Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak hrají Windows Mobile zařízení a pár věcí kolem

Zdenek Malinsky (9781)|2.3.2006 10:34
Běžnému uživateli stačí, když je jeho Pocket PC zařízení schopné obstojně přehrát oblíbené písničky nahrané ve formátu MP3 a ukrátit mu tak dlouhou chvíli při cestách do školy nebo zaměstnání. Nicméně jsou mezi námi i tací, kteří slyší i to, co jiní neslyší a při poslechu méně kvalitní reprodukce trpí. Nejem těm je určen následující článek, ve kterém jsme se rozhodli podívat trochu důkladněji na zoubek zvukovým schopnostem několika zařízení a zároveň najít odpověď na některé zásadní otázky.



Přečtěte si celý článek.
osch (1330)|2.3.2006 11:32
to testovací tým: Pánové klobouk dolů. :yes:

Výsledky testu ale zase až tak překpavipé nejsou. Dokonce se mi konečně potvrdil můj vlastní subjektivní pocit týkající se Windows Media Playeru. Po mých soukromých testech jsem totiž VŽDY nakonec zůstal u vestavěného přehrávače.
Milan Hubka (35)|2.3.2006 11:56
Super článek. Opravdu s chutí a zájmem jsem si ho přečetl. Děkuju. Jen tak dál:yes: . Zároveň nezbývá než souhlasit s osch, mám podobný názor a zkušenost...
ron.jeremy (92)|2.3.2006 11:57
[QUOTE]Při „výrobě nahrávky“, tedy převodu z CD do MP3 nebo WAV, jednoznačně doporučujeme věnovat tomuto procesu pozornost a přidělit mu v systému nejvyšší preferenci - privilegium. Pokud je to možné, vypněte raději všechny ostatní zbytečně běžící aplikace, odpojte se od internetu atp. Na výsledku je to dosti podstatně znát, o čem jsme se měli možnost přesvědčit právě během tohoto testu.[/QUOTE]
To je s prominutím bullshit :sarcastic: - pokud se MP3 enkodér nechová nedeterministicky, což lze např. u v současné době nejlepšího enkoderu LAME s praktickou jistotou vyloučit, k něčemu takovému nemůže dojít.
Takže: pokud byl slyšet nějaký rozdíl závislý na zatížení počítače, viděl bych dvě možné příčiny:
  • vadný počítač čí mechanika
  • podlehli jste sebeklamu
Vzhledem k pánům, kteří se testu zůčastnili, vsadil bych si na variantu druhou...
Zbytek článku nemělo smysl číst, operovalo se tam nezřídka pojmy, kterým se obvykle lidé s technickým povědomím smějí při čtení zábavných článků "opravdových audiofilů".
Prosím, pokud si chcete zachovat seriózní tvář pro technicky založené lidi (a těch je s PDA většina), tak alespoň pokud mohu mluvit za sebe, takovéto články už raději ne.
speed-komi (278)|2.3.2006 12:56
Je to dobrej nápad a taky dobrej článek. a praktickej. nemám k tomu téměř žádné výhrady, jen mě překvapil váš názor na poslouchání a posluchače elektronické hudby [QUOTE]a pak také milovníkům těchto zvuků jde hlavně o to, aby to hrálo nahlas a mělo to hodně basů.[/QUOTE] mno, každý je nějaký a poslouchá něco jiného, ale téměř všem posluchačum jakékoli hudby jde o kvalitu. Uvítám pokračování tohoto článku.
peak_ce4you (28)|2.3.2006 13:06
Kromě zbytečně silných výrazů souhlasím s ron.jeremy. Není možné, aby priorita aplikace nebo vytížení procesoru ovlivnilo kvalitu enkódování do MP3. Pokud máte nekvalitní CD/DVD-ROM, pak vytížení systému může ovlivnit kvalitu grabování, ale rozhodně ne kvalitu převodu.
JanAltman (162)|2.3.2006 13:08
  • Prekvapil me rozdil v kvalite prehravacu - proto by byl zajimavy i dalsi test: vyzkouset dalsi specializovane MP3 prehravace a zjistit, je-li nejaky lepsi, nez WMP10.

  • Zajimave je i srovnani rozdilu mezi jednotlivymi PDA. Zde by me ale zajimalo, jak by test dopadl, pokud by byl pouzit nejaky kvalitni MP3 prehravac s ekvalizerem - tedy s moznosti "doladit" zvuk. Protoze pak by prece padla vyhoda viteze testu (iPAQ), ktery zvyraznil basy (v ekvalizeru by to mohly udelat o konkurencni PDA).

  • Kdyz se zmunujete o (ruzne) kvalite redukci 2.5mm-3.5mm, tak by stalo za to zminit, ktere redukce doopravdu zvuk "neuveritelne zprzni" a ktere jsou naopak kvalitni.

  • Test sluchatek. Rad bych si vybral kvalitni sluchatka. Ale tezko si je mohu vsechna vyzkouset a "naposlouchat". Proto bych (jako laik) rad slysel nejake obecne doporuceni, jak vybirat (dejme tomu v sortimentu firem Sennheiser a Koss). Chapu, ze co nejvetsi frekvenci rozsah je "dobro". Co nejmensi sum ci zkresleni (odstup signalu od sumu) je take dobro. Ale co treba s impedanci? Jaka impedance sluchatek je vhodna (lepsi) pro pouziti s PDA? Obecne co nejmensi? Kazdopadne nechci sluchatka pokojova, ale na venkovni noseni. A otazkou pak je, jestli diky vnejsimu ruseni ma smysl kupovat najeka opravdu spickova, nebo jestli spis nekoupit nejaka "solidni" s rozumnym pomerem kvalita/cena. Cili Koss Porta Pro, nebo jeste neco jineho?
mousefromhouse_ce4you (268)|2.3.2006 13:15
Velice pekny clanek dekuji moc !

2 Zdenek Malinsky: Jeste bych se chtel zeptat: jaky format komprimovane hudby je podle tebe nejlepsi (v PDA) ?
mousefromhouse_ce4you (268)|2.3.2006 13:17
[QUOTE="ron.jeremy"]To je s prominutím bullshit [/QUOTE]

No, kdyz jsem v Easy CD-DA Extractoru ripoval CD a dal prioritu na nejnizsi, tak byl vysledek priserny :!: Neco na tom bude...
Pavel Koza (4761)|2.3.2006 13:32
[QUOTE="peak"]Pokud máte nekvalitní CD/DVD-ROM, pak vytížení systému může ovlivnit kvalitu grabování, ale rozhodně ne kvalitu převodu.[/QUOTE]

Ano, to je dost mozne. V clanku to nebylo primo receno, ale je urcite pravdepodobnejsi, ze chyba nastala pri grabovani. Jediny verohodny dukaz ruznych souboru by bylo jejich binarni porovnani, ale obavam se, ze jsem si nechal jen ty pouzivane verze.

Jinak pro technicky zamerene lidi - pokud clanek povazujete za blbost, vase vec. Pro lidi vyznavajici jednicky a nuly je hur prijatelne (patrim spis mezi ne), ze hudbu je mozne klasicky slyset a nebo ji "citit" nebo proste "vnimat". Testy se samozrejme provadely na zarizenich opakovane a testeri se shodovali a nepletli. Jestli tomu verite nebo ne, s tim nic neudelame:)
Telefonservis (65)|2.3.2006 13:49
Výborné téma, díky. Vím, že by to bylo organizačně náročné ale chtělo by to vybrat pda s nejlepším zvukem na trhu. Myslím, že by to ocenilo spousta lidí.
S474N (660)|2.3.2006 13:52
[QUOTE="mousefromhouse"]Ano, jenze to se bavime o RIPOVENI a ne o naslednem enkodovani. Je snad pochopitelne, ze kdyz budou ripnuta surova data obsahovat bordel, ze to zustane i v MP3.[/QUOTE]

EDIT: koukam, ze uz reagoval i kolega Koza s tim samym.
JanAltman (162)|2.3.2006 14:13
[QUOTE="Telefonservis"]Výborné téma, díky. Vím, že by to bylo organizačně náročné ale chtělo by to vybrat pda s nejlepším zvukem na trhu. Myslím, že by to ocenilo spousta lidí. [/QUOTE]

To me prijde uzitecnejsi vybrat nejlepsi format (OGG? WMA?) a hlavne nejlapsi player. PDA uz vetsina z nas proste ma a kvuli zvuku ho bude tezko menit. Tak jeste ta sluchatka...
JanAltman (162)|2.3.2006 14:21
[QUOTE="S474N"]
Ano, jenze to se bavime o RIPOVENI a ne o naslednem enkodovani. Je snad pochopitelne, ze kdyz budou ripnuta surova data obsahovat bordel, ze to zustane i v MP3.

EDIT: koukam, ze uz reagoval i kolega Koza s tim samym.[/QUOTE]

Kvalitni ripovaci soft na konci rekne, jestli se behem ripovani vyskytly nejake chyby. Pokud ne (bez ohledu na prioritu, atd...), MUSI byt vysledny WAV binarne shodny s daty na CD.
Pokud ripper samozrejme rekne, ze pri cteni nastaly chyby (opet bez ohledu na prioritu), bordel uz ve zvuku zustane a konverze z WAV do MP3 ho samozrejme neodstrani.

A jeste k nazoru pana Kozy: jelikoz jsme vsichni chytri hosi s kritickym vedeckym myslenim a virou v determinismus (a nevirou v magii), tak proste bit je bit, 0 je 0 a 1 je 1 a basta. Pokud ripper nenahlasi chyby, tak se mu podarila bitove shodna kopie. Problemy s kvalitou zvuku tedy musi byt jinde - az v analogove casti procesu nekde mezi D/A prevodnikem a trminkem+kovadlinkou.
Nicmene nevylucuji, ze pouzity ripper vznikle chyby nezahlasil i kdyz tam vznikly. A stejne tak nepopiram, ze riziko vzniku techto chyb muze byt vyssi pri nizsi priorite procesu.

Ale opakuji, ze bych spise privital srovnavaci test toho, co mohu jednoduseji ovlivnit. PDA uz proste mam a kvuli zvuku ho nevymenim. Mohu ale zmenit prehravaci software, redukci 2.5-3.5mm a samotna sluchatka. Cili bych privital spise test tohoto.

Stejne tak pokud jste usoudili, ze iPaq zvuk upravuje (pridava basy), asi by stalo za to pouzit nejaky sw prehravac s equalizerem a dat tak moznost i ostatnim PDA zvuk doladit.
ron.jeremy (92)|2.3.2006 15:15
[QUOTE="mousefromhouse"]No, kdyz jsem v Easy CD-DA Extractoru ripoval CD a dal prioritu na nejnizsi, tak byl vysledek priserny :!: Neco na tom bude...[/QUOTE]
Pak máš asi bohužel mizernou mechaniku, nebo to Easy CD-DA Extractor dělá špatně, nevím, nepoužívám ho. EAC mi dává na kvalitním zdrojovém CD 100% výsledky za všech okolností. Nicméně uznávám, že u ripování může za nepříznivých vstupních podmínek (špatný hw) dojít k ovlivnění kvality. Ovšem spíše než snížení kvality ve smyslu omezení dynamiky či frekvenčního rozahu bude slyšet praskání či přeskakování. U enkodování do MP3 je pak vliv priority (kromě doby konverze) zcela irelevantní.
ron.jeremy (92)|2.3.2006 15:25
Ještě k mému prvnímu příspěvku - vypadla mi jedna důležitá část, čehož jsem si díky prťavému okýnku nevšimnul:
---------------------
Udělal jsem pro zajímavost test, kdy jsem enkódoval do MP3 250MB velký PCM WAV. V jednom případě jsem LAME nastavil prioritu nejnižší, a počítač jsem doslova mořil, co to šlo, testoval archivy, brouzdal po netu, spouštěl různé programy. V druhém případě jsem LAME přidělil nejvyšší prioritu, ukončil všechny programy, odpojil počítač od sítě, zatáhl žaluzie, :D tiše seděl a při enkódování sotva dýchal. ;) A výsledek binárního porovnání obou souborů?
[CODE]FC: Nezjištěny žádné rozdíly[/CODE]
Pokud by se rozdíly týkaly grabování, buď se jedná o špatnou mechaniku (co by však pohledávala v počítači toho "echt" audiofila, že ano :sarcastic:), nevhodnou volbu grabovacího programu (EAC je dobrá volba), nebo mizerné a poškrábané zdrojové CD (což u audiofila opět nepřichází v úvahu). Prostě pokud EAC nahlásí na dobré mechanice kvalitu 100%, bude výsledný soubor přesně načten, a to bez ohledu na cokoliv, co se na počítači dělo v době grabování.
---------------------
JanAltman (162)|2.3.2006 15:29
[QUOTE="ron.jeremy"]
Pak máš asi bohužel mizernou mechaniku, nebo to Easy CD-DA Extractor dělá špatně, nevím, nepoužívám ho. EAC mi dává na kvalitním zdrojovém CD 100% výsledky za všech okolností. Nicméně uznávám, že u ripování může za nepříznivých vstupních podmínek (špatný hw) dojít k ovlivnění kvality. Ovšem spíše než snížení kvality ve smyslu omezení dynamiky či frekvenčního rozahu bude slyšet praskání či přeskakování. U enkodování do MP3 je pak vliv priority (kromě doby konverze) zcela irelevantní.[/QUOTE]

Ano, s timto musim na 100% souhlasit.
1) Pokud extraktor nehlasi chyby, vytvori na bit presnou kopii CD
2) Pokud vlivem spatneho HW ci SW nejake chyby vzniknou, projevi se loupanim a praskanim. Extraktor by je ale mel nahlasit - nesedi mu pak preci kontrolni soucty!
3) Zadne zkresleni, utlum, ci sum vzniknout nemuze - bavime se zde o digitalnich technologiich a ne o analogovych (osoupanych) gramodeskach a promagnetovanych a vysumelych magnetickych paskach.
Johny_G (384)|2.3.2006 16:38
Zajímal by mě názor odborníků na zvuk Aceru n50. Dle mého soudu totiž hraje dost hnusně, a nevím jestli je to lacinou redukcí, špatným softwarovým přehrávačem, nebo PDA samotným. Kvalita nahrávky nebo sluchátka nepadají v úvahu, jelikož se jedná o tytéž soubory, které mám na CD do discmana a o tytéž sluchátka (Koss Porta Pro).
Zdenek Malinsky (9781)|2.3.2006 16:38
[QUOTE="ron.jeremy"]Zbytek článku nemělo smysl číst, operovalo se tam nezřídka pojmy, kterým se obvykle lidé s technickým povědomím smějí při čtení zábavných článků "opravdových audiofilů".
Prosím, pokud si chcete zachovat seriózní tvář pro technicky založené lidi (a těch je s PDA většina), tak alespoň pokud mohu mluvit za sebe, takovéto články už raději ne.[/QUOTE]Tak co navrhuješ za "objektivní metodu" porovnání přehrávačů (SW) i přehrávačů (HW=PDA, MP3 playery)? Se slogany typu "dokonalý zvuk navěky" jsme se setkávali už cca v roce 1984 při uvedení CD na trh. Rovněž tvrzení některých odborníků (např. Dr.Sýkora), že dostačující je CD přehrávač za cca 5-7 tisíc Kč. Oboje se nakonec ukázalo býti v praxi velice snadno vyvratitelné.
Článek byl psán pro lidi, kteří poslouchají hudbu především, resp. pouze svými sluchovými orgány = ušima a hlavně pro radost, zábavu, relax... a nikoli pro ty, kteří poslouchají měřícimi přístroji:)
UnionS8 (61)|2.3.2006 18:27
Fík za fajn článek. Osobně jsem si pořizoval PDA i jako náhradu za MP3/ogg player.
Co se TCMP týče, taky mi přišel zdaleka nejhorší. Na druhou stranu mi přijde, že ještě lépe než WMP hraje Pocketmusic, který má navíc některé užitečné funkce, jako gapless playing, který často ocení právě posluchači elektroniky ;-) Ale je fakt, že tyhle "fíčry" nebyly předmětem recenze, přestože hodně rozhodují o celkové "použitelnosti" přehrávače.
No nic. Každopádně ocenim případné pokr. příště :-)

Stepaan

.:edit:. Nějak nemůžu Maca donutit, aby psal hranaté závorky v diskuzi, ikdyž v editačním okně je vidím... ;-)
JanAltman (162)|2.3.2006 19:12
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Tak co navrhuješ za "objektivní metodu" porovnání přehrávačů (SW) i přehrávačů (HW=PDA, MP3 playery)? [/QUOTE]

No mozna by slo udelat nejake synteticke testy - proste vygenerovat WAVy s frekvencemi od ultra po infrazvuk. A pak poslouchat. Pak zkusit pridat treba harmonicke frekvence a zase poslouchat. Nakonec vzdyt staci vzit nejake kvalitni CD urcene pro testovani aparatur.

Abychom vyloucili nekvalitu samotneho CD (ktera je pomerne zasadni), chtelo by to nejaky kvalitnejsi zdroj. SACD do WAVu grabovat neumim, ale muzika v DVD-Audio, ci kvalitni DTS, nebo nejradeji nejake stereo PCM s hodne kiloherzy (treba 96kHz) a hodne bity na sampl (treba 24bit), toho je vsude plno.

Pak jeste najit SW prehravac pro PDA, ktery umi takhle kvalitni WAV prehrat (v pripadne nutnosti downsamplovat na maximalni jeste prehratelnou kvalitu).

Idealne pouzit takovy SW prehravac, ktery ma equalizer, abychom eliminovali "vyhodu" iPAQu (ze dodatecne posiluje basy).
Zdenek Malinsky (9781)|2.3.2006 20:08
To by možná šlo, ale zkuste přesvědčit Pavarottiho, aby to zazpíval. Pokud se vám to povede, já to klidně zaplatím ;)

Opravdu, hudba nejsou sinusoidy a vyšší (sudé a liché) harmonické.

PS:
Schválně si vyzkoušejte zajít na koncert akustické hudby. Ještě před tím si sežeňte CD nahrávku toho interpreta a zgrabujte-zkomprimujte-či jinak upravte do co nejlepší kvality a pak si poslechněte ze svého PDA před a po koncertě. Uvidíte, že rozdíl je setsakramentsky znát. Prostě mongolskému cyklistovi se peleton poněkud vzdálil. :sarcastic:
tomasslavicek (20)|2.3.2006 20:31
Díky za velice čtivý článek, je to jeden z těch, který mě na ce4you snad nejvíc zaujal. Od Vánoc mám iPaq rx1950 a s jeho zvukovou kvalitou jsem spokojen, dokonce jsem se divil se sluchátky Koss Sporta Pro, jaké až dokázal vykouzlit basy. Teď používám pecková sluchátka Sony Walkman a na přehrávání program GSPlayer v2.22
ddano (122)|3.3.2006 09:14
Dobrý článok, díky. Privítal by som porovnanie jednotlivých modelov PDA, prípadne zahrnúť medzi štandartné testy, ktoré p. Koza pácha s PDA pri recenziách. Predkladám ako námet pre uvažovanie.
ron.jeremy (92)|3.3.2006 11:48
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Tak co navrhuješ za "objektivní metodu" porovnání přehrávačů (SW) i přehrávačů (HW=PDA, MP3 playery)?[/QUOTE]
Představoval bych si prvně syntetické testy - test frekvenčního rozsahu a jeho vyrovnanosti, odstupu S/N, zkreslení atd. To je takové první síto, které odhalí přístroje, kterými snad ani nemá smysl se zabývat. Pak nějaké poslechové testy, u nichž se v hodnocení nebudou vyskytovat pojmy z oboru černé magie, ale stručné a technicky pojaté zhodnocení.
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Se slogany typu "dokonalý zvuk navěky" jsme se setkávali už cca v roce 1984 při uvedení CD na trh. Rovněž tvrzení některých odborníků (např. Dr.Sýkora), že dostačující je CD přehrávač za cca 5-7 tisíc Kč. Oboje se nakonec ukázalo býti v praxi velice snadno vyvratitelné.[/QUOTE]
Otázkou je, zda se hodnotí přehrávač, nebo zesilovač s SPDIF vstupem, který má převodníky vlastní. S SPDIF na přehrávači záleží pramálo - stačí, pokud data dokáže v pořádku přečíst, což většina přehrávačů zvládá. Pokud se bere výstup analogový, pak samozřejmě na CD přehrávači záleží, ale pro připojení digitálního zdroje je takový způsob málo vhodný.
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Článek byl psán pro lidi, kteří poslouchají hudbu především, resp. pouze svými sluchovými orgány = ušima a hlavně pro radost, zábavu, relax... a nikoli pro ty, kteří poslouchají měřícimi přístroji:) [/QUOTE]
Jenže on měřící přístroj něco napoví, a dělá ono první "síto". Navíc lze takovéto údaje snáze srovnat. Pak bych čekal, že budou následovat poslechové testy, které bez zbytečných rádoby-esoterických termínů sdělí dojmy v lidštější formě, a odhalí případné nedostatky číselnými parmetry obtížněji definovatelné.
Je moje představa nereálná?
MLB (105)|3.3.2006 12:50
Každý test pokud není výsledek v absolutních hodnotách je pouze "test".
Vaše snaha je výborná, ale ... Myslím že pro hrubou orientaci to co jste provedli je dobré.
Osobně ale patřím k lidem kteří neuznávají teorije o zázračnosti kabelů jak jste psali o jedněch sluchátkách. To je jako když v 80´ letech soudruh Jakeš někde říkal to, že nepotřebujem polovodiče, když v SSSR je kvalitní měď a tak na rozdíl od západu můžem mít kvalitní vodiče. :D

P.S. Dík za možnost si stáhnout tu skladbu. Možná jste mohli k skupině Talk Talk ještě připsat že tato skladba vznikla v polovině 80´ let.:D
speed-komi (278)|3.3.2006 13:55
[QUOTE="MLB"]
P.S. Dík za možnost si stáhnout tu skladbu. Možná jste mohli k skupině Talk Talk ještě připsat že tato skladba vznikla v polovině 80´ let.:D [/QUOTE]

BTW ta skladba je docela hrozná ne?
MLB (105)|3.3.2006 14:00
Talk Talk mám rád. Škoda jen že sem nedali celé CD. Mohl jsem si ho stáhnout a nekupovat ho v suterénu koruny.
Zdenek Malinsky (9781)|3.3.2006 14:03
[QUOTE="MLB"]Každý test pokud není výsledek v absolutních hodnotách je pouze "test"....
..Osobně ale patřím k lidem kteří neuznávají teorije o zázračnosti kabelů jak jste psali o jedněch sluchátkách...
...Možná jste mohli k skupině Talk Talk ještě připsat že tato skladba vznikla v polovině 80´ let.:D [/QUOTE]1.Výsledek měření testu v číslech - zařízení, které je na měřácích nejlépší neznamená, že také bude hrát nejlépe.
2. Kabely - nejde o zázračnost, ale o schopnost co nejméně degenerovat přenášený signál. To není o tom věřím-nevěřím, to chce vyzkoušet. Nebo ty nevěříš vlastním uším?
3. Skladba - pokud se podíváš trošku pozorněji, tak je tam uveden rok 1986.
MLB (105)|3.3.2006 14:13
Abych to uvedl na pravou míru, tak musím napsat že článek se mi líbí. Ad 1-3 To je věc osobního názoru. V tomhle se přou i jiné audiofilské osobnosti.
A co u vás doma? Ještě funguje pekárna naproti autobusové zastávce?
:D
Zdenek Malinsky (9781)|3.3.2006 15:50
K názorům uživatelů JanAltman, ron.jeremy, MLB
Je možno měřit víc věcí (jak navrhujete), ovšem ce4you není odborný audiomagazín aní státní zkušebna či výrobce zařízení a nemá potřebné zařízení. Ono testům více zařízení (měření a pak poslechový test) se ve světě věnuje jen několik časopisů. A to se jedná o audio či video zařízení. U PDA je zvuk až na nižších příčkách preferencí. Také nevím, že by nějaký podobný test uspořádal nějaký zahraniční magazín či web věnující se PDA. Přeci jen si lidé kupují PDA hlavně jako organizér, s možností telefonovat, stahovat poštu, surfovat po netu...

Dejme tomu, že se na nějaké metodice měření shodneme. A co potom? Z čísel chcete určit, jak zařízení hraje? Základní charkteristika možná ano, ale co víc?
Navíc je tu problém se zapůjčováním zařízení, resp. jejich shromáždění ve stejný čas na jednom místě. Výsledek může ovlivnit, použitý soft, nahrávka, "DAC převodník" a "sluchátkový zesilovač" v PDA, použitá sluchátka. Pak je tu tolik možností a kombinací, která se s každým dalším PDA v testu násobí. Jak jsem v testu napsal, jde o první test a úkolem bylo zjistit odpovědi na 4 tam uvedené otázky. I tak toho bylo až dost. Nedokážu si představit toho, kdo by byl ochotný takový megatest většího množství PDA provádět a navíc ve svém volném čase.

Znovu opakuji, že jde PDA a co navrhujete je jako když chcete zjišťovat, za jak dlouho zrychlí Trabant z 0 na 200 km/h.


K "výrobě nahrávky"
Nemohu být konkrétnější, ale opravdu druhý pokus byl lepší. Možná nastal nějaký problém v Pavlově notebooku.


Ad černá magie apod. (pro nevěřící Tomáše)
Je pravda, že 1 je 1 a 0 je 0, ale proč tedy při testu v US Stereophile zjistil Robert Harley (specialista na digitál) následující:
1. " Do ruky se mi dostaly také dvě CD pocházející ze stejného mastertapu, ale nahrané na dvou rozdílných kopírovacích strojích. Oba kompacty prošly kontrolou, která potvrdila, že obsahují do posledního bitu identická data. Při slepém poslechovém testu označilo několik testérů jedno z CD (pořád to stejné) jako hůře znějící.
2. Jak je možné, že CD "odmagnetované" pomocí bulk tape eraser hraje lépe než neodmagnetované? (Pokud se vám zdá, že ne lépe, tak rozhodně jinak.)

K výrazům "Esoterické pojmy" apod.
A jak chceš jinak popsat zvukový projev, tedy jak zařízení hraje? Je to možná jakoby pohádka pro dospělé, ale jinak to nedokáži popsat. Prostě musí si to pak každý vyzkoušet na svoje uši a sluchátka.

------------------------------------------
[QUOTE="MLB"]A co u vás doma? Ještě funguje pekárna naproti autobusové zastávce?[/QUOTE]Pekárna už dávno zkrachovala, stejně jako ostatní v okolí. Teď je jako zástava banky a budova chátrá.
[QUOTE="speed-komi"]jen mě překvapil váš názor na poslouchání a posluchače elektronické hudby [QUOTE]a pak také milovníkům těchto zvuků jde hlavně o to, aby to hrálo nahlas a mělo to hodně basů.[/QUOTE][/QUOTE]Já nikoho neodsuzuji za to, co poslouchá. Přečti si pozorně celý odstavec. Vysvětluji tam pouze jak a proč byla skladba volena.
[QUOTE="mousefromhouse"]Jeste bych se chtel zeptat: jaky format komprimovane hudby je podle tebe nejlepsi (v PDA) ?[/QUOTE]Nemám vyzkoušeno, MP3 apod. neposlouchám (jak uvádím v testu). Nejspíše co nejméně komprimované, ale to zase zabere hodně místa. Dle názoru kolegů beechera a Miloše Strouhala je nejlepší WAV, resp.oni ho používají. Ale vyzkoušej sám, pokud nepoznáš rozdíl mezi MP3 128 a MP3 320 nebo vyhovuje menší kvalita, tak asi raději 128, alespoň se toho na kartu vejde víc.
UnionS8 (61)|3.3.2006 16:02
U táty jsem měl možnost na kvalitní soupravě otestovat několik sad kabelů. Ač se směju Hihi-Fifi doporučením, aby CD přehrávač stál nad zesilovačem kvůli jednoznačně snadnějšímu proudění elektronů směrem dolů k zesilovači a ne naopak (při obráceném postavení), musím uznat, že kabely při poslechu jsou znát. A to tak, že "sakra" znát. Někteří hifisti dokonce mění kabely v závislosti na druhu hudby, kterou se chystají poslouchat. Je to záležitost čistě fyzikálních veličin. Impedance, kapacita a další vlastnosti kabelu ovlivňují co do kabelu vteče a vyteče, a hotovo. To není žádná ezoterika ani nic, co by nešlo postřehnout pouhým uchem.
Ad. odmagnetizování: Co my víme, co se děje s laserovým paprskem v CD v souvislosti se statickou elektřinou na disku? ;-) I to by šlo zdůvodnit, nebo ne?
MLB (105)|3.3.2006 16:07
:D :D :D Tak když zde zmiňujete svá zdůvodnění, tak se asi zalknu smíchem.:D :D :D
Pokud tomu tedy rozumíte, tak jaké veličiny jak moc ovlivňují průchod elektrického proudu vodičem:?: :D :D :D

P.S. Uznávám že letící motýl způsobí uragán kdesi jinde.:D :D :D
UnionS8 (61)|3.3.2006 16:19
Co prosim? Neuznáváš, že vodič může svou impedancí ovlivňovat a měnit charakteristiku signálu v závislosti na jeho frekvenci? To se probírá v prváku na jakékoliv střední elektro... Klidně se zalykej... ;-)
MLB (105)|3.3.2006 16:26
To uznávám, ale ta míra jak je pro "normálního" člověka neměřitelná.:D :D :D
beecher (9270)|3.3.2006 16:53
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]...je nejlepší WAV...[/QUOTE]WAV ne, Zdeno, to jsou surova data, tedy vlastne to, co je na CD...
Pokud vezmeme 3 nejpouzivanejsi formaty komprimovane hudby, tak podle meraku vede format OGG, tesne nasledovany WMA. Ten pouzivam ja i, pokud vim, Milos. WMA pouzivam z duvodu sve pohodlnosti a lenosti, protoze staci dat CD do mechaniky a nechat to komprimnout pres Windows Media Player (standardni soucast Windowsu i WM) do WMA/192kbps, kteryzto je opet podle meraku o fous lepsi nez MP3/CBR/256kbps a jeste navic mensi.
Ale to je vse o osobnich preferencich, tzn. nechci tady vyvolavat formatovou flamewar, jenom upresnuji.

EDIT:
Díky za upřesnění a omlouvám se za mystifikaci. Už je to skoro rok, kdy jsme se spolu o tom bavili. Zdeněk Malinský
UnionS8 (61)|3.3.2006 17:01
MLB: Ano, byla by, pokud by se nevyráběly kabely, které mají tyhle vlastnosti záměrně přehnané. Aby opravdu jistým způsobem ovlivňovaly Charakter zvuku. Někdo má rád ostré až řezavé výšky, někdo raději měkčí zvuk. Hifistické zesilovače často postrádají eqvalizér, dokonce i hloupé čudlíky "basy", "výšky", proto se to dohání kabelama. Jak řikám, nejsem hardcorový hifista, ale rozdíl mezi kabely jsem opravdu slyšel. Objektivně. Samozřejmě je zapotřebí kvalitní soustava. U mně doma bych mohl měnit kabely u věže doalelujá a nic by se nestalo! :-D
MLB (105)|3.3.2006 17:10
Dobrá!!! S určitejma výhradama souhas.
Pavel Koza (4761)|3.3.2006 17:19
Tak, aby se nam to tady neodchylilo spatnym smerem, takove lehce "zaverecne" slovo. Sice nejsem autorem clanku, ale ja jsem si to de fakto "vymyslel", tak do toho muzu trochu mluvit:)

V prve rade dekujeme vsem, kteri na clanek zareagovali, a to jak v pozitivnim duchu, tak i negativnim. Jeden z cilu tohoto clanku bylo ziskat prave tyto reakce. Podle vseho vzbudil nejvetsi emoce odstavec o porizeni nahravky. Omlouvam se, pokud jsem nekomu zpusobil tezke spani, ale nasel jsem jen puvodni vysledny MP3 soubor, takze uz nedohledam, kde se stala chyba. Jasne je pouze to, ze poslouchane vzorky JSOU ROZDILNE. Urcite je mozne (a dle vysvetlujicich prispevku i pravdepodobne) i to, ze byla mezi klavesnici a zidli. Kdyz jsem to zkousel doma, tak jsou vysledky stejne, takze to beru na sebe.

Pokud jde o navrhy na testovaci postup, tak nevim. Uprimne receno, psal to tu i Zdenek - je to dost silena predstava. Tohle je web o PDA a audio je jen jednou, v praxi urcite mene vyznamnou casti. Pokud bych mel podobnym dokonalym zpusobem otestovat cele zarizeni (kdyz zvuk, tak proc ne WiFi, BT, procesor...?), tak z toho vzejde 300 strankovy elaborat, ktery zabere tymu tak 4 lidi 2 mesice zivota, ale hlavne to NIKDO nebude schopen precist ani do pulky, natoz do konce.

Ne. Tohle je web pro uzivatele a tak, pokud budem v audio testech pokracovat, bych to videl spis na nasledujici postup:

1. Zdenek (nebo jiny tester) si udela sadu nekolika MP3 skladeb, ktere dobe zna a ktere se mu dobre poslouchaji. Ty budou verejne k dispozici.
2. Udela se prvni test, kdy se vybere jeden, maximalne dva prehracave a pripadne zvazi, jestli je MP3 vhodny format na testovani
3. Nektery vikend dostane Zdenek (pripadne jiny recenzent) par zarizeni a stravi s nimi par hodin. Nasledne napise, jak se mu zda, ze to hraje.

Nebude to proste zadna vedecka prace, ale nazor jednoho nebo dvou lidi, pro ktere je hudba konicek a maji vice ci mene trenovane ucho, jak to hraje. Nic vic, nic min. Kdo podobne testy poklada za blbosti, cist to nebude. Kdo se o to zajima, muze si na svem nebo cizim zarizeni overit, jestli ma dany recenzent stejny "vkus" ci stejne "ucho". A pak pripadne brat nazor autora za relevantni. Uz jsem nekolikrat opakoval, ze hudbu muze kazdy vnimat trochu jinak, takze to neni o faktech, ale spis o pocitech. Proto i ta kvetnata mluva...

Nema smysl delat z PDA neco, co neni. Hudebni fajnsmekr majici doma audio za milion proste MP3 poslouchat nebude, stejne tak do metra staci cokoliv, co prehlusi rev okoli. Nechame to ted chvili ulezet a pak muzem zkusit nejaky testik zopakovat...:)
beecher (9270)|3.3.2006 17:31
Jenom bacha, aby to byly nahravky volne siritelne... ;)
JanAltman (162)|3.3.2006 18:01
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Ad černá magie apod. (pro nevěřící Tomáše)
Je pravda, že 1 je 1 a 0 je 0, ale proč tedy při testu v US Stereophile zjistil Robert Harley (specialista na digitál) následující:
1. " Do ruky se mi dostaly také dvě CD pocházející ze stejného mastertapu, ale nahrané na dvou rozdílných kopírovacích strojích. Oba kompacty prošly kontrolou, která potvrdila, že obsahují do posledního bitu identická data. Při slepém poslechovém testu označilo několik testérů jedno z CD (pořád to stejné) jako hůře znějící.
2. Jak je možné, že CD "odmagnetované" pomocí bulk tape eraser hraje lépe než neodmagnetované? (Pokud se vám zdá, že ne lépe, tak rozhodně jinak.)
[/QUOTE]

Uprimne receno odmagnetovavani CD a podobne akce mi prijdou podobne, jako ty ruzne zarucene fungujici prisady do motoroveho oleje. Par zoufalcu se vedecky snazi dokazat, ze to je nesmysl, ale lidi tomu stale veri, nakupuji a prodejci prodavaji. CD je opticke a DIGITALNI medium, jsou na nem PITy a ty jsou bud cerne, nebo svetle (dira, nebo "nedira", nic mezi).

A k tomu mastertapu: pokud slo o analogovou tape, tak rozdil tech dvou CD muze byt zpusoben odlisne kvalitni digitalizaci.

Ale pokud jsou dve CD bitove stejna, musi za stejnych podminek a na stejnem HW proste stejne hrat.

Tvrdit cokoli jineho je asi jako by si dva lidi nainstalovali operacni system z dvou bitove shodnych CD, ale jednomu by se nainstaloval Linux a druhemu WinXP :D
Jackrayn (4)|3.3.2006 20:41
Velmi chvhálím tento nápad a moc se mi líbil i článek. Jen tak dál. Jde Vám to skvěle!
P.S. Hodilo by se zařadit do seznamu PDA v úpravě profilu HP iPAQ rx1950
Zdenek Malinsky (9781)|3.3.2006 22:02
[QUOTE="JanAltman"][QUOTE="Zdenek Malinsky"]Ad černá magie apod. (pro nevěřící Tomáše)
Je pravda, že 1 je 1 a 0 je 0, ale proč tedy při testu v US Stereophile zjistil Robert Harley (specialista na digitál) následující:
1. " Do ruky se mi dostaly také dvě CD pocházející ze stejného mastertapu, ale nahrané na dvou rozdílných kopírovacích strojích. Oba kompacty prošly kontrolou, která potvrdila, že obsahují do posledního bitu identická data. Při slepém poslechovém testu označilo několik testérů jedno z CD (pořád to stejné) jako hůře znějící.
2. Jak je možné, že CD "odmagnetované" pomocí bulk tape eraser hraje lépe než neodmagnetované? (Pokud se vám zdá, že ne lépe, tak rozhodně jinak.)
[/QUOTE]

Uprimne receno odmagnetovavani CD a podobne akce mi prijdou podobne, jako ty ruzne zarucene fungujici prisady do motoroveho oleje. Par zoufalcu se vedecky snazi dokazat, ze to je nesmysl, ale lidi tomu stale veri, nakupuji a prodejci prodavaji. CD je opticke a DIGITALNI medium, jsou na nem PITy a ty jsou bud cerne, nebo svetle (dira, nebo "nedira", nic mezi).

A k tomu mastertapu: pokud slo o analogovou tape, tak rozdil tech dvou CD muze byt zpusoben odlisne kvalitni digitalizaci.

Ale pokud jsou dve CD bitove stejna, musi za stejnych podminek a na stejnem HW proste stejne hrat.

Tvrdit cokoli jineho je asi jako by si dva lidi nainstalovali operacni system z dvou bitove shodnych CD, ale jednomu by se nainstaloval Linux a druhemu WinXP :D [/QUOTE]Buď nečtete všechno co jsem psal nebo asi píšu tatarsky.:? Psal jsem, že obě CD měly do posledního bitu identická data a v následném slepém testu uznačili všichni posluchači jedno z nich jako hůře znějící. Co je na tom nejasného???

Netvrdím, že všechny zlepšovače fungují a nejsou jen na bázi woo-doo efektu, ale např. ono odmagnetování CD si může vyzkoušet každý. Podobně s kabely, síťovými šnůrami, zátěžovými deskami apod. Domnívám se však, že svým uším příliš nevěříte a dogmaticky spoléháte na berličku v podobě měřených testů.

Abych to uzavřel. Nemůžete o něčem tvrdit, že je nesmysl, aniž si to ověříte. Já jsem to odmagnetování CD také pokládal za nesmyslné, ale pak jsem si zapůjčil demagnetizér Bedini, vyzkoušel a zakoupil. Proč asi? ;)
Vzpomeňte, co odpověděl B.Polívka I.Chýlkové ve filmu Dědictví aneb Kurva hoši....ve scéně, kde se divila, jak může věřit v Boha, kterého nikdy neviděl. Odpověděl, že její píp (vulgárně ženské přirození) také neviděl a přesto věří, že jí má. Prostě nejen v hifi, ale i v oblasti PC, medicíny a jinde existují a dějí se věci, které nikdo neumí zdůvodnit. Buď to můžeme přiznat nebo strkat hlavu do písku, popř. vykřikovat, že se to nestalo.

Opakuji nabídku.
Pokud se najde někdo, kdo si o sobě myslí, že je technicky zdatný a vzdělaný, má potřebné vybavení měřící technikou a hlavně je ochotný spáchat nějaký "měřící" test, ať se přihlásí mě nebo raději Pavlovi Kozovi. Nejprve změříte dohodnuté paramatry a na základě toho napíšete, jak které PDA hraje. Pak uděláme slepý poslechový test (kterého se může kromě měřiče zúčastnit i např. některý pokud možno nazaujatý zájemce z řad uživatelů ce4you) a oba výsledky porovnáme. To je snad férová výzva a pánové ron.jeremy a JanAltman tak mohou dokázat, že si za svými předchozími tvrzeními stojí, že jsou pravdivé a naopak, že já jsem ve své recenzi (dle jejich názoru) psal bláboly. Co vy na to?
ron.jeremy (92)|3.3.2006 23:23
[QUOTE="UnionS8"]Co prosim? Neuznáváš, že vodič může svou impedancí ovlivňovat a měnit charakteristiku signálu v závislosti na jeho frekvenci? To se probírá v prváku na jakékoliv střední elektro... Klidně se zalykej... ;-)[/QUOTE]
Vodič rozhodně může ovlivnit svou impedancí signál jím procházející, nicméně ne na slyšitelných frekvencích a při obvyklých impedancích audiokabelů - vliv má primárně jeho stejnosměrný odpor. Dostatečně silný lanovaný vodič z kvalitní mědi v obvyklé délce, bez souběhu s jinými vodiči, prostě hraje dobře, protože na něm vzniká jen minimální úbytek napětí. A někdo, kdo věří, že kabely vyrobené z rudy mědi vytěžené z šibeničního vrchu a vytavené za úplňku hrajou lépe, má dobré předpoklady, aby uvěřil prodejci vysavačů Rainbow. :D
S tokem elektronů "z kopce" z CD přehrávače k zesilovači - to už je vážně na odebrání vysvědčení ze základní školy z důvodu hrubého nepochopení některých fyzikálních principů. :sarcastic:
Pavel Koza (4761)|3.3.2006 23:51
Myslim, ze uz jste nam dostatecne vysvetlil, ze Vasim usim staci audio z Tesca a vsechno ostatni pokladate za vyhozene penize. Podporujete to logickymi argumenty, takze nema smysl se prit. Alespon usetrite:) Snazit se Vam vysvetlit, ze nekteri lide maji ponekud lepsi sluch nez Vy a ze to neni zadna magie, ale mnohokrat v praktickych (slepych) testech provereny fakt, je ocividne predem prohrany boj. To je jako by se se mnou hadal barvoslepy, ze plazma za pul milionu jsou vyhozene penize, protoze jeho cernobily Merkur ma obraz taky super...:sarcastic:

Uznavam, ze nektere veci typu "padani" elektronu zezhora dolu jsou az usmevne, ale lehce ironizujici pausalni odmitani vseho, co si Vy osobne nemuzete overit, je usmevne zhruba stejne...
MLB (105)|4.3.2006 00:06
Nechtěl jsem už reagovat, ale musím! Pánové pokud věříte tomu, že někdo má tak citlivý sluch že rozezná rozdíl mezi obyčejným měděným kabelem a nějakým za ca 500,- za metr tak je doopravdy napováženou zvažovat jeho soudnost.
Uznávám že tam rozdíl bude, ale tak nepatrný že bude problém ho dokázat změřit měřáky. A lidské vjemové orgány jsou hodně nedokonalé.
JanAltman (162)|4.3.2006 00:39
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]
...Psal jsem, že obě CD měly do posledního bitu identická data a v následném slepém testu uznačili všichni posluchači jedno z nich jako hůře znějící. Co je na tom nejasného??? ...

... Netvrdím, že všechny zlepšovače fungují .....
[/QUOTE]


Pokud dve CD maji identicka data a jsou prehravana na stejnem HW pri stejnem nastaveni, pak se proste posluchaci MUSELI mylit.

Nic proti "ZLEPSOVACUM" zvuku. Zcela urcite nektere funguji - napriklad DVD2ONE Audio Remasterer funguje zcela urcite. A ma i hardwarove ekvivalenty (krabicka/mezikus na konektory). Ale to jiz neni splnena podminka stejneho nastaveni - obalka zvuku je proste inteligentne dopocitana na vyssi rozliseni (96kHz, 24bitu na sampl - cili oproti 44kHz a 16bit u CD docela zasadni rozdil).

Odmagnetovani CD ale opravdu pripomina ony zazracne magneticke krouzky, ktere maji snizit spotrebu auta, nebo samolepky na mobily proti zareni (oboji zcela jiste podepreno nezavislymi uzivatelskymi testy).

Svym usim verim, ale neprecenuji je - vzdy pujde jen o subjektivni dojem, ktery nemusi mit s objektivni (vedecky zkoumatelnou) realitou nic spolecneho.
A trvat na nejakem nadprirozenu v jasne vedecky zdokumentovanych oblastech jako je digitalni technika, elektornika, akustika, atd... mi prijde jako dost drsne. Je to jako tvrdit, ze matematika nemusi platit vzdy, zejmena u cisel vetsich jak bilion, protoze si je nikdo neumi predstavit.

Na druhou stranu si troufam podotknout, ze ja jsem nikdy nenapsal nic proti vyznamu kvalitnich kabelu. NAOPAK. Nicmene trvam na tom, ze to opet neni zadna magie. Prechodove odpory, impedance, odolnost proti vnejsimu ruseni, indukce, kapacita, atd... jsou opet jasne dane a vedecky zdokumentovane veci a prave kvuli nim maji nektere kabely lepsi vlastnosti, nez jine. Pozlaceny konektor je lepsi nez nepozlaceny kvuli (ne)oxidaci (a tudiz mensimu prechodovemu odporu) a ne kvuli magicke sile zluteho kovu! A stejna vedecka logika (a ne magicke nevysvetlitelno) se tyka i problemu dokonalych binarnich kopii CD, atd... Vedeckou diskusi s logickymi argumenty je mozne vest pouze s temi, kteri veri na determinismus a ne na vodniky a hejkaly. Nic mezi neni. Bud se ridme logikou a determinismem a nebo okultismem.
ron.jeremy (92)|4.3.2006 00:55
[QUOTE="Pavel Koza"]Myslim, ze uz jste nam dostatecne vysvetlil, ze Vasim usim staci audio z Tesca a vsechno ostatni pokladate za vyhozene penize.[/QUOTE]
Pozor, nic takového jsem neřekl. Rozhodně se nespokojím s nízkou kvalitou, a audio z Tesca doma rozhodně nemám. Uši mám v rámci vyšetření u ušního taktéž prověřené, slyším velmi dobře - změřeno kupodivu na přístrojích.
Jsem ovšem technicky založen, a nejsem ochoten věřit báchorkám, které jsou v přímém rozporu s fyzikálními zákony a logikou.
Pozvání na (nejlépe dvojitý slepý) poslechový test klidně přijmu, rád si poslechnu rozdíl mezi odmagnetovaným a neodmagnetovaným CD. :D
[QUOTE="Pavel Koza"]Podporujete to logickymi argumenty, takze nema smysl se prit.[/QUOTE]
To je škoda, rád bych slyšel logické protiargumenty. Pokud ovšem nehodláte žádné hledat, velmi mě to mrzí. Mohla by to být zajímavá diskuse.
[QUOTE="Pavel Koza"]Snazit se Vam vysvetlit, ze nekteri lide maji ponekud lepsi sluch nez Vy a ze to neni zadna magie, ale mnohokrat v praktickych (slepych) testech provereny fakt, je ocividne predem prohrany boj.[/QUOTE]
Jednalo se o dvojité slepé - ABX testy? Bylo by možné zde uvést odkazy na zdroj?
[QUOTE="Pavel Koza"]Uznavam, ze nektere veci typu "padani" elektronu zezhora dolu jsou az usmevne, ale lehce ironizujici pausalni odmitani vseho, co si Vy osobne nemuzete overit, je usmevne zhruba stejne... ;)[/QUOTE]
Ověřit padání elektronů shora dolů si hmatatelně ověřit také nemůžete, a přesto zde tvrdíte, že je to úsměvné. A na základě čeho? Nejspíše na základě znalosti fyziky. Zajímavé je, že v tomto případě vlivu nevěříte, a v případech jiných (obdobně vyvratitelných fyzikou a logikou) jste ochoten věřit, že "by na tom něco mohlo být". Nepřipadá vám to nekonzistentní?
ron.jeremy (92)|4.3.2006 00:59
[QUOTE="JanAltman"]Vedeckou diskusi s logickymi argumenty je mozne vest pouze s temi, kteri veri na determinismus a ne na vodniky a hejkaly. Nic mezi neni. Bud se ridme logikou a determinismem a nebo okultismem.[/QUOTE]
Pod celý tvůj příspěvek bych se s radostí sám podepsal. 100% souhlas.
MLB (105)|4.3.2006 01:02
Pozvání na poslechový test také rád přijmu. Dělal jsem ve firmě která měla poslechovou místnost a mnohokrát jse zde prováděli slepé testy. Vždy to bylo zajímavé.