Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Math Tablet

Behe (39)|16.1.2006 18:05
chtěl bych se zeptat, jestli tahle "kalkulačka" umí kromě zobrazování funkcí vypsat třeba i kořeny polynomu (samozřejmě i komplexní, pokud jsou) nebo snad dokonce derivovat. Nějak jsem to tam nikde nenašel. U toho polynomu mi sice vykreslí graf, ale jednak nevím, kde zapnout něco, aby mi napsal i hodnoty bodů, kde protne osu do toho grafu a za druhé bych potřeboval znát ty hodnoty rovnou a ne je luštit z grafu. Netušíte někdo? Před chvilkou jsem si to pořídil a krapet tápu.

A k těm derivacím, jestli jsou, tak kde? Ty by taky bodly :cool:
Johny_G (384)|16.1.2006 20:01
Když už jsme u toho - umím zadat předpis funkce, ale za boha nedokážu vykrestit graf - byl jsem zvyklý na SpaceTime, a tam to šlo samo...
chromos (116)|16.1.2006 23:08
[QUOTE="Behe"]...kořeny polynomu (samozřejmě i komplexní, pokud jsou) nebo snad dokonce derivovat...[/QUOTE]
Behe (39)|17.1.2006 07:43
pořád se s tím peru, ale nejde mi to :( Nemohl bys mi prosím napsat přímo nějakej vzorovej příklad? Díky
CommanderZ (1798)|17.1.2006 14:54
To johnny_G: Me se naopak jeste nepodarilo dat dohromady zadnou funkci krome te prikladove. Graf vykreslis klipnutim na tu ikonku v pravym hornim rohu. Obcas je to blbe zazoomovany, tak musis tap&hold nekam do grafu a autozoom ;)
chromos (116)|17.1.2006 17:03
[QUOTE="Behe"]pořád se s tím peru, ale nejde mi to :( Nemohl bys mi prosím napsat přímo nějakej vzorovej příklad? Díky[/QUOTE]
roots(an, an-1, … a0) - až do 18. stupně.

Pro polynom 3x4-2x3+8x2-2x-11=0 zadáš roots(3,-2,8,-2,-11) a Exe.



Na derivace už přijdeš sám. Přidržením stylusu na jakékoliv funkci vyskočí nápověda.
Behe (39)|17.1.2006 17:12
Jo tak je to. Já tam pořád psal i ten polynom :D

A k těm derivacím. Na popisek tlačítka jsem koukal a moc mi to nedalo. Když dám například ddt("sin(x)") tak by mělo snad vyjít cos(x) ale vyjde mi 1. Jak na tohle?
Johny_G (384)|17.1.2006 19:47
[QUOTE="CommanderZ"]To johnny_G: Me se naopak jeste nepodarilo dat dohromady zadnou funkci krome te prikladove. Graf vykreslis klipnutim na tu ikonku v pravym hornim rohu. Obcas je to blbe zazoomovany, tak musis tap&hold nekam do grafu a autozoom ;) [/QUOTE]

No to jsem z toho magor - vždycky když tam klepnu, nezobrazí se ani popel. Vážně tu nikdo neví? Dokumentace je u toho jako prase a k ničemu :-D.
chromos (116)|17.1.2006 20:50
[QUOTE="Behe"]...Když dám například ddt("sin(x)") tak by mělo snad vyjít cos(x) ale vyjde mi 1. Jak na tohle?[/QUOTE]
Math Tablet nepodporuje přímo symbolickou algebru, k tomu je potřeba doinstalovat Xcas modul. V základní instalaci ti pouze spočítá číselnou derivaci funkce pro určité x. A když jsi proměnné x nepřiřasdil žádnou hodnotu, vyhodilo ti to derivaci pro x=0

chromos (116)|17.1.2006 21:39
[QUOTE="Johny_G"]No to jsem z toho magor - vždycky když tam klepnu, nezobrazí se ani popel. Vážně tu nikdo neví? Dokumentace je u toho jako prase a k ničemu :-D.[/QUOTE]
Místo povídání bude asi lepší pár obrázků. Jenom bych dodal, že manuál není zas až tak špatný, tvůj problém je vysvětlen hned v prvním odstavci v kapitole o grafech, tedy na straně 22. :) A teď ty obrázky:
Behe (39)|18.1.2006 00:29
[QUOTE="chromos"][QUOTE="Behe"]...Když dám například ddt("sin(x)") tak by mělo snad vyjít cos(x) ale vyjde mi 1. Jak na tohle?[/QUOTE]
Math Tablet nepodporuje přímo symbolickou algebru, k tomu je potřeba doinstalovat Xcas modul. V základní instalaci ti pouze spočítá číselnou derivaci funkce pro určité x. A když jsi proměnné x nepřiřasdil žádnou hodnotu, vyhodilo ti to derivaci pro x=0

[/QUOTE]

Díky ti, dobrý člověče. Už mi to jede tak jak má. Bez tebe bych na to přišel až tak za rok :D Jestli vůbec. Teď ještě, aby mi prošlo PDA u zkoušky z matiky a bude to fajn :cool:
Johny_G (384)|18.1.2006 15:11
[QUOTE="chromos"]
Místo povídání bude asi lepší pár obrázků. Jenom bych dodal, že manuál není zas až tak špatný, tvůj problém je vysvětlen hned v prvním odstavci v kapitole o grafech, tedy na straně 22. :) A teď ty obrázky:[/QUOTE]Ježiš, já jsem vůl - nikdy jsem neklikl na tu volbu barvy. Díkyti.

EDIT MODERATOR:
Příspěvek upraven. To musíš citovat s obrázky? :? :sarcastic:
mistm (477)|18.1.2006 18:09
nejdrive bych chtel podekovat za nakopnuti k xcas :) tahle vec se opravdu hodi.

Postupoval jsem podle toho navodu a nyni jsem ve fazi, ze kdyz dam neco spocitat v MT pomoci xcas, tak se zobrazi takove to kolecko (obdoba hodin ve win) a na neco se ceka ... a dlouho (mam to sice na karte a rikaji, ze to bude pracovat pomaleji, ale tohle je opravdu dlouho) :)

vsechny soubory jsem dal do jedne cesty (to by snad nemelo vadit, ne) cestu k cas.exe nastavenou mam, zastupce cas.exe i helperu v My documents mam (i kdyz myslim, ze to je jen kvuli tomu, aby se objevil v tom dialogu, kde se vybira cas.exe). Mam tam zadavat S: diff (sin (x)) ? Je jeste neco potreba udelat? Diky moc za jakoukoli radu
chromos (116)|18.1.2006 18:55
Ve filestore mám adresar Xcas a v nem aide_cas, cas.exe, XCASHelpReader.exe. V RAM v adresari Math Tablet mam Xcas.txt a Xcas.dll ve verzi WM 2003 QVGA. Zadne zastupce neni potreba tvorit. V Math Tabletu pod tlacitkem Xcas navolim cesty k cas.exe a XCASHelpReader a hotovo. Xcas.dll i Xcas.txt jsi urcite zkopiroval z WM 3003 VGA, vzorec S: diff (sin (x)) mas taky dobre a Math Tablet mas taky asi ve verzi 2.02L, tak nevim...

Edit: ten tvuj vzorec mi to pocita necelou vterinu.

Edit2: jen me tak napadlo - mas opravdu spravne nastavene cesty k tem dvema exe? Nemas je prohozene?
mistm (477)|18.1.2006 21:24
zkusil jsem to udelat tak jak to mas ty. Akorat ze Math Tablet (s tou dll a txt) mam na cf a nove vytvoreny adresar xcas s tema 2ma exe a jednim txt taky na cf. V programu po spusteni vyberu Xcas, abych se prepnul na ovladaci tlacitka Xcasu a pak kliknu na Xcas -> jsou tam 3 tlacitka - ty 2 dole nastavuji cestu - prvnim nastavim cestu k programu - tedy rekl bych cas.exe a tim druhym ukazu na XCASHelpReader.exe

pak napisu S: diff (sin(x)) dam Exe a cekam ... a cekam ... :) stale cekam... uz me to nebavi -> reset nebo vypnout pres running apps

jediny co me napada je zkusit nonVGA verzi Math Tabletu, ale to musim cely reinstalovat :(
mistm (477)|19.1.2006 13:54
jeste jsem zkusil qdCas a nepomohlo. Kdyz dam neco pocitat v qdCas, tak se opet objevi "hodiny". Jinak co vam to dela, kdyz spusite jen cas.exe ... me hodiny :)
Behe (39)|19.1.2006 15:18
[QUOTE="Mist"]jeste jsem zkusil qdCas a nepomohlo. Kdyz dam neco pocitat v qdCas, tak se opet objevi "hodiny". Jinak co vam to dela, kdyz spusite jen cas.exe ... me hodiny :)[/QUOTE]

taky jen hodiny. Ale v Math Tablet to funguje.
code (174)|4.6.2006 18:02
Ja jen dodam, ze aby me prorgam integroval nebo derivoval tak jsem to msuel zadavat takto:

[CODE]
Xcas("diff(sin(x))")
[/CODE]
code (174)|11.11.2006 17:07
Ted me tak napada, nevite jak se zadava urcity integral?
chromos (116)|11.11.2006 21:43
integ("sin(x)",0,pi)
code (174)|12.11.2006 15:52
Dik za radu! Zda se ze to funguje, jen jsou zde malinke nesrovnalosti vy vypoctu.. Kdyz zadam integ("ln(x)",0,1), melo by me to vypocitat inegral z ln(x), dolni meze 0, horni meze 1. Cili by to spravne melo vyjit -1. Ale math tablet hodi -0,99522. Zvlastni ze?

Jinak proc ty urcity inegraly nejdou zadavat prex klasickou syntaxy toho programku, cili: ("int(x)",0,1)? Protoze kdyz zadam Xcas("int(x)") tak neni problem.

chromos (116)|12.11.2006 18:49
U numerickych metod je vzdycky problem s presnosti vypoctu. A v tomto konkretnim pripade vyvstava dalsi, a to ten, ze lim(ln(x)) pro x=0 je -oo.

A jeste k syntaxi integ("f(x)",a,b,opt), kde opt je nepovinny parametr, pro ktery plati: je-li opt>1 (zkus zadat 10000), je pouzita Simpsonova metoda s opt intervaly, je-li opt<1 (zkus zadat 0,0000001), je pouzita Rombergova metoda s presnosti opt. Neni-li parametr opt uveden, je pouzita Rombergova metoda s defaultni hodnotou opt=0,000001.
A ze je pro integral v Xcas jina syntaxe? Mathtablet a Xcas jsou nezavisle produkty, to, ze jsou v jedne aplikaci, nehraje roli.