Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

be•on•road - rady a zkušenosti uživatelů

P800 (66)|8.12.2005 20:39
Tak jako jiný navigační software, i be•on•road si jistě zaslouží založit své vlastní téma s radami a zkušenostmi uživatelů a nalákat tak i případné zájemce
kopacek (466)|8.12.2005 23:25
[QUOTE="P800"]Ne, ne.. jeden z prvních natěšených uživatelů..[/QUOTE]
Tak jaké jsou první zkušenosti? - Instalace bez problémů? Nepřestalo fungovat něco ostatního? Spojení s GPSkou v pohodě? A již proběhla nějaká ostrá navigace?
Já bych měl obdržet BOR zítra, přes víkend provedu zátěžový test, jsem moc zvědavý, jaký bude rozdíl proti Dynavixu.
necry_ce4you (118)|11.12.2005 15:50
nezda se vam ze bezi ukrutne pomalu?
Grachus_ce4you (81)|12.12.2005 17:12
Tak co? Piste sem neco o tom programu jak se chova atd... Kdyz se vydaval Dynavix tak tu bylo cilo... a ted tu nejak umrel pes. :?
RodNoc (35)|12.12.2005 18:15
Asi nemohou psát, možná jsou jejich ruce zaměstnané mlácením se do hlavy co to koupili.
Taky by mě zajímalo, zda to už někdo opravdu dostal a jaké jsou první poznatky.
basic_ce4you (66)|13.12.2005 07:50
No par lidi uz to ma, ale ja si pockm na trial uz se nemuzu dockat.
kopacek (466)|13.12.2005 11:14
Takže, mám za sebou prvních 100 km s BOR "na palubě". Postřehy již nějaké jsou, ale nemám čas to nějak "hodit" na papír. Tak alespoň v kostce: - Instalace (na hx4700) proběhla, ale s drobnými problémy. Nejvíce času mně dalo zjištění, že musím zkopírovat obsah dodaného instalačního CD na pevný disk a jako zdrojovou cestu pro instalaci uvést místo na pevném disku (při instalaci s odkazem na data na CD to nedokázalo kopírovat na PDA). Vlastní aktivace programu již proběhla v pořádku. Stejně tak první spuštění programu na PDA a přihlášení k BT GPS. Jelikož používám GPS-338 byl jsem velmi příjemně překvapený, že BOR umí s touto GPSkou komunikovat nejenom v protokolu NMEA ale přímo i v SIRFu (GPSku si patřičně "přepne" do příslušného režimu. Mapový podklad - dle prvních zkušenosti totéž, co Dynavix ve verzi 1.3 (pochopitelně až na čísla popisná, která jsou vlastním dílem Telematixu). Důležitá informace - v ceně produktu je pouza mapa ČR (žádná, byť i průjezdová mapa okolních států). Hledání v mapě a práce s POI. - Hodnotím dobře, posun v mapě klasický tažením (nikoliv klepáním jako v DNVX), velký posuvník pro plynulé zvětšování/změnšování měřítka. Vlastní POI lze rozdělovat do skupin dle libovolnosti a přidělovat jim názvy zcela dle gusta. Jsou navíc uloženy v samostatné složce a souboru, takže snad je půjde lépe "zachraňovat" před ztrátami (jak se např. stalo při přechodu DNVX 1.2 -> 1.3). Velmi mně naopak vadí hledání dle bodů zájmů. - Nejsou nijak spojeny s názvem města. Takže pokud hledáte třeba OBI v Brně, tak vám vyroluje obrovský seznam všech OBI v republice a je neřešitelné zjistit, které OBI patří Brnu - pouze postupné zobrazování na mapě a to je fuška na hodně minut. Naopak oceňuji pevné uložení adresy Domů a adresy Do práce, lze se tak k těmto nejčastějším cílům tras dostat již z první obrazovky. Vlastní navigace. - Velmi kvalitně je uděláno ovládání prstem, jsem nadšený, že již opravdu nemusím používat stylus. Hlasová navigace - je výběr žena/muž a líbí se mně (ovšem to je hodně subjektivní). Zatím jsem zkoušel všechnu navigaci ve 3D a jelikož to je poprvé, co jsem ochutnal "třetí rozměr" tak je příliš brzy na to, abych řekl zda je to to pravé. Rozhodně ale vše funguje, přepočítání trasy při sjetí je rychlé. Program nespadnul a dokonce neměl žádné problémy s BT na hx4700, nenarazil jsem na to, že by program měl nějaké pomalejší reakce. Nelze ale nikterak omezovat výběr silnic pro výpočet trasy, pouze jediná volba a to vyhnutí se placeným úsekům. Lze ale pracovat s trasou, která má libovolně průjezdních bodů. Při vlatní navigaci mně občas vadilo, že program příliš často hlásí "odbočení". - Jedete rovně po silnici první třídy a z této silnice je odbočka, kterou lze klidně označit jako cestu čtvrté kategorie - tedy je to pouze pro traktor a po pár stovkách metrů je to slepá. Tato "silnice" vede doprava a program vám tak nahlásí, že máte "odbočit" doleva. Přitom ale v 3D pohledu na obrazovce je zcela jasné, že jedete jednoduše rovně po hlavní. Navíc tuto vlastnost má program i ve městě a opět příliš často upozorňuje na odbočení, která ve sktutečnosti jsou prostě rovně. - Stačí se kouknout na obrazovku, ale to je již ta nebezpečná operace. Co říci na závěr: Vzhledem k tomu, že je to verze 1.0 (a tedy veškerý další vývoj máme - snad - před sebou) a vzhledem k ceně si myslím, že je to ta správná konkurence pro Toma a Dynavix. Co bych požadoval od autorů k řešení nejdřive: - spojit body zájmu s městem, tedy možnost vyhledávat obchodní centrum Obi v Brně (a pak jako další krok vyhledat Obi co nejblíže od aktuální pozice) - zlepšit kategorizaci cest a nehlásit tím tak často přikazy k odbočení. Co naopak hodnotím kladně: 3D pohled, vzorné ovládání celého programu jedním prstem, stabilita spojení s BT GPSkou a to dokonce i na hx4700.
ondral_ce4you (48)|13.12.2005 11:26
Tak BOR mi prisel vcera a hned jsem ho jel vyzkouset po malych obtizich s instalaci na Hw6515
Hned jakmile jsem ho zpustil byl jsem nadseny, ale po prvnich par km jsem byl zhrozen.
1) Stavalo se, ze v zatackach mi BOR rikal, ze mam odbocit.
2) pomalu se prepocitavala trasa
3) chybel mi zoom v navigacnim rezimu (proto byl zrejme obraz kousavy)
4) nizka hlasitost navigace pokud mate ztiseny telefon

Je pravda, ze to je teprv verze 1.00, ale cekal bych vic (prece jenom ma aponia zkusenosti se Smartmaps)
Mozna bude chyba v tom ze srovnavam s TomTom Navigator, ale pro me je jasnou jednickou!!

Tak jsem se rozhodl BOR vratit, reklamace vypada ze bude bez problému.
bubo_ce4you (151)|13.12.2005 12:27
Jeden známý mi napsal toto:

Citace:
===
neustále přepočítává trasu (někdy každou minutu)
obrazovka s navigací se zdá velmi malá (oproti Navigonu, Falku i Tom Tomu) naučit se to ovládat chce přečíst manuál (na rozdíl od předchozích) nezjistil jsem, jak navigovat až na popisná čísla naše vesnička kde máme chalupu v seznamu není!! (na rozdíl od Tom Toma)

asi jsem opravdu udělal nejhorší kauf letošního roku
===

Nemohu hodnotit, nemám - pouze jsem to přeposlal, ať třeba vyprovokuji výměnu názorů a zájemci si vše můžou přečíst...

Zdenek
kopacek (466)|13.12.2005 12:40
...
1) Stavalo se, ze v zatackach mi BOR rikal, ze mam odbocit.
- Ano, mám stejnou zkušenost ale pouze za předpokladu, že v oné zatáčce je nějaká bezvýznamná odbočka (viz můj příspěvek výše, zřejmě nepříliš důkladná kategorizace silnic, ale na druhou stranu výpočet trasy nepoužívá silnice nízkých tříd, ovšem nejde to nastavit)
2) pomalu se prepocitavala trasa
- Mně přepočítání probíhá rychle (hx4700), program tedy bude asi náročný na výkon PDA
3) chybel mi zoom v navigacnim rezimu (proto byl zrejme obraz kousavy)
- Ano, jediná "volba" je automatický zoom, při navigaci není možné zoomovat ručně, což ovšem nepovažuji za zásadní problém
4) nizka hlasitost navigace pokud mate ztiseny telefon
- Program (asi to bude ale odlišné od konkrétních PDA) nastavuje hlasitost V RÁMCI hlasitosti, nastavené v PDA, tudíž maximální hlasitost v BOR není maximální hlasitost dosažitelná v PDA, to platí v případě, že nastavíte v PDA hlasitost na max. To ale zase třeba mně připadne jako výhody, protože po ukončení programu máte hlasitost v PDA v původně nastavené hodnotě

Je pravda, ze to je teprv verze 1.00, ale cekal bych vic (prece jenom ma aponia zkusenosti se Smartmaps)
Mozna bude chyba v tom ze srovnavam s TomTom Navigator, ale pro me je jasnou jednickou!!

Tak jsem se rozhodl BOR vratit, reklamace vypada ze bude bez problému.
....
Když si uvědomím, v jakém stavu byl Dynavix ve verzi 1.0, tak bych rozhodně nad programem nelámal tak rychle hůl. Je velmi důležité, jak rychle a vstřícně budou autoři reagovat na zijštěné problémy.
kopacek (466)|13.12.2005 12:52
Citace:
===
neustále přepočítává trasu (někdy každou minutu)

- Na mém PDA přepočítává pouze při sjetí z trasy

obrazovka s navigací se zdá velmi malá (oproti Navigonu, Falku i Tom Tomu)

- Při použití 3D pohledu se mi zdá vše dostatečné, asi je to ale otázka zcela subjektivní, já preferuji minimální počet pohledů na něco jiného, než na cestu přede mnou. Myslím, že dokonalá navigace by si měla vystačit POUZE s hlasovými pokyny, v tom mi nejvíce vyhovuje Dynavix, tam opravdu téměř nepotřebuji pohled na PDA.

naučit se to ovládat chce přečíst manuál (na rozdíl od předchozích)

- Manuál jsem ještě nestihl ani otevřit...

nezjistil jsem, jak navigovat až na popisná čísla

- Popisná čisla program neumí, ale tak nějak jsem to pochopil už pri popisu programu na www stránkách

naše vesnička kde máme chalupu v seznamu není!! (na rozdíl od Tom Toma)

- Není v seznamu adres nebo není na mapě? - S tím určitě budou problémy u všech navigací, viz např. chybějící názvy i velkých měst na Severní Moravě v předchozí verzi Dynavixu (ale na mapě pochopitelně ta města byla).

asi jsem opravdu udělal nejhorší kauf letošního roku
===

- Vzhledem k pořizovací ceně se to mně jeví v jiném světle.

Nemohu hodnotit, nemám - pouze jsem to přeposlal, ať třeba vyprovokuji výměnu názorů a zájemci si vše můžou přečíst...

Takže tak ;)
Aponia Software (31)|13.12.2005 14:20
Dobrý den,
pokusím se reagovat na výše uvedené příspěvky.

-- INSTALACE
Omlouváme se, ale opravdu byla instalace problematická. Počítáme, že zítra odesíláme zákazníkům CD s novým instalátorem, kde by již vše mělo být bez problému. Navíc zde naleznete nastavení proxy serveru (můžete nastavit i přístupové údaje).

--APLIKACE
Problém s přepočítáním trasy na pomalejších zařízeních je již odstraněn - tento týden bude vydána aktualizace.

Popisná čísla budou do aplikace dopracována. Budou obsažena čísla popisná pro krajská města ČR a bývalá okresní města Středočeského kraje. K číslům popisným se dostanete po aktualizaci, která bude samozřejmě zdarma a bude k dispozici cca do měsíce.

Další úpravy, na kterých se nyní pracuje:
- zobrazení města v POI
- vylepšení hledání v POI (fulltext)
- zobrazení okresu v hledání měst
- úprava hlášení povelů na křižovatkách tvaru Y
- vylepšení vypočítání trasy (kvalita, rychlost)

Přichystaných změn do be-on-road máme více. Aktualizace, ve kterých budou změny obsaženy, obdržíte samozřejmě zdarma. Jedná se o nové funkce. Bližší specifikaci nových funkcí budeme zveřejňovat průběžně.

V každém případě budeme rádi, pokud se s námi podělíte o zkušenosti. Rádi vaše nápady/poznatky zapracujeme do be-on-road.
kopacek (466)|13.12.2005 15:10
Díky za příjemné zprávy, reakce autorů je - dle mého soudu - velmi důležitá pro vytvoření důvěry...
Poprosím znovu o vylepšení hlášení odboček u "křižovatek", které ve skutečnosti vůbec nejsou křižovatkou, pouze z hlavní cesty odbočuje naprosto nevýznamná silnice páté skupiny. To mně osobně v nynější době vadí při navigaci nejvíce, je příliš často potřeba sledovat pohledem na displeji PDA, zda opravdu bude odbočka, nebo prostě to bude "stále rovnou za nosem" a hlavně ve větších městech je to opravdu hodně nepříjemné.
Poprvé používám 3D navigaci, takže to možná bude subjektivní dojem, ale při tomto pohledu do mapy se mi zdá, že je aktuální pozice vozidla cca o 150-200 m posunuta dopředu před polohu v softwaru, totéž platí i pro údaj v metrech. - Při ukazateli Odbočka doleva a údaj 150 m (tedy 150 metrů zbývá do místa, kde se odbočuje vlevo) však již jsem přesně v místě odbočení, při údaji 0m jsem již cca těch 150 metrů za odbočkou. Možná jde ale pouze o zvyk...
Ještě jednou musím ocenit ovládání jedním prstem, to je opravdu velmi kvalitně provedené.
Jak vypadají mapy ostatních zemí? Budou a kdy a za kolik?
ondral_ce4you (48)|13.12.2005 17:47
[QUOTE="kopacek"]Díky za příjemné zprávy, reakce autorů je - dle mého soudu - velmi důležitá pro vytvoření důvěry...
Poprosím znovu o vylepšení hlášení odboček u "křižovatek", které ve skutečnosti vůbec nejsou křižovatkou, pouze z hlavní cesty odbočuje naprosto nevýznamná silnice páté skupiny. To mně osobně v nynější době vadí při navigaci nejvíce, je příliš často potřeba sledovat pohledem na displeji PDA, zda opravdu bude odbočka, nebo prostě to bude "stále rovnou za nosem" a hlavně ve větších městech je to opravdu hodně nepříjemné.
Poprvé používám 3D navigaci, takže to možná bude subjektivní dojem, ale při tomto pohledu do mapy se mi zdá, že je aktuální pozice vozidla cca o 150-200 m posunuta dopředu před polohu v softwaru, totéž platí i pro údaj v metrech. - Při ukazateli Odbočka doleva a údaj 150 m (tedy 150 metrů zbývá do místa, kde se odbočuje vlevo) však již jsem přesně v místě odbočení, při údaji 0m jsem již cca těch 150 metrů za odbočkou. Možná jde ale pouze o zvyk...
Ještě jednou musím ocenit ovládání jedním prstem, to je opravdu velmi kvalitně provedené.
Jak vypadají mapy ostatních zemí? Budou a kdy a za kolik?[/QUOTE]

Mapy ostatnich zemí by mely byt v lednu 2006
Crusader_ce4you (624)|13.12.2005 19:31
Ještě se zeptám, zda Aponie bude zahrnovat do map i země Východní Evropy. Byl by to totiž docela průlom a asi by jste byli jediní ve Střední Evropě a myslím, že by jste si tím posílili řady zákazníků. Myslím tím, že většina čechů vyráží na letní dovolenou směr Chorvatsko a podobně a rádi by si Váš soft zakoupili, pokud by i tyto země byly zahrnuty v mapových podkladech.
kopacek (466)|13.12.2005 20:08
No, to je velmi dobrý tip, mapa Chorvatska by se velmi hodila. Asi to bude ale pěkný oříšek, používám právě pro tyto účely navigaci od Garminu s mapou přímou od Chorvatů (AdriaRoute), ale její kvalita je značně diskutabilní. - Zatímco ve Slovinsku je to hodně přesné tak v Chorvatsku se "dějí věci", připomíná mně to pionýrské začátky existencí prvních map v ČR tak asi tři roky zpátky...
Teď na zimu by se hodil balík map, které nabízi výrobci navigací do aut - takzvaný "Alpský balík". Tedy Rakousko, Švýcarsko a alpské části Itálie, Francie a Německa. Stojí to podstatně méně než celé mapy jednotlivých států a přitom to naprosto stačí na zimní lyžařské dovolené.
Jinak už jsem s BOR projel dalších 75 km při navigaci s "Nočním" displejem a musím se přiznat, že mě začíná čím dále více "chytat" 3D navigace a asi ji budu u Dynavixu dosti postrádat. Chtělo si ale zvyknout na to, že je to pohled nejenom z nadhledu ale jako by "dopředu", takže když jsem přímo v křizovatce tak z 3D pohledu se to jeví jako že jsem před křižovatkou. Ale po této "optické korekci" dávám za pravdu příznivcům TomToma, že 3D navigace má něco do sebe.
dojamy (3)|14.12.2005 11:58
Takže jsem právě vybalil BOR a bohužel se mi ho nepodařilo ani nainstalovat. Po spuštění be-on-road wizardu s připojeným PDA a kliknutí na "Nainstalovat agenta" se objeví hláška "Není instalován agent, práce se zařízením není možná". Takže jsem zkusil následující kroky, které však také nevedly k úspěchu:

1) Překopíroval jsem obsah CD na disk (viz nějaký předchozí příspěvek)

2) Nainstaloval jsem pro jistotu wizard znovu a to do jiné lokace a požádal o spuštění (je třeba mu dát čas, jelikož spuštění wizarda trvá asi 1 minutu). Kupodivu mi wizard nyní sděluje, že "Agent je instalován" - zřejmě pozůstatek z minulé instalace.

2) Ve funkci "Zvolit cesty" jsem nastavil cestu na adresář kopie na disku (např. C:\bor).

3) Po stiku "Aktualizuj" se v seznamu teprve zobrazí instalace vlastní aplikace

4) Po zaškrtnutí Instalovat a stisku OK se objeví znovu hláška "Není instalován agent, práce se zařízením není možná" a v záhlaví wizardu se v zápětí změní informace, že "Agent není instalován". Po opětovném stisku "Instalovat agenta" se opět zobrazí hláška "Není instalován agent, práce se zařízením není možná".

V tomto bodě jsem se dostal do slepé uličky a čekám na pomoc od Aponie (požadavek o pomoc jsem zaslal webovým formulářem, telefon nikdo nezvedá).

Doufám, že jde jen o dětské nemoci a že kvalita instalačního programu neodpovídá kvalitě samotného produktu.
kopacek (466)|14.12.2005 12:10
Hm, taky jsem značně bojoval...
Funkce Instalovat agenta spočívá v tom, že to na PDA do úplně kořenového adresáře nakopíruje malý souborek, který se jmenuje nějak jako ...agent.dll (jednoznačně ho identifikujete dle dnešního datumu). Zkuste odpojit PDA od počítače, ručně tento soubor smazat, udělat SR PDA, připojit PDA k počítačí, počkat až si PDA najde ActiveSync, znovu spustit Wizarda a znovu nainstalovat Agenta. Pak už mně to proběhlo zdárně až do konce.
dojamy (3)|14.12.2005 12:56
Dík za radu. Bohužel jsem v rootu soubor agent.dll nenašel. Mám však pocit, že jsem při instalaci vůbec nezaznamenal, že se mi cokoli kopíruje na PDA...

Nicméně jsem před chvílí dostal vyjádření z Aponie:

"velice se omlouváme, bylo Vám zasláno CD se špatným instalačním softwarem.
Dnes Vám zašleme poštou CD nové, které je již v pořádku.

Děkujeme za pochopení,..."

basic_ce4you (66)|14.12.2005 12:59
soubory dll jsou skryte je potreba si prvni povolit jejich zobrazeni myslim ze to jde v total comanderu
kopacek (466)|14.12.2005 14:29
[QUOTE="dojamy"]Dík za radu. Bohužel jsem v rootu soubor agent.dll nenašel. Mám však pocit, že jsem při instalaci vůbec nezaznamenal, že se mi cokoli kopíruje na PDA...

Nicméně jsem před chvílí dostal vyjádření z Aponie:

"velice se omlouváme, bylo Vám zasláno CD se špatným instalačním softwarem.
Dnes Vám zašleme poštou CD nové, které je již v pořádku.

Děkujeme za pochopení,..."

[/QUOTE]

Tak doufám, že problém vyřeší nové CD. Jinak při tzv. Instalaci Agenta je to vlastně tak malinký soubor, že kopírování nejde nijak zaznamenat a ani Wizard o průběhu kopírování neinformuje, prostě po úspěšném překopírovaní na PDA nahlásí, že je agent nainstalován. Jinak, pokud ještě chcete zkoušet, tak ten soubor ...agent.dll (nemůžu si vzpomenout na začátek názvu soboru) je při instalaci zkopírován na pevný disk počítače do adresáře ..\AponiaSoftware\... a ten Wizard ho jenom "sprostě" překopíruje na PDA, takže by to šlo udělat i ručně... Ale asi se oplatí počkat na CD. Já jsem už byl rovněž dost zoufalý z instalace, která mně pár hodin potrápila a modlil jsem se, aby BOR netrpěl stejnou "kvalitou" jako instalační program, ale naštěstí vlastní program je již O.K. (s přihlédnutím k verzi 1.0).
dojamy (3)|14.12.2005 16:08
Soubor se jmenuje "ppc_setupagent.dll". I když ho smažu a zkusím znovu nainstalovat, tak je vše při starém. Vzdávám to a čekám na opravené CD.
RodNoc (35)|14.12.2005 16:45
[QUOTE="dojamy"]Takže jsem právě vybalil BOR a bohužel se mi ho nepodařilo ani nainstalovat. Po spuštění be-on-road wizardu s připojeným PDA a kliknutí na "Nainstalovat agenta" se objeví hláška "Není instalován agent, práce se zařízením není možná". Takže jsem zkusil následující kroky, které však také nevedly k úspěchu:

1) Překopíroval jsem obsah CD na disk (viz nějaký předchozí příspěvek)

2) Nainstaloval jsem pro jistotu wizard znovu a to do jiné lokace a požádal o spuštění (je třeba mu dát čas, jelikož spuštění wizarda trvá asi 1 minutu). Kupodivu mi wizard nyní sděluje, že "Agent je instalován" - zřejmě pozůstatek z minulé instalace.

2) Ve funkci "Zvolit cesty" jsem nastavil cestu na adresář kopie na disku (např. C:\bor).

3) Po stiku "Aktualizuj" se v seznamu teprve zobrazí instalace vlastní aplikace

4) Po zaškrtnutí Instalovat a stisku OK se objeví znovu hláška "Není instalován agent, práce se zařízením není možná" a v záhlaví wizardu se v zápětí změní informace, že "Agent není instalován". Po opětovném stisku "Instalovat agenta" se opět zobrazí hláška "Není instalován agent, práce se zařízením není možná".

V tomto bodě jsem se dostal do slepé uličky a čekám na pomoc od Aponie (požadavek o pomoc jsem zaslal webovým formulářem, telefon nikdo nezvedá).

Doufám, že jde jen o dětské nemoci a že kvalita instalačního programu neodpovídá kvalitě samotného produktu.[/QUOTE]

Pro pana krále to je opravdu tak složité ten postup instalace jak píšete, že se musí instalovat spousta věcí ?

Může někdo uveřejnist obrazovky náhledu na Ostravu a na obchvat Vyškova co tam je nově vystavěn a ještě zobrazení celé ČR jak se vykreslují silnice, města, atd?
kopacek (466)|14.12.2005 17:11
Instalace je jednoduchá, ale kvůli pár chybkám se to u prvních CD změnilo v komplikaci, ale jak už tady psal někdo z Aponie tak ode dneška by měli posílat CD, kde už bude vše v pořádku. - Já jsem dnes instaloval BOR na druhé PDA (LX718) a to již proběhlo naprosto hladce (7x klepnutí myší), protože jsem věděl, jak se vyhnout těm chybám. Tudíž u opraveného instalačního CD by to mělo být taky naprosto v pohodě.
Obrazovky se pokusím poslat večer, ale jako hrubou představu vezměte, že mapy jsou totožné jako u Dynavixe (a tím pádem asi jako u poslední verze TomToma) ale s jedním rozdílem, že nejsou naznačeny tzv. bloky budov. Vidíte tedy vektorovou uliční síť, názvy ulic, čísla silnic a body zájmu, které chcete, aby se zobrazovaly (můžete si nechat např. zobrazovat pouze čerpací stanice). Ty bloky budov mně ze začátku chyběly - neměl jsem jistotu, zda jsou vedle vektorové sítě silnic nebo ulic louky, pole nebo baráky - ale jelikož teď už používám pouze 3D pohled, tak mně to vůbec nechybí, protože orientace v aktuálním místě je naprosto dostačující a je opravdu lepší než ve 2D pohledu, byť by měl více informací (např. právě zmíněné bloky budov).
P800 (66)|14.12.2005 18:58
Máme tu první aktualizaci be•on•road.. stahujte přes Wizarda
Aponia Software (31)|14.12.2005 19:26
S downloadem aktualizace ještě, prosím, vydržte do zítřka. Bude zaktualizovaný jak Wizard, tak i aplikace be-on-road.

Změny v aktualizaci:
* Be-on-road Wizard
- stabilita - byly odladěny veškeré známé problémy
- nastavení proxy serveru
- oprava instalace aktualizací na zařízení

* Be-on-road
- stabilita - byla odstraněna chyba, která se objevovala pouze v některých případech (způsobovala pád celé aplikace); další chyby se v našich testech ani v reportech neobjevily
- rychlost v navigaci - již nepřepočítává trasu, rychleji se pracuje rolovacím menu

pepa_ce4you (105)|14.12.2005 19:44
Dovolil bych se tu zeptat aponie, zda počítá s iplementací stahování trafficu v ČR dík
Aponia Software (31)|14.12.2005 19:48
[QUOTE="pepa"]Dovolil bych se tu zeptat aponie, zda počítá s iplementací stahování trafficu v ČR dík[/QUOTE]
Ano, máme ve vývojovém plánu implementaci RDS-TMC i GPRS přenosů. Počítáme první polovinu roku 2006.
MIlan Kvasnica (88)|14.12.2005 21:33
[QUOTE="Aponia Software"]
Popisná čísla budou do aplikace dopracována. Budou obsažena čísla popisná pro krajská města ČR a bývalá okresní města Středočeského kraje. K číslům popisným se dostanete po aktualizaci, která bude samozřejmě zdarma a bude k dispozici cca do měsíce.
[/QUOTE]

Proč jenom krajská a okresní města?
ZDE: http://forms.mpsv.cz/uir/popis/popis.jsp je ZDARMA k dispozici databáze VŠECH čísel popisných, tak proč budou v be-on-road jenom některá?
basic_ce4you (66)|15.12.2005 09:34
Tak a ted mi rekni k cemu ti je seznam cisel popisnych kdyz nevis kde jsou? Neboli nekdo to musi prevest upravit ..... to nejde udelat za 5 minut.
Kocir (836)|15.12.2005 10:37
[QUOTE="MIlan Kvasnica"][QUOTE="Aponia Software"]
Popisná čísla budou do aplikace dopracována. Budou obsažena čísla popisná pro krajská města ČR a bývalá okresní města Středočeského kraje. K číslům popisným se dostanete po aktualizaci, která bude samozřejmě zdarma a bude k dispozici cca do měsíce.
[/QUOTE]

Proč jenom krajská a okresní města?
ZDE: http://forms.mpsv.cz/uir/popis/popis.jsp je ZDARMA k dispozici databáze VŠECH čísel popisných, tak proč budou v be-on-road jenom některá?[/QUOTE]

A myslite, ze to je poskytovano ZDARMA aby to nekdo komercne vyuzil?
Predpokladam, ze by se to autorum co to poskytuji zdarma zrovna moc nelibilo. Nehlede na autorska prava.

Je to stejne jako by jste zkopiroval stranky mapy.atlas.cz a umistil je na sve stranky ci do programu a to prodaval.
P800 (66)|15.12.2005 20:18
Dnes byla vydána aktualizace. Instalace opět neproběhla hladce. Toto je poslední černý puntík který be•on•road dávám, protože jsem se rozhodl, že tento produkt vrátím a nebudu se již nervovat. Sem tam kuknu na web výrobce, třeba mě ve verzi 5.0 přesvědčí, že tento produkt je použitelný. Po necelých 14 dnech musím opět zkonstatovat, že TomTom je králem (mimochodem, již v předchozích mapových podkladech byl TomTom lepší)..

Ještě připadá v úvahu Dynavix, nicméně pokud neuvolní trial verzi, byť za pár destikorun, zajíce v pytli kupovat nebudu. Tímto vyzývám Telematix, chce-li mne přesvědčit, že mám koupit Dynavix, ať mi na dva dny poskytne plně funkční verzi. Čekám do 19.12.2005, poté s nadšením dám peníze tomu, kdo mne skutečně přesvědčí (a nikdo jiný než TomTom to zřejmě nebude)..

Mimochodem, nevíte někdo jak korektně odinstalovat be•on•road z PDAčka? V seznamu "Nainstalované programy" se nenachází..

P.S. Rozhodně musím dát jedničku za podporu, kdy řešení problémů s technikem Aponie se protáhlo dlouho do noci. Kéž by každá taková firma se ke svým zákazníkům stavěla takto.. :yes:
P800 (66)|15.12.2005 20:31
Mám tu soukromý dotaz, zda TomTom má nějaký trial.. nemá, bohužel však má zřejmě špatnou ochranu svých produktů před piráty. Ano, přiznávám, mám ve svém PDA nainstalovaný TomTom Navigator bez licence, jsem však zvyklý sa SW platit a proto i TomTom dostane své peníze za skvělou práci..

..vybíral jsem mezi TomTom Navigator, Dynavix a be•on•road, čekal jsem na BOR, zklamal mě, dal bych býval peníze českým ručičkám, Dynavix je zajíc v pytli, komu jinému byste dali po těchto zkušenostech své peníze?
RodNoc (35)|15.12.2005 20:40
To je teda dost drsné, to už jste myslím druhý zákazník co v této diskuzi odstoupil od smlouvy a program vrací.
Škoda, že sem zatím nikdo nedal žádný screen. Jinak TomTom je dobrý, ale i Dynavix být váma bych nezatracoval. Řekl bych, že dokonce hlasovku má o malinko propracovanější. Počkal bych na verzi 1.4 kde by mělo být 3D a prstové ovládání. Pokud ano tak bych určitě volil Dynavix. Za pár měsíců bude nabízet více jak TomTom. Vyvíjí se totiž strašně rychle a zadarmo.
kopacek (466)|15.12.2005 20:45
Dnes mám za sebou trasu cca 150 km s BOR a znovu dosti důrazně apeluji na autory, aby se zlepšil stav hlášení odoboček. Na obrazovce ve 3D pohledu je vždy naprosto dokonale vidět, kudy povede další trasa, ale program se značně špatně chová při ukazování odboček (a tím i při hlasové navigaci, kterou preferuji před obrazovkou). - Velmi často hlásí odbočky typu mírně vlevo/vpravo jenom proto, že doprava/doleva odbočuje naprosto nepodstatná ulička a moje trasa vede absolutně rovně. Na druhou stranu blahosklonně mine informovaci o blížící se čtyřproudé křižovatce ve tvaru Y (kdy je třeba řadit se do správného pruhu) a to i v případě, že vaše další cesta nebude po hlavní ale odbočujete na vedlejší. To je dosti nepříjemné. - Dá se to zjistit pohledem na 3D obrazovku, ale na to nemusí být vždy dost času.
Doufám, že v nové verzi se zlepšil (zrychlil) algoritmus přepočtu trasy. - Pouze 15 km před cílem trasy (v centru Brna) jsem opustil naplánovanou trasu (kolona na příjezdové cestě od Rohlenky) ale dalších pokynů od BOR jsem dočkal téměř po 3 minutách (!!!) kdy už jsem projel řadu světelných křižovatek...
P800 (66)|15.12.2005 20:49
[QUOTE="RodNoc"]Jinak TomTom je dobrý, ale i Dynavix být váma bych nezatracoval.[/QUOTE]

Rozhodně Dynavix nezatracuji, naopak, dle zkušenosti uživatelů se jeví býti skvělým navigačním systémem (pravda, kdo si zvykl na 3D, nemůže jinak). Ale jak jsem řekl, nebudu kupovat zajíce v pytli. Dám třeba Telematixu své vydělané peníze, ale ne za základě informací "jedna paní povídala"..
kopacek (466)|15.12.2005 20:54
[QUOTE="RodNoc"]... Dynavix být váma bych nezatracoval. Řekl bych, že dokonce hlasovku má o malinko propracovanější. Počkal bych na verzi 1.4 kde by mělo být 3D a prstové ovládání. Pokud ano tak bych určitě volil Dynavix. Za pár měsíců bude nabízet více jak TomTom. Vyvíjí se totiž strašně rychle a zadarmo.[/QUOTE]
Ano souhlasím, nemám bohužel zkušenost s TomTomem, ale z navigací, které jsem vyzkoušel (vestavěná VdoDayton, Garmin, Dynavix, BOR a Wayfinder) na desítkách tisíců km služebních cest osobně stavím na nejvyšší místo Dynavix. A to i před vestavěnou navigaci, která se sice "neztratí" v tunelu, ale nevyvíjí se, zůstane pořád stejná jako v den, kdy člověk převezme auto. Díky BOR jsem poznal, jak strašně moc chybí Dynavixu ovládání prstem a 3D ale pokud to bude v brzké době k dispozici, tak je to téměř ideál. Pak už bude rozhodovat přesnost map a dynamická navigace.
P800 (66)|15.12.2005 20:59
Ano, be•on•road má skvěle provedené rozhraní ovládání prstem, i design je velmi povedený (ale přivítal bych třeba qwerty klávesnici)..
petr22_ce4you (454)|15.12.2005 22:03
Navigace VDO maji update, a to uz hezkou dobu - navic maji 3D rezim ktery by PDA nejspis nezvladlo

Ad Be on Road - rikam to porad, je to stejne u kazde aplikace - vzdy je vypusten na trh produkt ve stavu, kdy je temer nepouzitelny a v pripade dodavky navigace pro auta by se to rovnalo konci firmy a placeni statisicu Euro. U software pro PDA to ovsem neni tak hrozne - protoze jsou lidi zvykli ze vyrobce chyby casem opravi, coz Aponia i Telematix delaji.

Ad vraceni sw - ve smlouve jsem videl neco o tom, ze vyrobce neruci za vhodnost software k danemu ucelu - tudiz bych si pockal aspon na dalsi update jestli nebudou brutalni chyby branici funkci opraveny.

Ad Dynavix - jejich hlasova navigace je sice bezva, ale pokud budou za produkt i update chtit trojnasobek ceny konkurence (sw stoji 12.000, rocni upsdate co jsem cetl 4000) tak toto nelze povazovat za alternativu Be on Road, rozdil v cene je prilis velky.

Ad pirati - pokud bude vyrobce davat volne ke stazeni update kde se nachazeji spustitelne soubory, je vytvoreni cracku otazkou hodin. Aponii a Telematixem zvoleny zpusob update toto eliminuje, nebot vyzaduje koupeni licence k tomu aby se clovek k programu fyzicky dostal. Jak se ukazuje, ten druhy server na stahovani update SmartMaps byla chyba, stejne tak trial verze. Osobne zastavam nazor, ze update by nemel byt zpetne kompatibilni - treba aby navigacni data byla funkcni pouze v posledni verzi produktu.

Velice pozitivne hodnotim komunikaci vyrobce se zakazniky - Aponia i Telematix na podnety zakazniku velice vstricne reaguji. Mimochodem, existuje jeste vubec Tranis, tvurce nechvalne proslule digitalni automapy PocketKimIrSen ? Od nich jsem nikdy nic neslysel

A posledni vec - Aponia od svych produktu nabizi demoverze, ktere si muzeme bez omezeni vyzkouset (i kdyz demoverze by nemela byt kompatibilni s plnym produktem, to je ejdnoznacne chyba). Dynamixi demoverze vyzaduje investici do noveho PDA.


Grachus_ce4you (81)|15.12.2005 23:30
to petr22:
Dynavix nestoji 12000Kc!!! opravdu nevim kdeste to vzal. V teto diskuzi se o tom jiz mluvilo. Dynavix sezenete kolem 7500Kc vcetne DPH a v cene je jiz zahrnuto kompletni vylepsovani (znacne zmenseni map v 1.3 ktera vysla) vcetne toho ze v 1.4 bude 3D a ovladani prstem. Pokud si koupite cely set vcetne PDA tak to vyjde jeste levneji. Co se tyka samotne navigace tak je to spicka stejne jako TT5...
Nicmene mate pravdu v tom ze propast mezi BOR a Dynavixem je velika, jak vidim nejen cenove. Nicmene si myslim ze BOR skvele zaujme misto ktere ztratil Pocketkim na trhu. Bude zatim levnejsi varianta (a o neco horsi v navigaci) ktere chvilku potrva nez se dostane na uroven TT ci Dynavixu... ale urcite to jsou tygr v Aponiii a BOR jeste ukaze drapky :D
kopacek (466)|16.12.2005 00:58
Hm, takže ani já po dvou hodinách boje nejsem schopen provést aktualizaci BOR. Takže to vzdávám a rovněž si počkám na verzi alespoň 2.0 ale spíše 3.0. Špatná instalace, nefunkční aktualizace... Má to dobrý fundament, ale asi je opravdu ještě čas, než se odstraní prvotní problémy.
P800 (66)|16.12.2005 06:30
Neschopnost aktualizace, mnoho času ztráveného jinde bezproblémovými věcmi atd. atd., to jsou ty černé bodíky, které se u BOR nahromadily a už nejsem schopen je přes počáteční nadšení a a trpělivost snášet.. držím však Aponii palce, mají z čeho vycházet aby v budoucnu uvedli na trh velmi konkureční navigační software.
petr22_ce4you (454)|16.12.2005 08:05
To jsem zvedav, az mi prijde demoverze BOR :-) Jinak zkratky BOR a SM jsou super

Ad Dynavix - cenu jsem vzal v ceniku - pokud mi nekdo za 7500 sezene celou mapu Evropy, budu mu velmi vdecen. Update map ma stat cca 4000 rocne. Oproti konkurenci (BOR, TT) se jedna o znatelne vyssi castku, navic vzpomenme si jak vypada prvni verze Dynavixu.

Ovsem kdyz produkt nelze nainstalovat, opravdu neni neco v poradku - chtelo by to aspon nejaky testing pred vypustenim mezi lidi.
tortoise (546)|16.12.2005 09:06
[QUOTE="Grachus"]Dynavix nestoji 12000Kc!!! opravdu nevim kdeste to vzal. V teto diskuzi se o tom jiz mluvilo.[/QUOTE]
Já si to s těmi 12.000 pamatuju dost dobře - Dynavix ČR stál 8000 s DPH a několikrát tu padlo, že cena rozšíření map na celou Evropu bude stát cca 4000, což je dohromady těch 12000. Jestli mezitím Telematixu došlo, že chtít 2x tolik peněz za srovnatelnou, ale spíš v řadě věcí o dost horší aplikaci, zkrátka není nejlepší obchodní tah, to by bylo jedině dobře.

Už mi došlo BOR demo, takže nainstaluju a poreferuju.
tortoise (546)|16.12.2005 10:29
Takže mám tu první postřehy. Všude, ale úplně všude je vidět, jak je to šité horkou jehlou. Možná některý postřeh není úplně přesný, manuál jsem zatím nečetl. Taky budu porovnávat s TT5, kterej znám dobře.

Instalace
I ve verzi 1.0.0.2 je dost neintuitivní a dalo mi trochu práce pochopit, co se má udělat. Teploměr instalace se krátce po startu zastaví. Ze 113MB je totiž celý jeden soubor 90MB a teploměr nepostupuje plynule, ale vždy se posune po zkopírování celého souboru. Když už jsem měl pocit, že to fakt vymrzlo, tak najednou šup, bylo hotovo.

Aktivace
Bez jediného problému.

Ovládání
Je vcelku pěkné, líbí se mi pečlivě dodržovaná možnost ovládání prstem. Co je však oproti TT5 dost mizerné je velikost fontu, protože používá standardní systémový, takže je to sice pěkné na čtení z 20cm, ale už ne ze 40cm za jízdy.

Zobrazení
Graficky pěkné. Krajina má antialiasing (vyhlazování hran), takže to vypadá podobně jako iGo, nicméně je to ještě o několik řádů pomalejší.
- rychlost vykreslování asi 1 obrázek za vteřinu na 400MHz stroji, to je v praxi na nic zvláště u manévrů ve městě
- 3D režim je naprosto úchylnej v tom, že místo aby ukazoval situaci před autem, tak poloha auta je zhruba v 1/3 3D obrazovky, takže zbytečně ukazuje i to, co je dávno za vozem
- jména ulic či obcí jsou na "cedulích" zapíchnutých do patřičného místa, nicméně často se překrývají s ikonou bodu zájmu
- naprosto chybí informace o krajině. V TT5 je vidět, kde je řeka, rybník, les, obec, průmyslová zóna apod., tady nic
+ pro ty, kterým to vyhovuje, je jistě potěšující možnost provozu pouze v 2D režimu, nicméně jak odzoomovat jsem nepřišel

Plánování trasy
Chybí mi možnost volby některého z posledních cílových míst. Dobře se dá nastavit velký počet průjezdních bodů i start navigace (aktuální pozice GPS nebo vybraný bod). Umí pracovat se souřadnicemi.
- "teploměr" ukazující průběh výpočtu trasy je virtuální, když dojde úplně doprava, zase začne běžet znovu,takže je úplně na nic
- výpočet trasy je pomalý
- plánování trasy se nedá přerušit
- vůbec nejde vybrat typ trasy (nejrychlejší, nejpomalejší, optimální)
- není k dispozici shrnutí, jak dlouhá trasa je a kolik zabere času, nicméně dá se to vyčíst po startu simulace
- simulace nejde urychlit
- není možnost nechat si spočítat alternativu nebo objížďku (volba "Uzavírka za x metrů" nebo "Vyhnout se části trasy" v TT5)
- naprosto chybí itinerář
- příšerné vyhledávání v bodech zájmu, jak už tu bylo popsáno

Stabilita
- aplikace se mi jednou odporoučela do věčných lovišť, když jsem stiskl v menu "Plánovač trasy"
- přestala mi fungovat hlasová navigace, i v nastavení po stisku tlačítka "Test" se vůbec nic neděje

Celkový dojem: mapa pouze ČR, zoufale pomalé, hrozně málo funkcí, tohle bych ocenil tak na 1/10 TomToma. Nicméně uvidíme v dalších verzích.
Telematix Software (289)|16.12.2005 11:14
[QUOTE="petr22"]Ad Dynavix - cenu jsem vzal v ceniku - pokud mi nekdo za 7500 sezene celou mapu Evropy, budu mu velmi vdecen. Update map ma stat cca 4000 rocne. Oproti konkurenci (BOR, TT) se jedna o znatelne vyssi castku, navic vzpomenme si jak vypada prvni verze Dynavixu..[/QUOTE]
Kdyz uz se to zde resi:
Dynavix CR: 6680 + DPH. Dynavix EUROPE 8235 + DPH. Map upgrade CR>Evropa 1681 + DPH (do konce brezna, pak zrjeme vice).
Cena upgrade na verzi 2006 jeste nebyla stanovena! K dostani jsou i (opravdu) vyhodne OEM verze, ktere muzete koupit s novym PDA HP, FSC, Yakumo a Typhoon.
Dynavix verze 1.4beta s 3D dnes odejde k betatesterum. Pro uzivatele bude zdarma do konce roku. Ovladani prstem bude bud spolecne s tim, nebo hned v dalsim updatu (leden/unor). V nejblizsich dnech bude take zahajen predprodej Dynavix Mobile Europe.
petr22_ce4you (454)|16.12.2005 11:50
Srovnani BOR (na trhu 2 dny, verze 1.0), Dynavix 1.4 (na trhu asi rok) a TT 5.21 (na trhu hoooodne dlouho)

Dynavix rozhodne vede (zatim) ve funkcich, nicmene vede take v cene a mam dojem ze BOR s rozsirovanim funkci rozhodne nezustane pozadu. Oba sw maji stejne mapove podklady. Muj zaver: Dynavix ma konkurenci (krome TT)
Aponia Software (31)|16.12.2005 11:54
Dobrý den,
znovu se omlouvám za problémy s instalací.

Obávám se, že problémy jsou způsobeny tím, že jse měl(i) nainstalovanou předchozí reálně špatnou verzi. Je třeba všechno odmazat (jak na PC - Program Files/Aponia Software, tak i na kartě Program Files/Aponia Software/Be-on-road).

Postup instalace:
1.) Instalace agenta (na WM5 je potřeba potvrdit na zařízení)
2.) Pokud Vám Wizard v okne instalace nezobrazuje žádné součásti, je třeba vybrat CD/adresář, na kterém se nachází instalační soubory (např. D:\ nebo v případě Web Package "C:\Program Files\Aponia Software\Be-on-road Web Package"
3.) Pokud chcete instalovat na SD kartu, zaškrtněte políčko pro vyhledávání výměnných zařízení a dejte aktualizovat. Na řádku "Be-on-road" zaškrtněte sloupec instalovat a zvolte cílové umístění.
4.) Po doběhnutí instalace je třeba vrátit kartu do zařízení a kliknout na aktualizovat, aby si Wizard zjistil, že je vše v pořádku nainstalované.
5.) Klikněte na aktivaci a zadejte S/N, dejte ověřit.
6.) Pokud jste produkt koupil u některého z našich dealerů, je třeba se zaregistrovat v samoobsluze na www.aponia.cz. Po registraci Vám přijdou přihlašovací údaje na zadaný e-mail. Tyto údaje vepíšete do připravených políček a dáte zaregistrovat produkt.
7.) Kliknete na tlačítko, které provádí aktivaci produktu. Pokud Wizard napíše, že aktivace proběhla v pořádku, můžete zařízení odpojit a spustit aplikaci na PDA.

Vlastnosti be-on-road:
Zde je seznam prioritních změn, které plánujeme uveřejnit v nejbližší možné době:
* routing
- zrychlení
- možnost přerušení
- ukazování reálného stavu výpočtu trasy
* změna hlášení Y křižovatek
* velikost databází
* alternativní trasa (kliknutím na tlačítko v menu, poté vyberete, jakou vzdálenost z vypočítané trasy má program "vynechat")
* vylepšení autozoom a roztažení mapy v 3D
* možnost jednoduchého vložení waypointu do trasy (při jízdě - bez nutnosti používat plánovač trasy)
* mapy Evropy

Na rozšíření a zlepšení vlastností pracujeme, budou uvolňovány jako update zdarma. Věřte, že na vývoji se usilovně pracuje, produkt se bude dál rozvíjet.


petr22_ce4you (454)|16.12.2005 11:56
Chtelo by to ovladani hlasem s definici vlastnich povelu (napr. uzavirka, prepocitej trasu a pod.)

Jinak by nevadila aplikace bezici na PC, jako ma treba Alturion.
wisp_ce4you (200)|16.12.2005 16:59
Pred chvili jsem si nainstaloval demoverzi a ejhle - obdelnicek v levem hornim rohu. Nikde v diskuzi jsem nenarazil na info ze bor neumi realVGA (pouzivam ozVGA).
Zajimave je ze u SM nemam nejmensi problem.