Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Acer N35 + GPS

Hagar_ce4you (6)|21.2.2006 13:00
Dobrý den

Zakoupil jsem Acer N35 nainstaloval jsem do něj demoverzi navigace pocketkim.Nastavil jsem port com8 a přenosovou rychlost 9600 jak je doporučeno ale bohužel GPS nekomunikuje se satelitem spíše nepřijímá data ze satelitu.Je chyba v nastavení nebo v přístroji.
Děkuji za odpověď
venousek_ce4you (29)|21.2.2006 14:37
Mě někdy trvá i 45 minut, než se chytne...
Pepo_ce4you (28)|21.2.2006 14:48
Hagar: Skúšaš to vonku alebo v budove?

venousek: 45 minut?! To je asi preklem nie? GPS sa musí na voľnom priestranstve chytiť do minuty
Hagar_ce4you (6)|21.2.2006 15:03
no zkouším to už asi tejden doma a dneska v autě a nic.Ja vim že pocketkim neni nic moc ale jen jsem chtěl jestli ta gpska chodí.
A neříkejte mi že musim čekat 45minut než naskočí to mi je pak nanic.
Richard35 (3)|21.2.2006 15:06
Tak to ani netrap, ta verze na cd s pristrojem me taky nechodila. O trosku lepsi se da stahnout z netu vyrobce. Dokonce umi mluvit ale nebyl na to spoleh..
Richard35 (3)|21.2.2006 15:13
Apropo ted bych potreboval help jak na TomToma,hlasi ze nenasel modul GPS. Nevi nekdo?
Hagar_ce4you (6)|21.2.2006 15:13
[QUOTE="Richard35"]Tak to ani netrap, ta verze na cd s pristrojem me taky nechodila. O trosku lepsi se da stahnout z netu vyrobce. Dokonce umi mluvit ale nebyl na to spoleh..[/QUOTE]Ale ja jsem koupil jen přístroj.A to demo jsem stáhnul z netu.
beecher (9270)|21.2.2006 15:18
[QUOTE="Richard35"]Apropo ted bych potreboval help jak na TomToma,hlasi ze nenasel modul GPS. Nevi nekdo?[/QUOTE]V TomTomu dat v konfiguraci GPS ostatni kabelove NMEA GPS a pak vyzkouset COM porty, na nejakem se chytne...
Surgical (2364)|21.2.2006 15:29
Na Yakumu s interni GPS se v Tomovi zaskrtaval tusim native GPS port....
venousek_ce4you (29)|21.2.2006 15:38
Pepo: Bohužel to není překlep. Včera jsem po dlouhé době spustil TomToma, a nejdřív zobrazoval jen s jedním satelitem, pak se další dva chytli, ale zmodraly až po 45 minutách (jízdy). Po čtvrt hodině stání nezmodraly, proto jsem se rozjel. Dneska už to bylo výrazně dřív, asi po deseti minutách jsem je chytil, přitom bylo daleko horší počasí...
Mefisto (231)|21.2.2006 15:40
[QUOTE="Richard35"]Apropo ted bych potreboval help jak na TomToma,hlasi ze nenasel modul GPS. Nevi nekdo?[/QUOTE]

Ostatni NMEA GPS / 9600 / Port COM:5
Hagar_ce4you (6)|21.2.2006 15:50
[QUOTE="venousek"]Pepo: Bohužel to není překlep. Včera jsem po dlouhé době spustil TomToma, a nejdřív zobrazoval jen s jedním satelitem, pak se další dva chytli, ale zmodraly až po 45 minutách (jízdy). Po čtvrt hodině stání nezmodraly, proto jsem se rozjel. Dneska už to bylo výrazně dřív, asi po deseti minutách jsem je chytil, přitom bylo daleko horší počasí...[/QUOTE]
No bezva to se může stát že mě to nenaskočí když je špatný počasí nebo co stim?Tak jsem dal SMARTMAPS všechno jsem nastavil čas ukazuje 43minut a stále žádnej tok dat.Mám tu mojí cihlu reklamovat?
venousek_ce4you (29)|21.2.2006 15:55
Hagar: Na reklamaci to není, v nějakém návodu k GPS (nevím, jestli to byla ta u Acera nebo nějaké BT) jsem se dočetl, že první start po delší době může trvat i hodinu. Když jsem Acera používal pravidelně, tak signál naskočil do pěti minut. Ale to první spuštění budeš asi muset vydržet. Jsem laik, ale myslím, že se GPSka musí nějak domluvit se satelitama, aby pak věděla, jak s nima má komunikovat.
Hagar_ce4you (6)|21.2.2006 15:59
[QUOTE="venousek"]Hagar: Na reklamaci to není, v nějakém návodu k GPS (nevím, jestli to byla ta u Acera nebo nějaké BT) jsem se dočetl, že první start po delší době může trvat i hodinu. Když jsem Acera používal pravidelně, tak signál naskočil do pěti minut. Ale to první spuštění budeš asi muset vydržet. Jsem laik, ale myslím, že se GPSka musí nějak domluvit se satelitama, aby pak věděla, jak s nima má komunikovat.[/QUOTE]
Dobře vydržim doufám že to naskočí.Díky
venousek_ce4you (29)|21.2.2006 16:10
Zkoušej to, kdyžtak sem tam proveď SR Acera, tím provedeš normální horkej start GPS a měla by naskočit dřív. Pak napiš, jak jsi dopadl. Taky záleží na tom, kde jseš. Pokud někde na poli, mělo by to být rychleji, pokud v Praze na Vinohradech, tak mezi těma barákama asi jen tak nějakej velkej počet satelitů nechytneš...
Hagar_ce4you (6)|21.2.2006 16:14
[QUOTE="venousek"]Zkoušej to, kdyžtak sem tam proveď SR Acera, tím provedeš normální horkej start GPS a měla by naskočit dřív. Pak napiš, jak jsi dopadl. Taky záleží na tom, kde jseš. Pokud někde na poli, mělo by to být rychleji, pokud v Praze na Vinohradech, tak mezi těma barákama asi jen tak nějakej velkej počet satelitů nechytneš...[/QUOTE]
No jsem ve strašnicích.Tak to bude asi nadlouho no budu se řídit radama a pak se ozvu snad se to rozběhne.
MilanSu (823)|21.2.2006 16:24
Ale o tom se tady uz psalo i v jinych vlaknech mnohokrat. Cim min GPS pouzivam, tim dele mi trva nez se chyti signal, kor pri jizde .....
U Acer N35 a TomTom , Ostatni kabelove GPS, GPS on Navigator
Richard35 (3)|21.2.2006 18:12
Ja tostoval verzi PKim a nekolikrat se me stalo ze se proste ztratil GPS a cely den se nenasel.Rano jsem ho zapnul a na prvni naslapnuti navigace jela.Chci po hokeji testnout TT jestli bude spolehlivejsi. Dik za info o fungovani TT.
venousek_ce4you (29)|22.2.2006 09:45
Tak už sem přišel na příčinu. Včera a předevčírem jsem měl Acera v držáku na okně. Mám Hyundai Getz, a tam je strašně hluboká palubka a ostře skloněný okno. Dobrý kvůli bezpečnosti, blbý na přidělání navigace. Dnes ráno jsem Acera položil na palubku co nejblíž k oknu, za tři minuty měl kontakt s pěti satelitama a byl připraven navigovat. Poté, co jsem ho přidělal zpátky do držáku, už signál neztratil celou cestu do práce.
Vikosound (46)|22.2.2006 09:46
Me se taky obcas stavalo, ze mi nechtel nabehnout u N35 platny signal,pouzivam TT5.Zatim vzdycky pomohlo, ze kdyz jsem do 5 minut nenasel signal GPS, provedl jsem SR a pak jsem mel signal behem chvilky.Jak se tady pise vyse, to sem ani nevedel,ze doba cekani na signal je odvisla od toho, jak casto se gps pouziva,nejak se mi to nezda,ale kdyz to pisou celkem fundovani lide,od kterych sem se tu uz neco dozvedel,neco na tom asi bude.Nebyl by link,kde se o tom tady debatovalo?Nemam moc cas to tady podrobne hledat,diky:D
MilanSu (823)|22.2.2006 15:38
GPS a vilv doby pouzivani je ten, ze satelity vysilajici signal GPS se samosrejme pohybuji a v PDA po vypnuti zustane v podstate naposledy poloha GPS, pokud tedy zapnu za brzkou chvili, v podstate poloha satelitu se az tak nezmeni, po delsi dobe musi vlastne vse vyhledavat znovu.
Nekde jsem to kdyzi cetl a mam to tak zafixovany ve sve teorii, netvrdim, ze se nemohu mylit.
deyv (41)|22.2.2006 15:59
n35 má na integrovanou anténu docela slabý příjem.Jestli můžu doporučit kup si externí anténu cca 500.- a teprve pak uvidíš jak rychle umí n35 naběhnout.
venousek_ce4you (29)|22.2.2006 22:31
Co znamená docela slabý příjem? Jezdím hlavně po Praze, a když už jsem přišel na to, kam ho položit, aby se hned chytil (do minuty), tak pak už signál neztratí, a pokud ano (třeba v tunelu), tak se zase hned chytí. Řekni mi proto jedinej důvod, proč utrácet 500 za ext. anténu.
MilanSu: Nejsem si jist, ale skoro bych řekl, že satelity GPS jsou geostacionární, pohybují se tedy jen tak, aby při rotaci Země měly stále stejnou poloho nad jedním místem, a díky tomu se dala určovat tvoje poloha. I když je samozřejmě možné, že tvojí polohu počítají podle vzájemné polohy, ale tohle řešení mi přijde moc náročný.:?:
sh0tek_ce4you (163)|23.2.2006 13:54
[QUOTE="venousek"]Nejsem si jist, ale skoro bych řekl, že satelity GPS jsou geostacionární, pohybují se tedy jen tak, aby při rotaci Země měly stále stejnou poloho nad jedním místem, a díky tomu se dala určovat tvoje poloha. I když je samozřejmě možné, že tvojí polohu počítají podle vzájemné polohy, ale tohle řešení mi přijde moc náročný.:?: [/QUOTE]
E-e, obihaji kolem, viz. http://www.gpsweb.cz/egnos.htm
"satelity po obloze "cestují" (3 orbity, oblet Země přibližně za 12 hodin)"

Geostacionary by museli byt jenom v rovine rovniku, to by zpusobovalo nestejnou chybu mereni v zavislosti na zemepisne sirce (jestli by to tak vubec fungovalo - teoreticky jo).
venousek_ce4you (29)|23.2.2006 16:03
sh0tek: Díky za opravu, jsem zase o něco chytřejší. Takže ty satelity teda vysílají pravidelně mezi sebou informace o poloze a na základě toho se vypočítá tvoje poloha, nebo ty přijímáš informace o každém satelitu zvlášť a na zákaldě toho gps přijímač teprve spočítá tvojí polohu (jinými slovy, vědí o sobě vzájemně ty satelity?)
Surgical (2364)|24.2.2006 10:16
Satelity o sobe vedi, sve udaje atd. navzajem synchronizuji a synchronizuji je i s ridicim strediskem na Zemi....ale nevedi o tobe.
Ty mas pouze pasivni prijimac (proto je to pro tebe krom investice do prijimace zadara). Tvuj prijimac potrebuje zachytit soucasne signal aspon 3 prijimacu k trigonometrickemu vypoctu tve zemepisne polohy a aspon 4 k urceni 3. rozmeru tedy nadmorske vysky. Vetsi pocet satelitu pak vede k upresneni a take rychlejsi odezve pri zmene tve aktualni polohy....
venousek_ce4you (29)|24.2.2006 10:19
Ty jo, docela vychytanej systém, to GPS. No, hklavně, že už mi satelity nabíhají normálně rychle, tedy do minuty.:)
Mefisto (231)|24.2.2006 14:43
Jejeste vychytanejsi, je moznost aktualizovat postaveni satelitu napriklad pres mobil (GPRS) a potom jsou vychylky napriklad pri vjizdeni a vyjizdeni do a z tunelu (AT, IT) s minimalni odchylkou (je pravda ze to je ponekud drazsi pro nasince v zahranici)
impaler (0)|1.3.2006 10:13
[QUOTE="Richard35"]Apropo ted bych potreboval help jak na TomToma,hlasi ze nenasel modul GPS. Nevi nekdo?[/QUOTE]

Zkusmo jsem dal "ostatní bluetooth" a pak COM8, doufám, že to z hlavy bez přístroje cituju OK. Podle mě to má mnohem lepší odezvu mezi anténou a zbytkem přístroje, resp. TomTom mnohem dřív vidí GPS zařízení a pak už se soustředí na satelity.

Mám MW2003 first edition, TomTom 5.21.
sh0tek_ce4you (163)|1.3.2006 11:17
[QUOTE="impaler"]Zkusmo jsem dal "ostatní bluetooth" a pak COM8[/QUOTE]
COM port je správně, ale BT ne - i když nastavíite COM8 tak TT nic nenajde, GPSka musi byt "ostatni kabelove NMEA GPS", pak to fachci. Rychlost v Baudech nerozhoduje, pry to ma byt 9600, ja to mam na max (57600)
Mefisto (231)|1.3.2006 13:38
A neni na com 5 ?
Aramon_ce4you (16)|1.3.2006 14:54
[QUOTE="beecher"][QUOTE="Richard35"]Apropo ted bych potreboval help jak na TomToma,hlasi ze nenasel modul GPS. Nevi nekdo?[/QUOTE]V TomTomu dat v konfiguraci GPS ostatni kabelove NMEA GPS a pak vyzkouset COM porty, na nejakem se chytne...[/QUOTE]

GPS je na Aceru na COM8, pokud nekdo pise,ze to chytl napr na COM5, je to nesmysl. Pro TOMTOMA se jedna o "ostatni kabelove gps" a pote zvolit "GPS on navogator". Rychlost prenosu je potreba nastavit pro PocketKIM na 115000,pripadne na 57000, u TOMTOMA muzete nastavit klidne rychlejsi,on si to stejne prezvyka podle sebe.

[QUOTE="venousek"]Mě někdy trvá i 45 minut, než se chytne...[/QUOTE]

Me poznatky z neustaleho pouzivani i do obchodu vzdaleneho 2 km jsou nasledujici:
Aby se GPS mohlo chytnout, musi najit satelity (nikoliv satelity museji najit Vas).Je nesmysl tvrzeni,ze pokud GPS dlouho nepouzivas, tak dlouho nabiha.To se satelity a pamatovanim jejich posledni pozice nema nic spolecneho,GPS vzdy! hleda satelity, i kdyz uz jste davno navigovani...Jak uz zde bylo receno, museji se chytnout alespon 3 satelity. Pokud se s GPS stale pohybujete, i obycejna chuze, prodluzujete dobu zachyceni satelitu, kdy GPS neni schopno tak rychle prepocitavat Vasi polohu.Pokud tedy chcete, aby GPS signal naskocil, staci zustat stat do doby, nez se chytnete.
GPS signal neprojde pres budovy. Alespon Acer n35 neni tak vybavena, aby se spokojila alespon se slabym signalem. Pokud jste tedy uvnitr budovy, nepanikarte, ze Vam GPS nejde, mnohdy staci vykouknout z okna. Mne se obcas stava, ze ani v aute nechytnu signal. Zarucene jej chytnu, kdyz PDA dam na palubku, nad kterou uz nemam plechovou strechu auta. Tezko rict, treba to zbusobuje antena autoradia, ze stahuje signal,fakt nevim, ale kdyz se GPS chytne, uz jej muzu pod strechu klidne schovat do drzaku.
Pri dobrych klimatickych podminkach je muj Acer pripraven k navigaci cca do 10 vterin, samozrejme, cim horsi pocasi, tim dele to trva, kdyz je pocasi fakt spatne,smog,huste snezeni atd, nemusi se k Vam dostat dostatecne silny signal ke zpracovani.

[QUOTE="MilanSu"]GPS a vilv doby pouzivani je ten, ze satelity vysilajici signal GPS se samosrejme pohybuji a v PDA po vypnuti zustane v podstate naposledy poloha GPS, pokud tedy zapnu za brzkou chvili, v podstate poloha satelitu se az tak nezmeni, po delsi dobe musi vlastne vse vyhledavat znovu.
Nekde jsem to kdyzi cetl a mam to tak zafixovany ve sve teorii, netvrdim, ze se nemohu mylit.[/QUOTE]

K tomuhle jsem se jiz vyjadril, doba pouzivani nema vliv. GPS stale! hleda satelity.

A jeste jeden muj poznatek, mozna to tak funguje jen mi, ale treba to nekomu z Vas pomuze: GPS modul nevyklapim uplne na maximum, ale mam jej vyklopen jen cca o 135 stupnu, cili do max otevreni zbyva asi 45 stupnu. Nevim, jaky vliv to ma co se tyce prijmu signalu satelitu, ale takhle se mi chyta nejrychleji.

Mno, sice mam PDA jen asi 1,5 mesice a je to moje prvni PDA v zivote, ale hraju si s nim neustale, tak snad me nebudete kamenovat, ze jsem tu zdelil tyhle poznatky...Treba to nekomu pomuze...
MilanSu (823)|1.3.2006 17:30
No mozna mas pravdu, ale jak tedy vysvetlis to, ze kdyz PDA zapnes treba po 14 dnech, tak rozhodne nabiha signal GPS podstatne dele, nez kdyz ho zapnu znovu za 1/2 hodiny. Alespon mne to tak dela....
JirkaF_ce4you (8)|1.3.2006 19:30
Mě to děla stajně jako Milanovi.J.
neooo666 (243)|2.3.2006 08:51
Jasněže - je to nesmysl. Záleží na tom, zda se jedná o studený (po delší době - vyhledává déle) nebo teplý start GPS (kdy má stažený ještě aktuální almanach s aktuální pozicí družic)
impaler (0)|2.3.2006 14:45
[QUOTE="sh0tek"][QUOTE="impaler"]Zkusmo jsem dal "ostatní bluetooth" a pak COM8[/QUOTE]
COM port je správně, ale BT ne - i když nastavíite COM8 tak TT nic nenajde, GPSka musi byt "ostatni kabelove NMEA GPS", pak to fachci. Rychlost v Baudech nerozhoduje, pry to ma byt 9600, ja to mam na max (57600)[/QUOTE]

Třesky plesky. Mně to funguje tak, jak jsem to napsal. Místo desítek sekund mezi vyhledáním antény GPS TomTomem to trvá jednotky sekund, a pak už se hledá signál. Dám ostatní bluetooth, pak odklepnu hlášku o tom, že to mám aktivovat, a vyberu COM8 GPS on navagator (je tam myslím ta chyba). Dělal jsem to už několikrát, i na jiném přístroji. Však to vyzkoušejte, a pak se klidně vraťte ke kabelovému nastavení, pokud to nepůjde.
Aramon_ce4you (16)|3.3.2006 16:45
[QUOTE="MilanSu"]No mozna mas pravdu, ale jak tedy vysvetlis to, ze kdyz PDA zapnes treba po 14 dnech, tak rozhodne nabiha signal GPS podstatne dele, nez kdyz ho zapnu znovu za 1/2 hodiny. Alespon mne to tak dela....[/QUOTE]

To s GPS nema nic spolecneho,je to zalezitost pameti PDA,kdy on ma vsechny softy potrebne ke spusteni a kontaktovani jeste v pameti...Je to jako RAM v PC,jenze tady ta ramka funguje krapet jinak...
Aramon_ce4you (16)|3.3.2006 16:53
[QUOTE="neooo"]Jasněže - je to nesmysl. Záleží na tom, zda se jedná o studený (po delší době - vyhledává déle) nebo teplý start GPS (kdy má stažený ještě aktuální almanach s aktuální pozicí družic)[/QUOTE]

mno,pozice satelitu neni aktualni ani po 5 vterianach...zkuz si tipnout,jakou rychlosti se satelity pohybuji...nejsem si jist, zda je to presny udaj, ale neco kolem 12 000km/hod...
MilanSu (823)|6.3.2006 01:54
Co prispevek to jiny nazor ???? Super.
Pepo_ce4you (28)|6.3.2006 16:55
Aramon: Nechápem ludí ako si ty, ktorí vysvetlujú veci o ktorých nič nevedia. Prečítaj si poriadne ako funguje GPS! Inak s tou RAMkou si ma fakt pobavil:D

Doba vyhľadania pozície závisí od doby ako dlho si gps nepoužíval!
Je to zjednodušene povedané tak ako písal neooo.

Príklad času za ktorý sa "chytí" GPS
Hot Start 8 sec., average.
Warm Start 38 sec., average.
Cold Start 48 sec., average
sh0tek_ce4you (163)|6.3.2006 17:02
[QUOTE="Aramon"]mno,pozice satelitu neni aktualni ani po 5 vterianach...[/QUOTE]
Pozice a almanach jsou rozdilné věci - zjednodusene GPSka potrebuje vedet, jake satelity jsou aktualne viditelne a jaka je jejich VZAJEMNA poloha, podle toho pocita SVOJI polohu.
Ty satelity obihaji zemi ve vysce cca 20 000km zhruba jednou za 24 hodin (~6800km/h).

Jeste neco k almanachu (citace www.rydval.cz) - "Většina uživatelů GSP přijímačů si jistě všimla, že od zapnutí přístroje k získání prvních údajů může uběhnout několik desítek vteřin až několik minut. Je to z toho důvodu, že na začátku (případně na základě dalších faktorů jako je např. zeměpisná či časová vzdálenost aktuální pozice od naposledy zaznamenané) je nutné načíst informace o jednotlivých družicích a další data (tvz. almanach). Tomuto procesu se říká inicializace. Almanach o velikosti 37500 bitů se odesílá rychlostí 50 bps, takže pokud bychom jej chtěli do přijímače načíst celý, potřebovali bychom 12,5 minuty. Naštěstí je z almanachu potřeba jen část, takže se nečte celý. Rozhodně rychlost načtení je ještě ovlivněna prostředím, kde se přijímá. V úzkých uličkách s vysokými budovami je to horší než na vrcholu holého kopce. Z tohoto důvodu doporučuji v případě, že plánujete pohyb v místech se zhoršeným signálem, načtěte almanach (zapněte přijímač) v místě, kde je výhled na oblohu dostatečný." (konec citace)