Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Prohlizec ebooks

pavt (5)|25.4.2003 11:49
Zajimalo by mne, jake mate kdo zkusenosti s prohlizeci ebooks. Mam Ipaq teprve kratce, rad bych si nasel nejaky dobry prohlizec, ktery by se inteligentne ovladal a podporoval hodne formatu, do nichz by se daly knizky konvertovat - na internetu nejcastejsi PDF je bohuzel dost nepouzitelne.
Zatim jsem pouzival pribaleny MS reader, ale mam neprijemny pocit, ze zere hrozne baterku, o jeho narocnosti nemluve, obcas i proste otoceni stranky je casove narocne, o skoku nekam dopredu ci dozadu v rozsahlejsi knize ani nemluve. Asi jsou potrebne vypocty nesmirne obtizne, MS k tomu asi pouziva vyssi matematiku, mozna nejake parcialni dif.rovnice ci tak... Verim, ze kdybych si nahral nejaky program na astronomii, pojede rychleji...
Takze jestli budete mit nejake zajimave tipy, budu rad! Diky!
sabak_ce4you (59)|25.4.2003 12:14
Nejlepsi je Mobipocket Reader. Pak je jeste nejakej u Reader ale ten mi prisel dost podobny tomu Microsoftimu shitu.
CarlosL (126)|25.4.2003 12:36
Já jsem používal Mobipocket taky, ale proč prát do RAM nový program, když ho mam v ROM. Až tak špatnej zase není. Stačí se ho naučit jen používat. On totiž když se natahne do iPAQa nová kniha, tak si jí musí "nastránkovat", uloží si informace do "Anotací" a pak funguje docela dobře Používám MS Reader i v PC, a tak mám stejný prohlížeč jak na PC tak i vPocketPC.

Carlos
zipiik (206)|25.4.2003 16:41
umi ms reader taky format palmos doc, pripadne isilo? nebo se da nejak donutit?
Paullus_ce4you (400)|25.4.2003 17:43
Zkuste HaaliReader 2.0b153 (http://haali.cs.msu.ru/pocketpc/index.html.en). Je rychlý, čeština mu nedělá problémy a umí číst nejenom plain text, ale i soubory *.prc, *.pdb a *.xml.
null (0)|25.4.2003 19:17
hej nevite o nejakych ceskych knihach pro MS reader ?
nebavi me anglictina
CarlosL (126)|25.4.2003 20:35
Daji se dobře konvertovat z Palm formátu na MS Reader. Na Mikrosoftích stránkách je free stahnutelnej buď Reader Works 2.0 a nebo WordRMR "Makro"do MS Wordu. Jdou konvertovat TXT,HTML atd. Palm formát (DOC) musíte nejdřív konvertnout do TXT. Někde jsem četl, že kniha v MS Reader formátu je o hodně větší než Palm formát. PO zkušenosti s konvertem musím říct, že je to blbost (např. obchodní zákoník 313k).

Carlos
pavt (5)|26.4.2003 10:07
Máte pravdu, že do readerského .lit formátu se konvertuje v pohodě. To s mobipocketovským mám horší zkušenosti, jejich Publisher je nestabilni, pokud si ve Wordu prevedu Doc do HTML, tak padá, pokud si v Publisheru rovnou importuji doc, padá taky. Tak nevím. S Readerem mám pouze pocit, že moc žere baterku, možná tím neustálým prohledávánim knihovny (což se asi bohužel nedá vypnout), nehledě na to, že po stranách jsou široké okraje, které zbytečně zabírají místo textu. Nevíte, jak to odstranit? A máte s tou baterkou stejný pocit jako já? Co se týče knížek, není špatná knihovna http://www.klic.cz/atheneum, ale jsou tam ve formátu PDF, je třeba to zkonvertovat do docu a pak do .lit.
Jano Skokanek (27)|19.11.2005 12:50
[QUOTE="pavt"]ale jsou tam ve formátu PDF, je třeba to zkonvertovat do docu a pak do .lit.[/QUOTE]

Jak/cim konvertovat PDF do .doc, ci cehokoli jineho, prosim?
Kato_ce4you (970)|19.11.2005 13:46
[QUOTE="Jano Skokanek"]Jak/cim konvertovat PDF do .doc, ci cehokoli jineho, prosim?[/QUOTE]
Vau - natrefil jsi na 2 roky starou diskuzi :D
Jinak aktualne co se tyce, tak je asi fakt nejlepsi cist knizky na PDA Mobipocket Readerem. No a *.pdf prekonvertujes do tohoto formatu pomoci programu Mobipocket Creator Publisher Edition - pozor - MUSI byt ve verzi Publisher - jine verze pdf nezvladaji!! ;)
Jano Skokanek (27)|20.11.2005 23:21
[QUOTE="Kato"]
Vau - natrefil jsi na 2 roky starou diskuzi :D [/QUOTE]

No, aby mi nekdo (pravem) nevynadal, ze se ptam na neco, co uz tady xy-krat bylo, tak jsem napred prohledal archiv ;-)

[QUOTE="Kato"]nejlepsi cist knizky na PDA Mobipocket Readerem.
[/QUOTE]

Prave to je jedna z veci, ktere me ted zajimaji:
Pouzival jsem MobilPocketReader na Revo, anzto tam na to ve sve dobe nic rozumnejsiho nebylo. Kdyz jsem prechazel na MDA Compact, byl mi doporucen freewarovy HaaliReader, ktery je mensi a neotravuje s pripojovanim na internet a ruznym ,,komfortem" kolem toho - ja chci cist knizky, ne si pres to stahovat nejruznejsi kanalizaci.

Ted jsem ale narazil na par knizek v iSilo formatu.
Co mne na tom znechutilo bylo, ze iSilo reader je komercni zalezitost.
Co mne prekvapilo mile je, ze:
- na rozdil od MobilPocketReader Publisheru jsou iSiloX (teda konvertory do formatu iSilo) zadara
- na rozdil od bezne knizky v .pdb se da do iSilo formatu ulozit (a zobrazit) jak obrazek, tak tabulka (takovy HarryPotter se mi cetl dost blbe, kdyz jsem tam nebyly prepsany texty listin, ktere byly v originale vyobrazeny jako bitmapy ;-))

Takze otazka (asi stejne neresitelna, jako Vejce nebo slepice):
- jaky je dnes nejrozumnejsi a nejperspektivnejsi format na vytvareni+shromazdovani eBooks?

PDF - dost spatne se cte, krome toho dokument musi povolovat reflow (coz ne kazdy dovoluje), jinak se clovek uScrolluje.

LIT - to, ze je to od Microsoftu, mi nevadi. Ale je v tom malo literatury a nenasel jsem zadne jednoduche nastroje na prevod PDF, PDB do LIT
Navic na to existuje jenom jedna ctecka (?)- od MS, a ta se IMHO ovlada mene user friendly, nez uvedeny HaaliReader (,,otevrit soubor a cist na naposledy prectene strance"). Presto, ze je to postaveno na OpenDocument formatu mam obavu, ze to bude pouze single-platformni zalezitosti (a dokud nevyhyne PalmOs, tak na to bude tech knizek porad pomalu ;-))

bezne PDB, ve kterem se na Inetu povaluji knizky - v zadne z knizek ve formatu PDB jsem nevidel obrazky a tabulky. Podporuje to vubec?

HTML - kdyby se byly obrazky soucasti souboru, tak by mi nevadilo... jenze nejsou.

PBD pro iSilo - krome argumentu, ktere jsou mi ukradeny (vetsi komprese, ochrana dokumetu a pod.) se mi libi, ze umi jak tabulky, tak jednoduse vlozeny obrazek (obe se obcas hodi).

Teoreticky XML - ale v tom jsem zadnou knizku zatim nevidel, ani ctecku a pod...

Momentalne spekuluju nad tim, ze nasetrim korunky, vyhodim HaaliReadera a koupim iSilo: umi i bezne PDB, konvertory do formatu jsou, jeho vlastni format umi formatovani dokumentu v rozsahu, ktery povazuju za dostatecny (vcetne tabulek a pictures).
Jen si nejsem jisty, jestli by to nebyly vyhozene penize a krok spatnym smerem ;-)

(stejne by byla nejlepsi ctecka, ktera umi jak LIT, tak PDF, tak bezne i iSilovske PDB, aby clovek nemel pamet MDAc zapraskanou samymi readery - ale takova asi neexistuje...)

[QUOTE="Kato"]MUSI byt ve verzi Publisher - jine verze pdf nezvladaji!! ;) [/QUOTE]

Diky za info, uvidim, jestli to pro jednorazove pouziti (potrebuju preklopit 3 knizky) pomuze.
Ty jeho komercni hlasky o neregisrovanem produktu snad pujdou odpalit v necem jinem...

Na ten konvertor z PDF jsem se ptal vlastne proto, ze se mi podarilo dostat knizku z iSilo formatu dostat do PDF (nebyl tam jenom text) ale neni to vono...
MultiTricker (112)|21.11.2005 09:17
[QUOTE="Jano Skokanek"]Co mne na tom znechutilo bylo, ze iSilo reader je komercni zalezitost.[/QUOTE]

No ja iSilo pouzivam dlouho neregistrovany, jedu ve free modu a nevadi mi to :) Tim padem teda v dokumentu nejsou odkazy, obrazky, barvy, tabulky, ruzne velikosti fontu, moznost kopirovat do schranky a zalozky, ale to nevadi :) Zatim co jsem cetl tak tam zadny z tech dokumentovych prvku co pisu vyse nebyl, zalozky nepotrebuju (po otevreni PDB mi program skoci tam kde jsem prestal cist) a jsem spokojeny.

Ale samozrejme ze kdybych potreboval precist PDB s tabulkou a obrazky, tak jsem v haji...
Jano Skokanek (27)|2.2.2006 11:05
[QUOTE="MultiTricker"]
Ale samozrejme ze kdybych potreboval precist PDB s tabulkou a obrazky, tak jsem v haji...[/QUOTE]

Abych nevytvarel novy thread (nove tema ;-)), pridam to k tomuto:
Na wince@pandora.cz se objevilo doporuceni na Plucker a VadeMecum:
http://vade-mecum.sourceforge.net/index.html
http://www.plkr.org/

Protoze by me zajimal i nazor zde pritomnych, preposilam sem (mirne doplneny) prispevek puvodne odeslany do vyse uvedene konference:

=====Cut=======
Hledam format, do ktereho prevadet pripadne nove eBooksy.
Standardni knizky v .pdb obsahuji jenom neformatovany, holy text.

Protoze za „minimalni komfort“ povazuju alespon:
- moznost vlozeni obrazku
- ruzne velikosti pisma (optimalne formou stylu, ale neni podminkou ;-))
- funkcnost hyperlinku (alespon v ramci dokumentu)
- vse (obrazky+text+formatovani) v jednom souboru (coz zase nesplnuje bezne HTML)

byl jsem uz smiren s tim, ze asi zacnu pouzivat de facto proprietarni
format iSilo. Ale k cteni iSilo formatu je treba komercni iSilo
ctecka (ktera ve free-modu nic z vyse uvedeneho „neumi“)...

Ze by byl prave Plucker format lepsim (a tim spravnym resenim)?
Vypada to byt funkcne stejne komfortni, jako iSilo, avsak
free/OpenSource... ve verzich pro WinCE, Palm... neboli „dostupne pro vsechny“.
=====cut=======
Jano Skokanek (27)|2.2.2006 17:26
[QUOTE="Jano Skokanek"]Hledam format, do ktereho prevadet pripadne nove eBooksy.
Ze by byl prave Plucker format lepsim (a tim spravnym resenim)?
[/QUOTE]
Jeste by mozna stal za uvahu format FB2:
http://haali.cs.msu.ru/pocketpc/fb2.html.ru

Ale co je rozsirenejsi, resp. ma vetsi sanci na rozsireni?