Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Co je nového v Pocket PC 2003?

Pavel Koza (4761)|28.7.2003 23:40
Trvalo to na den přesně jeden měsíc od chvíle, co byla v USA slavnostně představena nová verze operačního systému pro Pocket PC, a já ve svých rukách držím první PDA, které tento systém obsahuje. Konkrétně se jedná o HP iPAQ h2215. Původně jsem chtěl novinky v systému vyjmenovat jako součát recenze, ale je jich tolik, že si rozhodně zaslouží samostatný článek. Přečtěte si celý článek

Co si o tom myslíte vy? Vložte svůj komentář ke článku, který sepsal Pavel Koza.
PavelR. (2184)|29.7.2003 08:33
Velmi hezky prehled :yes: ...

... jen dodam, ze aplikace Bluetooth Manager popr. Bluetooth Partnership Wizard, z kterych jsou v textu uvedeny screenshoty, nepochazi od MS a nejsou tedy obecnou soucasti WM2003. Jedna se o OEM aplikace HP pro iPAQy vybavene bluetooth.

Jak jsem mel moznost posoudit ze zdrojovych souboru, ktere jsme vyextraovali z WM2003 pro Language Extender, tak nastaveni bluetooth neni zdaleka tak propracovane jako v pripade aplikace od HP.

Pokud by se nekdo chtel podival jak alespon z casti vypada puvodni podpora bluetooth ve WM2003, tak prejmenujte v HKLM\ControlPanel\Bluetooth polozku Redirect (napr. na _Redirect) a restartujte. V Start\Settings\zalozka Connection najdete puvodni nastaveni bluetooth.

PavelR.
hybo (3107)|29.7.2003 08:37
Ono je to prave proto, ze podpora BT v WM2003 je tak ....., ze HP stale zustava u svoji podpory BT.
PavelR. (2184)|29.7.2003 08:53
[QUOTE="hybo"]Ono je to prave proto, ze podpora BT v WM2003 je tak ....., ze HP stale zustava u svoji podpory BT.[/QUOTE]

... jo, jak jsem jiz zminil, tato aplikace se HP opravdu povedla. Jen pro zajimavost, cast puvodni spravy bluetooth v WM2003 byla prevzata z PPC2002 (opet tak usuzuji z toho, co jsem videl v res. files pro LEng). O tom, jak Microsofti podpora bluetooth vyhovovala vyrobcum PDA svedci fakt, ze nevim o zadnem PDA s PPC2002, ktere by ji vyuzilo a predpokladam, ze to bude stejne i u WM2003.

PavelR.
hybo (3107)|29.7.2003 08:55
Dit nejen u pocketu se MS sprava podivne v oblasti podpory BT. Hlavne, ze pripravuji, nebo snad jiz i prodavaji nadhernou BT klavesnici s BT mouse pro dekstop.
zipiik (206)|29.7.2003 11:52
jen bych ke clanku dodal, ze upgrade se nechysta pro ipaqy rady 3700, ale 3800 (myslim, ze dokonce jen pro 3870).
dekuji za pekny clanek, myslim, ze me presvedcil, ze upgrade se hodi (ted jen nevim, jestli upgradovat jen OS nebo cely stroj, pac ipaq2215 se mi mooooc libi :c).
docela zajimavy by byl za nejakou dobu clanek s praktickyma zkusenostma. kompatibilita aplikaci, chovani systemu (ja fakt o tolik rychlejsi? jak je to se stabilitou?), me osobne jeste zajima IPSec, pac na nem mame postavenou v praci VPN. kdybych se mohl pres mobil konektit primo do ni, to by byla bomba :c)
Pavel Koza (4761)|29.7.2003 12:11
[QUOTE="zipiik"]jen bych ke clanku dodal, ze upgrade se nechysta pro ipaqy rady 3700, ale 3800 (myslim, ze dokonce jen pro 3870).[/QUOTE]

To jsem tomu dal:oops: Preklep, diky za upozorneni, opravil jsem:oops:
PavelR. (2184)|29.7.2003 12:24
[QUOTE="zipiik"](ja fakt o tolik rychlejsi? jak je to se stabilitou?), me osobne jeste zajima IPSec, pac na nem mame postavenou v praci VPN. kdybych se mohl pres mobil konektit primo do ni, to by byla bomba :c)
[/QUOTE]

S tou rychlosti je to ruzne; napr. ASUS 620 s PXA255 je sviznejsi nez nektere upgradovane PDA s PXA250 (revize B1 nebo B2), coz je celkem pochopitelne vzhledem k rozdilnosti rychlosti pamet. sbernice. Benchmarky jsem ale zadne nedelal.

Jinak VPN klient v WM2003 umi IPSec/L2TP a PPTP, ale to bylo v clanku zmineno.

PavelR.
zipiik (206)|29.7.2003 13:43
[QUOTE="PavelR."][QUOTE="zipiik"](ja fakt o tolik rychlejsi? jak je to se stabilitou?), me osobne jeste zajima IPSec, pac na nem mame postavenou v praci VPN. kdybych se mohl pres mobil konektit primo do ni, to by byla bomba :c)
[/QUOTE]

S tou rychlosti je to ruzne; napr. ASUS 620 s PXA255 je sviznejsi nez nektere upgradovane PDA s PXA250 (revize B1 nebo B2), coz je celkem pochopitelne vzhledem k rozdilnosti rychlosti pamet. sbernice. Benchmarky jsem ale zadne nedelal.

Jinak VPN klient v WM2003 umi IPSec/L2TP a PPTP, ale to bylo v clanku zmineno.

PavelR.[/QUOTE]

slo mi hlavne o subjektivni srovnani. ono neco jineho je benchmark a neco jineho prakticky rozdil pri pouzivani. porovnani asi bude problem, pokud se nepouziji 2 zarizeni s PXA255, protoze 200mhz sbernice krmi procesor lip, nez 100mhz. a co mame rikat my, majitele stareho strongarmu :c)

o podpore IPSecu vim, ale otazkou je, jak dobre je udelana, s cim se snese a s cim ne.
Anand (4)|29.7.2003 21:51
Zdravim, chcel by som sa opytat, kedy bude mozne sa dostat k tomu upgradu a kde sa da zohnat. Diky moc.
PavelR. (2184)|30.7.2003 08:22
[QUOTE="Anand"]Zdravim, chcel by som sa opytat, kedy bude mozne sa dostat k tomu upgradu a kde sa da zohnat. Diky moc.[/QUOTE]

Obecne info je napr. zde:
http://www.hp.com/sbso/special/ppc_upgrade.html#upgrade

Pokud se nepletu tak HP v CR oficialne upgrade pro verejnost jeste nenabizi - viz nasledujici tiskova zprava, kde je o upgrade na WM2003 jen kratka zminka:
http://www.hp.cz/press/tz/new_74_03.php

Jsem si jisty, ze se zde najde nekdo (napr. hybo), kdo bude schopen podat presnejsi informace primo z HP.

PavelR.
milennium (336)|30.7.2003 16:12
Jen bych chtěl dodat něco málo postřehů (osobních) o WM2003... Mám ho na MDA a zatím jsem docela spokojen.Jo samozřejmně MDA není po stránce HW nic nového,málo paměti,pomalý ARM atd...,ale i tak je to docela změna k lepšímu.Osobně mi WM2003 běží většinou stejně rychle jako PocketPC 2002 PE (samozřejmně,v některé aplikace jsou svižnější...).Rozdíl je ale v rychlosti nainstalovaných aplikací.Ty běží znatelně rychleji.Jako příklad uvedu NETFRONT 3.0...Další rozdíl je ve vyšší rychlosti čtení dat s MMC / SD karet.Taky je rychlejší instalace programů s PC.
Dále bych chtěl ještě uvést,že v mnoha směrech je WM2003 příjemnější na ovládání,přibyla podpora SSL atd.
Jsou tu,ale i některé věci které trochu znesnadňují užívání MDA. Co se mi vyloženě nelíbí je celkem zmatečné nastavování "připojení".Dále chybí možnost "odpojení" GPRS třeba při stahování pošty.
P.S. Musím ještě uvést,že na některých zahraničních serverech se objevil seznam programů a aplikací které buď nejdou nainstalovat a nebo neběží v WM2003.Povětšinou to není pravda,protože já do MDA nahrál až na jednu aplikaci ůplně vše !!!Tou aplikací je "WebIS @mail".Dokonce některé aplikace ač jsou určeny pro PocketPC2002 běží lépe na WM2003 !!! Zde je seznam co zaručeně funguje: ICQ,imov,NetFront 3.0,Spb GPRS Monitor,Spb Pocket Plus,EZOS 2.5,PocketNav,Total Comader,nPOP,Spam Filter,tdLaunch,CleanerPPC.Možná jsem na něco zapoměl a jestli si vspomenu tak to doplním.
PavelR. (2184)|30.7.2003 17:04
[QUOTE="Jarda Lukas"]Co se mi vyloženě nelíbí je celkem zmatečné nastavování "připojení.[/QUOTE]

Vidite a zrovna Connection Manager ve WM2003 mi pripada prehlednejsi nez ten v PPC2002 :)) Uznavam ale, ze to je predevsim vec osobnich preferenci a zvyku.

I kdyz v GUI neni velkych rozdilu od PPC2002, tak mi rovnez WM2003 pripadaji jako krok vpred. Sviznost WM2003 oproti PPC2002 na XScale CPU je znat a nasel bych dalsich x veci, ktere se mi v novem OS libi. Mimochodem muzu potvrdit navykovost aplikace Jawbreaker o ktere psal P@vel ve svem prehledu. Solitaire ani jine hry jsem na PPC2002 nikdy moc nehral, ale jednoduchost ale pritom docela dobra zabavnost Jawbreakeru je udesna :) Jen tak na okraj, nenapada vas nekoho jak nazev teto aplikace prelozit tak, aby znel rozumne? Pokud vezmete doslovny preklad, tak ten zni dost blbe: Jawbreaker = ten, co lame celisti. Asi je to nejaky idiom nebo co :)
Proto napr. v Language Extenderu pro WM2003 zustava nazev teto aplikace zatim neprelozen.

Mne u WM2003 malinko zarazil fakt s MAC adresou (viz zde).

Jinak diky za seznam SW, nektere aplikace jsem po precteni WM2003 incompatibility listu nezkousel ani instalovat ...

PavelR.
milennium (336)|1.8.2003 14:26
Mám jeden dotaz ohledně české lokalizace WM2003.Ačkoliv jsem ji hledal všude na webu (to jsem ji chtěl koupit),tak jsem ji nikde nenašel...
Proto se chci zeptat..
a) Není možný nějaký update na WM2003 pokud vlastním koupenou lokalizaci na XDA ?
b) Kde se dá stáhnout (třeba jenom česká klávesnice) ?
Děkuji za odpověď.
PavelR. (2184)|1.8.2003 15:20
[QUOTE="Jarda Lukas"]Mám jeden dotaz ohledně české lokalizace WM2003.Ačkoliv jsem ji hledal všude na webu (to jsem ji chtěl koupit),tak jsem ji nikde nenašel...
Proto se chci zeptat..
a) Není možný nějaký update na WM2003 pokud vlastním koupenou lokalizaci na XDA ?
b) Kde se dá stáhnout (třeba jenom česká klávesnice) ?
Děkuji za odpověď.[/QUOTE]

Co se tyce lokalizace Language Extender pro WM2003 tak ta je jiz po vyvojove strance hotova (viz oznameni z 16.7.2003
zde). Pokud mate o tuto verzi popr. demo zajem, prosim ozvete se na kontakt uvedeny v tomto oznameni, nasmeruji Vas dale.

PavelR.
Pavel Koza (4761)|6.8.2003 17:36
Mám další vylepšení! Low battery warning, tedy upozorneni na vybitou baterii, se nyni objevuje az pri poklesu kapacity pod 25%, navic kdyz uz jednou upozorni, tak neopruzuje po kazdym zapnuti a vypnuti.:yes:
PavelR. (2184)|22.8.2003 09:30
Pred par dny se strankach MS objevilo ke stahnuti podrobne srovnani Windows CE. NET 4.2, PocketPC 2002 a Windows Mobile 2003. Je to pomerne hezky udelany a predevsim uzitecny prehled :-)

Stahovat muzete zde.

PavelR.
Wuffi (1599)|22.8.2003 12:34
Me jeste prijde uzitecne ze se pri prichozi SMS nezapina displej :))
PPC2002PE to delaly a celkem mi vadilo kdyz se MDA v noci cele rozzarilo (obzvlaste kdyz bylo na nabijecce a vypinalo podsvetleni po delsi dobe)-
r.o.m.i (23)|20.11.2003 18:47
Mám taky Wm2003, ale tolik bych to zase nechválil. Při instalaci některých programů to píše že je to nekompatibilní a že to nepojede. Nakonec se to rozjede, ale když sem nainstaloval takových programů víc, tak se občas pdačko seklo a musel sem je restartovat. Někdy zase spadnou všechny spuštěný aplikace:no: Tak nevím jestli je chyba jenom u mě? :sarcastic:
PavelR. (2184)|21.11.2003 08:54
[QUOTE="r.o.m.i"]Mám taky Wm2003, ale tolik bych to zase nechválil. Při instalaci některých programů to píše že je to nekompatibilní a že to nepojede. Nakonec se to rozjede, ale když sem nainstaloval takových programů víc, tak se občas pdačko seklo a musel sem je restartovat. Někdy zase spadnou všechny spuštěný aplikace:no: Tak nevím jestli je chyba jenom u mě? :sarcastic: [/QUOTE]

Samozrejme to neni Vase chyba, ale ani chyba WM2003.
WM2003 jsou zalozeny na WindowsCE.NET 4.2 (narozdil od Windows CE 3.0 u PPC/PPC2002/HPC 2000) a ne vsechny aplikace tuto rozdilnost prekousnou. Pokud si chcete byt jist, ze vam vse bude fungovat OK, instalujte jen programy, ktere jejich autori oznaci jako WM2003 kompatibilni.

PavelR.