Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

VoIP - internetové volání

Zdenek Malinsky (9781)|10.11.2005 22:06
http://www.mobilmania.cz/Operatori/AR.asp?ARI=111279 - odpovědi na nejčastější otázky

http://www.mobilmania.cz/Operatori/AR.asp?ARI=111289 - přehled českých VoIP operátorů

Jedná se sice spíše o VoIP pro PC, ale určitě něco využijete i pro PDA. Mě osobně nejvíce překvapilo toto:

3. Co je to kvalitní připojení pro VoIP, jak musí být rychlé?

Potřebná rychlost internetového připojení pro použití internetové telefonie je závislá na kodeku, který operátor používá. To je způsob, jakým se hlas převádí na data a zpět. Pro použití tzv. širokopásmových kodeků (G.711, G.722) je nutno mít k dispozici rychlost větší než cca 90 kb/s. Nelze je tedy používat na nejlevnějších programech ADSL a ani na jinak velmi kvalitních, nejlevnějších internetových programech kabelových televizí. Pro ty je nutné použít úzkopásmové kodeky (G.723, G.729, iLBC, GSM), které lze využívat i při rychlostech cca 32 kb/s. Mezi široko a úzkopásmovými kodeky leží ještě skupina málo používaných kodeků se středními nároky (např. G.726-24, G.726-32).

Rychlost je však pro VoIP pouze jedním hlediskem. Dalšími důležitými faktory je ztrátovost paketů, jejich zpoždění (latence) a odchylky ve zpoždění (jitter). Ideálně by ztrátovost paketů měla být nulová, průměrné zpoždění paketů do 100 ms a jitter do cca +50 ms. Hovory lze sice realizovat i při horších hodnotách, avšak již na úkor kvality.
beecher (9270)|11.11.2005 07:12
Co te na tom prekvapuje? :)

Na techto parametrech je zavisla jakakoliv komunikace po Internetu a to nejen VoIP.
xkovi_ce4you (568)|11.11.2005 17:33
Ty sumy jsou astronomicke, tak tak ze na to staci moje kabelove pripojeni 1 mbit:D Ale nejak nechapu, o jakou komunikaci jako jde, kdyz treba volam pres Skype ci Voipbuster (treba na pevnou), tak mi muj merak traffic ukazuje zhruba 5.5 kb/s tam i zpet, obcas to vylitne k 10, ale to je tak maximum..
Ze bych volal a pritom stahoval cca 100kb/s, tak to by bylo teda kruty..:D Navic bych pri takovychto rychlostech mohl jen poslouchat, upload mam mizernych 128 kbps a to asi nestaci :evil:
beecher (9270)|11.11.2005 17:37
Nejedna se spise o kB/s?
xkovi_ce4you (568)|11.11.2005 18:01
[QUOTE="beecher"]Nejedna se spise o kB/s?[/QUOTE]
Jiste ze o kB ;) Ja teda kdyz chci mluvit o kilobitech, tak pisu kbit no:) Ale to neresi uvodni prispevek, vzhledem k tomu, ze tam Zdenek ma napsano, ze toto voip nezvladnou ani nektere slabsi adsl ci nejlevnejsi kabelove programy, pak jiste take myslel kB, cili kilobyty (kilobajty, at nevznika nedorozumeni z meho prispevku), a to se mi nejak nezda..co to je za voip, ktere je takhle narocne???:O
beecher (9270)|11.11.2005 18:28
Podle autora se jedna skutecne o kb/s... Lepsi se bude zeptat primo autora... ;)