Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

UMTS v Česku: zatím není o co stát [mobilring.cz]

Zdenek Malinsky (9781)|21.2.2006 18:42
http://www.mobilring.cz/operatori/umts_v_cesku_zatim_neni_o_co_stat.html

Souhlasíte a můžete potvrdit zkušenost autora článku Adama Köppela?
Miloš Strouhal (3997)|21.2.2006 18:56
Souhlasim s tim ze se to celkove chova podivne, ale je to lepsi a lepsi. Na zacatku unora jsem mel doma problem s pripojenim na internet, zavolal jsem na datovou linku eurotelu a do 48 hodin zrestartovali prislusnou stanici a veskere problemy s pripojovanim v oblasti meho bydliste ustaly. :yes: Jinak je jasne ze je to jesne nedoladene, ale ja uz bych se UMTS nevzdal, je to takova pohoda mit vsude po Praze tak rychle pripojeni na internet, moci Skypovat na ulici ci v doprave, tahat klidne dva filmy za noc.. :)
atomion (1159)|21.2.2006 19:04
[QUOTE="Miloš Strouhal"]ja uz bych se UMTS nevzdal[/QUOTE]

..Tak s touhle částí věty pana Miloše Strouhala plně souhlasím.. Je to přeci jen pořád v začátcích i když už pár měsíců.. Podle mého názoru je jen otázka času (řádově měsíců) kdy to Eurotel a ostatní operátoři doladí UMTS do "dokonalosti". Osobně si myslím a fandím že Vodafone to vyladí dříve než Eurotel, ale nechám se překvapit... :yes:
beecher (9270)|21.2.2006 19:06
Ostatni operatori? Kteri? ;) :D
atomion (1159)|21.2.2006 19:07
Např Vodafone?? :?: :O
beecher (9270)|21.2.2006 19:10
Copak ten uz u nas spustil UMTS? ;)
Miloš Strouhal (3997)|21.2.2006 19:17
Jj, mam zpravy z T-mobilu ze se do UMTS vubec nehodlaji hnat, mozna to komercne nespusti ani do konce roku.. A Vodafone? Nevim, nevim..

BTW, mam jednu perlicku, a sice ze Eurotel zrejme pro UMTS nema aktivni datove limity.. A to znamena co, Smiricky? :D Ze jsem za posledni tyden natahl celkove pres 9GB dat skrz Eurotel UMTS a to nepocitam upload pri intenzivnim Skypovani a nejsou proti me vedeny zadne sankce, takze na to jak intenzivne taha data evidentne prdej. :yes: :) Inu, taham tedy dal.. :D
beecher (9270)|21.2.2006 19:24
T-Mobile uz kdysi prohlasoval, ze 2006 jeste neni u nej rokem UMTS... Takze 2007... A Oskar se dusoval, ze konec 2006... Tak uvidime...
Holt, je ten Eurotel proste technologicky spicka, marne... ;)
duffioso (537)|21.2.2006 20:16
nebojte se,az se stane z eurotelu O2,tak uz to bude docela fajn ne?Budeme tu mit vsechny velky operatory a bude konecne na vyber sluzeb,az se nam z toho bude motat hlava:D :D :D ...a coz teprve ty ceny:D :yes:

Zatímco u Českého Telecomu se o přejmenování či změně loga mluví téměř otevřeně, u Eurotelu zatím není nic jisté. Obavy ze ztráty silné pozice jsou ale jasné. Příchod Vodafone, který svůj rebranding chystá na začátek příštího roku, není pro mobilní trh s takovou penetrací jako má ten český nic jednoduchého. Vodafone je na mezinárodním poli znám zálibou v solventních zákaznících, přesně takových, jakých má nejvíce zřejmě Eurotel. A tvrdý konkurenční boj tak na sebe doufejme nenechá dlouho čekat. Ať už mezi Eurotelem a Vodafone anebo O2 či MoviStarem a Vodafone.
Miloš Strouhal (3997)|21.2.2006 20:29
O2? A nepletes si to nahodou s Telefonicou?.. Ta preci koupila anglicke O2, ne ono ji..
Zbyšek Záliš (203)|21.2.2006 20:45
Telefónica však údajně chce pro své mobilní operátory v Evropě používat název O2.
Miloš Strouhal (3997)|21.2.2006 20:50
Fakt? Sem netušil.. No, uvidíme, ale i kdyby to tak dopadlo, vadit mi to nebude, O2 má totiž 10x stylovější corporate identity než současný Eurotel a MDA zařízení brandovaná operátorem O2 jsou vždy ze všech operátorských mutací nejvzhlednější, jsou doslova nádherná, a hlavně, jsou černá! :) :yes:
00125408_O2_agitate_Bxk.jpg 00125408_xda-exec-flipped_WU3.jpg 00125408_xda-exec-front_PX9N.jpg 00125408_xdaiii_bottom_0INQ.jpg
duffioso (537)|21.2.2006 21:16
no nebyl by ten tvuj krasavec jeste hezci a bezici v UMTS via O2?nahodou jsem to zaslechl vcera na radiu a taky jsem koukal jako cervotoc do bambusu:D ...O2 u nas? a ono asi jo
mainboard_ce4you (97)|21.2.2006 23:06
No, ja se bavil s technikem od vodafonu, a ten říkal že stavějí jednu BTSku za druhou. Respektive je staví pod desítkách. Tak nevím nevím, kdo na tom bude lépe .... Jo a T-Mobile mě s tímhle ****, jak si s tím nepohne, tak se pohnu ke konkurenci....
Miloš Strouhal (3997)|21.2.2006 23:16
A nač čekat? Mne T-mobile naštval svou ignorací UMTS natolik, že jsem si před týdnem konečně přenesl své T-mobile číslo k Eurotelu, a to navzdory tomu, že jsem byl T-mobilu "upsán" do 3/2007. Konečně můžu zahodit Go Data Unlimited kartu navíc, a fungovat na jednom čísle hovory i data. :yes:
Zdenek Malinsky (9781)|22.2.2006 00:51
Ono nám může být fuck, zda je to modrý, růžový nebo červený operátor, hlavně když má dostatečně rychlý a nepadající internet bez FUP a dobré pokrytí v místech, kde potřebujeme zavolat. Ostatní je celkem nepotřebné.
xkovi_ce4you (568)|22.2.2006 01:21
No ja bych Vodafon narozdil od Beechera nepodcenoval..ET svoji technologickou nadvladu ma jen diky tomu, ze je u nas nejstarsi, ovsem Oskar resp. Vodafone milovymi kroky stahoval tyto ztraty od sameho zacatku provozu (jasne ze musel, jinak by nekonkuroval..ET naopak diky naskoku nemusi nebo spis nemusel nikdy moc spechat s novinkami).
No a vzhledem k tomu, ze Vodafone ve svete s UMTS rozhodne boduje, nedivil bych se, kdyby v brzke dobe dohnal ET/O2, uz to, ze jej chteji do konce roku spustit, hovori za vse (predpokladam, ze Vodafone nemluvi do vetru a nechtel by ostudu jako T-mobile se svymi opakovanymi odklady spusteni UMTS a trochu zoufalymi pokusy zaujmout aspon zavadejicimi nazvy pro svuj "rychly" internet 4G..)
beecher (9270)|22.2.2006 07:10
No to je sice hezky, ze spusti UMTS, bohuzel jestli, tak bez HSDPA. A to uz zase bude mit ET nekdy v polovine roku (jak tedy sliboval pri spusteni UMTS). Takze zase bude VF pozadu... ;)
A ze je ET nejstarsi? O/VF je tady uz 6 let, coz je na mobilniho operatora uz dostatecne dlouha doba, na to aby dokazal, ze ze tem staresinam (ET a TM) dokaze technologicky nakopat zadek. A stale se tomu tak nedeje...
Miloš Strouhal (3997)|22.2.2006 08:59
K cemu je mi to ze Vodafone mozna komercne spusti UMTS do konce roku? Ja jej intenzivne vyuzivam jiz bezmala 1/4 roku, a bude trvat bezmala dalsi rok nez neco takoveho umozni i Vodafone? Co to je za dohaneni.. Rok a ctvrt je strasne dlouha doba, za tu dobu to bude mit Eurotel jiz vyladene k dokonalosti, a pobezi mu HSDPA, a ja na nem budu vesele smazit s nejakym MDA 5 ci jinou potvorou.. :) A v te dobe, kdy budu mit u ET treba jiz 1MB download a 1/2 MB upload, tak teprve v te dobe spusti Vodafone klasickou UMTS a zacne ji ladit do pouzitelneho stavu? Hm, chtel bych znat jeden jediny duvod proc bych v te dobe mel dat prednost hluboce opozdenemu Vodafonu s UMTS v plenkach pred ET s vyladenou UMTS a rychle se rozvijejicim HSDPA.. ;) Opravdu, reknete mi jeden jediny rozumny duvod proc to udelat.. Je to ve vasich rukou. now :D
beecher (9270)|22.2.2006 09:19
Jo, mne taky... :D
Kato_ce4you (970)|22.2.2006 11:42
No ja o zmene ET na O2 cetl zatim pouze na mobil.cz, kazdopadne jestli tomu tak bude, tak budu jedine rad, protoze O2 je z meho pohledu (XDAcek) nejlepsi operator (a to dokonce i z pohledu nasledujici podpory :O (u nas vec opravdu nevidana :D :sarcastic: )) :cool:
A co se tyce VF a 3G - (jen tak mimochodem - taky tomu moc neverim), ale proc si myslite, ze by se nedalo to UMTSko opravdu preskocit? (mne to muze byt jedno - stejne jsem ted presel od TMO k ET a VF jde uz naprosto mimo me :cool: )
beecher (9270)|22.2.2006 11:57
Ono totiz bez UMTS neni HSDPA, pac HSDPA je nadstavba nad UMTS (podobne jako GPRS ci EDGE nad GSM)... ;)
Kato_ce4you (970)|22.2.2006 12:04
Ja myslel spis komercne - proste potichu vybudovat vse co je potreba a pak to pekne spustit, ale to bych byl asi moc naivni :cool:
beecher (9270)|22.2.2006 13:10
To bys byl, protoze BTSky nejsou zrovna levna zalezitost, takze se to vzdycky vsude buduje postupne, aby se temi, co uz to pouzivaji v Praze, zaplatil i ten zbytek...
Navic, je tu boj o zakaznika... "My uz to mame!!!" Sice s prd pokrytim - pokryji Prahu, ale maji 10% pokryti obyvatel... A to se proste pocita... ;)
svobod3 (142)|22.2.2006 20:34
[QUOTE="Miloš Strouhal"] ... A v te dobe, kdy budu mit u ET treba jiz 1MB download ...[/QUOTE]
Ten je uz u UMTS-TDD u nas mozny od rijna lonskeho roku:-)
beecher (9270)|22.2.2006 20:40
A v tom slavnem UMTS TDD si zavolam? Pripojim to primo k PDA? ;)
Bavime se o normalnim UMTS, ne o paskvilech, ktere jsou pomalu nekompatibilni samy mezi sebou a ktere nikdo nechce...
svobod3 (142)|22.2.2006 21:03
Ja myslel, ze se tu bavime hlavne o pripojeni k netu:-) BTW A k cemu volat pres 3G, ktere ma navic mizerne pokryti, kdyz tu je GSM?
Ano, pujde to - pomoci modemu, ktery se zasune do slotu pro pametovou kartu.
beecher (9270)|22.2.2006 21:33
Ne, bavime se tady o klasickem UMTS (viz nazev diskuze), at pro hovory ci data. Proc volat pres UMTS a proc ne pres GSM? Protoze na UMTS muzu pouzivat videohovory, nemluve o tom, ze 90% casu travim v Praze...
A navic, telefon mi sam mezi UMTS a GSM prechazi...

Modem do slotu karty... :D :D :D Ale ze jich IPWireless ma... ;)
svobod3 (142)|22.2.2006 22:29
Videohovory? To je jedna z nejmene uzitecnych sluzeb, ktere znam:-) Zajimava, dobra na vyzkouseni ... ale prakticka? Tezko ... a navic premyslet, jestli ma volany taky 3G mobil a je nahodou zrovna v miste pokryti ... na volani bohate staci GSM
Modem se planuje - stejne jako HSDPA u ET (BTW v prvni verzi stejne mene nez 1 Mb).
beecher (9270)|22.2.2006 23:17
A, agent T-Mobilu... ;)

1. Videohovory jsem daval jako priklad.
2. Premyslet o tom, jestli ten, komu chci volat, ma 3G mobil nemusim, tohle je osetreno velmi pekne. Telefon se zepta, jestli chci prepnout na normalni hovor, jestlize neni mozne navazat videohovor...
3. HSDPA pri prvnim spusteni ma mit rychlost 1,8Mbps.
4. To je sice hezke, ze bude SD karta (pokud bude), ale k cemu mi to bude? Opet si s tim nezavolam... :)
yasmeene2 (794)|22.2.2006 23:37
navíc je trend dělat minisd, mikrosd atp.
svobod3 (142)|23.2.2006 07:29
[QUOTE="beecher"]A, agent T-Mobilu... ;)

1. Videohovory jsem daval jako priklad.
2. Premyslet o tom, jestli ten, komu chci volat, ma 3G mobil nemusim, tohle je osetreno velmi pekne. Telefon se zepta, jestli chci prepnout na normalni hovor, jestlize neni mozne navazat videohovor...
3. HSDPA pri prvnim spusteni ma mit rychlost 1,8Mbps.
4. To je sice hezke, ze bude SD karta (pokud bude), ale k cemu mi to bude? Opet si s tim nezavolam... :)[/QUOTE]

Agent ne, jen nemam rad, kdyz nekdo zavrhuje neco, aniz by s tim mel blizsi zkusenosti ...

btw proc tolik fixace na volani? to se pres gsm vola tak spatne?:-) a pro rejpaly, kteri museji nutne volat - skype:-)
btw 1,8 Mb/s je jen ciste teoreticka hodnota, realna je tak kolem 700 kb/s
beecher (9270)|23.2.2006 07:45
Ach jo, pochopte, ze ja chci mit jeden mobil, pomoci ktereho budu jak volat, posilat SMSky, tak mit i velmi rychla mobilni data. Coz UMTS TDD sit neposkytuje. Uz je to jasne?

Jinak se slavnym T-M I4G mam dostatecne zkusenosti. Mel jsem to 2 dny doma, kdyz jsem zjistil, ze jsem behem nich za FUPem Basicu (upozornuji realne prace - VPN, e-maily, browsing) a divil se, ze se mi nic takoveho u ET nedeje, tak jsem jim to s podekovanim vratil a rek si, ze sluzby T-M uz opravdu nikdy nebudu potrebovat.
svobod3 (142)|23.2.2006 09:14
Tak to ja jsem na tom jinak - vyhovuje mi, kdyz mam na volani a na pripojeni k internetu rozdilna zarizeni:-) All in one reseni neni vzdy idealni ...
3 GB za 2 dny realne prace? Tak to mame asi kazdy jinou predstavu o pojmu realna prace:-) BTW FUP je vsude, at se nam to libi nebo ne.
beecher (9270)|23.2.2006 09:40
Co neni na UMTS telefonu idealni? Umi vsechno co potrebuji, navic kdyz datuji, hovory nejsou blokovany jak u GSM. Nemluve o komedii, ze T-M ted nema dualni (800/1900, nebo jake to jsou frekvence) UMTS TDD koncova zarizeni, to budou lidi nasrani, az si budou muset kupovat nova zarizeni... :D

Ano, ET ma take FUP, ale 10GB/tyden. Teda zatim jsem ho vsak na UMTS nepocitil, nejak jsem se pres tyden nedostal nad 8 GB...

No nic, UMTS TDD jako bezdratove pripojeni je sice hezke, ale tak jak ho nasazuje, praktikuje a provozuje T-M je spise k placi...
Miloš Strouhal (3997)|23.2.2006 09:54
10 GB na tyden? No tak super, to mi absolutne vyhovuje, tolik tak zhruba natahnu..
svobod3 (142)|23.2.2006 10:02
[QUOTE="beecher"].. to budou lidi nasrani, az si budou muset kupovat nova zarizeni... :D

No nic, UMTS TDD jako bezdratove pripojeni je sice hezke, ale tak jak ho nasazuje, praktikuje a provozuje T-M je spise k placi...[/QUOTE]

To neni jiste, existuji ruzne promo akce apod:-)

Ja ho pouzivam a jsem s nim spokojeny, ET UMTS zatim parametru (UL, DL, latence) UMTS-TDD nedosahuje a vubec neni jasne, kdy bude ...

Nicmene je evidentn, ze kazdy ma na vec jiny nazor, a neni asi prinosne se nazvzajem dal presvedcovat:-)
atomion (1159)|23.2.2006 10:34
Tak už vím jak je to v Vodafonem!!!

"V tuto chvíli technologii UMTS testujeme a připravujeme její implementaci za pro zákazníky dostupné ceny. UMTS spustíme během roku 2006. Podrobnosti zatím z konkurenčních důvodů nechceme blíže specifikovat."

..mno a to je zatím vše co se dozvíme.. :D
hrtak_ce4you (314)|23.2.2006 13:54
[QUOTE="jirka.s"]Ja ho pouzivam a jsem s nim spokojeny, ET UMTS zatim parametru (UL, DL, latence) UMTS-TDD nedosahuje a vubec neni jasne, kdy bude ...
[/QUOTE]
mno rozdil je v tom, ze technologie eurotelu je opravdu mobilni - ty si svůj 4G modem postavis v Praze na stul k pocitaci, nikde jinde v CR ti nepujde ani kdyz T-M jednou sit spusti jinde v CR. V lepsim pripade budes mit PCMCIA kartu, kterou vyuzijes jen s "velkym" notebookem a esce muzes doufat, ze ti ji casem T-M vymeni za dualni, co pujde i jinde.
Oproti tomu stejne rozsirena technologie pojede casem vsude na stejne frekvenci po cele CR a navíc se "vejde" i do normalnich telefonu a PDA. Ze by nekdy (TM) prodaval 4G SD (to spis uz CF kdyz uz) je jen obrazek z mokreho snu T-M fanatiku.
A jinak nemuzes porovnavat 4G a UMTS... Porovnavej 4G a CDMA. A to je zas T-M nahranej CDMA je "jenom" na vetsine uzemi CR... UMTS od ET muzes u svého T-M porovnavat lede s EDGE
svobod3 (142)|23.2.2006 14:27
[QUOTE="hrtak"]
... rozdil je v tom, ze technologie eurotelu je opravdu mobilni - ty si svůj 4G modem postavis v Praze na stul k pocitaci, nikde jinde v CR ti nepujde ani kdyz T-M jednou sit spusti jinde v CR. ...

A jinak nemuzes porovnavat 4G a UMTS... Porovnavej 4G a CDMA. A to je zas T-M nahranej CDMA je "jenom" na vetsine uzemi CR... UMTS od ET muzes u svého T-M porovnavat lede s EDGE[/QUOTE]

No ty se pres UMTS-FDD taky pripojis jen v Praze a casti Brna, nikde jinde Ti to ted nepujde:-)

Proc bych nemohl porovnavat dve verze jedne technologie?:-) BTW CDMA je, co se tyce parametru popsanych drive (DL, UL, latence), o dost horsi (nehlede na problemy s modemy a dlouhou absenci PCMCIA karty) ...
Pokud jde o UMTS FDD vs Edge, tak Edge je mozne pouzivat temer ve vsech vetsich mestech (oproti UMTS FDD)
Paullus_ce4you (400)|23.2.2006 14:56
A nevíte někdo, kdy Eurotel vulgo O2 spustí to HSDPA? Na jejich stránkách bylo opakovaně řečeno, že začátkem roku. A máme pomalu konec února...
beecher (9270)|23.2.2006 15:03
Vsak zacatek roku mame, ne?

BTW Ja mel dojem, ze rikali neco o polovine tohoto roku, ale cim driv tim lip... :yes:
Paullus_ce4you (400)|23.2.2006 15:23
Cituji z http://www.eurotel.cz/jnp/cz/companyInfo/pressCenter/cz-companyInfo-pressRelease-2005-pr_2005_10_18.html

Rychlost datového přenosu

Maximální rychlost datového přenosu bude v síti UMTS zpočátku dosahovat 384 kbit/s. Počátkem příštího roku ale Eurotel tuto rychlost zvýší spuštěním nejmodernější nadstavbové technologie HSDPA až na 1,8 Mbit/s. Během dalších dvou let se tato rychlost postupně zvýší až na 14,4 Mbit/s. Díky kombinaci s technologií CDMA2000 1xEV-DO, kterou v tento okamžik využívá již 56 tisíc zákazníků, Eurotel zpřístupní vysokorychlostní mobilní datovou komunikaci více než 80 procentům populace v České republice. Srovnatelnou míru pokrytí, rychlosti a mezinárodní kompatibility mobilního přenosu dat není schopen nabídnout žádný jiný mobilní operátor v České republice.
hrtak_ce4you (314)|23.2.2006 15:46
[QUOTE="jirka.s"]
Proc bych nemohl porovnavat dve verze jedne technologie?:-)
[/QUOTE]
jednoduse - obe sou to ciste datove site
[QUOTE="jirka.s"]BTW CDMA je, co se tyce parametru popsanych drive (DL, UL, latence), o dost horsi (nehlede na problemy s modemy a dlouhou absenci PCMCIA karty) ...
[/QUOTE]
ano to jiste, ale taky CDMA sit je tu o rok a pul dele a nejsou na ni tak tezky FUPka jak na 4G
[QUOTE="jirka.s"]Pokud jde o UMTS FDD vs Edge, tak Edge je mozne pouzivat temer ve vsech vetsich mestech (oproti UMTS FDD)[/QUOTE]
Ano to jiste, ale kde bylo EDGE, CDMA nb i 4G par mesicu po spusteni? Uplne stejne, za rok bude mit UMTS od ET pokryti jako nyní EDGE a uz na nem bude i HDSPA - proti tomu T-M tu bude mit jen stejne rozsirenou datovou sit pouzitelnou jen s PC a mozna i s trochou stesti bude spoustet UMTS
beecher (9270)|23.2.2006 16:07
OK. Vidim, ze vsichni jsou proti T-M, pouze jeden bojovnik se jich zastava a zatim je tady sam. Zaviram.