Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Linux na ppc ?

tief (42)|2.9.2003 09:10
Zdar.

Mate niekto prehlad ako to vyzera momentalne s linuxom na ppc ? je uz k dispozicii nejaka rozumna a pouzitelna distribucia ? Nieco co by bolo na urovni ppc2002 ?

Matus
Wuffi (1599)|2.9.2003 10:25
Jisteze existuje:D Podivejte se SEM. Muzete si dokonce vybrat ze 2 grafickych nastaveb - GPE a OPIE... Vypada to docela pekne... Ale je to jenom pro iPAQy...:sarcastic:
tief (42)|2.9.2003 10:33
A prakticke skusenosti ?
Wuffi (1599)|2.9.2003 10:45
Mno mam MDA a pro nej to neni takze nevim... Proste jen vim ze to existuje. Mozna by mi to tam slo flashnout ale asi by to nepodporovalo telefonni funkce, takze to nechci riskovat. Upgradnul jsem na WM2003 a jsem spokojeny-jsou rychle a stabilni.
tief (42)|2.9.2003 10:58
Skoda, chcel som tiez skusit wm2003 a porovnat ale direct connect sklamal(resp. nejaka divna kripl verzia najskor beta ) ... a co sa linuxu tyka sa bojim hlavne rychlosti, potom kolko miesta mi po nainstalovani zostane, aplikacnej zakladne a infraportu.
Wuffi (1599)|2.9.2003 12:02
Mno skoda ze uz nemam sveho stareho CB iPAQa - toho bych na ten pokus asi obetoval :)) Jinak co se tyce rychlosti, tipuju ze by mela byt srovnatelna. Ale nechapu jak to myslite s tim mistem co zustane po instalaci - ta distribuce se flashuje do Flash EEPROM, dalsi aplikace pak uz instalujete bud do RAM nebo na pametovou kartu jako u PocketPC.
Jinak ta ROM image se zavadi pres Parrota (debugger) a musite ji mit ulozenou na karte. A aby jste zavedl image musite mit iPAQa pripojeneho pres seriovou kolebku/kabel, neb se k nemu pripojujete pres Hyperterminal a zadavate prikazy pro Papouška... Mno je to celkem snadna cesta jak si odvarit zarizeni:no: Pak se to teoreticky da jeste spravit, ale nevim nevim jestli to bezny uzivatel zvladne... Takze pozor na pokusy:!:
tief (42)|2.9.2003 12:23
No podla toho co som cital nemusi byt na karte da sa aj bez toho ( ziadnu nemam ;-(( ). Co sa tyka miesta myslel som co vsetko sa nainstaluje do flashe - cize ake aplikacie su sucastou OS a ake budem musiet instalovat do normalnej pamate ako externe apps.
Jo co sa toho rizika tyka prave okolo toho citam co a ako ... no snad si to neodvarim. Ale nikde som nenasiel postup ako potom naspat nahodit ppcXXX keby som nakoniec nasiel niekde to wm2003 a chcel ho skusit.
LOCHi (106)|2.9.2003 12:38
zkusim to nainstalovat na looxe co to udela teoreticky by to melo chodit jen tlacitka nebudou fungovat a kdyztak tak zpet flashnu PPC 2002
tief (42)|2.9.2003 17:49
ok tak ja to idem skusit nahodit na 3850tku .. drzte palce aj stylus ;-)
:D
Wuffi (1599)|2.9.2003 17:52
Tak hodne stesti! :) A doufam ze se pak podelis o sve zkusenosti a hlavne o screenshoty :D
LOCHi (106)|2.9.2003 19:58
co se muze stat ? no psal sem jeste na vyvojovy centrum linuxu pro ppc pockam na odpoved. Mozna udelaji verzi pro Looxe :D
tief (42)|5.9.2003 14:45
Zdar.

Takze mam prve vysledky. V prvom rade bez funkcnych gombikov to ani nenainstalujes ;-) A potom ... Familiar mi pripada o DOST lepsi ako ppc2002 .. pri praci s nim mam ovela viac pocit ze pracujem s plnohodnotnym OS ... pri ppc2002 som mal stale pocit ze je to lepsi diar. Instalacia bola cez seriovy port uplne bezproblemova, akurat ze to nie je windows setup kde zakliknete 4x next a je to. Ako desktop som zvolil OPIE - na svojom workstation pouzivam KDE ;-). Rychlost Opia ;-) je miestami o dost vacsia ako pri ppc2002, stabilita bola pocas mojich skusiek a testov rozna - pri normalnej praci bola 100%, ked som zacal nastavovat a prestavovat slo to dost dole - dokopy som to resetol asi 4 krat. Bootovanie je asi 3x dlhsie ako pri ppc ale pri intenzivnej praci som ppc resetoval niekedy aj 2x denne. Trocha prace mi dalo nastavit infra port, ale po najdeni spravneho konfiguracneho balicka to uz potom bola malina.
Len 3 veci ma mrzia - v prvom rade som zatial nenasiel CZ/SK support.
Potom konqueror ( browser ) je tiez dost zvlastny - stranky renderuje rychlejsie a lepsie ako pocketIE ale na druhej strane ma problemy s cookies a absolutne nesupportuje ceske a slovenske znaky - zobrazuje namiesto nich stvorceky.
A posledna vec je mail client - defaultny v OPIE nema podporu imapu - co mi pripada ako dost vazna vec. Ale na druhej strane urcite existuje externy klient - len so ho zatial nenasiel. Software pre opie je dost rozdrobeny po nete takze uvidime. Ale celkove sa mi linuxovy ipaq velmi paci a asi pri nom aj zostanem - mozno este skusim wm2003 ked ho niekde najdem ( len pre porovnanie ) ale praca na ipaqu v textovej konzole ma dostala ;-)))).

ipaqom zdar.

Matus

ps: este doplnim - synchronizacia s desktopom tiez existuje a je na dost slusnej urovni - aj s kde-ckom aj s evolution(1.2 aj 1.4)
Wuffi (1599)|5.9.2003 14:52
hmhm, screenshots, pleeeeaaseeee:D
tief (42)|5.9.2003 16:07
hmm ako sa da zmazat prispevok ?
tief (42)|5.9.2003 16:11
Takze par screenshotov ;-)


takto nejako vyzera Today screen - weather som nekonfiguroval ;-)


PIM aplikacie


Ine aplikacie. Vsimnite si tinnyKate - mini programatorsky editor.


Dokumenty


Nadherne desktop menu ;-)


Zmeny stylov celkom ako v KDE - aj ked len jeden je naozaj pouzitelny ( ale daju sa s netu stiahnut este aj ine ale neskusal som )


Kontakty - celkom v pohode


Kalendar - co dodat ;-)


DIsk ? ;-) chcelo by to SDkartu


A pamat


Nadherna textova konzola ;-) milujem ju - a je aj s normalnym ssh clientom ...
Samozrejme kazdu aplikaciu je mozne zapnut v landscape mode - dokonca aj nastavit ktora sa tak ma spustat defaultne.






ach ta diakritika ;-(((






Wuffi (1599)|5.9.2003 16:15
Vypada to vazne super! Diky moc! A co dalsi poznatky? Povidej! :D
tief (42)|5.9.2003 16:28
No, co viac dodat, este stale tu zahadu skumam ale som s nej nadseny ... hlavne sa mi zda ze ovela efektivnejsie vyuzita plocha desktopu ppc2002 je v tomto smere uplne hrozne ... teda aspon podla mojeho skromneho nazoru. Este vychytat tych par much co som pisal a bude to absolutna bomba ;-)))
Martin Hanzal (132)|5.9.2003 21:06
Pěkný screeny ale např. pro mě je to úplně na nic, kdo mi předělá všechny prg. co používám na iPAQu na Linux? Odpovím si sám - NIKDO. Čili je to krásná hračka úplně na hovno.
tief (42)|5.9.2003 23:30
jo jo, presne tak, citam ze "recenzent" ak su vsetky tvoje recenzie v style - co nie je pre mna je pekne na hovno tak su objektivne asi kadrove posudky za komancov.;-)
Wuffi (1599)|5.9.2003 23:53
Hm proc predelavat? Nejaka Linuxova alternativa se jiste najde. Mno mozna jediny SW ktereho pro to nebude dost budou hry...
Ale jinak myslim docela ok...
Martin Hanzal (132)|5.9.2003 23:59
[QUOTE="tief"]jo jo, presne tak, citam ze "recenzent" ak su vsetky tvoje recenzie v style - co nie je pre mna je pekne na hovno tak su objektivne asi kadrove posudky za komancov.;-)[/QUOTE]

Nauč se česky a pak mi něco napiš jo ;)
Martin Hanzal (132)|6.9.2003 00:06
[QUOTE="darthpet"]Hm proc predelavat? Nejaka Linuxova alternativa se jiste najde. Mno mozna jediny SW ktereho pro to nebude dost budou hry...
Ale jinak myslim docela ok...[/QUOTE]

Dost pochybuji, např. WorldOffLine, GPRSMonitor, ovladač na iPAQ Foldable Keyboard, PocketSlideShow, TomTom Route nebo PocketKIM pro Linux asi jen tak nebudou. Ostatně proč bych si měl předělávat zařízení se softwarovým vybavením od MS na Linux? To si snad můžu koupit linuxový PDA rovnou ne?
Wuffi (1599)|6.9.2003 00:13
Mno vsak Vas do toho taky nikdo nenuti. Zalezi na uzivateli jestli uzna ze mu to neco muze dat ci nikoli. Mate pravdu, nektere aplikace ktere jste jmenoval asi k dispozici nebudou. Ale jak jsem uz rikal, zalezi na uzivateli - pokud nekdo takove aplikace nepouziva, pravdepodobne mu ani nebudou chybet.
Co se tyce tech zarizeni - nemyslim ze s jejich dovozem do CR je to az tak ruzove. A pokud ano, jejich cena je znacne premrstena. Tuhle distribuci je mozno naflashovat do iPAQu rady H36xx ktery je dnes k sehnani okolo 4500 (a bezi i na cernobile rade H31xx, ta se da sehnat s trochou stesti sehnat okolo 2500-3000)...
:cool:
Pavel Koza (4761)|6.9.2003 09:45
Podle meho nazoru je pro normalniho cloveka moznost nainstalovat si na Pocket PC Linux celkem na nic, ovsem kdo se v tom rad vrta - proc ne:) Prosba pro tiefa - muzes sem poslat par ruznejch screenshoru jak vypada na tom pocket Linuxu mobile.ce4you.cz? Docela me to zajima, i kdyz alespon co se statistiky tyka, zadne masivni prohlizeni webu jinym prohlizecem nez IE nepozoruji:D
tief (42)|6.9.2003 13:07
Dobre rano.
Panovi hanzlovi odpovedat nebudem zjavne sa jedna o zlahka nacionalisticky zamyslajuceho cloveka zo zjavnou inklinaciou k microsoftu takze toto uz komentovat nebudem.
Screenshoty poslem ale az v pondelok, odisiel mi sync kabel doma takze to poslem z roboty.
Inak sa povazujem za normalneho cloveka, na pocketpc pouzivam email, icq klient, kontakty, kalendar, todo, textovy editor, ssh klient, web a poznamkovac(voice a text ), gprs a vsetko toto ma aj ppc2002 aj opie. Okrem diakritiky ( ktora je aj pre ppc2002 za poplatok ) ma opie toto vsetko a co sa sietovych sluzieb tyka na ovela vyssej urovni ako ppc2002. Samozrejme nikoho nenutim nieco na svojom ipaqu menit alebo prerabat, kazdy pouzivame to co nam vyhovuje a ako nam vyhovuje ale na druhej strane ma dost hneva odsudzovanie alternativy len preto ze je to nieco nove. Mimochodom podobna situacia bola pred par rokmi aj na desktopovom linuxe ze jo ... a aka je situacia teraz.
tak sa tu majte

matus

hybo (3107)|12.10.2003 22:08
No ja nic neodmietam, ale urcite sa rad necham poucit, ako je to s Linuxom na Desktopoch, dufam, ze myslite Worsktation a nie Server :-)