Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nové PDA pro navigaci

apach (12)|3.1.2006 13:59
Dobrý den,
minulý měsíc jsem měl možnost vyzkoušet navigaci TT v Německu na PDA Yakumo Delta 300 GPS, což mě naprosto nadchlo. Nedalo to na sebe dlouho čekat a už se dívám na vhodné řešení pro navigaci u nás.
Po přečtení všech možných diskuzních fór a recenzí se rozhoduji mezi FSL 420 nebo 718 či HP 3715 (kde bych použil BT GPS adaptér), či FSL 520, kde je GPS již přímo vestavěná. Softwarově bych chtěl asi zůstat věrný TT, přece jen možnost 3D navigace nemá každý.
Rozhodně nechci PDA používat jen pro navigaci, sekundárně pochopitelně i pro organizaci času a zábavu.
Chci se zeptat na Váš čistě subjektivní názor, za Vaše reakce předem děkuji.
Mlok_ce4you (154)|3.1.2006 14:28
Pokud uvažuješ o navigaci, doporučuji FSC N520. Vestavěná GPS je při autonavigaci naprosto přesná (osobně jsem to zkoušel při navigaci přes Dynavix). Má SIRF III čipset, ale to asi víš. Jinak jako výhodu integrované GPS bych vyzdvihl zejména fakt, že se sama zapíná/vypíná, jakmile ji nějaká aplikace vyžaduje. N520 je oproti 500 o dost lepší, zejména kvůli dvojnásobné paměti a WiFi. Jsi-li z Prahy, klidně se můžeme sejít a můžeš si tu 520tku prohlídnout blíž. Více do SZ.

Ahoj
S474N (660)|3.1.2006 14:40
Mlok: o dost lepsi? Vzdyt ma jenom wifi. Pamet neberu jako agrument, protoze v dnesni dobe jsou uz SD karty za hubicku.
apach (12)|3.1.2006 14:41
Jistě, vestavěný chipset je výhoda hlavně kvůli úspoře energie, na druhou stranu ale bylo v recenzi psáno, že absence výklopné antény jde přece jen na přesnosti trochu vidět. Pokud ale Ty píšeš, že je to naprosto vyhovující, nemám důvod pochybovat.
Pro upřesnění navigaci nepotřebuji jen pro cestování autem, ale mmj i pro vysokohorskou turistiku a přece jen asi jde cítit, když má člověk po ruce zařízení co nejlehčí - GPS anténu někde v batohu zase tolik neřeším (i když tady je asi jasně vidět výhoda vypínatelné antény vestavěné, automaticky vypínatelné - i když ta externí BT má zase svůj akumulátor)...
Za nabídku vyzkoušeí velice děkuji - Tvá vstřícnost je pro mě velice milým překvapením, ale přece jen jsem z Ostravy a to je do Prahy poněkud zajížďka.
condys_ce4you (103)|3.1.2006 14:49
Nebo Asus A 636. Tenhle tyden je uz v prodeji.:D
apach (12)|3.1.2006 14:51
to condys: Ten je dle mého názoru zbytečně moc velký a neforemný...
Mlok_ce4you (154)|3.1.2006 15:33
S747N : Jistě, SDčka jsou za hubičku a u 500/520 nejde přerozdělovat RAM pro operační část a úložnou, ale jsem zvyklý dělat zálohu RAM a sypat to na kartu. Je to způsob, jak mě žádný HR nevyvede z míry :) A WiFi ? Pro někoho nepotřebné, pro mne velmi podstatné :) Ale stejně 520 prodávám, protože 2 PDA nepotřebuji :o)

Apach : S Ostravou problém nevidím, příští středu tam jedu služebně (samozřejmě si vychutnám cestu horem přes HK, SU, OP - přes navigaci samozřejmě :) ) a protože tam asi i přespím, je čas na pivko a na debatu ohledně PDA :)

Z.
apach (12)|3.1.2006 15:42
To mlok:
Dávej si pozor, silnice 11 je dost divoká - hlavně v zimě (taky už jí mám proježděnou), ale to je OT, za nabídku pochopitelně moc děkuji, rád se s Tebou setkám osobně...
Mlok_ce4you (154)|3.1.2006 15:48
Apach : Abych nebyl OT, tak to zaobalím :) N520 spolu s Dynavixem tuto trasu pojede poprvé, já ne :) Mám tu cestu moc rád. Drsná je :) Zvláště mezi Jablonným nad Orlicí a Červenou Vodou :)
S474N (660)|3.1.2006 16:01
[QUOTE="condys"]Nebo Asus A 636. Tenhle tyden je uz v prodeji.:D [/QUOTE]

No tenhle A(u)šus zadna slava, na zahranicnich forech o nem moc pekne uzivatele nepisou :D
Zdenek Malinsky (9781)|3.1.2006 16:20
[QUOTE="apach"]...vestavěný chipset je výhoda hlavně kvůli úspoře energie...[/QUOTE]Spíš je výhoda, že nosíš jen jedno zařízení. S energií je to naopak ve prospěch PDA a GPS - 2 baterie.
S474N (660)|3.1.2006 16:28
S energii samozrejme ano, ale neni to tak propastne. Ono BT taky neco "zere" (cca polovinu co GPS, ktera zere jako WiFi).
apach (12)|4.1.2006 11:24
Součástí mé otázky bylo, zda má někdo subjektivní zkušenost s některým z uvedených zařízení - stále mi odpověděl jen jeden člověk. Nikdo z Vás nevlastní HP 3715 s navigací?
martinhamr_ce4you (486)|6.1.2006 19:58
Vlastním ASUS 730W. Používám navigaci Navigon5.1 a PocketKim. Navigon je špička v západní Evropě,v Čechách je to tak 2-. PocketKim je v grafickém provedení trošku popelka ale v zásaě je tam vše.

K výběru zařízení bych řekl toto.Kup si přístroj s VQA obrazovkou,stojí to za to připlacení.Kup si program který umí TMC-dopravní hlášení.V České Republice běží skoro 1 a 1/2 měsíce,a tato funkce opravdu dělá z navigace to pravé!
Kocir (836)|6.1.2006 23:06
Dle vlastnich zkusenosti.
Pokud chcete PDA s rozumnym vykonem a perfektni GPS, pak se podivejte po TYPHOON MyGuide 7000XL.

Toto zarizeni ma tez SIRF III cipset, ale to jeste neni vsechno. NArozdil od ostatnich PDA s GPS ktere maji tez SIRF III cipset, toto PDA umi chytat signal GPS daleko citliveji nez ty ostatni. Nedokazi vysvetlit cim to je kdyz to ma stejny cipset jako ty ostatni a jeste to navic nema vyklapeci antenu (je proste nekde uvnitr tela PDA), ale je to tak. OPravdu dokaze chytat a udrzet signal v mistnosti ktere je uprostred prizemniho baraku a nema zadna okna. Ac se to nezda, videl jsem to na vlastni oci.

Dale pak toto PDA ma Intel cipset s 418MHz PX-272. Coz neni tak spatne.
Dale pak ma cca 25MB flash pameti (korme onech 64MB RAM a 64MB ROM) pro data ci zalohu PDA. Tato pamet se nesmaze ani po totalnim vymazani pameti.
Dale pak v dodavce je kompletni vybava a to vcetne do auta a velmi dobreho drzaku do auta a pouzdra na PDA.
Ackoliv ma PDA konektor na pripojeni externi anteny. Tak mi verte ze ji nikdy nebudete potrebovat.
PDA je konstruovano nalezeto, ale muzete jej pouzit i na stojato.
Jedinou nevyhodou je absence WiFi ci BlueTooth. Pokud vask pouzivate zejmena pro navigaci tak to vubec nevadi. Pro komunikaci s mbilem vyuzijete IrDA.

Jako Navigaci bych volil bud TOMTOM nebo DYNAVIX. Nic jineho v tuto chvili nema smysl. Aspon podle me.

Co se tyce ostatnich programu, tak bud nemaji uplne pokryti CR, coz je jako by jste navigaci nemel. Nebo jsou nedokonale (PocketKIM).
Pokud nemate zadne zkusenosti s navigaci tak bude i z neh uchvacen (jako ja). Pak najednou zjistite, ze se na nej neda spolehnout a ze zacinate prehlizet znacky na silnici a semafory nebot jste nucen koukat na displej. Navic diky nepresnym mapam, pak ta navigace vypada tak, jako by jste jel s nejakym clovekem a ten na vas na rovne silnici neustale pokrykoval "ZABOC !!!, ZABOC !!!, ZABOC !!!...." Proste jste zmaten.
pepa_ce4you (105)|7.1.2006 10:40
No dle mých předchozích zkušeností integrovaná GPSka není až tak ideální a absence BT je taky dost podstatná vada. Když chci stahovat traffic přes mobil třeba do TOMTOMu - i když jen v zahraničí zatím, ale plánuje to Dynavix i BOR, pak je infraport nanic protože to nenapojíš. A BT GPSka je taky výhodnější když jdeš někam třeba na výlet tak ji můžeš mít stále zaplou u pasu a na kouknutí polohy jen zapneš PDA a maš za par sekund mapu i s polohou. V případě integrované GPSky ji musís pokaždé vyklopit a znovu musí hledat signály a trvá to delší dobu
Kocir (836)|7.1.2006 21:14
Integrovana GPS:
Procpak to neni idealni? Neni snad lepsi kdyz je to vse v jednom? Kdyz je to stale po ruce a nemusi se nic nastavovat?

BlueTooth:
V zahranici se prodavaji kabely s RDS-TMC prijimacem. Toto reseni je daleko lepsi nez neustale pripojeny mobil se stahovani GPRS-TMC. Samozrejme musi to podporovat navigacni program. Navic stejne tak, jako nadseni a velka zklamani ci pouzitelnost GPS navigace stoji na kvalite programu a mapach, tak to stejne plati pro TMC informace.
martinhamr_ce4you (486)|8.1.2006 11:42
Přesně jsem čekal jak se tato diskuse povede.Každý máme nějaký soft a nějakou hračku do ruky.A každý bude obhajovat to své...
Kocir (836)|8.1.2006 12:37
[QUOTE="martinhamr"]Přesně jsem čekal jak se tato diskuse povede.Každý máme nějaký soft a nějakou hračku do ruky.A každý bude obhajovat to své...[/QUOTE]

Souhlasim. Kazdy pouziva to co povazuje za nejlepsi, proto to obhajuje. Jsou to pro to subjektivni nazory. Tazatel si z nich musi udelat sve vlastni vyhodnoceni. Treba na zaklade toho, ktera tvrzeni jsou "jeho srdci" nejblizsi.
apach (12)|8.1.2006 16:40
Přesně o to mi šlo - jak jsem již napsal, tak mám zkušenosti s Tom Tom 5 a Yakumem Delta 300, dost mě to uchvátilo, ale když jsem se začal zajímat o jiné možnosti, zjistil jsem, že toho je daleko více a že porovnání není zase tak snadné. Varianty znám, neznal jsem však Vaše názory - názory těch, kteří už navigaci používají, proto jsem položil dotaz tak, jak jsem ho položil.
Nechtěl jsem vyvolat nějakou přenici či hádku, ale myslím, že alespoň pro mě je tato diskuze stále obohacující - argumenty obou stran jsou totiž věcné a to je potřeba...
tortoise (546)|9.1.2006 12:47
[QUOTE="Kocir"]Integrovana GPS:
Procpak to neni idealni? Neni snad lepsi kdyz je to vse v jednom? Kdyz je to stale po ruce a nemusi se nic nastavovat[/QUOTE]

Já jsem naopak nechtěl, aby mé nové zařízení mělo GPS integrovanou. Uvedu mé argumenty proč a protože každý má jiné priority, sám si určí, v čem se se mnou shoduje a v čem nikoliv.

1. Varianta integrace má nevýhodu, že bych chtěl třeba vyměnit jen GPS, třeba kvůli podpoře TMC. Nyní svou BT-100 prodám a koupím jinou s TMC, kdybych měl integrovanou, musel bych se zbavit celého PDA, což nevidím jako výhodu (asi bych na tom víc tratil a hůř by se mi to prodávalo).

2. Ačkoliv původní tazatel chtěl PDA hlavně na navigaci, já mám PDA univerzální a když neplánuju navigaci používat, tak jí s sebou prostě netahám. I díky tomu mám PDA malé a lehké.

3. Nemá-li zařízení s integrovanou GPS skvělý příjem signálu (jako třeba ten zmiňovaný Typhoon), je to akorát na obtíž. BT GPS si šoupnu, kam potřebuju. Dopředu pod sklo (v autě), manželce do ruky a ta ho pak drží nad hlavou (v nepřehledné spleti uliček v Íránu, když jsme se potřebovali vymotat k hotelu), k okénku (v letadle). Integrovaný přístroj s ne skvělým příjmem nikoliv. Nastanou situace, kdy buď uvidím dobře na displej, nebo budu mít dobrý příjem, což se mi s externí GPS nestane.

4. Integrovaná GPS žere baterky PDA. Zatímco BT-100 mi vydrží bez problémů přes 10 hodin navigace a PDA asi 5-6 hodin, je fyzikálně nemožné, aby mi to samé nabídlo stejně velké a těžké PDA, které bude mít GPS integrovanou. Jediná možnost je silná baterka v PDA, pokud se vůbec dělá, a pak platí bod 2 - tahám s sebou velký těžký krám, i když by mi leckdy stačil malý lehký.

5. Integrované GPS dělá celkem málo výrobců. Zatímco u normálních PDA si můžu vybírat z desítek modelů různých rychlostí, paměťových kapacit, hmotností a rozměrů apod., modelů s integrovanou GPS je dost málo a tím mám omezený výběr a musím dělat kompromisy.

Ačkoliv řešení s integrovanou GPS má dle mně dvě výhody - 1. nezabírá komunikační port (třeba BT) a 2. nebývají problémy s komunikací (párování BT apod.), rozhodně v mém případě převážily nevýhody nad výhodami. Na druhou stranu nenáročný tchán má Acera n35 a stačí mu to. Občas je to pomalejší, občas nemá dobrý signál, ale obecně to celkem jde a jinde než v autě to stejně nepoužívá.

Ostatně většina těchto argumentů platí i pro komunikátor - PDA s GSM telefonem. Řadu týdnů jsem používal různé modely (MDA, MDA2, P800 apod.) a u každého to bylo hrozně o kompromisech. Buď dobrá telefonní část a mizerné PDA nebo dobré PDA a mizerná telefonní část, těžké, slabá výdrž apod. a proto mám PDA+telefon také zvlášť.