Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

PPC nebo Palm OS???

Ruka_ce4you (86)|2.9.2003 23:17
Poradte prosim uzivateli, ktery si chce koupit sve prvni PDA. Co je lepsi platforma?:sarcastic: Pozaduji od toho: e-mail klient, mobilní internet, cteni PDF,DOC,XLS souboru,offline stranek,prehravani MP3 a videa(mpeg,DivX atd.) + to pro co byly PDA urceny puvodne-> organizace casu. To jsou hlavni duvody pro co si to chci koupit.
A taky jeste nejvhodnejsi model dane platformy.Tak do 14 tisic.
Predem dekuji za odpovedi.:)
Pavel Koza (4761)|3.9.2003 07:54
Pokud je mi znamo, tak za posledni tri roky od sebe Palm i Microsoft trochu opisovaly, takze napriklad ty ruzne Sony PDA se Pocketu uz v oblasti multimedii vyrovnaji. Co se dokumentu tyka, tak tady ma MS naskok, minimalne v tom, ze nabizi praci s dokumenty v nativnim formatu (nevim, jestli se to na Palmech nezmenilo, ale pokud vim, tak Office je nutne za ne maly peniz dokoupit). Stejne tak synchronizace Outlooku je (az na vyjimky) bezproblemova.

Kazdopadne - toto je stranka o Pocket PC zarizenich, tudiz Vam samozrejme doporucim Pocket PC. Muj favorit je HP iPAQ h2210 (sice stoji neco malo vic nez 14 tisic, ale vyplati se to:), ale nekdo jiny dena dopustit na Dell Axim X5 a jiny zase na LOOXe...
PavelR. (2184)|3.9.2003 08:47
Zde najdete par srovnani PocketPC a PalmOS (vsechny jsou v CZ, v ENG najdete materialu daleko vice):

http://palmare.idnes.cz/multi/pocketpc_palm020211.html
http://www.ceskenoviny.cz/view-id.php4?vid=131905
http://www.mobilmania.cz/PDA/Ar.asp?ARI=104884
http://www.mobilmania.cz/Bleskovky/Ar.asp?ARI=104251

Obecne receno, dnesni PDA (predevsim s PocketPC a PalmOS) umi podobne veci - tj. splni bezezbytku to, co jste vyjmenoval. Bude tedy spise zalezet na vasem "vztahu" k te ci one platforme. Sam mam moznost pouzivat PDA jak s PocketPC/Windows Mobile, tak i PalmOS (PalmOS 4.1, 5.0, 5.2) ale vice mi sedi ty drive jmenovane.

PavelR.
Ruka_ce4you (86)|3.9.2003 22:58
TAk vam dekuju za mirny posun k memu prvnimu PDA. Chvilinku sem koketoval s Palm OS, ale asi to nakonec bude PPC. Preci jen v tech mam trochu lepsi prehled.
iPAQ h2210 by se mi taky libil. Jenze ta cena. Tolik se mi do toho nechce davat, kdyz jeste nevim jak s tim budu spokojen. Co kdyz me PDA zklame a ja budu litovat svych tezce vydelanych penez (cela3mesicni brigada-sem student). Pokukuju po HP iPAQ H1940 (ale nevim co ten display), ASUS MyPal A620 (chybi mi tam ovladaci kolecko ci neco podobneho na boku pristroje), ACER n10 (k tomu ma taky nejake vyhrady, ale ted si nevzpomenu),Dell Axim X5 (ten D-pad pry neni nic moc a cena u vyssi verze :( )
Tak se chci zeptat. Da se prezit s 32MB RAM a pridavnou kartou?
Pavel Koza (4761)|3.9.2003 23:11
Prezit se da se vsim:) V teto oblasti si moc nevyberete - nema cenu cekat na pokles cen, protoze to byste se nemusel dockat nikdy.

Jak porad opakuji - at uz je to PDA, dektop nebo mobil, tak obzvlaste pokud mate hloubeji do kapsy je nutne si predensim rict NA CO TU VEC VLASTNE POTREBUJU. Popsal jste to sice v prvnim prispevku, ale to jsme se vlastne dozvedeli, ze to potrebujete na vsechno:)

Z toho mi mimo jine vyplyva, ze byste se mel spis zamerit na PDA, ktera maji dva sloty. At uz budete mit 32 nebo 64 MB v zakladu, pro intenzivni pouzivani je to malo. A to neuvazuju multimedia, pro ktera je kazda kapacita mala. Takze pametova karta je nutnosti, a pak uz si PDA s jednim slotem moc nerozsirite...

Nebudu tu mlatit prazdnou slamu, navic jsou tyto rady subjektivni. Napred si jeste jednou rozmyslete, na co PREDEVSIM to PDA chcete - ma nahradit MP3 prehravac? Nebo potrebujete byt na emailu 24 hodin denne? Nebo to ma byt misto GameBoye? Na to vsechno Vam v zakladu staci libovolne prodavane Pocket PC, zalezi jen na vasem vkusu. Pokud budete presneji specifikovat sve pozadavky (ja nevim, jeden pozadavek muze byt, ze casto jezdite na chatu, kde neni elektrina, takze by zarizeni melo mit vymenitelnou baterii...), tak muzeme poradit vic.
Ruka_ce4you (86)|3.9.2003 23:26
Takze predevsim to chci na cteni PDF souboru (skripta,datasheety a pod.) Potom na offline cteni web stranek. Ten e-mail,mobilni pristup k i-netu me tak nepali. Akumulatory vymenitelne ani nepotrebuji. Mimo elektrickou sit se navyskytuji casto. To prehravani MP3 a video souboru melo byt spis na ukraceni dlouhe chvile ve vlaku. Co se tyka rozsiritelnosti. BT me taky ted nepali, bo to nemam s cim spojit. To uz spis Wi-Fi :) Prikopi pocitam s tim, ze k tomu musim este pribrat pametovou kartu (128MB minimalne).
Este mi neni zcela jasne zadavani textu. Vim ze je tam soft klavesnice. Ale jak se tam da zadavat psanim? Je to jaku u Palmu pismenko po pismenku, nebo to cte cela slova a pak to nejak prezvyka (nebo sem tovidel nejakou aplikaci treti strany???)
Tak asi tak. A diky moc za pomoc.:)
Wuffi (1599)|4.9.2003 00:57
Mno tak na ta PDFka bude asi preci jenom lepsi PocketPC... Delal jsem s tim pokusy i na Palmu a ackoli to neni uplne nejslavnejsi ani u jedne z platforem, Palm je na tom hur... Pokud chcete kratit cas ve vlaku poslouchanim hudby ci koukanim na video tak doporucuju brat jako dulezite kriterium i kapacitu akumulatoru/vydrz... Suse podotykam ze pokud bude mit to PDA slot na CF, koupi 128MB CF karty usetrite oproti SD karte az 600Kc. Proste CFka jsou kazdopadne levnejsi. Kdyz uz to bude mit slot jen na SD a budete chtit nejakou tu stovku usetrit, kupte radeji MMC kartu. Od SD karty by se mela lisit pouze tim ze nema HW ochranu dat a ze nema vlastni radic (ackoli to znamena ze jsou SD schopny rychlejsiho cteni/zaznamu, vetsina zarizeni to nepodporuje a tak jsou priblizne stejne rychle jako MMC)... Zadavat jde mnoha zpusoby, muzete si vybrat mezi psanim na virtualni klavesnici, zadavanim pres Grafitti jako u Palmu (tzv. Block Recognizer),ci pomoci Microsoftiho(stejne mam pocit ze to licencovali u CIC a je to Jot) rozpoznavani pisma. A taky je tam Transcriber, ten rozpoznava cela slova psana kdekoli na displeji (jen anglicky). Mno a ja jsem napriklad jeste k DataPhone dostal lokalizaci od Paragon Software a je tam i Pen Reader a ten tusim umi to rozpoznavani po slovech i v cestine... Ale jeste jsem to nezkousel... Jinak existuje jeste rada dalsich klavesnic a vkladacich metod od tretich spolecnosti...

Doufam ze jsem nejak poradil a ne odradil :D

Hodne stesti pri vyberu! :yes:
Pavel Koza (4761)|4.9.2003 09:34
1. Nevim, jestli jste uz nejaky .PDF soubor na Pocketu videl, ale krotil bych Vase nadseni. I kdyz ma reader na svedomi sama spolecnost Adobe, k dokonalosti mu neco chybi - slozitejsi stranke se pomoci nejakeho filtru automaticky konevrtuji na jednodussi strukturu, a nektere soubory se proste neprevedou. Pred casem jsem se snazi stahnout si na PDA Win2000 server Resource Kit, a z 6 nekolikamegovych PDF souboru dva proste nesly. Navic - rozliseni 240x320 je skutecne malo na to, aby se tam na sirku vesla cela stranka, a tak se pri prohlizeni nejakych byt jen trochu slozitejsich dokumentu uscrolujete... Pokud je tohle vase priorita, rozhodne doporucuji prohlednout si Pocket Reader v akci.

2. Offline cteni stranek je v pohode, AvantGO je sice diky sve licencni politice pro vetsinu stranek na nic, ale existuji kvalitni nahrady.

3. Moznosti vkladani jsou siroke, i kdyz muze byt problem s cestinou. Krome klasickeho vytukavani (i v cestine) muzete psat ceske znaky (i v cestine), rozpoznavani celych vet je taky k dispozici, ale nejsem si jisty, jestli nejaky produkt umi i cesky. Kazdopadne na velke texty se d koupit rozkladaci klavesnice.
Wuffi (1599)|4.9.2003 09:43
Pavel: Mno to jsi asi ale jeste nevidel jak vypada PDFko v tomtez programu na Palmu...
Pavel Koza (4761)|4.9.2003 09:47
[QUOTE="darthpet"]Pavel: Mno to jsi asi ale jeste nevidel jak vypada PDFko v tomtez programu na Palmu... [/QUOTE]

To je pravda, nevidel, ale to nic nemeni na tom, ze pokud je hlavnim duvodem zakoupeni Pocket PC pozadavek cist si .PDF soubory, zdviham varovny prst, ze to ma k dokonalosti daleko:!:
Wuffi (1599)|4.9.2003 09:58
Mno na plnohodnotne cteni PDFek mobilne by byl asi nejlepsi notebook, ale :$:
PavelR. (2184)|4.9.2003 17:06
... PDFka ctu na PDA casto (mam za sebou i nekolik skript a knih :-) ovsem jak jiz bylo napsano k pohodlnosti ma tento zpusob cteni daleko, a to predevsim tehdy pokud dokument obsahuje obrazky grafy atd. (rychlost a zpusob zobrazovani takovychto objektu je udesna). Nicmene nez abych tiskl ty spousty stran nebo je cetl u PC popr. notebooku, strcim stahnuty dokument do PDA a lehnu nekam do postele a ctu a ctu ... :)

PavelR.
mrmobil (35)|4.9.2003 20:17
..pro doplnění "Pen Reader v. 4.0" umí českou diakritiku, píšou, že vylepšili "engine" a myslím, že to opravdu funguje dobře, z celý abecedy jsem se musel "přiučit" jen asi 3 znaky, ostatní v pohodě a to jsem se s tím nijak nemazal..
Wuffi (1599)|4.9.2003 20:21
Hmhm a nevis jestli budou delat upgrade z predchozich verzi? Nebo za to chteji platit?
mrmobil (35)|4.9.2003 20:41
[QUOTE="darthpet"]Hmhm a nevis jestli budou delat upgrade z predchozich verzi? Nebo za to chteji platit?[/QUOTE]

k T-MDA jsem dostal verzi 3.0 a tu jsem skrze internet a jejich stránky upgradeoval na 4.0, prostě mi poslali novou verzi a dokonce ještě ten večer, vím, že to bylo maso, jako rychlost, dokonce funguje se starým serial number...
určitě funguje diametrálně lépe, než 3
Wuffi (1599)|4.9.2003 20:51
Hmhm a adresa?
mrmobil (35)|4.9.2003 21:10
[QUOTE="darthpet"]Hmhm a adresa?[/QUOTE]

zde je část odpovědi z e-mailu od Moravia Consulting, zde v těchto forech ji zastupuje moderátor "PavelR"

.."novou verzi PenReaderu najdete zde:
ftp://nicki.moravia-consulting.cz/pub/LEng_update/PenReaderEnglishPPC4x.exe

Pro instalaci muzete pouzit puvodni seriove cislo.

S pozdravem


MORAVIA Consulting
Sadovskeho 8
Brno 61200, Czech Republic
Tel.: +420 541 422 521
Fax.: +420 541 422 520
www.moravia-consulting.com
PavelR. (2184)|4.9.2003 21:16
[QUOTE="darthpet"]Hmhm a adresa?[/QUOTE]

.. ozvete se mi na pavel_radkovsky@moravia-consulting.com, upgrade PenReaderu vam poslu. Potrebuji jen Vase seriove cislo k LEng a PR. Upgrade je dostupny zdarma.

PavelR.
MORAVIA Consulting
Wuffi (1599)|4.9.2003 21:25
Dekuji PavelR. a mrmobil za ochotu a pomoc.
PavelR. (2184)|4.9.2003 21:41
[QUOTE="darthpet"]Dekuji PavelR. a mrmobil za ochotu a pomoc.[/QUOTE]

... neni zac :-) ... upgrade Language Extenderu i PenReaderu byste mel mit jiz v mailu.

PavelR.
MORAVIA Consulting
Wuffi (1599)|4.9.2003 21:45
Jojo, uz to prislo, jeste jednou diky :D
Ruka_ce4you (86)|5.9.2003 01:26
[QUOTE="Pavel Koza"]1. Nevim, jestli jste uz nejaky .PDF soubor na Pocketu videl, ale krotil bych Vase nadseni. I kdyz ma reader na svedomi sama spolecnost Adobe, k dokonalosti mu neco chybi - slozitejsi stranke se pomoci nejakeho filtru automaticky konevrtuji na jednodussi strukturu, a nektere soubory se proste neprevedou. Pred casem jsem se snazi stahnout si na PDA Win2000 server Resource Kit, a z 6 nekolikamegovych PDF souboru dva proste nesly. Navic - rozliseni 240x320 je skutecne malo na to, aby se tam na sirku vesla cela stranka, a tak se pri prohlizeni nejakych byt jen trochu slozitejsich dokumentu uscrolujete... Pokud je tohle vase priorita, rozhodne doporucuji prohlednout si Pocket Reader v akci.

2. Offline cteni stranek je v pohode, AvantGO je sice diky sve licencni politice pro vetsinu stranek na nic, ale existuji kvalitni nahrady.

3. Moznosti vkladani jsou siroke, i kdyz muze byt problem s cestinou. Krome klasickeho vytukavani (i v cestine) muzete psat ceske znaky (i v cestine), rozpoznavani celych vet je taky k dispozici, ale nejsem si jisty, jestli nejaky produkt umi i cesky. Kazdopadne na velke texty se d koupit rozkladaci klavesnice.[/QUOTE]

Stim ze to nebude nic moc vicemene pocitam. Stacilo mi, kdyz sem videl, jak vypadaji web stranky nactene v mobile IE. A ta rychlost. No zkouseli ste nekdy cist PDF na 486DX4 100MHz se 512Kb grafickou kartou. S tim obcas musim delat, kdyz segra zabere vykonejsi PC :( Jde u toho readru otocit zobrazeni? Nebo u nejakeho jineho programu co zvlada PDF.

Rikate, ze ty web stranky offline sou v celku v pohode(samozdrejme az na to scrolovani). Tak to sem rad. Jo a jaky program na to by jste doporucili???

Psat romany na tom nechci. Aspon prozatim :) Mozna sem tam nejaky zdrojak(assembler), poznamecku, mejlik, SMS. Ale jak je to tou cestinou? Ktery ze to program rozpozna cele vety(v cestine) a kolik asi stoji???
Zatim moc dekuji za prispevky.
Wuffi (1599)|5.9.2003 01:46
Offline prohlizeni stranek je v pohode i se scrollovanim (scrolluje se nahoru a dolu)... Jinak PocketIE ve WM2003 a ten v PPC2000/2002 nelze vubec srovnavat. Ten ve WM2003 si uz se strankami hezky pohraje tak aby sly videt cele bez scrollovani do stran. Navic off-line prohlizeni stranek umi i rada dalsich aplikaci (Mazingo napriklad)...
Rychlost PIE v 2000/2002 a v 2003 taky nejde zrovna srovnavat :))
Pokud nahradite slovo "cele vety" na "cela slova", pak to umi PenReader... Mno a zalezi na zarizeni jake si koupite - treba si koupite zarizeni u ktereho zrovna bude zdarma.
Jinak adresa na tu cestinu by mela byt www.moravia-consulting.cz

Snad jsem alespon trosku pomohl a nevyvolal zmatky... :D
Ruka_ce4you (86)|5.9.2003 01:54
Dik za tu stranku.
PS. A ja myslel, ze takhle pozde nespavam akorad ja :)
Wuffi (1599)|5.9.2003 02:01
Ne, nejak mam posledni tyden nervy a nemuzu spat, mno....
PavelR. (2184)|5.9.2003 08:07
[QUOTE="Ruka"]Dik za tu stranku.[/QUOTE]

... jen doplnim, ze:
1. obecne info o Language Extenderu a PenReaderu je zde:
http://www.moravia-consulting.cz/soft_cz.html

2. Oznameni o dostupnosti Language Extenderu pro WM2003 ze 16. cervence 2003 najdete napr. tady:
https://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=1237

3. Recenzi nove verze PenReaderu 4.0 napr. zde:
http://palmare.idnes.cz/PocketPC_WinCE/WinCE_Kancelar/penreader030702.html

PavelR.
Pavel Koza (4761)|5.9.2003 09:50
Jeste pro informaci, ty lepsi stranky (jako trebas ce4you:D) maji mobilni verzi, ktera je primo optimalizovana malym pocitacum, jejich malym displejum a omezenym prenosovym moznostem... Ovsem z ruznych duvodu rozhodne neni pravidlem, ze je ma kazdy web...
Wuffi (1599)|5.9.2003 11:46
:D :D :D
Wuffi (1599)|9.9.2003 12:58
Hm k tomu Language Extenderu - vcera jsem ho konecne nainstaloval... A dneska poleti pryc... Sice mi prijde o neco lepsi nez IW od Sunnysoftu co se tyce zadavani textu - u LE mi prijde takove jistejsi a proste se mi s LE pise lepe... Ale kdyz se zarizeni zniceho nic seka (az do doby nez jsem nainstaloval LE bylo vse vporadku, nic jineho krome LE jsem neinstaloval) a musim ho restartovat 3x zasebou abych se vubec dostal do systemu (zamrzne na bootovaci obrazovce s napisem "Caching Czech") - to me nebavi... Az tyhlety chybky budou vychytany, asi se k LE vratim, ale prozatim se budu muset vratit k IW, coz je mi celkem lito :'(
PavelR. (2184)|9.9.2003 13:53
[QUOTE="darthpet"]Hm k tomu Language Extenderu - vcera jsem ho konecne nainstaloval... A dneska poleti pryc... Sice mi prijde o neco lepsi nez IW od Sunnysoftu co se tyce zadavani textu - u LE mi prijde takove jistejsi a proste se mi s LE pise lepe... Ale kdyz se zarizeni zniceho nic seka (az do doby nez jsem nainstaloval LE bylo vse vporadku, nic jineho krome LE jsem neinstaloval) a musim ho restartovat 3x zasebou abych se vubec dostal do systemu (zamrzne na bootovaci obrazovce s napisem "Caching Czech") - to me nebavi... Az tyhlety chybky budou vychytany, asi se k LE vratim, ale prozatim se budu muset vratit k IW, coz je mi celkem lito :'([/QUOTE]

... co mate za ROM??? :O

PavelR.
Wuffi (1599)|9.9.2003 14:05
Mno asi jste uhodil hrebicek na hlavicku - nejspis to bude tou ROM, myslel jsem ale ze uz to podporuje vsechna WM2003...

ROM 4.00.11
PavelR. (2184)|9.9.2003 14:19
... aha, pricina je jasna :). Predpokladam, ze jste instaloval verzi, kterou jsem Vam poslal jako aktualizaci (tj. LEng 4.208 build 2762). Ta je ale urcena POUZE a JEN pro PPC2002 zarizeni (nezminoval jsem to i v e-mailu? :) ) a na WM2003 narozdil od PenReaderu 4.0 nepobezi (tedy vyjma tzv. male cestiny) nebot WM2003, mimo jine, ma zcela jine zdrojove soubory pro preklad.

No, uz jsem se lekl, ze se Vam stalo neco o cem nevim (coz samozrejme nepredpokladam :) ). Takze jen ve zkratce, pokud jste instaloval LEng build 2762 tak jste instaloval verzi pro PPC2002. K tomu, abyste Language Extender mohl pouzivat i na WM2003, musite mit verzi urcenou pro tento operacni system (vice info zde).

PavelR.
Wuffi (1599)|9.9.2003 14:23
Aha, ja myslel ze mluvime o verzi pro WM2003... Pro tu asi neni upgrade zdarma, ze?
PavelR. (2184)|9.9.2003 14:36
[QUOTE="darthpet"]Aha, ja myslel ze mluvime o verzi pro WM2003... Pro tu asi neni upgrade zdarma, ze?[/QUOTE]

... zdarma ne (obchodni veci nejsem bohuzel schopen ovlivnit :( ). Pokud by ale T-mobile CZ vydal oficialni WM2003 upgrade pro MDA1, zcela jiste by se nejaka rozumna cesta nasla.

PavelR.