Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HP iPAQ rx1950

Pavel Koza (4761)|22.11.2005 14:34
Nový HP iPAQ rx1950 je určen především pro začínající uživatele kapesních počítačů. Parametry sice neoslní, ale v povedeném obalu najdete vše, co od Pocket PC této kategorie můžete očekávat. Navíc s bonusem v podobě integrované bezdrátové sítě WLAN. Pokud se tedy právě zamýšlíte nad koupí svého prvního kapesního počítače se systémem od Microsoftu, tento iPAQ by neměl ve vašich úvahách chybět.



Přečtěte si celou recenzi.
Miloš Strouhal (3997)|22.11.2005 15:14
Pavle, kde se dá sehnat ta filmová ukázka s níž testuješ Benchmark v TCPMP? Přímo ta se kterou testuješ všechna zařízení, stejná bitrace atd..
Dík
MultiTricker (112)|22.11.2005 15:26
Nebylo by možné nějak testovat rychlost čtení/zápisu souborů do ROM paměti? Vzhledem k přeorganizování užití paměti na WM5 je pomalost ROM paměti poměrně nepříjemnou záležitostí. Případný model, u kterého by se v testu projevila znatelně vyšší rychlost práce s touto pamětí (ať už v důsledku novějšího typu ROM paměti či jako výsledek některých optimalizací systému) by byl (dle mého skromného názoru :)) žádanější a určitě by si ve výsledném hodnocení zasloužil nějaký ten bodík navíc.
stary_pes_ce4you (252)|22.11.2005 17:46
Dakujem, neprosim. Radsej ostanem u Acera N30 ku ktoremu som mimo ine prave zlomil stylus. Pisem to sem, lebo sa musim pochvalit :D :((
LCC6 (38)|22.11.2005 18:11
zda se mi to, nebo skutecne vidim 1915 s Wi-Fi a trochu pozmenenou kastli? tenhle design ma ode me 100%
Jerry Salcer (197)|22.11.2005 18:15
Hej hej šéfe, snad si chtě říct, že vidíš 4150-tku neé?
LCC6 (38)|22.11.2005 18:19
4150 mozna, ale kdyzsem videl fotky, tak mi zrak sjel vedle displaye ke kolibce a konstatuji pouze kosmeticke zmeny.
tomasslavicek (20)|23.11.2005 10:20
Jak je to s pomalostí přístroje z hlediska "běžného uživatele"? Přístroj haníte jen proto, že ho porovnáváte s PDA za 20000Kč, nebo je to tak hrozné? Projevuje se pomalost při používání normálních aplikací (kalkulačka, slovník, word, excel, internet....), jak je na tom ohledně rychlosti při hraní her (tetrisy a tak..)? Doporučil byste mi nějakou alternativu v podobné cenové relaci, s wifi? Děkuji.
tomasslavicek (20)|23.11.2005 10:54
Prosím, ještě mám jednu otázku. Pokud si přístroj zakoupím na www.hp.cz nebo třeba na shop.palmpc.cz bude tam už předinstalován operační systém v češtině? Nebo mám nějakou možnost, jak ho tam potom dostat? Moc díky.
Zdenek Malinsky (9781)|23.11.2005 11:42
Pomalost- záleží na naistalovaných aplikacích třetích stran. Pokud si tam nainstaluješ spoustu třeba i zbatečností a nebudeš je vypínat, pak se může stát, že to bude šnek, ale jinak, jak píše Pavel v recenzi, myslím, že 90% aplikací bude běžet v pohodě. Navíc jde procesor přetaktovat, takže i rychlost se může krapet zvýšit.
Mě by spíš vadila absence BT - pokud se chceš připojovat k netu přes mobil, tak buď nepohodlně přes IR (třeba Motorola ho nemá) nebo musíš dokoupit paměťovou kartu s BT.
Kleid (213)|23.11.2005 23:48
[QUOTE="tomasslavicek"]Prosím, ještě mám jednu otázku. Pokud si přístroj zakoupím na www.hp.cz nebo třeba na shop.palmpc.cz bude tam už předinstalován operační systém v češtině? Nebo mám nějakou možnost, jak ho tam potom dostat? Moc díky.[/QUOTE]

Soucasti baleni je lokalizacni CD, staci nainstalovat - registrovat a system bude v cestine.
Policak (3)|28.11.2005 18:55
Nemuzu se ubranit srovnani s FS420. Za stejne penize muzu mit sice starsi zarizeni brano z pohledu uvedeni na trh, ale s rychlejsim procesorem, vetsi pameti a vcetne BT. Nebo jsem neco prehledl a tohle HP ma nejakou vyhodu?
beecher (9270)|28.11.2005 19:00
WM5? ;)
CommanderZ (1798)|28.11.2005 19:43
V baleni by snad mela byt lokalizace a i kdyby ne, tak se da za par supu dokoupit. System jako takovy je ve WWE (World Wide English), pocestuje se prave az tou lokalizaci ;)

EDIT: :O ja odpovidal do okna otevrenyho odnekdy od vcerejska. Nejsem ja *pip* ?
Policak (3)|28.11.2005 21:04
[QUOTE="beecher"]WM5? ;)[/QUOTE] Mel jsem na mysli skutecnou vyhodu, s ohledem na pouzity hw mne rozdil mezi WM5 a WM2003SE neprijde podstatny. Rozhodne nevyvazi rozdil v HW vybave.
beecher (9270)|28.11.2005 21:55
To byl spise ftip... ;)

rx1950 je mireno jako low-end zarizeni, ne mid-range, jako je/byl Loox 420...
Policak (3)|28.11.2005 22:29
[QUOTE="beecher"]To byl spise ftip... ;)

rx1950 je mireno jako low-end zarizeni, ne mid-range, jako je/byl Loox 420...[/QUOTE] Tak s tim uz souhlasim :) Nicmene porad me to utvrzuje v tom, ze premyslivy zakaznik spise sahne po relativne starsim Looxovi, ktery ale svou vybavou HP predci a koneckoncu se stale prodava, takze to bude v obou pripadech vonet novotou :) Mimochodem, pouzivam LOOX410, pretaktovany na 400MHz a i kdyz posledni dobou posilhavam po VGA a wi-fi, na kazdodenni praci a obcasnou zabavu je to vyborny stroj. Opravdu bych ho za tohle HP nemenil.
Pavel Koza (4761)|2.12.2005 23:24
Souhrnne odpovedi:

1. Kazdy iPAQ od HP od ceskeho distributora :!: ma v cene velkou ceskou lokalizaci (klavesnice + prostredi). Pozor na sedy dovoz.
2. iPAQ rx1950 nikdo nehanel;) Ze je mene vykonny nez zarizeni za 20000 je proste fakt, jestli chcete za PDA utratit 7000 nebo 20000 je vase vec, na vykonu zarizeni to ale nic nemeni.
3. Cteni a zapis je soucasti (zatim nezverejnenych) benchmarku. Nicmene ta cisla toho zas tak moc nereknou, v porovnani s RAM je to ale radove vice.
4. Neni to h1915, je to skutecne h4150;)
5. Jeste jednou k vykonu - pokud je to vase prvni zarizeni a nemate s cim porovnavat, logicky se vam to nemuze zdat nijak pomale. Pokud presedate z Axima X50v, tak rozdil samozrejme poznate. Technicky vzato krome 3D her, navigaci a dalsich narocnych programu na vypocetni vykon rozdil nepoznate.
6. Srovnani s LOOX 420 - jasne, mate pravdu:) Filozofie Microsoftu a Windows Mobile 5 je ale ta, ze prave uzivatele levnych zarizeni casto nechteji o Pocket PC vedet vic, nez je nezbytne nutne, a tak jen tesko chapou, proc se jim po tydnu nepouzivani PDA ztratila vsechna (samozrejme nezazalohovana) data. Ze mate na vyber je jen plus, ale s nastupem rady LOOX N5xx rada LOOX 4xx brzo zmizi z pultu obchodu...
react (34)|5.12.2005 12:33
Nemá te někdo nějaké zákulisní informace, zda bude v blízké době uvedeno podobné PDA, ale s Bluetooth? Docela mě tento model zaujal, ale absence BT je důvod proč váhám, zda koupit či ne. Wifi je příjemné, ale není to nutnost.

Děkuji za odpovědi.
beecher (9270)|5.12.2005 12:45
Podobne? No, mne napada: Dell Axim X51 416MHz... Bez WiFi, za to s BT, 128MB ROM, 64MB RAM...

Pripadne X51 Wireless, ale to je uz trochu cena nekde jinde... Ma navic 520MHz procesor, WiFi...
react (34)|5.12.2005 21:26
Dell Axim X51 416MHz by byl dobrej, ale ta cena. rx1950 se dá sehnat za 7300Kč. To už je 5 tisíc rozdíl :) Přesto dík za tip.
beecher (9270)|6.12.2005 09:41
To sice da (navic je to velkoobchodni cena, pokud je tedy TSBohemia distributor), ale PDA bez BT? :sarcastic:
To si radeji koupim neco s BT a pak nekdy, kdyz to bude nutne, WiFi SD kartu..

Jeste jsem k tem Aximum zapomnel dodat, ze maji take navic CF slot...
react (34)|6.12.2005 14:49
[QUOTE]PDA bez BT? :sarcastic:[/QUOTE]

No proto hledám alternativu k tomuto přístroji s BT,a el v cenové hladině do 10tisíc. Poohlížím se po LOOX 420, jenže ten WIN 2003.
leonq (8)|6.12.2005 16:26
stale mam pocit ze moja 1940 bohate staci, ma BT, IRDA a ak by som potreboval WIFI tak si kupim kartu jedine co mi naozaj chyba je display nalezato
jkaraus (2)|9.12.2005 07:08
Sprava pameti a Word mobile
Prave jsem se stal majitelem iPAQ rx1950 a uvedomil jsem si, ze vlastne vubec nic nevim o sprave pameti pod Windows Mobile. Jaky je rozdil mezi ROM a RAM, kam se natahuji aplikace za behu (stacil by mi treba nejaky odkaz).
Narazil jsem totiz na problem s nedostatkem pameti uz pri otevirani Word dokumentu o velikosti nejakych 700kB (pravda jsou v nem i obrazky a tabulky). Vsechny aplikace byly vypnuty, oteviralo se to cca 3 minuty. Jsou nejaka znama omezeni, jak ma takovy dokument vypadat, aby se s nim dalo pracovat na iPAQu (samosebou si uvedomuji, ze nejvetsim omezenim je asi velikost pameti u rx1950)? Me osobne staci dokumenty poute cist, takze dalsi varianta je prevest je treba do PDF a cist to tak, ale mozna ze existuje nejaka utilitka, ktera umi Word dokument pred prenesenim do/z mobilniho zarizeni "zkonvertovat" (tak jako to dela treba "Document To Go" pro PALMy).

Dekuji
beecher (9270)|9.12.2005 08:23
Sprava pameti viz prilozeny obrazek (doufam, ze to je pochopitelne ;) )...
Vic zjednodusit to uz nelze... :D
00106173_pamet_xFii.gif
Pavel Koza (4761)|9.12.2005 09:44
Tak jsem to nechal vyzkouset (iPAQa uz nemam) a prilozeny soubor se nacetl bez problemu. Tabulka a spousta obrazku. Sice mu to chvili trvalo, ale nacetlo se to bez chyby.

Muzete sem dat ten dokument, co nejde? Treba to neni chyba zarizeni...
jkaraus (2)|9.12.2005 10:01
Moc děkuji za odpovědi.
Dokument, který jsem se snažil otevřít je v příloze. Zařízení teď momentálně nemám při ruce, takže Váš dokument vyzkouším až večer.

Mohu-li mám ještě otázečku ohledně displeje. Je u těchto zařízení běžné, že je písmo tak jako "rozmazané"? (prosím vnímejte tuto otázku jako dotaz od člověka, který používal PALM Tungsten T3). Už u Vaší recenze jsem si na fotkách všiml, že tím "trpí" všechna zařízení s QVGA displejem. Mám pocit, že od toho při delším používání musí bolet oči (?)
Pavel Koza (4761)|9.12.2005 10:23
"Rozmazane" pismo je vlastnost, muzete si to vypnout v Settings -> System -> Screen -> ClearType.

Pokud jde o ten prilozeny soubor, zkusil jsem to na Qtek 9100 a OK. Nechal jsem to zkusit na iPAQu a... nacetlo. Pak se to dokonce zkusilo jeste na jinem iPAQ rx1950 a zase OK... Nemate tam nejakej divnej soft...?

P.S. Zkuste to otevrit a pak prepnout do Settings -> System -> Memory a koukejte, jak moc ubyva Program memory.
MaPo_ce4you (174)|9.12.2005 10:25
Ted jsem to zkousel, nacte se to vporadku, pouze to trva cca 2 minuty.

MaPo
tomasslavicek (20)|20.12.2005 16:31
Na stránce skype.com se objevila nová verze programu Skype, určená pro pomalejší procesory (recommended if your Pocket PC has a CPU of 312 MHz). Máte někdo možnost ji odzkoušet, jestli na HP iPaq rx1950 už chodí plynule? Mockrát díky!!! Tomáš
Zdenek Malinsky (9781)|20.12.2005 17:36
Tady už je o tom diskuze. Miloš Strohal tam ale píše, že: ta verze pro slabe procesory je nejaka divna, pri volani me protejsek slysi hrozne zkreslene a ja jeho tez, neda se to ani poslouchat.. Asi odlehcili procesoru na ukor kvality prenosu..
tomasslavicek (20)|22.12.2005 18:24
[QUOTE]Pak už se sice odezvy zhoršily a část aplikací se odmítla spustit s tím, že má málo paměti, ale pokud budete používat nějaký slušný správce úloh, zásadní problém v tom nevidím.[/QUOTE]

Chtěl bych se zeptat, co se myslí "nějakým slušným správcem úloh"? Moc tuto větu nechápu. Děkuji. :))
Pavel Koza (4761)|22.12.2005 18:28
System Windows CE standardne neukoncuje bezici aplikace. Kdyz tapnete na ten maly krizek v pravem hornim rohu, tak se aplikace nevypne, ale pouze minimalizuje - v pameti zustane bezet. Teprve az system zjisti, ze ma malo prostredku, podle urciteho klice nejakou aplikaci skutecne vypne a ziskane prostredky pouzije pro jine aplikace. Bohuzel to neni uplne idealni, takze se muzete dostat do situace, kdy uz nova aplikace nepujde spustit, protoze bude mit malo volne pameti.

Pokud chcete aplikaci vyslovene ukoncit (a nema nejake to tlacitko nebo volbu Exit), musite jit do Nastaveni -> SYstem -> Pamet -> Bezici programy a teprve tam muzete jednu nebo vsechny aplikace ukoncit. To je ale znacne nepohodlne. Takze existuji programy, ktere to zjednodusuji a ktere aplikaci uplne vypnou mnohem rychleji a pohodlneji.

Jasne?
Mateas (73)|16.5.2006 20:24
Zdravim, příští týden si tento stroječek jedu koupit, myslíte že dělám dobře? Podle testů je bomba na audio, na hry průměr, a jinak ok, kdo ma HP IPAQ rx1950 ať mi písne. Dik
tomasslavicek (20)|17.5.2006 21:21
Tak zkusím popsat moje zkušenosti od Vánoc, které mám s mojí rx1950. Spokojenost, určitě spokojenost. Pomáhá mi, do školy (2. ročník SŠ, IT zaměření) tam mám kalkulačky, slovník, nějaké eknihy. Hodně využívám Excel, ve škole i doma nejvíc připojení na WiFi. Pro mé účely skvělé, zobrazení stránek v pohodě, teď jsem nainstaloval Operu.

Na baterku vydrží opravdu hodně, po tom, co jsem tam nahrál tu opravu s problémem s SD kartama má výdrž skoro jako mobil, když ho moc nepoužívám, skoro týden, pokud jsem na WiFi, dokážu ho za den až dva vybít.

Ohledně rychlosti, není žádný problém, když je spuštěná jen jedna aplikace, to se jedná spíš těch velkých her. Jinak tam jede bez problému Tomb Raider, Worms World Party, nebo Virtual Pool Mobile. Pokud jsem na internetu, dokáže se docela zpomalit při otevřených 3 programech, jinak wordy atd. stíhá dobře i několik oken. Někdy mě opravdu štve pomalostí, ale spíš to bude tím, že teď v něm mám opravdu hodně programů a asi ho budu muset zase hardresetovat. Vím, že také celkovou rychlost trochu zpomalila instalace i malé lokalizace od Sunnysoftu. Docela někdy dokáže pozlobit s málo RAM, kvůli tomu třeba nemůžu v Pocket Idosu otevírat velké soubory, protože se rozbalují do RAM. Tohle je ale spíš výčet všech drobností, není tak špatné ;) Naopak pro zvýšení rychlosti pomohlo nastavení GlyphCache v registrech, jak tady popisují ve fóru.

Ohledně hudby, hraje opravdu pěkně, do kvalitních sluchátek se člověk až diví jak. Já zatím mám jen obyčejné Sonky. Trochu mě občas štve, že mám jen 256MB kartu, na hudbu nebo přehrávání filmů je to dost málo. Jinak nejvíce mě baví streamovat si přes internet rádia a ve škole, kde je wifi je poslouchat. Také jde sledovat plynule ČT24 na fullscreen. V brzké době bych si chtěl dokoupit rozkládací klávesnici PalmOne Universal Keyboard, abych ho ještě více využíval, zatím si jenom šetřím peníze.

Není to moc zaujetí, že bych měl své první pocket PC a vychvaloval vše. Už jsem se setkal s více (třeba FSC410, MDA2, případně Sony Eric P910i...). PDA jako takové mi vyhovuje, na velkou práci mám zatím stolní počítač, u tohohle mi vyhovuje ta velikost, náhrada kalkulačky atd. Jediné, co by mi možná vadilo je USB host, nemožnost připojení RJ45 síťového kabelu a připojení přes VGA externího monitoru :)
Mateas (73)|17.5.2006 21:29
no já budu spíš PDA využívat hlavně na hudbu a multimedia, pak nejakou tu hru a v neposlední řadě také práci, hlavne WiFi:-) no zatím co jsem četl je toto PDA nazvané " za málo peněz hodně muziky" což je teď pro mě důležité. Jinak PDA již mám objednané s 1GB SD kartou a sluchatky Logitech:-) už se těším:-)
beecher (9270)|18.5.2006 11:11
Takze Dell padnul? :sarcastic:
Mateas (73)|18.5.2006 13:43
jojo dell padnul, kdybych neměl malou nehodu s autem a neplatil opravu, tak toho della mam:-(
Surgical (2364)|18.5.2006 13:47
No a neoplati se pockat? Treba mesic dva? Dell X51v a ten iPaq jsou dosti nesrovnatelne stroje, rozdil v cene stale hovori co do pomeru cena/vykon ve prospech Della. Az se budes PDA zbavovat (poridis si lepsi), Dela se zbavis za slusny zustatek, iPaq ti zbyde jako tezitko, pokud nenarazis na uplnou lamku....
beecher (9270)|18.5.2006 13:56
Surgi, ale on si nekupoval X51v, ale nejakou verzi X51 s QVGA... ;)
Surgical (2364)|18.5.2006 13:59
Uh...no jo, no.