Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Co to je GPS? Historie a úvod do problematiky

bergmann (45)|12.12.2005 17:35
Když jsem si před nedávnem odnášel z obchodu vysněnou krabičku s třemi písmeny v logu, vůbec jsem nevěděl, co všechno se skrývá za tím, aby fungovala. Bral jsem jako samozřejmost, že pokud se podaří připojit ji ke kapesnímu počítači, okamžitě se stanu součástí komunity lidí, kteří znají odpověď na otázku „Gde Právě Su" . Choval jsem se přesně tak, jako kdysi mořeplavec, odnášející si z přímořského tržiště sextant nebo badatel, ukládající kompas či buzolu pro svou objevitelskou cestu.......



Přečtěte si celý článek.
Martin Ráž Hoch (1832)|13.12.2005 12:46
Chlape, moc díky, skvělý a zajímavý článek, jen si ho musím schovat, poněvadž bych jinak v práci neudělal nic:D
basic_ce4you (66)|13.12.2005 15:06
Moc pekny clanek, jen upozornim ze GPS neni oficielnim navigacnim systemem pro letectvi a je jen podpurnou pomuckou. Ma to hromadu dopadu na prakticke pouziti, ale to uz patri jinam.
Mad_Mat (59)|13.12.2005 16:00
Clanek je fakt super.......takovy uvod do obrazu pro ty co berou GPS jen jako navigaci na PC nebo PDA je to good :-)
osch (1330)|14.12.2005 15:15
:yes: :yes: :yes: smekám :yes: :yes: :yes:
kedys (16)|14.12.2005 19:04
Dobře zpracovaný článek i pro "normální" lidi. :yes:
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|14.12.2005 19:27
Opravdu článek, který si zaslouží pochvalu. :yes:
Martin Ráž Hoch (1832)|14.12.2005 19:31
No, tak musím souhlasit s kolegy... sice jsem úplně super-laik a některé souvislosti mi do hlavy moc nešly, ale přesto opravdu nutno pochválit souvislost a přehlednost výkladu. Dobrá práce a užitečné téma.
markjag (386)|16.12.2005 14:33
Mna by skor zaujimalo blizsie info o Galileo systeme. Uz som na nho nadrzany dost dlho. Dostane sa to do roku 2008 do stadie kde si budem moct kupit Galileo primac? Uz len koli pocitu by som ho bral aj keby mali moznosti rovanke ale z toho co som cital bude galileo presnejsi. A osobne nemyslim ze by galileo spolupracoval s GPS satelitmi... To by nemalo zmysel ho zavadzat.
beecher (9270)|16.12.2005 15:28
Spolupracovat asi nebude, ale prijde mi, ze je ten projekt Galileo vlastne GPS + WAAS/EGNOS system udelany natruc USA... :sarcastic:
markjag (386)|16.12.2005 20:49
Aj ja to berem ako natruc americanom. A som rad. EU forever :D
Kato_ce4you (970)|16.12.2005 23:25
Jak uz tady v diskuzi bylo receno - v letectvi se GPS pouziva v podstate "jen tak naokraj" - vubec nic na nem neni zavisle - vsechno tahnou pres ridici centra na zemi ;)
A co se tyce Galilea - presne tak - je udelan na truc US - stat se muze cokoliv - prestaneme se mit s amikama 100% radi, rozhodnou se, ze ho pro civilni vyuziti zrusi ap. stat se muze fakt cokoliv - viz dohoda a nepouzivani (tusim) freonu ap. USA to cele iniciovalo, podepsaly to snad vsechny vyznamne zeme a pak mily pan Bush se rozhodl, ze toto opatreni neni v zajmu prosperity USA a ze se na vsechny smlouvy muze vykaslat - doslova neuveritelne...
Ale to jsem lehce odbocil - kazdopadne mam za to, ze Galileo ma byt kompatibilni s GPS ;)
Jo a jeste k ruskemu Glonassu - to je taky velmi zajimavy projekt - rusum docela drzim palce - maji vzdycky takove obdobi, kdy na tento projek jakoby "pozapomenou" a pak na nem uplne drsne zamakaji... A jestli se nepletu, tak Glonass je ted ve verzi 1 - az bude dokoncen (jestli bude dokoncen - ale to se nevi poradne ani u Galilea - to je jeste vice v plinkach), tak bude ve verzi 2 - tzn. budou upgradovat stavajici druzice. A jejich presnost ma byt docela o dost lepsi, nez GPS (tedka placnu smyslenou cifru, ale tak nejak to je (minimalne pomer) - jestlize GPS ma presnost na 10m, tak Glonass ma mit presnost na 3m)
A zaverem - berte vsechny tyto informace prosim s rezervou - nejsem zadny odbornik pres GPS, GPS prijimac ani nemam a urcite je tady na ce4you daleko vice ctenaru, kteri se v techto systemech vyznaji daleko lepe. Me to jenom trochu zajima a obcas si nejaky ten clanecek o GPS prectu :cool:
beecher (9270)|17.12.2005 16:34
Njo, ja jsem se na ten GLONASS dival (prolezl jsem trochu net) a aktualni situace je takova, ze civilni pouziti ma presnost +-100 m a vojenska 20 m. Takze nic moc... ;)
markjag (386)|17.12.2005 16:59
Jj presne. Glonas fakt nic. Galileo ma byt vraj ale presnejsi ako GPS a verim ze Europa na to ma aby taky projekt dosiahla. Jednoducho tu nemozme nechat amikov existovat na prvom mieste vo vsetkom :> Potom to dopadne zo svetom nasledovne:


"Bola anketa verejnej svetovej mienky. Odpovedalo sa na otázku: "Prosím vás, aký je váš názor na nedostatok jedla v iných častiach sveta?"
Výsledok:
V afrike nik neodpovedal, pretože nevedeli čo je "jedlo".
V západnej európe zas nevedeli čo je "nedostatok".
Vo východnej európe nevedeli čo je to "váš názor".
V argentíne, čo je to "prosím vás".
A v USA nik netušil čo môže znamenať "v iných častiach sveta"."
MLB (105)|17.12.2005 17:02
[QUOTE="beecher"]Njo, ja jsem se na ten GLONASS dival (prolezl jsem trochu net) a aktualni situace je takova, ze civilni pouziti ma presnost +-100 m a vojenska 20 m. Takze nic moc... ;)[/QUOTE]


Vždyť také psal cosi o verzi 1.00. To je asi jako nyní s BOR.:mad:
basic_ce4you (66)|18.12.2005 20:08
No v materialech ke Galileu se pise ze ma byt kompatibilni s GPS, ale co to znamena vi buh.
basic_ce4you (66)|18.12.2005 20:33
První sekvence je opakována každou 1,5 s a vzhledem k frekvenci 10,23 MHz - toto neni pravdiva informace ;-) z duvodu relativity casu je frkvence 10,229999995326 MHz jinak by jsme se kazdou hodinu pletli o 480m na to prisli uz v roce 1978 pri vypusteni prvnich satelitu kdy behem dne byla chyba 11km, byl to take prvni nezvratny dukaz relativity casu.
markjag (386)|28.12.2005 16:07
http://www.dsl.sk/article.php?article=1181



Galileo je civilným projektom, jeho úlohou je ukončiť závislosť Európy na americkom vojenskom navigačnom systéme GPS. Galileo tiež prinesie pre Európu lepšie pokrytie ako GPS, najmä v oblastiach severnej Európy.

Celkovo bude Galileo využívať okolo 30 satelitov, náklady na jeho spustenie sa odhadujú na viac ako 3 miliardy EUR.
k.karel_ce4you (147)|29.12.2005 02:27
Jen mala poznamka k větě: "geodetické přístroje GPS pracují s přesností v řádech milimetrů" , to je sice částečně pravda, ale teto přesnosti, ja bych řekl spíše v řádech cm, je dosaženo jen díky použití dvou GPS přijímaču , přičemž druhý leži na bodě o známé poloze a slouží pro opravu chyb. Přesnost samotné GPS v libovolném kodu rozhodně není v řádu mm nebo cm.
:D
foton_ce4you (7)|20.1.2006 21:26
Co se týče Galilea - má mít 30 družic na střední oběžné dráze, přičemž 9 družic na třech drahách a 3 záložní, každá na jedné dráze. Jejich excentricita má být rovna 0 (=kruhová dráha) a inklinace 56 stupňů. Za výsledek by to mělo mít vyšší přesnost, spolehlivost, lepší viditelnost, lepší potlačení ionosférické refrakce.. atd. Problém je v tom, že než se těch 30 družic vůbec dostane na oběžnou dráhu, GPS už bude mít díky postupným výměnám družic dost podobné vlastnosti :?. Jelikož se o tenhle projekt zasazuje především Francie a Německo, tak je poměrně překvapující, že "Systém GALILEO bude nezávislý na systému GPS Spojených států amerických, ale bude s ním plně interoperabilní a bude otevřený pro spolupráci s dalsími zeměmi.". Má být i kompatibilní s GLONASS (mimochodem, docela zajímavý projekt, který není dostatečně přesný proto, že ještě nebyly vypuštěny všechny družice - v současné době jich je 11, celkem jich má být 24. Tak se necháme překvapit...
Mimochodem, jak tady někdo správně psal, na leteckou navigaci, a speciálně na navigaci na přistávací plochu se GPS nepoužívá, používají se pozemní systémy
markjag (386)|20.1.2006 22:25
Torsku ten vesmir spinime vsakze?
Ale osobne milujem tieto space projekty. Som asi prilisny futurista a mnohokrat lutujem ze nezijem o 100-200 rokov neskor. Proste technika... to je neico co milujem. A nevravte mi ze o 100-200 rokov nebude Zem existovat, taketo fylozoficke debaty sa sem ani nehodia :)
frogale (447)|14.1.2008 23:48
Jak je to s rychlosti na zemi a ve vzduchu? GPS meri rychlost predpokladam podle vzdalenosti dvou bodu v prostoru za urcity cas.. nenameri tedy gpska na zemi jinou rychlost vuci zemi nez gpska v 10km nad povrchem? Dulezite je asi to vuci zemi.

Pravdepodobne trivialni problem zakladoskolske fyziky, ale uz je to nejakou tu dobu... ;)
inetMark (100)|15.1.2008 00:01
Podla mna je jedno v akej nadmorskej vyske merias, kedze to iste pocita aj s toutou velicinou.