Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Linux na Universala ? Jde to :-)

Jirkac_ (269)|7.3.2006 20:32
na XdaDev a LinuxDevices se objevily informace a fotografie o portovani linuxu na HTC Universala !

Info v češtině je tady...
Vypadá to fakt slibně:yes:
Yankee.106 (231)|7.3.2006 20:51
Mňo, WiFi+BT asi fungovat budou, telefon možná taky. Sync s PC se taky asi podaří nějak rozběhat, ale Dynavix na tom asi neuchodím. Nebo snad ano? Jinak je to myšlenka zajímací, o tom žádná ....
Miloš Strouhal (3997)|7.3.2006 21:13
Je fajn ze tato moznost existuje. Je velice fajn ze to snad i vsechno funguje. Ovsem nenapadaji mne zadne vyhody oproti stavajicimu defaultnimu Windows Mobile 5 Phone Edition.. Vite snad nekdo o nejakych? A osobni antipatie vuce Gatesovi neberu jako argument.. ;)
Jirkac_ (269)|8.3.2006 00:17
no wm to urcite plnohodnotne nenahradi, ale pro vsechny priznivce linuxu a experimentatory je to urcite zelena k dalsim pokusum...
Kato_ce4you (970)|8.3.2006 10:17
Presne tak - taky si myslim, ze je WM5 velmi dobrym OS (v ramci toho, co se aktualne nabizi). Ale je to to same, jako Linux na stolnim PC - taky mi vyhovuji Windows XP a nemel bych potrebu prechazet na Linux a jeste navic by mi pod Linem nefungoval AutoCAD ap. Ovsem jsou lidi, kterym proste Linux na desktopu vyhovuje vic.. Tak stejne tak je to tedka s timto ;)
Jinak jedna vyhoda oproti defaultnimu Win tady jednoznacne je - WM5 s Linuxem aktualne nesesynchronizujes - s timhle by nemel byt problem ;)

Apropo - myslim si, ze se prave zaseknou na GSM modulu - ostatne jako vzdycky vsechny Xanaduxy ap.
linuxsoft (225)|4.6.2006 13:44
ROzchodil to tady uz nekdo?
linuxsoft (225)|4.6.2006 15:17
Install Mini HOW-TO
You can try the bleeding edge kernel with a modified opie image from blueangel build if you follow all these steps:

1.
Accept that it may damage your device, and we don't take any responsibility.
2.
Make Backup!
3.
Download haret (gnuharet.exe) , kernel (zImage), haret config (default.txt) and the opie image (opie-universal-R0.tar.bz2) from http://gnulinux.biz/files/Universal/sd-mmc/
4.
Get SD card with size <= 1GB and partition it to have a ext2(ext3) filesystem.
5.
Format and mount it and extract the opie image into it.
6.
Copy the downloaded kernel, haret and it's config to the device internal storage.(for example, My Documents)

7.
Edit startup.root according to your configuration
a) Edit the Kernel Name "zi" to match the name you gave to your downloaded kernel.
b) Use the proper partition number at the 'root=' parameter. (/dev/mmc/blk0/part2 points to the second partition of your SD card. You will need to change this to /dev/mmc/blk0/part1 if you created a single partition.)
c) Save the file as default.txt and place it on the device aside the haret executable.

8.
IMPORTANT! Enable GSM radio.
9.
Close all running programs and do a soft reset.
10.
Start haret and press the "Run" button.
11.
Logon as root with password rootme.

Tak tohle by mel byt postup jak to aplikaovat....mohl by to nekdo pls prelozit do CZ?
beecher (9270)|12.6.2006 19:40
1. Jste srozumeni s tim, ze to muze poskodit vase zarizeni, a my neprebirame zadnou odpovednost.
2. Zazalohujte si zarizeni!!!
3. Stahnete si gnuharet.exe, kernel (zImage), haret config (default.txt), a obraz OPIE (opie-universal-R0.tar.bz2) z http://gnulinux.biz/files/Universal/sd-mmc/
4. Na SD kartu, ktera ma <= 1GB vytvorte partici s ext2 neboext3 souborovym systemem.
5. Naformatujte ji, namountujte (v Linuxu) a extrahujte na ni obraz OPIE...
6. Zkopirujte stazeny kernel, haret a jeho konfiguraci na interni storage (napr. do \My Documents).
7. Upravte startup.root podle vasi konfigurace.
a) Upravte Kernel Name (nazev jadra) "zi" na nazev souboru, ktery jste si stahnul nebo na nazev, na ktery jste prejmenoval ten stazeny kernel.
b) Pouzijte spravne cislo partice u parametru "root=" (napr. /dev/mmc/blk0/part2 ukazuje na druhou partici vasi SD karty. Zmente to na /dev/mmc/blk0/part1 jestli jste vytvorili pouze jednu partici.)
c) Ulozte soubor jako default.txt a umistete jej do stejneho mista, kam jste dali haret.
8. Dulezite! Zapnete GSM radio.
9. Zavrete vsechny programy a provedte softreset.
10. Spuste haret a stisknete tlacitko "Run".
11. Prihlaste se jako root s heslem rootme.

Staci?
BTW Preklad s napsani mi trval asi 10 minut... ;)
Jirkac_ (269)|12.6.2006 21:36
takze pro to abych to mohl rozjet potrebuju mit na PC Linux ? (5. Naformatujte ji, namountujte (v Linuxu) a extrahujte na ni obraz OPIE...) nebo to se mysli uz v Universalu ?
btw diky za preklad :)
beecher (9270)|13.6.2006 10:09
Ano, je potreba mit Linux (nejelepe na to asi nejakou Live CD distribuci, aby clovek nezasiral PC)... Nedokazu si predstavit v necem jinem formatovat na Ext2 nebo Ext3 filesystem... ;)
ElSoft (1244)|13.6.2006 10:20
já jo, třeba pomocí PartitionMagicu, zvládná jak Ext2 tak Ext3
beecher (9270)|13.6.2006 10:24
[QUOTE="ElSoft"]já jo, třeba pomocí PartitionMagicu, zvládná jak Ext2 tak Ext3[/QUOTE]To sice ano, ale preci jenom 70 USD je 70 USD. Ty ho snad mas legalne? ;)
Kato_ce4you (970)|13.6.2006 11:33
Mno - je to sice dost OT, ale PM na preformatovani extXfs/raiserfs ap. teda vrele nedoporucuju - na svem pocitaci jsem to zkusil dvakrat a vysledkem bylo, ze mi sice zmenil velikost oddilu, ale tak de.ilne, ze to ani nebylo mozny - ne aby ubral volne misto (mel jsem 80GB HDD a z toho 60GB pro ruzne oddily s ext3fs ---> tak 40GB volnyho a chtel jsem 20 z toho prisoupnout jinam) - tak vysledkem bylo to, ze to sice zmenil "spravne", ale nemenil prazdne misto, ale naopak to "obsazene". Takze vysledkem bylo, ze jsem pekne mohl preinstalovat komplet Linux..

Ad. co se tyce nejakeho live Linuxu, tak doporucuju, aby mel hlavne unionfs (tzn. ze tam muzes doinstalovavat dalsi veci, i kdyz to bezi jenom z CD/DVD/USB flashky). Ale nevim, jak na tom jednotlive livky jsou - predpokladam, ze dneska uz je to asi povinna soucast vsech live distribuci :cool:
P3T3 (24)|1.7.2006 18:26
[QUOTE="beecher"]Ano, je potreba mit Linux (nejelepe na to asi nejakou Live CD distribuci, aby clovek nezasiral PC)... Nedokazu si predstavit v necem jinem formatovat na Ext2 nebo Ext3 filesystem... ;)[/QUOTE]

Pro formátování karty je opravdu potřeba mít Linux, protože Windows ext2, ext3 prostě neumí. Bohatě bude stačit tzv. Live distribuce = Linux se spustí z CD, bude plnohodnotně pracovat a potom opět zmizí a počítač nechá "nezasraný". On ten okenní bordel stačí, že :D
beecher (9270)|3.7.2006 09:39
P3T3: Dekuji za opsani mych slov... Jinak proste nechapu, v cem je vas prispevek prinosny... :oops: :sarcastic: