Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Universal Wireless keyboard firmy PalmOne aneb jak udělat z PDA malý notebook

bergmann (45)|6.12.2005 10:10
Dlouhou dobu jsem si lámal hlavu nad tím, jakým způsobem vyřešit jednu ze základních slabin PDA, totiž rychlost psaní. Po různých pokusech o využívání programů na rozpoznávání stylusem psaného textu jsem dospěl k názoru, že tudy cesta prostě nepovede. Pokud budu chtít psát alespoň trochu pohodlně a srovnatelně s klasickým počítačem, bude třeba pořídit si klávesnici. Na základě nejrůznějších kritérií a úvah nakonec padla volba na Universal Wireless keyboard firmy PalmOne.



Přečtěte si celou recenzi.
LCC6 (38)|6.12.2005 12:13
docela fajn kousek, ale chybi mi informace, jestli beha pod WM 2002, nebo spise by se do recenze hodil vycet vsechy, nebo R-{n}. a také přibližná cena, aby clovek nemusel otevirat dalsi stranky.
A klávesnici si jistě lze polepit českými polepkami. a mimoto, kdo pravidelne pouziva pocitac, zna klavesnici lip jak vlastni postel, ne? :-)
VS
Major_ce4you (21)|6.12.2005 12:18
Mám Acer n50, ovšem jsem naprosto nespokojen. Ať zapnu první pda, nebo klávesnici, nikdy nenavážou přes irda spojení, musím opakovaně zadávat a rušit zaškrtnutí "Enable Keyboard", někdy se mi to podaří popáte, někdy podesáté a někdy vůbec. Stejné je to u Inter Write 8,6 i nyní 9, ze Sunnysoftu mé dotazy zcela ignorovali. Spíš mám chuť ji prodat, třeba s jiným pda půjde líp.
Pavel Koza (4761)|6.12.2005 13:36
Diky za postrehy, cena byla do recenze doplnena. Pokud jde o kompatibilitu, je to tezke, kdyz recenzent nema k dispozici starsi zarizeni. Podle webu vyrobce se zda, ze jsou podporovana pouze zarizeni s WM2003 nebo vyssi, na webu prodejce zase pisou, ze funguje i s Pocket PC 2002...
Mad_Mat (59)|6.12.2005 16:00
Recenze fakt good.......důležité informace tam jsou, a ten zbytek jde lehce sehnat i třeba přes vyhledávač... :-)
Třeba se později dočkáme ještě jedné recenze........třeba ponese název: Jak to s klávesnicí dopadle po pár měsících používání :-D
vonDra (54)|6.12.2005 20:26
to je pekna palka 2000,-
sem ted koupil starsi 4 radou za 400,-(na netu,sms,icq,.. nepouzivam diakritiku) a s WM2002 naprosto v pohode
vic info o klavesnicich tady https://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=5231
Erikt68i (266)|6.12.2005 21:08
Používám tuto klavku již přes rok a bez problému. Poslední dobou akorát začíná mít studeňák v posuvném kontaktu od baterie a tak ji občas musím "rozhýbat". Používám na ní k základnímu ovladači nadstavbu Inter Key Portable a přepínám stiskem Ctrl+Shift českou a anglickou klávesnici. Inter Key Portable jich umí ... snad celou Evropu a Ameriku a to přes asijské Mongolsko atd. Tento program je použitelný i k BT klavkám takže se fakt vyplatí. Protože moc nevěřím tomu natáčecímu ramínku natáčím pomocí Nyditot celý displej o 180 stupňů. Spolehlivé. Klavku používám převážně k úpravě zdrojáků na místech, kde nemám k dispozici jiné - lepší - pomocníky. Opravím PHP script, přesunu přes FTP na server a pomocí NF otestuji. Ještě k ceně. Já ji kupoval za cca 1000Kč. Za 2000 je předražená, za tu cenu si kupte radši BT klavesnici.
00105725_DSCN0482a_6VU2.jpg
Dominique (151)|6.12.2005 22:57
diky za clanek... o koupi klavesnice uvazuji, ale 2000 se mi zda na irda docela dost...
baz_ce4you (44)|7.12.2005 13:50
Vyborna klavesnice;)
pouzivam ji uz taky skoro pul roku...

a stoji "jenom" 1259 bez dph, takze nevim kde recenzent vzal cenu 2000

Co se tyce kompatibility, tak chodi pod wm2003 i wm5(teda krome power managementu)
jeanval (10)|7.12.2005 22:47
Hodne by me zajimala klavesnice plasticka a gumova(jako od sinclaira).... sice asi bude mit nevyhodu ze se nebude dat psat na kolenou, ale skladna by mohla byt dobre.
thank (18)|7.12.2005 23:25
[QUOTE="Major"]Mám Acer n50, ovšem jsem naprosto nespokojen. Ať zapnu první pda, nebo klávesnici, nikdy nenavážou přes irda spojení, musím opakovaně zadávat a rušit zaškrtnutí "Enable Keyboard", někdy se mi to podaří popáte, někdy podesáté a někdy vůbec. Stejné je to u Inter Write 8,6 i nyní 9, ze Sunnysoftu mé dotazy zcela ignorovali. Spíš mám chuť ji prodat, třeba s jiným pda půjde líp.[/QUOTE]

Za kolik bys ji propdal? Dej mi prosím vědět na thank@centrum.cz Díky
Lockheart (10)|8.12.2005 09:16


Kde se dá koupit za tu cca 1000. Doufám, že je to někde v Čechách.
bergmann (45)|8.12.2005 10:01
Jenom doplnění k té ceně ;)

Klávesnici jsem kupoval v Brně narychlo a tak jsem neměl možnost spekulovat o nejlepších cenách. Prostě jsem do toho šel (stála mně nakonec po slevě 1699,- včetně DPH). Ty 2000 znamenají spíš horní hranici, kde se ceny pohybují.

A pokud jde o rozhodování se mezi BT klávesnicí a infra : původně jsem chtěl BT klávesnici i když byla o 500 Kč dražší. Ale v obchodě jsme ji nedokázali vůbec nainstalovat - prostě se ji BT nepodařilo ani najít. Úplně naopak to bylo s tou recenzovanou - ovladač do PDA ...... a jelo se. Rozhodnutí bylo potom otázkou okamžiku. Při používání mašiny nejsem ochoten 5 minut trnout, jestli vůbec budu moct začít ťukat ........
mad.hat (42)|10.12.2005 22:02
Já jsem klávesku koupil za 1390Kč, zrovna na ní píšu tento příspěvek :)
Posuvné ramínko funguje pořád bez problému, je docela pružné, takže není třeba se obávat toho, že se ho povede zlomit.
Co mi vadí, tak po zapnutí PDA klávesku nenajde, je třeba ho restartovat..ale tak hrozné to není, než si třeba ve škole nachystám další věci, tak mám PDA zase ready.
Občas se mi stane, že přestanou reagovat ů, ú, a šipka nahoru, nezjistil jsem proč to dělá, zase se to samo za chvíli spraví.
Takže vřele doporučuji, kdo píšete všemi deseti, dá se na to rychle zvyknout, je to sice zhruba 90% velikosti standartní notebookové klávesnice, ovšem tak moc velký rozdíl to není.
Mad_Mat (59)|10.12.2005 22:54
Já ještě nevím......možná později do něčeho půjdu, ale fakt nevím, jestli bych ji plně využil...Spíš bych se koukal po nějaký BT klávesce, vyjde to o něco dráž, ale zato bych měl asi větší záruku toho, že hned tak neodejde
Harley_ce4you (5)|11.12.2005 20:43
Zdá se to pěkné, leč do vlaku asi dost na prd ne?, to by mi komp asi na tom stojánku nevydržel :( O něčem uvažuju, ale zatím asi raději BT. Nebo mi to někdo rozmluví rozumným protiargumentem? Jaká je tak doba BT spojení?
Mad_Mat (59)|11.12.2005 20:52
BT by nejspiš trvala o něco déle, protože se tam musí vybírat cílové zařízení...při IrDA se akorát nasměrují porty, a už by to mělo být O.K. Ale nemusí to být vždy stejný
MaAaT_ce4you (16)|12.12.2005 15:18
mam trochu lame dotaz. lze pripojit k pda BT klavesnice a zaroven byt pripojen pres BT k telefonu? kolik zarizeni je mozne pres bt zaroven pripojit?

jinak zde jsem cetl pred casem pozitivni reakce na klavesnici od HP http://ahmobile.cz/inshop/scripts/detail.asp?itemID=50375 Lidi psali ze funguje dobre i na napr. Acer n50 (ktereho vlastnim)

Pak maji v ahmobile jeste jednu univerzalni http://ahmobile.cz/inshop/scripts/detail.asp?itemID=52682 Mate nekdo zkusenosti.

Pisu protoze se jedna podle me o solidni ceny...
beecher (9270)|12.12.2005 15:37
[QUOTE="MaAaT"]mam trochu lame dotaz. lze pripojit k pda BT klavesnice a zaroven byt pripojen pres BT k telefonu? kolik zarizeni je mozne pres bt zaroven pripojit?[/QUOTE]1. Ano.
2. 8 zarizeni na ruznych BT profilech
3. Ano, velmi casty lame dotaz, na ktery jsem uz odpovidal nekolikrat...

Ad ta druha BT klavesnice - nefunguje s nekterymi zarizenimi, myslim, ze mi nekdo reportoval, ze prave N50(p) je na seznamu...
Marty-McFly (384)|12.12.2005 16:50
[QUOTE="mad.hat"]Já jsem klávesku koupil za 1390Kč, zrovna na ní píšu tento příspěvek :)
[/QUOTE]

Mohl bys napsat, kdes ji koupil? Hledal jsem na hodně místech a pod 1600 jsem ji nenasel :/
Harley_ce4you (5)|12.12.2005 17:47
Tak zdá se, že jsem vybral tuhle: http://ahmobile.cz/inshop/scripts/Detail.asp?itemID=50375 S n30 je kompatibilní, BT řešení se zdá lepší než infra a za 1900 to neni zlý.. teď ještě najít nějakou lepší cenu...
marsal1 (13)|12.12.2005 22:50
Mírně OT:
Už týdny se neúspěšně pokouším nalézt klávesnici, která by mi s MDA Compact umožňovala psát všem deseti, k čemuž bych potřeboval:
- 4 řady kláves (tedy pět řad s mezerou), aby se dalo psát ěščř (po uplacení Sunnysoftu patrně)
- standardní rozteč kláves 19 mm
- standardní posuv řad (u recenzované klávesnice si všimněte posunu horní řady oproti PC klávesnici)
- bluetooth nejlépe
- aby se to vešlo do aktovky, když už by nebyla skládací, třeba ta Apple bluetooth keyboard je už jaksi nadměrečná, že ano

Staré zlaté časy, kdy jsem s TRGPro používal geniální rozkládací Stowaway jsou pryč, skoro se mi nechce věřit, že podobná klávesnice pro Pocket PC prostě není nebo mi zůstává skryta. Myslel jsem, že se najde nějaká bluetooth pro PC, ale nenašel jsem.
Jo, kdyby někdo něco přece našel nebo poradil, tak to se tedy opravdu revanšuji. Zatím se mi jeví, že snad musím počkat na nějaké Pocket PC s USB hostem nebo co.
Harley_ce4you (5)|12.12.2005 23:08
Acer n30 má USB host...
Laca (154)|13.12.2005 00:43
jen pro úplnost - tato klávesnice (viz subj) se diskutovala i zde zde.

Abych rekl pravdu, mam ji stale v batohu, ale moc ji nepouzivam. Jen kdyz jsem nekde na skoleni, to pak datluju jak o zivot :-)

Marty-McFly (384)|22.12.2005 17:25
Prosím tě je ten senzor umisteny tak, aby fungoval jak v landscape tak v portrait rezimu? :) díky za odpoved
VarioT (35)|2.2.2006 18:49
Ten senzor se dá natočit nahoru nebo z boku, takže funguje v obou režimech.
VarioT (35)|2.2.2006 18:53
Koupil jsem si tu klavku v kanadě ještě když jsem používal Palm. Teď mám MDA Vario s WM05 a dodané ovladače k PPC mi nefungují. Dají se někde volně stáhnout ovladače k WM05? Na PalmOne to mají děsně chaotické.
A daly by se sehnat i ovladače s podporou češtiny? Díkes za odpovědi...
Iko_ce4you (1)|3.3.2006 11:25
Pro informaci: s Yakumo delta 300 GPS (lokalizace InterWrite Pro 8.6) funguje tato klávesnice bez problémů.:yes:

Nevíte kde bych mohl sehnat obtisky nebo samolepky písmenek "ěščřžýáíé" pro nalepení na klávesnici?
atomion (1159)|3.3.2006 18:49
2Iko: Nejsnadnější bude si to vytisknout na samolepící folii.. A nebo..jestli to někdo zná..propisotem.. Jestli máte černou klávesnici tak bílým (nevím jestli se dělal, jinak třeba zlatým) a jestli bílou tak černým propisotem.. Já to nejlepší volba.. Samolepka se sloupne.. ;)
rimesev (7)|30.8.2006 14:23
Článek se mi opravdu líbil i když mám problémy s českou lokalizací této klávesnice.

Dnes jsem si tuto klávesnici koupil, a rozchodil na Asus MyPal A632n.

Sice funkuje, ale nemohu přijít na to jak zapnout českou klavesnici. necche mi to psat české znaky.

Jde to nějak přepnout, nebo lze někde sehnat českou lokalizaci pro tuto klavesnici?
kchrz_ce4you (120)|6.9.2006 22:14
Potřeboval bych radu.
Koupil jsem su tuto klávesnici. Ale nejde mi na ni rozchodit čeština. Používám na svém MDA 1 jen malou lokalizaci - Resco kyeboard.
Díky.
tadeas_ce4you (4)|18.9.2006 08:45
tento problém jsem vyřešil stažením free verze programu aekmap http://ae.inc.ru/aekmap.php ve kterém jsem si vytvořil layout české klávesnice. můžete si tam namapovat cokoliv potřebujete, pro několik jazyků.
PavelBKL (51)|5.2.2007 10:52
Zdravím, sehnal jsem originální Palm Wireless keyboard 4řady kláves (což v pohodě stačí) a koupil jsem ji novou ve výprodeji skladových zásob za 350kč vč.DPH. Klávesnici provozuji na asus a639 pod WM5, klávesnice je IR.
Mám ovladače na 4-řádkovou i 5-ti řádkovou IR klávesnici, oba dva odzkoušené. Pokud máte zájem kontaktujte mě emailem, zašlu (stáhl jsem je po hledání z internetu, ale smázl jsem odkazy tj. už pouze emailem). pavelbk/zavináč/centrum/tečka/cz
K počeštění klávesnice nepotřebujete lokalizaci od sunnysoftu tj. žádný interwrite, můžete si nechat třeba EN prostředí v PDA = stáhněte ze stránek http://pocket-pc-software.penreader.com/index.html prográmek InterKey. Po nainstalování skočíte do menu tohoto programu kde načtete klávesnice snad všech jazyků tj. i obě české klávesnice a dáte potvrdit OK, chodí diakritika, čísla všechno. Při psaní se dolů do lištyv PDA přidá další volba tak můžete případně rychle přepínat mezi HW a SW klávesnicí v PDA. Jazyk klávesnice při psaní na IR klávesnici lze také možné rychle přepínat a to současným stiskem CTRL+Shift, pokud máte nastaveno více jazyků tak musíte opakovaně až naskočí ten požadovaný jazyk, informace co zrovna používáte za jazyk, krátce vyskočí v pravém horním rohu.
Mějte se.


PavelBKL (51)|7.2.2007 21:11
Pro CZ jazyk klávesnici jsem použil přesně InterKeyPortable, nic jsem nekupoval. Ke stažení zde

http://pocket-pc-software.penreader.com/InterKey/articles/Download_area_for_InterKey.html

Mám čtyř-řadou klávesnici a pokud si nepamatuju českou diakritiku tak si při psaní na IR klávesnici, současně nechám na PDA zobrazenou malou SW klávesnici, na kterou normálně píšete stylusem a potom opravdu není problém najít kde, který znak je.
rimesev (7)|1.5.2007 22:35
Na tom odkazu je jen trial verze na 14 dnů. Nemátě někdo freewere českou klávesnici pro Cz jazyk k této klávesnici?
quino_ce4you (0)|22.5.2007 18:12
Zdravím uživatele klávesnice, kterým funguje čeština. Nainstaloval jsem Interkey Portable, přidal češtinu a angličtinu, po stisknutí Ctrl+Shift se mi přepínají klávesnice, ale můžu psát stále jen anglicky. Disable support samozřejmě nemám zatrženo. Kde dělám chybu. Pro informaci - mám Asus A686
Jones_ce4you (0)|20.9.2007 15:06
Kdo mi poradi, jakym softem rozchodit Stowaway Palm Wireless Keyboard na Dell Axim X51v tomu jinou nabidnu hooodne pod cenou ;)