Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

TMC a Navigon

martinhamr_ce4you (486)|22.12.2005 07:25
Tak jsem si udělal před vánocemi radost a koupil jsem si GPS reciever s příjmem TMC hlášení.Těšil jsem se jak při jízdě centrem Prahy se budu obratně vyhýbat frontám aut čekajících v zácpách a ono ouha,nic se nedělo. Situace je takováto.TMC vysílání jde na vlnách Českého rozhlasu bezproblémově.Při telefonátu asi kolem 14h. bylo vysláno něco kolem 25 hlášení.Takže zde vše OK,bohužel po prolistování internetových stránek Navigonu jsem zjistil že,program přijímá hlášení ve všech zemích krom České Republiky,Maďarska a Polska. V Maďarsku a Polsku toto hlášení ještě neběží,ale v České Republice běží na 100% již měsíc,z toho usuzuji že při jarním upgrade bude pro Českou Republiku již vše v pořádku.Nebo aspoň v to doufám. :)
Ganja_ce4you (324)|27.12.2005 11:10
nemel si moznost porovnat pokryti a vubec komfort prace s TT 5.21 (5)?
martinhamr_ce4you (486)|27.12.2005 12:14
Ne neměl,jaké máš s tím programem zkušenosti?
Ganja_ce4you (324)|27.12.2005 13:33
mam prave zkusenosti jen s TT a chtel bych nejaky porovnani .. co se tyce pokryti,ale on je TT tak vychytanej ,ze kdyz ma cloveke TT asi nepotrebuje zkouset nic jinyhoi..ale znas to
martinhamr_ce4you (486)|27.12.2005 13:51
Asi těžko lze u slušné navigace hledat nějaké vady.Až to zprovozním,tak sem napíšu jak to na mě působí...Každopádně má Navigon naprosto jednoduché a logické menu.Drží se hesla že někdy méně je více!
Ganja_ce4you (324)|27.12.2005 13:53
a pokryti?
martinhamr_ce4you (486)|30.12.2005 15:04
Pokrytí čeho? Myslíš hustotu silniční sítě? Tak to bych ohodnotil pro Českou republiku 2-. Ale já jsem si ho koupil hlavně pro zahraniční cestování a to si ho nemohu vynachválit.
milhaus65 (104)|17.1.2006 21:49
Chtěl jsem si udělat radost a koupit navigaci do auta, Garmin 60c již mám. Po týdenním porovnávání Tomtom Go 700 a Mio 269 s NAVIGONem, vyhrálo Mio 269. Zajímala by mě verze map. podkladu , která je v MIo použita, protože Praha už má čísla popisné, ale na Moravě jsou chyby , které měl Garmin a TomTom před půl rokem. Nevíte někdo jak je to s updaty ?
martinhamr_ce4you (486)|18.1.2006 07:37
No na stránkách Navigonu se stále něco děje,pořádně si je projdi a posoudíš sám jaká frekvence inovací je k dispozici. ( Navigon.com) Mrkni na sekce Download,tam je stále něco nového.Předpokládám že na jaře bude Navigon zase dělat nějaký placený Upgrade pro Českou Republiku,jako minulej rok.

A jak se ti jezdilo podle Navigonu? Já jsem neměl možnost porovnat nic jiného,teda krom PocketKima,ale to je někde jinde.
milhaus65 (104)|18.1.2006 16:42
Navigaci (routovatelnou) znam z Garmina ale když jsem viděl u kámoše PDA z TT5 začal jsem řešit. Garmin má zatím nejkvalitněji (posledni update CR5) zpracována data. Chtěl jsem jednoůčelové zařízení ,jak jsem někde četl , PDA + GPS + navigace = tamagochi. Mě to nevadí ale nejezdím sám. Byl jsem na 99 % rozhodnut pro Tomtom Go 700. Přesto jsem neodmítl vyzkoušet Mio 269+, měl jsem obě navigace vedle sebe v autě (zastavit mě policie mám papíry na hlavu) a u mě i u dalších 4 neovlivněných lidí zvítězilo Mio. Navigon je lépe graficky zpracovany, lépe se ovládá atd. a dostali mě rychlostní limity (značky) v datech. Další plus bylo mírné pokrytí SK a dostačující pokrytí HU. Na SK jezdím dost často tak uvidíme c přinese update. Nevím vůbec jak to probíha u Navigonu, jestli se dají stahnout dílčí data-mapy nebo je to vždy celé DVD komplet reinstal. Co to stojí atd.budu rád za jakékoliv info včetně zařízení TMC na příjem dopravních zpráv.
martinhamr_ce4you (486)|18.1.2006 18:00
Koukal jsem na to Mio 269 a musím říct že se mi velice líbí.Taky jsem se po něčem takovém koukal,ale dal jsem přednost PDA.Potřebuji poštu,internet,CF slot na scaner čárových kódů atd..
Mám ASUS 730W s VGA displeyem + GPS-TMC bluetooth modul Navilock. Jsem naprosto spokojenej.Jel jsem s Navigonem do Drážďan a byl jsem naprosto vyplesklej s jakou přesností na m oznamoval Navigon kde mohu jet 50Km a kde třeba 70Km.
Někde tady na fóru byl odkaz na jisté int.stránky které zpracovávají mapy pro Navigon a tam byl od roku 2001-2005 Rozfázovaný procentuelní velký pokrok při pokrytí ČR.Takže nevidím důvod aby v roce 2006 bylo něco jinak.
Když to najdu tak to sem lípnu.



milhaus65 (104)|22.1.2006 09:08
to martinhamr: četl jsem příspěvky a zjistil, že máš k Navigonu TMC, jak to v současné době šlape v CZ nebo v cizině AT,IT ? Jedu tam s tím poprvé. Psal jsi o problemech ,záleží na zařízení ke kterému je připojeno TMC ? Když to šlape dá se na to spolehnout ? Děkuji
martinhamr_ce4you (486)|23.1.2006 07:33
V čechách to zatím nešlape :(( ,ale venku pohoda...
Problémi jsou v softu,nikoli v zařízení.
milhaus65 (104)|23.1.2006 17:25
[QUOTE]Problémi jsou v softu,nikoli v zařízení.[/QUOTE]


Jak jsi to myslel ?
martinhamr_ce4you (486)|23.1.2006 20:02
Myslel jsem to takto,program perfektně zvládá dopravní hlášení ve všech starých zemích unie.Bohužel při jarním upgrade Navigonu 5,Česká Republika takovým to vysílám nedisponovala.To běží někdy od Listopadu.Tak že na současném programu to bezvadně běží Itálie,Německo,Rakoudsko...prostě celá západní Evropa.A to samozřejmě v českém jazyce. Jen u nás se čeká na jarní omlazení.Toť vše.

Zde se podívej : http://www.navigon.com/site/int/en/service_support/faq_center/21/75
milhaus65 (104)|23.1.2006 20:22
Díky přesně tohle jsem chtěl vědět. Jestli jsem to dobře pochopil z více stran, tak upgrade Navigonu nejsou jen mapová data ale i soft. přístroje ? Myslíš , že upgrade dat je komplet celý blok dat cca 1,6 GB ? Nebo, že si budu moci vybrat , že stojím o novější data třeba CZ,I,AT,SK a k tomu si přiberu za poplatek Chorvatsko ? U Garminu jsem si k již zakoupeným mapám jednou za rok zaplatil 50$ a byl upgarde .
Ještě mi prosím napiš jak se dá na info z TMC spolehnout. Kolega má TomTom, tam to běží přes mobil-GPRS a byl z toho rozpačitý, dost pozdě od událostí chodily informace.
martinhamr_ce4you (486)|24.1.2006 07:26
Přes mobil bych do toho nikdy nešel.To se musí v zahraničí těžce prodražit.Tady zaplatíš jednorázově za GPS+TMC modul a máš jednou pro vždy pokoj.To hlášení běží souběžně z rozhlasem.Spolehnout se na to dá,ale samozřejmě doprava je živej organismus a tam kde to jelo ještě před 5 minutami jelo,tak to může být zacpané,nebo se tam může stát bouračka.A než to proběhne od nahlášení situace až k tobě do přístroje,tak to může chvilku trvat a ty můžeš na místo dorazit zrovna v tom to období.Mě se teda naštěstí nic takového nepřihodilo.
martinhamr_ce4you (486)|24.1.2006 07:30
Drobný upgrade bývá ke stažení na stránkách Navigonu.Minule měl něco kolem 10mega a obsahoval nějaké vylepšení v rychlosti vypočítání trasi a vůbec se stím lépe pracuje.Ale tady to bude na jaře asi placené,to odhaduji.
martinhamr_ce4you (486)|24.1.2006 09:02
Tady lípnu nějaké obrázky jak to v současnosti vypadá s TMC v Praze...
martinhamr_ce4you (486)|24.1.2006 09:06
martinhamr_ce4you (486)|24.1.2006 09:08
martinhamr_ce4you (486)|24.1.2006 09:10
milhaus65 (104)|26.1.2006 11:37
To : martinhamr , Ty máš prosím Tě jaký system z Navigonem ? Myslím, si že Mio 269 je plně závislé na výrobci zařízení, že není možný update z netu jako třeba do PDA. Dnes mi došel TMC tak jsem zvědav.
martinhamr_ce4you (486)|26.1.2006 12:35
Mám Asus 730W a k tomu používám GPS Navilock 313.Maká to naprosto super,žádné padání,nebo zaseknutí nepřichází v úvahu!!! To bych to hodil za jízdy okýnkem ven...:D
milhaus65 (104)|26.1.2006 18:55
Můžeš mi prosím Tě napsat v čem spočívá omezení přijmu TMC u nás ? Myslím, že soft to nefiltruje podle polohy kde jsem. POkud bydlím cca 20 km od rakouských hranic tal bych měl teoreticky přijmout na rakouské stanici signál pro TMC. Máš vyzkoušeno některou stanici ?U nás se to ladění vždy zastaví na CR1 . Dík za odpověď.
milhaus65 (104)|26.1.2006 21:09
Tak si zrovna odpovím sám. Dnes 21:00 hod, naladěno autom. CR1 jsem cca 20 km od rakous. hranic, Mio má signál GPS ale nenaviguje, došly česky 4 zprávy z Rakouských silnic, 1x nehoda, 2x práce na silnici 1x uzavírka. Tak a teď tomu nerozumím. Škoda, že jsem si je nezapsal, mrkl bych se kde to je.
martinhamr_ce4you (486)|26.1.2006 21:24
No vždyť jsem psal že veškerá západní evropa vysílá TMC servis na vlnách radií již déle,bohužel u nás ještě nic neběhalo v době když se dělal soft.Navigon 5 .Vysílání TMC v Čechách bylo zpuštěno někdy v polovioně Listopadu na Radiožurnálu. Čekám na jaro na upgrade.Myslím si že bude vše vyřešeno.
martinhamr_ce4you (486)|26.1.2006 21:26
Stáhni sy tady nějakej prográmek na snímání displeye a foukni sem nějaké obrázky,rád se mrknu jak to vypadá na tvém MIO...
milhaus65 (104)|26.1.2006 21:56
No ale to je to čemu nerozumím, Na české stanici CR1 dostanu zpravu z rakouských silnic, to znamená ale že to funguje na naší stanici i v mém MIo, jen z našich silnic nejsou info, ale to zase není závisle na softu ? Nebo si jen myslím , že mám naladěno CR1 (automat ladění). Při pohledu na mapu si Mio probírán stanice samo a vyhodí hlášení z rakouského vysílače , kterého mezi tím někde našel ? To že je to v češtině je otázka softu to je mi jasné.
martinhamr_ce4you (486)|27.1.2006 07:10
To neumím vysvětlit,takovej odborník nejsem...každopádně to určitě souvisí s tím,že Navigon neumí v Čechách zatím pracovat s přijmutým signálem TMC pro Českou Republiku.A že jsi to chytnul na ČR1 ,tak to bude asi náhoda.Nějak si to tam podržel a při tom bral signál jiného rádia.
martinhamr_ce4you (486)|27.1.2006 10:01
Tak jsem uděla pokus,nainstaloval jsem si do PDA upgrade 5.2 (zřejmě nějaké úpravy pro Británii,je to komplet v Angličtině) a zkoušel jsem naladit TMC zprávy na ČR1.Samozřejmě nic,ani v češtině ani v angličtině.A to je přesně ono.Angličan bude dostávat zprávy v Německu ve Francii v Holandsku v angličtině,ale jakmile přijede do České republiky tak má smůlu.Je to zřejmě otázka nějakých kódů nebo něčeho jiného...
milhaus65 (104)|28.1.2006 22:43
To martinhamr: Tak jsem dnes zjistil průser. Jestli Tě můžu poprosit a Tvá verze Navigonu pro PDA umožňuje simulaci trasy, zkus prosím Tě nastavit jako počátek trasy Podivín jižní morava a konec trasy Hodonín jižní morava. Mě se přesně 3 km před sjezdem z dálnice po hlášce " za3 km sjeďte ..." navigon kousne. Je to tak i v reálu a nejde sjet z celé dálnice D2 mezi Brnem a Břeclaví ani do Olympie, Hustopečema atd. Odepiš prosím Tě jak si dopadl. Vidím to tak na reklamaci. Díky
martinhamr_ce4you (486)|29.1.2006 12:14
Tak jsem to celé simulačně projel tam i zpět,a žádný problém nenastal.Doporučuji Navigon kompletně odinstalovat a znovu nahrát,a potom to zkus znovu. Já měl Navigon nahraný v rámci úspory paměti na kartě.7 dní to běhalo a potom mě to začalo zlobit,tak jsem ho nainstaloval do pevné paměti PDA a je po problémech. Jo a jakou máš verzi, 5 nebo 5.1 ?
milhaus65 (104)|29.1.2006 21:49
Tady je to nahráno vše na 2,5 GB HDD. Dnes jsem přeinstaloval a nic, pořád stejné. Navigon zde je myslím verze 5 a data od Teleatlasu jsou 2005.1 . Mimochodem jsem ještě zjistil stejný problem na dálnici Brno - Vyškov. Jsem z toho velmi zklamaný. Má to souvislost s rychlostními daty a dálkovými značkami. Oba chybné úsky dálnice tyto data nemají. Na to kolik je u nás km dálnic je to docela průšvih.
martinhamr_ce4you (486)|30.1.2006 07:20
No tak to je blbé :? , zkus v prodejně kde jsi to koupil jiný přístroj s jinou mapou a uvidíš. Případně jim to hoď na hlavu.A poohlédni se po nějakém jiném železe...
milhaus65 (104)|31.1.2006 12:25
Tak to vypadá zajímavě :mad: . Ty jsi neměl v PDA verzi 5.0 ? Ptám se proto že kdyby tam byla stejná chyba a Ty máš už update, tak teoreticky to odstraní nové update pro Mio 269+, že o ní výrobce mapy Navigon ví. Čekám na odpověď od dodavatele.
martinhamr_ce4you (486)|31.1.2006 12:55
Jo měl jsem verzi 5.0.Ale tuto trasu jsem nikdy nezkoušel. Můžu pro tebe udělat že si tam tu 5.0 nahraju znova a mrknu co to dělá...
martinhamr_ce4you (486)|31.1.2006 15:36
Tak ve verzi 5.0 to pracuje na PDA naprosto bezchybně jako ve verzi 5.1. Projel jsem to simulačně tam a zpět a nic :)
milhaus65 (104)|31.1.2006 16:51
Díky moc, tak teď neím co si o tom mám myslet. DO konce týdne čekám na vyjádření výrobce,pak jim to hodím na hlavu.
milhaus65 (104)|2.2.2006 21:29
Chtěl jsem se Tě ještě zeptat, nikde jsem to nenašel v návodu. Když při navigaci (i simulaci) sleduji silnici, vídím někdy jako by se silnice začala "nafukovat" udělá se na ní taková boule. Není to chyba má to určitě nejaký význam. Tuším, že to jsou asi mosty. Netušíš co to je ?
martinhamr_ce4you (486)|3.2.2006 06:24
Jo to také pozoruji,trvá to jen nepatrnou setinku a pak to zmizí.A myslím že je to jen při simulaci.
milhaus65 (104)|12.2.2006 21:26
Tak jsem najezdil 2000 km po CZ, A, I s Mio269+ a TMC modulem. Zatím jen velmi stručně:
+:
-Perfektní a přesná navigace, ani jeden úlet,
-absolutně přesné rychlostní limity (kromě krátkodobých značek) Super věc
-dálková návěstí
-TMC z CZ do I v průměru 25-30 zpráv (max v Itáli 46 !!!) když začala olympiáda. Zprávy typu- hustá mlha,nehoda,demonstrace, očekávná dopr. zácpa, zácpa, vozidlo na dálnici v protisměru-nepředjíždět !!!, lavina na silnici,autobus v poruše atd. dost velká škála typů a jejich stupnů intenzity. Velmi zajímavá věc.

-:
-špatně řešené zapojení TMC , neskladné, blbě to visí přes pal. desku, nechápu jak toto mohl někdo vymyslet !!!!
- při zpáteční cestě se mi Mio asi 10 zaseklo-ztuhlo při aktualizaci TMC zpráv. Nakonec jsem na to došel, musel jsem vypnout v menu Speedinfo Varování z mrakem. Asi je v tom chyba, protože mi začali chodit zpravy z oboru počasí laviny atd., které při cestě tam nebyly. Dělalo to jak v A tak i v I.

Celkové hodnocení je velmi slušné, až to bude šlapat u nás a bude to na takové úrovni bude to super věc.
martinhamr_ce4you (486)|13.2.2006 06:23
Jak vypadá antená u MIO?To vysí spolu s napájením takovej nějakej kabel?Nemáš nějaké obrázky?
milhaus65 (104)|13.2.2006 18:33
Obrázek je na www.mio-tech.be Taková malá krabička jak palec od ruky, dva kabely do Mio (napajení+miniUSB) další kabel pro napájení (bez něj to nejede) a asi 1,5m antena s přísavkama. Velmi neštastne je, že mini USB se připojuje přes otvor v držáku ve kterém musí být už zacvaklé Mio. Po tmě je to témeř nadlidský výkon to tam strčit. Další hloupost je, je když je zapojeno do Mio jenom napájení (bez TMC) tak má zahlý konektor do prav. uhlu aby nebylo potřeba zbytečně moc místa pod přístrojem a pal. desku. TMC modul má tyto konektory rovné, nejdou v celé jejich délce cca 3 cm ohnout takže musím zvednout přístroj o tuto hodnotu nahoru. Menší postavy už můžou mít potíže v zorném poli řdiče. Záleží taky samozřejmě na pal desce vozu jak je tvarovaná. V mém Peugeot 406 je to horší, ted jsem to zkoušel v Mercedes Vito a tam je to jako udělané pro tento vůz. Zkusím ještě najít místo na levo od přístrojů tam by mi to sedělo víc, uvidíme. Ještě jsem chtěl podotknout, že Mio má velmi dobrý přijímač GPS SirfStar 3, i v horských cestách se nestalo , že by vypadl signál a i přes betonovou střechu hotelu jsem měl vždy 3-5 satelitů. Garmin kterého jsem měl předtím by měl určitě potíže se signálem.
Jinak ty bubliny na silnici se mi dělaly i v navigačním režimu. Pozoroval jsem to ale není mi jasné na co to je. Na dálnici jsem to viděl několikrát.
martinhamr_ce4you (486)|13.2.2006 19:30
No když si přečtu tvůj komentář,tak jsem rád že jsem si pořídil svého Asuse.Na jednu stranu mám vždy větší důvěru ve věci specializované a po Miu nebo Transonicku jsem hodně uvažoval.Ale když čtu o těch potížích.Tak musím říct "PDA je dobrá věc"!
martinhamr_ce4you (486)|15.2.2006 19:45
Ovšem vzápětí si budu oponovat,tahle mašinka od Transonicu je také moc hezoučká:)) :yes:
00123834_3987_F5LX.jpg
milhaus65 (104)|15.2.2006 19:55
Tak to vypadá moc pěkně!! Soft vypadá stejný. Nemáš prosím Tě link nebo upřesnění modelu na prodejce u nás? Nemůžu nic najít. Díky
martinhamr_ce4you (486)|15.2.2006 20:00
Mrkni na stránky Navigonu,a případně prohledej e-bay. Myslím že na stránkách Navigonu to stojí něco kolem 400,- Euro,komplet.
milhaus65 (104)|10.3.2006 21:06
To Martinhamr: Tak jsem vyreklamoval i když velmi nerad mé Mio 269+, kvůli té chybě na dálnici. Velmi solidní přístup importera do CZ. A teď řeším dilema co místo toho. Mám na Tebe několik dotazu. Když jsi koupim Navigon pro PDA , bude komunikovat (mluvit + text) česky ? Můžeš mi popř. doporučit prodejce v CZ ? Četl jsem tady o novém Navigonu v 6, nevíš kdy bude ? TMC modul pro PDA se dá připojit ke všem PDA ? A nakonec jaký by jsis dnes koupil PDA přístroj, preferuji integrovany GPS a procesor nejméně 400 MHz.

Je toho hodně ale budu rád za každé info. Láká mě jěště nová serie velkých Tomíku :-) Go 710, 910.
martinhamr_ce4you (486)|11.3.2006 07:09
Když si koupíš originální mapy a soft pro PDA,tak samozřejmě bude Navigon mluvit Česky.Tato volba je když strčíš DVD do mechaniky,tak se tě to zeptá na jazyk.No a pak již jen nahraješ data v tvém rodném jazyce.Samozřejmě to na tebe bude mluvit Česky.

Co se týče nějaké pěkné mašinky.V první řadě bych sledoval jestli ten přístroj může přijímat TMC zpravodajství.V České Republice je to věc krátké budoucnosti (myslím že Navigon6) Co jsem si všimnul, PDA se zabudovaným GPS to ani v jednom případě nenabízí.Pouze Loox 5xx.Ten ano,ale máš to v takovém nehezkém kabelu u napájení.To se mi nezdá jako praktické řešení.Ikdyž cenově je to zajímavé.Já osobně jsem zvolil GPS s TMC přes Bluetooth.Tu GPSku mohu v autě dát kamkoliv.Je velice citlivá a můžu jí mít třeba za zadním oknem.
No a k PDA jako takovému,já bych dnes asi volil mezi Dellem,FujitsuSiemens,HP a nebo můj milovaný Asus,No v podstatě všichni důležití. :))
00130686_438c736084eac_aHhO.jpg 00130686_3104_1_x61E.jpg