Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

PDAKill-ochrana citlivých dat i po krádeži (ztrátě) přístroje

Zdenek Malinsky (9781)|13.12.2005 18:29
sCPsOFT Wireless Solution nabízí program pro Phone Edition, který dokáže ochránit citlivá data i po krádeži přístroje.

Softík umí provést hard reset komunikátoru na dálku. Funguje na principu neustálého sledování příchozích SMS zpráv, ve kterých hledá vámi zvolený řetězec znaků. Po jeho nalezení zformátuje StorageArea a paměťovou kartu, čímž ochrání citlivá data před zneužitím nepovolanými osobami.

Nastavíte klíčové slovo nebo řetězec znaků, po jehož nalezení v příchozí SMS zprávě se vykoná hard reset přístroje (doporučuje se použít posloupnost speciálních znaků).

Myslím, že něco podobného bylo možno vidět v reklamním klipu MDA Pro (JasJar).

Stránky produktu:
http://www.scpsoft.com/

Zdroj:
mobil.cz
Martin Ráž Hoch (1832)|13.12.2005 20:33
To zní velmi, ale velmi dobře... jenže pochybuji, že zloděj nechá mobil zapnutý?! Ale jinak docela geniální nápad, hlavně to vyřadí tím pádem i SIMku, pokud je nastavený PIN.
diablo_ll (52)|13.12.2005 23:20
Tak to hned vyzkousim jak se vrati moje bejvale h6340 z opravy a daj mi za to hw6515 :D Muze to bejt supr...zvlast pokud ma clovek 2 mobily a cornou mu jen PDA...tak ho ihned muze zablokovat.....pochybuju ze zlodej hned jak ho ukradne tak bude hledat kde se to vypina :D
Martin Ráž Hoch (1832)|14.12.2005 09:10
Já být zloděj, tak nehledám kde se vypíná, ale vytrhnu SIM:) a logicky i baterku:D. Je to ale zajímavý způsob ochrany dat, hlavně například, pokud používáte PPC služebně.
Nevím, jestli někdo můžete, tak PLS ozkoušejte, já už bych se asi ze 150. instalace po HR zbláznil:D
klak (148)|14.12.2005 10:25
[QUOTE="MRH"]To zní velmi, ale velmi dobře... jenže pochybuji, že zloděj nechá mobil zapnutý?! Ale jinak docela geniální nápad, hlavně to vyřadí tím pádem i SIMku, pokud je nastavený PIN.[/QUOTE]

jenže jednou ho ze zvědavosti nachvíli někdo zapne, no a běžná SMSka čeká na doručení 24 hodin a měla by přijít během chvilky od zapnutí :D

a pokud ho nikdo nezapne, tak se zas jaksi nedostane k těm citlivým datům ... která se samozřejmě zásadně neukládají nechráněná na paměťovou kartu, že :cool:
diablo_ll (52)|14.12.2005 10:32
[QUOTE] Já být zloděj, tak nehledám kde se vypíná, ale vytrhnu SIM a logicky i baterku.[/QUOTE]

No jo, ale ty tomu trošku rozumíš, pochybuju že každej zloděj ví co to jo PDA, PPC, kde je uložená SIM karta, ze tezko pozna jestli je to i s mobilni casti bo jen obyc PDA.....Vetcina to nepozna
Martin Ráž Hoch (1832)|14.12.2005 17:16
No, to jest otázka:D - možná by to chtělo navrhnout statistiku mezi zloději, či nálezci těchto zařízení.

Každopádně by mě opravdu zajímal test, sám si na něj bohužel netroufnu - z časových důvodů:(

Tedy, pro jednoznačnost - test softu, ne krádeže:D
beecher (9270)|14.12.2005 17:20
Tedy ne ze bych byl v tom zbehlej, ale v 90% pripadu, co mi znami rikali, ze jim nekdo ukradl mobil, byla prvni zlodejova starost vytahnout z mobilu SIM kartu, protoze se na to cislo nedalo uz nikdy dovolat...

Takze bych rek, ze pouziti PDAKillu v Cechach je dost nastiru...
HELEKAL PETR (195)|14.12.2005 18:50
jo jo první je SIM karta a druhá jak to co nejrychleji prodat do bazaru aby rychle získal peníze. Pochybuju že většina zlodějů bude PDA vůbec někdy používat
Martin Ráž Hoch (1832)|14.12.2005 19:16
Souhlas s beecherem, právě, že jsem také slyšel, že se hodně vytahuje SIM, ať už z důvodu, že na novějších kartách může být lokalizační funkce - neříkám, že je to pro zloděje hrozba, ale asi bych to nechtěl riskovat a nebo klidně z jiných, mě neznámých důvodů. Nemám zas tolik známých, co se stali objektem krádeže, ale asi tak opravdu 90% mělo pár minut po krádeži tel. vypnutý, resp. nedostupný.

Taky mě napadá, že zloděj by asi i riskoval, že můžete vytáhnout 2. telefon a začít volat a shodou náhod se oba dostanete do blízkosti. Otázkou je, co dělat, když potetovanému týpkovi vedle vás zazvoní vaše super zvonění:D

A právě proto bych zatím tuhle funkci bral jako zajímavost a 10$ bych za to asi nepoplatil:)
diablo_ll (52)|14.12.2005 19:56
Pokud to PDA nemas zrovna u ucha tak newim jak zlodej pozna ze to je i s mobilem....jedine ze by se v tom vyznal...a takovejch podle me moc neni...:)
klak (148)|14.12.2005 20:03
[QUOTE="diablo_ll"]Pokud to PDA nemas zrovna u ucha tak newim jak zlodej pozna ze to je i s mobilem....jedine ze by se v tom vyznal...a takovejch podle me moc neni...:)[/QUOTE]

minimálně jsou na každém tlačítka přijmout/ukončit hovor, která jsou úplně stejná jako na mobilech. dále je na většině i logo operátora.

pánové mají pravdu. je to jen proti extra tupému zloději nebo pro případ že to PDA někde vytrousíte a zjistíte to dříve než ho někdo nenechavý najde.
Martin Ráž Hoch (1832)|15.12.2005 09:24
Na mym MDAc logo neni:D, ale tlačítka bogužel jo. Přesně tak - tohle má spíše použití pro ztátu přístroje.
pavlata (13)|15.12.2005 22:07
Zajímavější by byla spíš verze,ktrá by se kontrolovala při připojení na net...třeba při pokusu a sysnchronizaci s připojenym pc.HR by proved po krádeži asi málokdo.
Martin Ráž Hoch (1832)|16.12.2005 13:38
Teď trochu nechápu:)?
klak (148)|16.12.2005 15:21
[QUOTE="MRH"]Teď trochu nechápu:)?[/QUOTE]

pavlata asi myslel program, který by se usadil v PDA a po každém připojení na internet by si na serveru ověřil, zda tam není hlášená krádež zařízení na kterém je nainstalovaný. pokud by byl výsledek kladný, naskýtá se celá řada možností co by mohl dělat ... mohl by zjistit a odeslat číslo SIMkarty, která je právě v telefonu, mohl by zjišťovat a odesílat čílsa BTSek ke kterým se přihlašuje a ve sploupráci s operátorem by tak byl lépe dohledatelný. no a mohl by taky jen tak nudně a mimochodem smazat veškerý obsah toho zařízení :D ... včetně sebe ovšem.

BTW, PDAKIller jsem koupil a vyzkoušel. vše funguje jak má a kdybych si býval nezapoměl zazálohovat Storage, kde mám cache + větší programy bez dat, bylo by to naprosto perfektní ;) ... další pokusy ale dělat nebudu, chcete-li něco zkoušet, nainstalujte si demo, protože ostrá verze se fakt už na nic neptá a smaže opravdu vše :!:
Homer261 (98)|19.12.2005 12:14
Celé je to na nic. Data v mobilu žádného zloděje nezajímají, dobře ví, že je nevyužije, pokud není úplně blbý (není, kolegové jej proškolí) tak ví, že papíry, platební karty a dokumenty nejsou k ničemu, sebere hotovost, z mobilu okamžitě vyndá SIMku (do 3 minut) a bouchne jej v nejbližším bazaru.
Za půl hodiny je čistý a může pokračovat.
diablo_ll (52)|19.12.2005 12:25
Jsou lidi kteri maji v PDA citliva data jako informace o zakaznicich apod... Znamej tam ma cisla uctu svych klientu.. A takovihle lidi nemohou riskovat ze ta data se dostanou do nepovolanejch rukou.. I kdyz vetsinu zlodeju data nezajmaj, oni si nemuzou dovolit riskovat ze se na ne kouknou a zneuzijou...
Homer261 (98)|19.12.2005 12:34
Pokud data nemají na kartě, tak reset můžou zkusit. Ale jak už psali předchůdci, šance, že se to podaří, není velká. Lepší je data šifrovat.
Martin Ráž Hoch (1832)|19.12.2005 12:45
Tak na to je ale pak doporučení neztrácet MDA, nebo na něm nemít data, případně používat kryptování dat, které obyčejný zloděj rozhodně nerozlouskne. Takové riziko je bohužel vždy, že může dojít ke zcizení, takže asi nejlepší ochranou je pořád kryptování.

EDIT: Aha, blbě jsem přečetl předchozí (resp. moc nepřečetl), takže tak:)
beecher (9270)|19.12.2005 12:46
Pripadne citliva data nedavat do PDA... ;)
klak (148)|19.12.2005 13:18
nevím co řešíte. stojí to pár korun, chleba to nežere a funguje to. zkrátka další šance jak se chránit. nic není stoprocentní.

že se citlivá data mají kryptovat, o tom žádná.
toorek (251)|19.12.2005 13:55
Jsem myslel, že už dávno se dá domluvit s operátorem a vystopovat přístroj pomocí IMEI. Asi jsem naivní. Jo a mám jednu zkušenost z léta - kámošce na vodě ukradli ze stanu 2 mobily, zjistili jsme to po návratu do campu. Hned jsme na ně volali, jeden už byl nedostupný, ale druhý zvonil. Nakonec to někdo zvedl, na náš dotaz ohledně získání mobilu, který má právě v ruce, odpověděl, že jej ten den koupil v bazaru. Řekli jsme mu, ať ho přiveze, že mu dáme 2x tolik peněz, co za něj utratil. Slíbil, že se druhý den staví, ale samozřejmě nám na to neskočil a telefon už nebral, ale stále ho provozoval na tu ukradenou SIM kartu!?! Byl na ní totiž dost velkej kredit, tak proč ho neprovolat. Tak jsme mu poslali SMS, ať aspoň pošle tu SIM poštou na adresu kámošky, no a po měsíci opravdu přišla - bez koruny na kreditu, ale aspoň kontakty byly doma. Kámošku totiž nějaké zálohování dat telefonu na PC samozřejmě neoslovuje, byla ráda aspoň za to. Závěr je, že kdyby fungovala spolupráce policie-operátor nebo aspoň majitel-operátor, byl dostatek času telefon vypátrat.
blue face (120)|20.12.2005 08:48
No, není zas tak málo zlodějů (zkušenosti známých), keří ukradený telefon používají.

Ono je to vždycky o tom, co je ještě reálně použitelné. Koupit si PDA na to, abych do něj nedával své kontakty, schůzky, poznámky apod., nemá dost dobře význam a jsou to vyhozené peníze.

Zadávání hesla může být taky dost otravné (a jak funguje obnova zálohy po hardresetu?).

Kartu v PDA mám především na zálohu. Když mne potká někde v terénu HR, nemá záloha někde na PC, které je 300 km daleko, význam. Nehledě na to, že v průběhu doby mohu dostat SMSky, které jsou důležité a potřebuji je neztratit.

To je jako někteří jedinci, kteří si koupí auto, postaví ho doma na špalky a vytáhnou ho akorát na dušičky a velikonoce (nebo naši sousedi, jejichž auto parkující před panelákem se třeba měsíc nepohne). To jsou vyhozené peníze. A že mi auto můžou ukrást? To s ním raději nebudu vůbec jezdit a budu ho mít v garáži?

Já myslím, že to je dobrý program, dobrý doplněk dalších ochran. Hlavně, aby fungoval.