na srazu i s odbornym vyjadrenim toho daneho uzivatele!

PS:zkusit se to muze,ale opravdu bych zacal radsi s prislusenstvim!Radsi,lidi jsou vesmes dobri,ale .....vzdyt to vsichni znate!!!:((
DavidFawn (70)|15.3.2006 23:48
jo, ty 2 % z ceny jsou podle mne optimální... dal bych ale třeba výpůjčka na 1 den, nebo třeba na víkend... (hlavně pro gps, atd.) ... pro to gps je to myslím nejvíc potřeba (zkusit, co může člověk čekat atd.)
DavidFawn (70)|15.3.2006 23:49
jo a proti ztrátě by mohla být samozřejmě vratná záloha...
martinhamr_ce4you (486)|16.3.2006 06:59
Já si myslím že to je trošku finančně problematická věc.Velké pořizovací náklady by pujčovné značně navýšilo na tolik že by to přestalo být zajímavé.Platit 400Kč a více což nejsou malé peníze a mít za to jen max.3 dny zařízení v ruce.:no: Něco jiného by bylo pokud by to půjčovné šlo případně ve finále nákupu odečíst z pořizovací ceny přístroje.Ovšem to se dostávám do situace,že vlastně a teď na to apeluji každý prodejce by měl nechat zákazníka dostatečně dlouho se seznámit s výrobkem. což se někde děje a někde ne.
ipf (2136)|16.3.2006 07:51
1. Vyřešit pojistku není problém, např. Česká pojišťovna pojišťuje počítače na území celé EU.
2. Nej-nej-nej dotazy zní: Jaké PDA? a Je lepší Acer, HP nebo DELL? Čili spousta uživatelů vybírá mezi a nakonec si koupí Qtek. To ale znamená půjčit si 2-3 zařízení, tj. utratit více než 1k za vyzkoušení, a to už si většina zájemců rozmyslí. Navíc nevím, jak by to bylo se softem a příslušenstvím.
Tudíž, já bych to viděl na nějaké místo, kde by fungovala "zkušebna" cihel a příslušenství, kam by se dalo za mírný poplatek přijít, sednout si a testovat (a teď mne kamenujte za: nájemné, energie, dozor..... ;) ).
Pavel Koza (4761)|16.3.2006 08:12
[QUOTE="duffioso"]...myslim taky,ze ma dost moznosti,ziskat zarizeni na ruznych konferencich a nebo predvadecich akcich se slevou...[/QUOTE]

Ha ha ha ha ha ha ha... Kdyz nepocitam moznost nakupu za dealerske ceny, coz bohuzel v dnesni dobe znamena usporu par stovek na zarizeni, tak si vzpominam pouze na jedno darovane (ale pouzite) zarizeni, jedno darovane nove zarizeni, kde ovsem cena cla a poplatku za prepravu presahla porizovaci cenu a jedno kupovane zarizeni s 80% slevou. A pak mozna trochu delsi zapujcky. Za celych 6 let tvorby ce4you. To jen tak na upresneni, ze se skutecne v zadnych darovanych vecech neutapim;) Pokud mi to zarizeni nepujci Sunnysoft nebo nejaky osviceny vyrobce, musim ho koupit...

Jinak - dekuji za postrehy, nektere byly i z necekaneho uhlu pohledu. I kdyz vas mam rad, nejsem charita, abych vsechno platil ze sveho, v nejhorsim pripade bych musel koncit na "nule" (a ani to me vazne nelaka). Necham si to jeste ulezet, ale me nadseni ponekud ochablo.

2% jsou bohuzel realny nesmysl - 2% z porizovaci ceny znamena, ze abych byl na nule, musim to zarizeni pujcit 50x!, coz je mozne u auta nebo jineho vyrobku, ale ne u spotrebniho zbozi. Nehlede na to, ze i kdyby to vsechno slo jak na dratkach a darilo se mi pujcovat v prumeru na dva dny tydne (ze zacatku mozna vic, po par tydnech mene), tak bude trvat pul roku, nez se k te padesatce dopracuju (pokud vubec). U prislusenstvi je to jeste horsi, tam by se denni vypujcky pohybovaly v radech desetikorun a pri predstave, kolik by s tim bylo prace (kontrola pri predani, kontrola pri prevzeti, otestovani funkcnosti, dobiti...) je muj cas uz preci jen ponekud drazsi... No a kdyz cenu znatelne zvednu, tak se jednak vyrazne snizi okruh potencialnich "zakazniku", ale hlavne budu pro cast z vas "ten hajzl, co na vas chce rejzovat".

Takze - mozna, az se objevi nejake zajimave nove zarizeni, ze to zkusim. Ale urcite to nebude levne a urcite to nebude masova zalezitost, ze koupim od kazdeho zarizeni 5 kusu. A pak uvidime...
Pavel Koza (4761)|16.3.2006 08:30
...anebo vite co? Jakekoliv hypoteticke tlachani nema valny smysl. Mam doma v tuto chvili tri zarizeni, ktera by nekoho mohla zajimat. Nabizim je k zapujceni za poplatek. Misto realneho businessu to alespon ze zacatku muzu pojmout tak, ze mi pripadni zajemci pomohou trochu snizit naklady, zarizeni jsem koupil za ucelem recenze a ne za ucelem zbohatnuti na zapujckach. A kdyz se to ujme, tak uvidime, co dal. Jedna se o zarizeni:

1) Dell Axim X51v, porizovaci cena 15000Kc
2) Qtek 9100, porizovaci cena 15000Kc
3) imate Jasjar, porizovaci cena 20000Kc

Tedy zadne uplne bomby pokud jde o vek, ale stale aktualni. Podminky pro zapujceni jsou (ramcove, necham si sepsat smlouvu pravnikem):

1) Slozeni vratne zalohy ve vysi 100% porizovaci ceny zarizeni
2) Podepsani zapujcniho protokolu se seznamem zapujcenych veci vcetne popisu jejich stavu
3) Cena zapujcky za 1 den je 400Kc, za 3 dny 800Kc
4) Je nutny OSOBNI ODBER a OSOBNI PREDANI, z duvodu kontroly nelze posilat veci postou. Mistem je Praha, idealne okoli stanice metra A Zelivskeho, ale to uz je na dohode.

To je asi tak vse. Pripadni zajemci piste SZ, nebo na email [EMAIL=p@vel.cz]p@vel.cz[/EMAIL].
Invin (14)|16.3.2006 08:45
Necetl jsem to cely, mozna uz to tu je. Pokud si clovek koupi zarizeni pres e-shop, tak ma narok na vraceni penez do 14dni, pokud je zbozi neponicene a v puvodnim stavu. Ve svem okoli znam par lidi, kteri toho vyuzivaji do posledniho dne. I ja jsem tak jednou menil TV tusim ze v Okay..pokud se clovek k zarizeni chova ohleduplne, tak ho nemuze za dobu testu ponicit. Vcera jsem se byl podivat v sunnysoftu (Brno) na moje budouci PDA. Prodavajici bych velmi ochotny :yes: , rozumnel tomu a v klidecku mi predvedl par modelu a mohl jsem si je otestovat. Hlavne jsem sel porovnavat rozdim mezi QVGA a VGA a uz vim, ze jedine VGA ;)
Surgical (2364)|16.3.2006 08:50
Hm a co pojisteni pro pripad zcizeni, nezavineho poskozeni ci zavady, ktera se nedejboze dle zakona schvalonosti projevi ausgerechnet 2. den atd.....

Nevim, myslim, ze manzelka, fajfka, pullitr, zubni kartacek....a PDA se nepujcuji :)
ipf (2136)|16.3.2006 08:59
Už jsem psal výše. Pojištění výpočetní techniky - mobilní, tj. notebooky, PDA apod. není problém. Já mám takto pojištěný NTB i cihlu proti odcizení, zničení či poškození, a to na úemí celé EU, a to včetně krádeže z auta, kde je ale omezení na dobu od 6.00 do 22.00 a nesmí to ležet na sedadle, ale v kufru, aby to nebylo vidět. Roční pojistka vychází cca na 8% pojištěné hodnoty.
Pojistka funguje, už mi bylo za dobu, co mám tuto pojistku (tj. 10let) hrazeno: 2x odcizení (jednou z auta, jednou z bytu zaměstnance), 1x zničení a 1x poškození po pádu u klienta.
UnionS8 (61)|16.3.2006 09:30
Zní to zajímavě. Já osobně jsem podobnou službu využil v obchodě s foťáky. Pořád jsem se nemohl rozhodnout, zda do něj jít, nebo ne, pak jsem si ho v obchodě na pár dní půjčil a bylo jasno.
Pro informaci posílám link na ceník půjčovného, který by možná stál za prostudování v souvislosti s PDA (s obchodem nemám nic společného, není to reklama :? ).
Výhodou jejich systému bylo, že pokud ste se rozhodli pro koupi, půjčovné vám vlastně odečtou z ceny foťáku. Pavlově konceptu by tohle určitě hodně pomohlo.
Zdenek Malinsky (9781)|16.3.2006 10:31
[QUOTE="Invin"]Pokud si clovek koupi zarizeni pres e-shop, tak ma narok na vraceni penez do 14dni, pokud je zbozi neponicene a v puvodnim stavu. Ve svem okoli znam par lidi, kteri toho vyuzivaji do posledniho dne. I ja jsem tak jednou menil TV tusim ze v Okay..pokud se clovek k zarizeni chova ohleduplne, tak ho nemuze za dobu testu ponicit.[/QUOTE]To je docela prasárna (pardon). E-shopy mají velmi malou marži, ještě sníženou o poštovné (přepravné). Protože jsou u nás zákony velmi nedokonalé, najdou se "vyčůránci"(pardon, ale jiný šlušný ekvivalent jsem nenašel), kteří toho náležitě využívají=zneužívají. Je to normální? To bych takhle mohl vystřídat za rok cca 26 PDA.:?

Už jsme o té půjčovně s Pavlem mluvili. Já jsem spíše skeptik a pesimista (ale pozitivní :D ). Chápu Pavlovo nadšení, ale:
1. Cenu zápůjčky zvýší poštovné a bankovní poplatky
2. Známe, jak se chováme k věcem, které nejsou naše. :sarcastic:
3. Dost lidí si bude myslet, jaký "vejvar" na té půjčovně Pavel nemá a budou závidět.
5. Hodně lidem se bude zdát cena za zapůjčení moc. (Neuvědomí si, že je to bude stát méně, když zjistí, že je jim PDA na nic, než když si koupí svoje za 15.000 Kč a pak ho za 12.000 s obtížemi prodávat, ale to je jejich problém.)
5. Budou problémy s reklamacemi=dohadování, zda už to bylo poškozeno nebo jsem to udělal já.
6. Určitě se nejdejeden, spíše více "vymočenců" (vic odkaz výše).
7. Taky se najde pár lidí, že Pavla napadnou za to, že v diskuzích chválí PDA, které zapůjčuje nebo prodává.

Můj děda říkával: "co nechceš mít, půjč".
martV (3)|16.3.2006 10:46
NE
jako placenou službu bych to nikdy nevyužil. Pro podobné účely využívám možnosti dané zákonem. Při objednávce "na dálku" máte 14 dní na vrácení zboží bez udání důvodů.

Hnusné pro obchody, že? Ale velmi užitečné pro otestování zboží.

Osobně si myslím, že takovouto službu by měly zavést kamenné obchody zdarma, pouze za zálohu.
Ivanm_ce4you (466)|16.3.2006 10:54
Spis bych se priklonil k pujcovani prislusenstvi.
Dat treba za BT GPS 2-3 stovky za vikend by bylo prijatelne, clovek by to ani nemusel chtit kupovat, ale stejne by ho to navnadilo. Za 10 vypujcek by to bylo zpatky.

BTW: vycuranci
Kupoval jsem pred rokem DVB-T pristroj pres e-shop a majitel tam mel klauzuli o zarizeni, ktere podleha rychlemu moralnimu zastarani a ze se na to nevztahuje to vraceni do 14 dni. Pokud to neni odsouhlaseno, nejde odeslat objednavka. Me osobne to prijde neseriozni, ale ...zrovna ty digitaly si hodne lidi "pujcuje", aby si to vyzkouseli.
Pavel Koza (4761)|16.3.2006 12:38
Panove a damy, prosim. Tohle nema byt diskuze o tom, jestli je nebo neni moralni si objednavat veci z e-shopu, kdyz predem vim, ze to vratim... Kdo chce, at tak kona, jeho vec, maximalne vec eshopu, ktery funguje jako levna pujcovna. Tady prosim piste pripominky k memu prvnimu prispevku. Dekuji.
klak (148)|16.3.2006 12:55
Odpovědi:

1) Zájem o půjčování bych určitě měl. Otázka je jak často - asi tak jednou do roka.
2) Cena tak do 500,- Kč/den (u těch nejdražších), ve vážných případech i více, ale to už by si to člověk opravdu hodně rozmyslel.
3) Zápůjčka minimálně do 3 pracovních (či 4 jakýchkoliv) dnů, i když moc nevidím důvody proč délku zápůjčky držet takto zkrátka.
4) O půjčení příslušenství jako je GPS, klávesnice, paměťové karty a podobně bych určitě také stál.


Taky už mě podobná myšlenka napadla a chtěl jsem se zeptat na fóru, zda už něco existuje. Zájem bych určitě měl, a to ne jen o nová zařízení pro vyzkoušení před koupí (přecijen nové zařízení si většina kupuje jednou za pár let), ale také o starší typy jako zálohu pro případ nouze při ztrátě či nutnosti opravy již používaného zařízení.

Už od prosince mi v PDA nedrží stylus, dva už jsem kvůli tomu ztratil, ale kde mám vzít den či dva bez PDA? To si můžu rovnou vzít dovolenou! :-/ Kdybych měl možnost si na dva dny půjčit stejný kus, tak výměna SIMky a přehrání komplet zálohy z paměťové karty je otázkou pár minut. Zálohu bych složil klidně i 100%, hlavně když by ta možnost tady byla :) Ovšem možnost zařízení pojistit taky není od věci.

Pokud by se taková půjčovna zřizovala, je třeba počítat i s vykuky kteří si tam nahrají novou ROMku a podobně. Půjčovat by se měla zařízení přesně tak jak se prodávají v obchodě! Zabránilo by to zmatku nováčků a potížím většiny nešťastníků s vlastním přístrojem v opravě.

Existence půjčovny by mohla být i v zájmu e-shopů. Při dnešní legislativě umožňující zboží vracet bez udání důvodu by se obchodům mohlo vyplatit existenci půjčovny na svých stránkách propagovat (případně půjčování zprostředkovávat) a doufat že tím sníží počet vracených zařízení. Taková půjčovna bu jim ale samozřemě nesměla konkurovat porodejem.
DavidFawn (70)|16.3.2006 14:55
já bych to viděl, že nejlepší je půjčovat to příslušenství...

třeba půjčení GPS na víkend, vyzkoušet jak to všechno běhá, případně spolupracuje s programem... a třeba řekněme 400 Kč od pátku do pondělí bych i bral... protože takový pda si člověk přece jenom zkusit v obchodě (i když omezeně) může, může si i přečíst recenze. ale gps si v obchodě zrovna moc nevyzkoušíte...
Mefisto (231)|16.3.2006 17:33
2ipf: Nechci polemizovat, ale jako firma mame taky pojisteny kde co, ale pokud je to pujcovna tak jeste nedavno nepojistili nic a to jen proto pujcovani.
cubas_ce4you (419)|16.3.2006 18:24
podle me je to spatny napad, mozna by se dalo uvazovat o pujcovne pouze v obchode, napriklad pujceni na hodinu, ale to je podle meho take velice stratove, kazdy si muze zarizeni osahat v kteremkoli vetsim obchode
Ivanm_ce4you (466)|17.3.2006 08:35
Nekdo tu psal, ze ma pojisteny NTB ... Nemyslim, ze by sla udelat prijatelna pojistka na veci, ktere jsou urceny na vydelecnou cinnost. A pujcovna je asi ten nejhorsi pripad.

Taky myslim, ze neni nutne urcovat dobu zapujcky. Nekdo to chce na dovolenou a ma 4 dny, nekdo ma 14 dni.
Nejpouzitelnejsi se mi jevi GPS, mozna WiFi, pametove karty ...
A asi to bude spise sluzba verejnosti, nez primerene ziskova vec. Jak bylo psano vyse, bylo by to hezke jako soucast nejakeho e-shopu, lide by to snad ocenili.
gattomino (32)|18.3.2006 21:36
1. o půjčovnu bych určitěm zájem měl, otázkou je jak by se zařízení dostalo ke konečnému uživalteli,což je třeba zájemce z jakéhokoliv koutu republiky, nicméně by možná stálo za to "přijet" za půjčením někam blíž ke zdroji, do nějakého většího města. Pár hodin někde v klidu v kavárně by mi asi stačilo.
2. podle mě by se mělo jednat o procenta z ceny, myslím že by se dalo diskutovat o 3 % z ceny
3. jak jsem již výše uvedl, stačil by na osahání den, nebo pár hodin někde v kavárně, pokud jde o první dojmy, vyzkoušení toho co by mě na tom konkrétní zařízení nejvíce zajímalo
4. o půjčení příslušenství bych měl zájem asi častěji než o samotný přístroj, který je přeci jen trvanlivější. Ozkoušení si GPS, nebo dalších periferií je fajn nápad, ale jeho půjčení bych si představoval na dleší dobu než jeden den.