Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Návod pro ROM upgrade u zařízení Acer n3xx

Pavel Koza (4761)|13.3.2006 11:13
Nedávno recenzovaný Acer N300 je skutečně povedené zařízení, o tom není pochyb. Bohužel, část zařízení model N311 mají poměrně závažný problém - po pár dnech používání se dostanou do stavu, kdy zamrzají už ve fázi spouštění a nedá se s nimi vůbec nic dělat. Řešením je (kromě návštěvy servisu) nahrání novější verze systému. A protože jde o ne zcela triviální záležitost, rozhodl jsem se vám pomoci tímto článkem. Po jeho přečtení byste měli být schopni upgrade sami bez problémů realizovat.

Přečtěte si celý článek.
TheKnight (53)|13.3.2006 12:26
Vyborne spisane :yes:

Dufajme ze sa acer konecne zachova k svojim zakaznikom ferovo a pre tych, ktori su ochotni si zariadenie updatovat sami na vlastne riziko, uvolni update na stiahnutie :evil:
kubisz (1054)|13.3.2006 13:25
procpak se sim musi PDA odpojovat ze zasuvky kdyz se flashuje? diky

EDIT: dle "Vyndáme zařízení z dobíječky a vložíme do něj SD kartu se soubory. Následně si trochu zacvičíme..."

EDIT2: diky za odpoved, jak proste :) (nize)
ko@l@ (135)|13.3.2006 13:41
praveze odpojovat by se nemelo, vetsina PDA (resp. flash sw) dokonce ani flashovani nepovoli a nezacnou, dokud PDA v nabijecce neni. duvod je prosty - kdyby dosla baterie v prubezu flashovani pameti ROM, nasledky by byly nemile :)
ddano (122)|13.3.2006 15:11
dobrý článok, len zopár otázok na upresnenie:
1, je v dodávke aj CD s dotyčnými súbormi?
2, je možné týmto spôsobom rozchodiť aj oné povestné zrútené PDA ( aj keď s len pôvodnou verziou ROMky)?
Pavel Koza (4761)|13.3.2006 16:07
[QUOTE="kubisz"]procpak se sim musi PDA odpojovat ze zasuvky kdyz se flashuje? diky[/QUOTE]

Protoze mam jen kolebku a jinak bych HW reset nebyl schopen udelat. Ano, jakmile se zacne flashovat, tak je mozne zarizeni do kolebky vratit, ale ja to nechtel drazdit... Pokud je baterie na 100%, tak bych se toho nebal, zas TAKOVA spotreba to neni:) Nicmene mate pravdu, trvale pripojeni ke zdroji je nejlepsi.

Ano, jina zarizeni napriklad ani nezacnou flashovani, pokud neni zarizeni v kolebce, ale jine softy maji ponekud sofistikovanejsi upgradovaci utilitky, zadne brutalni ctyrhmaty nebo operace s SD kartou nejsou potreba.

[QUOTE="ddano"]dobrý článok, len zopár otázok na upresnenie:
1, je v dodávke aj CD s dotyčnými súbormi?
2, je možné týmto spôsobom rozchodiť aj oné povestné zrútené PDA ( aj keď s len pôvodnou verziou ROMky)? [/QUOTE]

Ad 1 i 2 - odpovedi najdete zde. Tento clanek byl prave sepsan proto, ze upgrade RESI problem s mrtvym Acerem a mel dopomoci tomu, aby se upgrade dostal na verejnost. Zatim se tak bohuzel nestalo.
art_ce4you (1)|14.3.2006 08:02
Nevidim skoro zadny rozdil - stejnym zpusobem se flashuje i N50, jen pouze jednou. A pripojeni k nabijecce take nic neohrozi. Problem je jen v tom, ze tlacitko pro hard reset je pri zasunutem nabijecim konektoru spatne pristupne, ale jakmile se proces rozjede, muze te PDA klidne vlozit do kolebky nebo pripojit ke kabelu nabijecky. Nedoporucuji ale pripojovat k USB! Zatim nemam overeno, co to udela.
Hynchenzo (81)|14.3.2006 08:45
Jen dotaz. Nevite, zda si si pomuzu pokud flashnu N310?
TheKnight (53)|14.3.2006 09:56
Myslim ze n310 by nemala mat tento problem. Ale upgrade by podla mna ajtak nebol na skodu, ten ROM by mal riesit aj ine veci.
icecat (156)|14.3.2006 10:47
Ahoj vespolek. Moje n311 mi vytuhla po dvou dnech a asi jsem byl prvni, kdo to v alzasoftu vratil, pac nad tim jen kroutili hlavou a dali novej. Ten vytuhl po dvou dnech taky, ale za pul dne se zase sam rozebehl:) Nicmene vcera po dalsich trech dnech umrel naprosto. Stalo se to po nainstalovani programu pencilbox, nebo tak nejak, proste malovani tuzkama...:) Kazdopadne to zkratim, hledal jsem na webu upgrade na tu verzi 0.15 a nasel - http://stkts.sertek.com.tw/notebook.nsf/f8216decdda3731a482568a3002c860b/1cad2a60047a38d74825710f0010d751?OpenDocument Je to soubor acern311.exe Zatim se mi to stahuje, tak nemuzu na beton tvrdit, ze je to skutecne ono, ale jeste uvedu odkaz na diskuzi ve (tusim) Francouzstine, kde jsem ten link ziskal a kde to resi. http://forum.hardware.fr/hardwarefr/MiniPCPortablesPDA/Topic-Unique-Acer-N311-sujet-22564-42.htm Pokud nekdo umite francouzsky, muzete pripsat, co k tomu rikaj, ale vypada to serioZne, tak to pujdu zkusit.
Pavel Koza (4761)|14.3.2006 11:14
Seriozni to je, ale jde o to, jestli to nahodou neni cinska verze...
icecat (156)|14.3.2006 11:46
:D :D :D Hele lidi presne tak, je to cinska verze :D To je fakt jen pro fajnsmekry. Ja se budu asi muset zacit ucit cinsky, jak to tak vidim. Sice jsem tam natahnul ceskou lokalizaci, ale start vyjede jen jedna polozka, jinak nic. Today je v cestine, ale klavesnice je cinska...:) Takze ted jen budu muset cekat, az acer vyda fakt tu spravnou verzi.
timmynovak (100)|14.3.2006 12:05
tobe se to fakt podarilo? protoze ja jsem (asi:-) ) ten dovazlivec, o kterem pavel mluvi v clanku a mi se to nepodarilo provest (vytuhnuti pred upgradem). Zkousel jsem dve karty. No tak ted uz alespon vim, ze se o to nemusim pokouset:(

mam mj. dalsi "oficialni" vyjadreni od Aceru, ktere rika, ze zatim neni duvod ROM uvolnovat, ze se zjistuje, jak je funkcni:) ((povidam to jinymi slovy)), takze asi jen tak se uvolneni nedockame.
Dussan (66)|14.3.2006 12:25
[QUOTE="tomas.lizner"]:D :D :D Hele lidi presne tak, je to cinska verze :D To je fakt jen pro fajnsmekry. Ja se budu asi muset zacit ucit cinsky, jak to tak vidim. Sice jsem tam natahnul ceskou lokalizaci, ale start vyjede jen jedna polozka, jinak nic. Today je v cestine, ale klavesnice je cinska...:) Takze ted jen budu muset cekat, az acer vyda fakt tu spravnou verzi.[/QUOTE]

Zdravím dopisovatele z CzechComputeru :)

Vazne jsi byl takovej strelec a nainstaloval cinskou ROM? :) Na druhou stranu asi nebyla stejnak jina moznost kdyz vytuhnul jako skoro vsem tady na foru... :?

2all: Doprcic nerikejte mi ze nikdo jeste acerum neukradl update romky a nehodil to na net. Je to podle me jen otazka dni...pripadne hodin nez se objevi...
Dussan (66)|15.3.2006 09:30
Dámy a pánové zvítězili jsme nad hmotou !

Dnes ráno kouknu sem ftp://ftp.support.acer-euro.com/handheld/n300/osimage/ a nevěřím svým očím. :D

ROM image 1.00.15 pro n3xx ke stažení !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PS: Děkuji všem co se angažovali v tomto nerovném boji. Stálo to za to... :yes:
TheKnight (53)|15.3.2006 09:43
:O Neuveritelne.

Pripajam sa ku vdake vsetkym angazovanym :) Myslim ze obzvlast si ju zasluzia pani Pavel Koza a Tomas Lizner.

Este mala otazka... Ktory z ROMov tahate? ENG tam nie je, ak spravne tipujem tak WWE bude world wide edition?
icecat (156)|15.3.2006 09:54
Timmynovak: No hele fakt jsem ji tam nainstalil:)) Ale vicemene omylem, protoze jsem nevedel, ze je to cina. Teda bylo mi malinko divny, kdyz na webu u jednoho popisku obrazku byl rozsypanej caj, ale ostatni bylo v anglictine, taxem do toho sel:) No ale slava, hlavne, ze je to uz na svate. Protoze kdyby se mi ten chlapek dneska neozval, tak bych si na tu centralu dfosel s prazdnym cedeckem v jedny ruce a cihlou v druhy...:-)) Ktera je ta anglicka verze? Doufam ze ta WW..., ale koneckoncu je to sumak, kazda lepsi, nez cinska:)
Pavel Koza (4761)|15.3.2006 11:19
WWE = World Wide English...
Karlík_oldd (15)|15.3.2006 13:24
Jak se pozná, že SD karta je FAT16? Děkuji.
kubisz (1054)|15.3.2006 13:53
podiva se na ni ve vlastnostech trebas na ctecce, nebo v PDA pres Total Commander...spravily se ty popisovane chyby pro upgrade na tu verzi xx15?
CommanderZ (1798)|15.3.2006 14:17
Diskuze byla procistena od prispevku stylu "Preflashnuto" a prispevku bez vazby k topicu. Reklamace prosim reste v jinem, pro to urcenem, topicu. Diky moc :yes:
Tomáš1522 (46)|15.3.2006 15:26
Dobrý den , před chvilkou jsem úspěšně upgradoval na ROM v.1.00.15:yes: Postupoval jsem podle vašeho návodu , ale s tím rozdílem , že jsem po první úspěšném přeinstalování nemusel použít ani HR a znova to nabootovat z SD....Normálně mi to naběhlo. Asi to bude tím , že mi to PDA před tím ještě normálně fungovalo na v.1.00.08:O
Hodí se takový poznatek?
TheKnight (53)|15.3.2006 16:56
Ja som mal tiez funkcny 1.00.08 a musel som postupovat presne podla navodu.

Tj po prvom update hard reset, a potom to ostalo visiet na obrazku s PDA.

Druhy update, hard reset a bolo to vsetko v poriadku.

Skus sa pozriet v system infe, ci sa ti updatol aj ROM (nie len bootloader)
Telefonservis (65)|15.3.2006 17:00
N310, prefleshovano na 1. pokus, predtim byl zivy, proste proceduru netreba opakovat.
Heretic_ce4you (158)|15.3.2006 18:09
Má cenu updatovat, když mi bez problémů funguje s rom verzí 08? Dá se pak na updatovaného acera nahrát bez problémů "stará" záloha?
VoDo (87)|15.3.2006 18:31
2 Heretic: neda, starou zalohu to neveme, taky jsem ji mel funkcni, ale upgrade jsem provedl
Fikky (5)|23.3.2006 10:41
Pomůže nahrání novější verze systému k tomu, aby se nesekalo video hlavně v rozlišení 480x640? Celkově jaké pociťujete změny, krom toho, že PDA naběhne?
Daw_ce4you (10)|30.3.2006 19:28
zdravím, rozhodl jsem se naformátovat kartu a mám tady na výběr jen FAT a nebo FAT32 a teď přemýšlím proč tam nemám FAT16 a co mám teda zvolit?

EDIT: tak jsem dal FAT a flashnul si Acera.. vypadá to dobře.
mmerlin (17)|1.4.2006 11:12
Dobry den,

rad bych se zeptal, zda preflashovani na novou verzi ROM 1.00.15 resi i neco jineho nez "jen" zamrzavani. Nekdo tady psal, ze ano, ale zadne detaily... Po zamrzavani je asi nejvetsi nesvar Acera vydrz na baterii, ktera se casto da updatem taky vyresit (viz telefony aj. zarizeni). Dekuji za odpoved.
xmike_ce4you (183)|1.4.2006 13:06
Čo som mal acera po 3 dni kým mi nevytuhol úplne, tak vydržal hodne. niečo cez 5 hodín som do neho stále inštaloval programy a z toho asi 3 hodiny bol zapnutý bluetooth a inštaloval som cez neho. Podsvietenie asi na 4-5 stupni.
_blackBone (271)|14.4.2006 12:00
vim, ze je to hloupost, ale ztratily se mi z horni listy na Today screenu hodiny, uz jsem zkousel i HR, zkousel jsem i znovu flashnout a stale tam nejsou ... pritom vsude na obrazcich jsou ...

V nastaveni casu je nastaveno, aby se zobrazovaly ... to je mi zahada ...

Mate je tam nekdo? Myslim tim bez ruznych prikraslovacu, proste cisty system na today ...
karves_ce4you (22)|14.4.2006 12:44
Tak já mám v liště "Start" síť, reprák a baterku. Když spustím nějaký program, je na místě baterky čas (nastavuje se to v "Hodiny a připomenutí" - další). Datum a čas je vidět, když si nastavím v Today položku Datum, ale ne v liště Start.
_blackBone (271)|14.4.2006 13:45
tak to mas stejny jako ja, to mi vrta hlavou, dal bych krk na to, ze tam ten cas driv byl ... na netu pisou, ze to muze nastat, kdyz mas nejaky sw, ktery si tam treba rezervuje misto, to ale neni nas pripad, protoze to mam i po cistem vymazani celeho systemu...
Heretic_ce4you (158)|14.4.2006 15:53
[QUOTE="_blackBone"]tak to mas stejny jako ja, to mi vrta hlavou, dal bych krk na to, ze tam ten cas driv byl ... na netu pisou, ze to muze nastat, kdyz mas nejaky sw, ktery si tam treba rezervuje misto, to ale neni nas pripad, protoze to mam i po cistem vymazani celeho systemu...
[/QUOTE]

Mam to taky tak, romka 08 měla čas nahoře v liště, ale u romky 15 se čas posunul do today položky datum...
zabranda (8)|17.4.2006 21:44
Mel bych dotaz, preflashnul jsem to a fungovalo to dobre az do doby kdy jsem tam nahral lokalizaci od sunnysoftu, ve startu liste ted mam jen polozku DNES a to je vse. Nemam tam ani nastaveni. Mate nejaky napad co s tim? Nebo pomuze nejaky upgrade te lokalizace? Pripadne bych se spokojil i s anglickou verzi firmwaru ale tu jsem nikde nenasel, preflashnul jsem to do nemecke, tak kdybyste nekdo vedeli kde ji najit, budu vdecny.
_blackBone (271)|18.4.2006 09:08
a mas posledni verzi lokalizace? ... ne tu, co byla na CD, ale tu, co visi na netu... stahuj tady

jinak anglicka verze firmware samozrejme je, treba tady, je to ta s oznacenim WWE
pdq (380)|6.5.2006 13:35
[QUOTE="Dussan"]Dnes ráno kouknu sem ftp://ftp.support.acer-euro.com/handheld/n300/osimage/ a nevěřím svým očím. :D

ROM image 1.00.15 pro n3xx ke stažení !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[/QUOTE]
To znamena, ze nie je potrebne pouzit SD kartu ako to bolo v popisu Pavla Kozy, ale sa to priamo stiahne tento subor?
A taktiez zhanam SD, pripadne CF UMTS kartu. Je vobec na trhu taka karta?
Dik.
PiTRiS_ce4you (257)|6.5.2006 14:13
ne, to je právě to co na tu kartu nahraješ a z ní to pak flashuje...
mmerlin (17)|20.5.2006 22:34
Rad bych se zeptal, jak to funguje s ceskou lokalizaci, kdyz si koupim zarizeni v zahranici? Ziju mimo CR a rad bych si koupil PDA tady (kvuli zaruce), ale zaroven mam samozerjme zajem o ceskou lokalizaci. Muzu si ji od Sunnysoftu proste stahnout a bude to fungovat, nebo potrebuju mit zarizeni z CR s nejakym seriovym cislem apod.?

Jen pro informaci - od 15.5.2006 je na FTP verze 1.00.16
_blackBone (271)|22.5.2006 08:40
podle toho, co jsem pochytil z diskusi to funguje tak, ze lokalizace jde jen na anglicke zarizeni ( tedy anglicky ROM image ) a nemel by byt problem s zadnym seriovym cislem.

Pokud je zarizeni v jinem jazyce, doporucil bych stahnout ROM image anglicke verze, flashnout to a pak nahrat lokalizaci.

Uprimne receno, nekolikrat jsem tu rikal, ze kdo je schopen zit bez lokalizace, at si ji ani nedava, je to zdroj potencionalnich problemu. Ceske znaky stejne we WM jsou, takze internetove stranky i knizky se budou zobrazovat korektne.
ddano (122)|22.5.2006 09:19
Zobrazovanie hej, len čo písanie ...
_blackBone (271)|22.5.2006 09:26
pisanie hej, to neide :D

treba ja na PDA s hackama nepisu, treba jsou i podobni uzivatele :)) Kazdy at zvazi svoje potreby a uvidi, zda je lokalizace nutna.

btw sice jsem to nezkousel, ale kdyz probihala diskuse o real VGA, tak tam nekdo myslim zminil nejakou klavesnici, ktera snad byla uzivatelsky definovana.
Emilio_ce4you (6)|13.6.2006 14:17
Zdravim vsechny uzivatele Acer n311. Chci se rozhodnout pro upgrade ROMky. Rad bych se Vas chtel zeptat, zda je mozne, pred samotnym naformatovanim karty, pokud si ulozim na disk v PC pres Total Commandera vsechny data a zalohy systemu z PDA, je mozne je znova zpetne po upgradu Romky bezproblemove pouzivat i nadale po nahrani zpet do PDA. Nebo musim vsechny programy znovu na PDA naisntalovat? Dekuji moc za odpoved. Emil ;-)
beecher (9270)|13.6.2006 14:23
Muzete to udelat, ale neni to v 99% doporucovano, protoze obnovenim zalohy se mohou prepsat zmeny v registrech, ktere ten update ma upraveny, takze byste nemusel ani upgradovat... ;)
Emilio_ce4you (6)|13.6.2006 14:27
Ted uz vidim i tento upgrade "Acer_n300_SD_ROM_WWE_1_00_16.zip" na techto strankach
ftp://ftp.support.acer-euro.com/handheld/n300/osimage/

Mohu tento upgrade (verzi 10016) provest bez sebemensich problemu? Doporucujete mi to? Dekuji ;-)

Hynchenzo (81)|13.6.2006 14:29
Rozhodne ano.
Emilio_ce4you (6)|14.6.2006 00:29
..chtel bych se Vas jeste dodatecne zeptat na to, ..pokud si vse zalohuji, programy a hry, vse z PDA na stolni PC ..nasledne po upgrade Romky v PDA vse zpetne prekopiruji, ..napr. do slozek ve Windows, jako napr. AppMgr, ..budou tyto programy, alespon nektere z nich jeste funkcni? Nebo opravdu musim vsechny programy opet nainstalovat znovu? Zapisuji se vsechny data pri instalaci do registru? Nejde to tzv. obejit, jinymi slovy - "vynechat" tyto informace? Dekuji mnohokrat za Vasi odpoved. Snad jsem to napsal alespon trochu srozumitelne ;-)
Surgical (2364)|14.6.2006 17:26
Pro zaruceni optimalni funkce nebo funkce vubec je budes muset vsechny preinstalovat. Je to dost srozumitelne?
pajafilm (0)|3.8.2006 00:57
Nazdár, mám taky n311 a před chvílí mi vytuhlo... Na tom by nebylo nic tak zvláštního ale ono totiž vytuhlo PODRUHÉ !!! Takže chci všechny upozornit aby jste si začali dávat pozor na svoje data, protože nikdy nevíte koho si osud vybere.. :) Flashnutí naštěstí stále zabírá. Jinak bootloader už se neaktualizuje - stačí se jenom podle návodu podržet ty 4 tlačítka a pak už si PDA dělá všechno samo až do úvodní obrazovky... :yes:
Pak jenom nainstalovat ten všechen soft, že.. :))
markjag (386)|22.12.2006 00:19
Super. Diky za navod a len podotykam ze sa vyriesil aj moj problem s A2DP profilom a BT sluchatkami.
link_na_problem