Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Co si počít se souborem, který má koncovku .CAB?

Pavel Koza (4761)|23.7.2003 22:57
I když je klasické Pocket PC už v základu celkem slušně vybaveno různými aplikacemi, jenom s nimi si vystačí asi jen málokdo. Počet aplikací různých výrobců se již nyní počítá na tisíce a každým dnem přibývají další. Otázkou tedy je, jak program stáhnutý z nějaké webové stránky dostat na PDA, jinými slovy jak jej nainstalovat.

Podle mých zkušeností se dají instalace Pocket PC aplikací rozdělit do tří základních způsobů. Všechny předpokládají propojení stolního počítače s PDA a funkční synchronizační program ActiveSync.

1. Aplikace s instalátorem pro desktop
Zdaleka nejběžnější způsob distribuce aplikací. Z Internetu si stáhnete soubor, který na desktopu spustíte, a pokud máte připojené PDA a nainstalovaný ActiveSync, aplikace se automaticky nainstaluje i na vaše kapesní zařízení. Pokud náhodou máte PDA vypnuté, aplikace se automaticky doinstaluje při další synchronizaci. V oblasti PDA jste možná začátečník, ale na desktopu vás zcela jistě nevyvede z rovnováhy soubor, který má koncovku .ZIP nebo .RAR, případně nějakou trochu exotičtější koncovku značící archiv, který musí být nejdříve rozbalen.

2. Aplikace s instalátorem pro PDA
Někdy se stane, že stažený soubor má koncovku .CAB. Pokud se jej pokusíte spustit, může se otevřít v nějakém archivačním programu typu WinRAR, případně na vás vyskočí hláška, že daný soubor má neznámou koncovku. Tento soubor totiž vůbec není určený pro stolní počítač, je to instalační soubor přímo pro PDA. Stačí jej zkopírovat bez jakékoliv úpravy na PDA, vyhledat zabudovaným Explorerem a jednoduše na něj tapnout perem.

3. Aplikace se neinstaluje, pouze kopíruje
Z hlediska nováčka asi nejpodlejší způsob distribuce;) - stáhnete si soubor mající koncovku .EXE, ale pokud se jej pokusíte na desktopu spustit, vyskočí na vás chybová hláška tvrdící, že tento program je chybný, případně že není určený pro váš systém. V tom mají Windows pravdu, jedná se o soubor přímo spustitelný na vašem PDA. Pro správnou funkčnost stačí zkopírovat přes ActiveSync na vaše zařízení, poté pomocí Exploreru vyhledat a tapnutím spustit.

Samozřejmě existují i další typy souborů jako jsou soubory s koncovkou .VB, ale pro začátek stačí znát výše uvedené.
p.semenak (17)|24.7.2003 00:16
Jen malou poznámku. jsem co by uživatel iPAQu nováček ale pokud jsem si všiml tak instalace přes desktop má jednu a PRO mně hlavní věc. v Active synch zůstane zmínka o tom že mám tento program nainstalovaný a pokud ho na cestě nepotřebuji tak ho prostě odstraním a při opětovné synchronizaci nebo potřebě tohoto programu ho jen zaškrtnu a mám ho zpátky tam kde byl. Žádná hledání a méně přemíšlení.
TiborXDA (25)|24.7.2003 07:28
Dávám přednost instalaci z PC. Instalovat CAB je zdržování, spíše neefektivní ... kopírovat do MDA, pustit průzkumníka, najít soubor, odklepnout-instalovat, smazat. Ještě že některé se smažou sami po instalaci :)) o krok míň :D
PavelR. (2184)|24.7.2003 11:58
To, zda instaluji z PC nebo primo z CAB souboru na PDA je mi celkem jedno. Vetsinou po hard restu obnovuji ze zalohy, kde mam vse co potrebuji. Mam ale napsanou BATku, ktera mi po spusteni na PC zkopiruje pomoci upload utility vsechny CAB soubory z urcene slozky do PDA. Je to ale jen takove chytrejsi kopirovani, nicmene nemusim otevirat zadna okna, hledat soubory nebo prochazet slozky jak na PC tak ani na PDA.

PavelR.
lck77 (9)|8.2.2004 17:58
Dobry den, mel bych dotaz, ohledne instalaci na urcene misto. Konkretne jde o storage card. Pokud instaluji pres Activesync, tak ten mi nabydne pouze main memory, nebo storage card, ale jiz ne adresar kam to chci nainstalovat. No a na karte se to vse narve do rootu a nelze se tam pak orientovat. Existuje zpusob, jak si instalovat programi kam chci? Dekuji
PavelR. (2184)|9.2.2004 07:47
[QUOTE="lck77"]Dobry den, mel bych dotaz, ohledne instalaci na urcene misto. Konkretne jde o storage card. Pokud instaluji pres Activesync, tak ten mi nabydne pouze main memory, nebo storage card, ale jiz ne adresar kam to chci nainstalovat.[/QUOTE]

... ActiveSync jiné umístění neumí ...

[QUOTE]
No a na karte se to vse narve do rootu a nelze se tam pak orientovat. Existuje zpusob, jak si instalovat programi kam chci? Dekuji[/QUOTE]

... můžete zkusit instalaci CAB souborů přímo v PDA a jejich umístění změnit pomocí programu CabInstl...

PavelR.
havran_ce4you (0)|26.2.2004 13:42
Jako nový uživatel PDA prožívám četné stresy a mám mnoho problémů. Na desktopu mám stažené webové stránky ve formátu .mht. Chtěl jsem je přetáhnout do PDA, ale nepovedlo se. Je to možné nějak udělat.:?
Díky za radu.