Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Prvních 60 minut s Qtek 9100 v ruce

Pavel Koza (4761)|8.11.2005 11:02
Poslední dobou se zdá, že v oblasti Pocket PC zařízení existuje jen jediný výrobce - společnost HTC. Zatím poslední model, který se mi dostal do ruky, nese kódové označení HTC Wizard. Seznam vlastností, které nabízí, je skutečně úctyhodný. Hlavním lákadlem jsou špičkové možnosti komunikace, kde kromě obvyklejších modulů najdeme i EDGE, a pak i vysouvací klávesnice, ale lákadel je tam ještě mnohem víc.

Přečtěte si celé preview.
milennium (336)|8.11.2005 12:03
Jen jednu vec. iPAQ6340 ma procesor TI OMAP1510 taktovany na 168MHz,ale VARIO ma uplne jiny procesor OMAP850 s uplne jinou architekturou (takze o nedostatek vykonu bych se nebal) taktovany na 200MHz...
P.S. Vubec nechapu proc vsichni posuzuji vykon zarizeni jenom podle MHz procesoru....
Jink cena Sunnysoftu je dost dobra...Na www.expansys.cz stoji vic nez 600Euro !
Pavel Koza (4761)|8.11.2005 12:10
OK, stydim se :oops: za poznamku o procesoru, ale o vykon se bojte;) Pustil jsem si blby MIDI vyzvaneni a system se vyrazne zpomalil tak, ze to bylo patrne na prvni pohled... Nerikam, ze se na tom neda pracovat, ale omezeni to proste prinasi.
Miloš Strouhal (3997)|8.11.2005 12:38
No tak to je docela skoda.. :? A jeste vice mne mne zaskocila ta regulace podsviceni, jelikoz co clovek usetri na procesoru, projede v podsviceni, jelikoz doma a v praci na nabijecce vazne nebudu chtit svitit na minimum, a zaroven po kazdem pripojeni na sit clovek asi nebude ochoten regulovat uroven podsviceni.. Takze si nastavi nejakou stalou hodnotu, a tu bude mit trvale pro oba rezimy. A ta hodnota asi nebude ta nejnizsi, ze?.. :? Je tam alespon cidlo pro podsviceni hardware klavesky jako u Universala? Aby to nesvitilo stale, kdykoliv clovek behem dne pouzije klavesku.. To by byla take docela "muska"..
Pavel Koza (4761)|8.11.2005 12:52
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Je tam alespon cidlo pro podsviceni hardware klavesky jako u Universala? Aby to nesvitilo stale, kdykoliv clovek behem dne pouzije klavesku.. To by byla take docela "muska"..[/QUOTE]

Nejsem si tim jisty na 100%, ale prislo mi, ze klavesnice sviti porad (respektive se rozsviti za vsech svetelnych podminek). Ani na webu imate nic nepisou o tom, ze by tam mel byt nejaky senzor.
TheMelin (1642)|8.11.2005 13:06
Na webu Sunnysoft mají u Wizarda dodání do 7 dní, dá se tomu věřit. Nebo budu čekat déle?
Tony_lkh_ce4you (31)|8.11.2005 13:42
Konečne !!!! Na tento model od HTC som už dlho čakal. Cena ma dosť prekvapuje myslel som tak 16900 CZ bez DPH. Už sa neviem dočkať rozsiahlejšej recenzie. Dúfam, že bude čoskoro. Pravdepodobne mi bude stačiť aj CZ lokalizácie nakolko na SVK to bude o 10 rokov :-( alebo vie niekto inak ako ja ? :-)
john_ce4you (112)|8.11.2005 14:01
no konecne! uz jsem se obaval, ze se letos nedockam. jen se mi nechce cekat cely tyden (pokud tomu lze vubec verit), kdyz uz je na dosah. je to silene, ani skvely mda compact mi nevydrzi dele nez 9 mesicu...
sep_ce4you (351)|8.11.2005 14:37
no komunikacne to vypada zajimave, ale mam obavu, ze ten procak by mi chybel. Celkem se tesim na nejake dalsi zarizeni , ktere bude komunikovat podobne ;) a zaroven bude mit aspon neco poradneho
sep_ce4you (351)|8.11.2005 14:40
[QUOTE="Pavel Koza"][QUOTE="Miloš Strouhal"]Je tam alespon cidlo pro podsviceni hardware klavesky jako u Universala? Aby to nesvitilo stale, kdykoliv clovek behem dne pouzije klavesku.. To by byla take docela "muska"..[/QUOTE]

Nejsem si tim jisty na 100%, ale prislo mi, ze klavesnice sviti porad (respektive se rozsviti za vsech svetelnych podminek). Ani na webu imate nic nepisou o tom, ze by tam mel byt nejaky senzor.[/QUOTE]

neni to jako u MDA3, kde se daji rezimy podsviceni klavesnice nastavit v settings?
Whippy (206)|8.11.2005 14:49
A nevite jak se k flashovani zarizeni stavi Sunnysoft? Maji jiny pristup jak T-mobile?
Pavel Koza (4761)|8.11.2005 16:58
[QUOTE="sep"]neni to jako u MDA3, kde se daji rezimy podsviceni klavesnice nastavit v settings?[/QUOTE]

Nevidel jsem (coz ale nevylucuje moznost, ze jsem to prehledl:). Fakt na to vsechno bylo malo casu, vic se dozvite v recenzi. Sorry...
stary_pes_ce4you (252)|8.11.2005 17:47
Tato masina ma jednu obrovsku vyhodu - ze svojim prichodom zrazi ceny MDAc :-)
Jemnostpan.Hugo (7)|9.11.2005 07:46
A jak to zkušení znalci procesorů tipují na běh navigací?
Naposledy jsem si hrál s MDA II a PocketKiM tam běhal, ale přišlo mi že TomTom nestíhá. Pokud by se dalo spolehnout, že navigovat s BT GPS tahle mašina zvládne, mé několikaměsíční čekání na mé první, opravdu mé, PDA s PPC by bylo u konce.
Ganja_ce4you (324)|9.11.2005 09:30
[QUOTE="stary_pes"]Tato masina ma jednu obrovsku vyhodu - ze svojim prichodom zrazi ceny MDAc :-) [/QUOTE]

myslis,ze srazi? je to uplne jiny zarizeni ... mozna i pro jinou cilovou skupinu a vzajemne si nekonkurujou ... cena 16 a 10,5 je nekde jinde...

osobne nechci,aby kazdy mel MDAc :-))))
Jiří Strouhal (7)|9.11.2005 11:22
[QUOTE="TheMelin"]Na webu Sunnysoft mají u Wizarda dodání do 7 dní, dá se tomu věřit. Nebo budu čekat déle?[/QUOTE]
Dobrý den,
máme potvrzený termín od dodavatele na příští pondělí 14.11. Tzn. v úterý odesíláme všem, kdo objednají přes eShop a ve středu budou k dispozici na našich prodejnách v Praze a Brně.

Jiří Strouhal
rattkin (28)|9.11.2005 12:04
[QUOTE="stary_pes"]Tato masina ma jednu obrovsku vyhodu - ze svojim prichodom zrazi ceny MDAc :-) [/QUOTE]

to doufam, 10500 je lepsi nez ceny co byly za pda pred lety, ale taky sem ted chudsi
:cool:
Roman.34 (76)|10.11.2005 08:12
Prosim jak funguje SKYPE na tomto MDA ? da se pouzit nebo je to na ten procesor moc narocny ?
Pavel Koza (4761)|10.11.2005 08:51
Skype jsem nezkousel, ale tohle uz je nekolikaty pozadavek - jakmile budu mit v ruce, vyzkousim.
beecher (9270)|10.11.2005 09:15
Na nejakem blogu majitele i-mate K-Jamu jsem cetl, ze v ExtROM dodavany Skype nechodi...
Jestli je nejaka nova verze, ktera ano, to bohuzel nevim...

Tady je diskuze ke Skype na Wizardu...
Jirka_j (186)|10.11.2005 17:44
[QUOTE="Jiří Strouhal"]
Dobrý den,
máme potvrzený termín od dodavatele na příští pondělí 14.11. Tzn. v úterý odesíláme všem, kdo objednají přes eShop a ve středu budou k dispozici na našich prodejnách v Praze a Brně.

Jiří Strouhal[/QUOTE]

Mám to už objedné na palmpc :sarcastic: tam píšou že koncem listopadu, tak nevím, mám přeobjednat ze sunnysoftu? :?
PavelR. (2184)|10.11.2005 19:58
... no já Wizarda přeobědnal. Na handit.com bych čekal ještě dva týdny, což se mi fakt nechtělo ...
TheMelin (1642)|10.11.2005 21:11
To jsem ani nevedel, ze jde takto zrusit objednavka.
PavelR. (2184)|10.11.2005 21:44
... jak vidis lze ...
TheMelin (1642)|10.11.2005 21:55
Ještě jsem se chtěl zeptat, kolik je volné RAMM pro uživatele? Určitě si něco vezme systém. Aby to nebylo jak u Dellu x50v.
PavelR. (2184)|10.11.2005 22:04
[QUOTE]There is 47.46 MB RAM available of 64 MB, available flash memory accounts to 49.97 MB of 128 MB (user's data stored here). RAM size is almost always enough, and with a memory card you shouldn't worry about flash-memory size. [/QUOTE]

... více viz zde.
georgesh (7)|10.11.2005 22:24
zdarec, chcu si ho fakt koupit, ale zarazi me stale dokola objevovana veta "pomaly procesor" :(
jak je to tedy, skype pojede?
jak dlouho baterka vydrzi prehravat mp3?
mate osobni zkusenosti?
Tony_lkh_ce4you (31)|10.11.2005 22:38
[QUOTE="georgesh"]zdarec, chcu si ho fakt koupit, ale zarazi me stale dokola objevovana veta "pomaly procesor" :(
jak je to tedy, skype pojede?
jak dlouho baterka vydrzi prehravat mp3?
mate osobni zkusenosti?[/QUOTE]
Človek nad tebou poslal link na rozsiahlu recenziu síce v ANG, ale dá sa s toho vyčítať, že ten procík je naozaj slabý. Tiež ma zaujíma či tam pôjde alebo nepôjde SKYPE. Aj tak tomuto zariadeniu ostávam verný!
georgesh (7)|10.11.2005 23:24
[QUOTE="Tony_lkh"][QUOTE="georgesh"]zdarec, chcu si ho fakt koupit, ale zarazi me stale dokola objevovana veta "pomaly procesor" :(
jak je to tedy, skype pojede?
jak dlouho baterka vydrzi prehravat mp3?
mate osobni zkusenosti?[/QUOTE]
Človek nad tebou poslal link na rozsiahlu recenziu síce v ANG, ale dá sa s toho vyčítať, že ten procík je naozaj slabý. Tiež ma zaujíma či tam pôjde alebo nepôjde SKYPE. Aj tak tomuto zariadeniu ostávam verný![/QUOTE]
Podle testu docela spatny :( nebo aspon na mne to tak pusobi.
nenasel jsem srovnani treba s Qtek 9090 (MDA III)
nemeli byste nejaky po ruce? ;-P

prominte za moje pitomy otazky, ale sem v tomto oboru zacatecnik :) a nez nevyklopim 16 klaciku, tak at vim presne co mam ocekavat.
Saman_ce4you (1451)|10.11.2005 23:24
No, puvodne jsem zamyslel Wizarda zakoupit, ale vahal jsem ohledne CPU a ty benchmarky me presvedcili do toho nejit :disgusted: . Pockam az se sem nejak dostane XDA Atom :yes:
PavelR. (2184)|10.11.2005 23:42
... přátelé, nepanikařte. Přečtěte si co sami autoři výše nalinkované recenze zmiňují ohledně validity testů. Je jasné, že Wizard není a ani nemůže být žádný rychlík, ale zase tak hrozné to není. Přečtěte si pozorně celou sekci až dokonce - viz např.:

[QUOTE]The resume on performance is the following. In all, the communicator isn't designed to play video without re-conversion and for heavy games. But if we speak about functions, which made us buy this device, everything works at appropriate speeds, you won't feel discomfort (by sight HTC Wizard works 2 times faster than HTC Universal). But once you launched something in background mode (music, for example), you'll see the processor working at full. . [/QUOTE]

... no zvlášť to porovnání s Universalem je dost podivné ... no nic. Sám jsem si moc dobře vědom, že Wizard nebude mé nejrychlejší PDA a zcela tento fakt akceptuji.

Další užitečné info najdete na:
http://www.beyondthetech.com/blogs/kjam/
http://www.howardforums.com/forumdisplay.php?f=181
georgesh (7)|11.11.2005 00:03
muzu mit dotazek? :)
jste majitelem wizarda, snad budu i ja :), zatim sem nemel cest vetsi prace s smartfounama s winmobile a tak su z toho zmateny jak lesni vcela ;P od tohoto zarizeni ocekavam ze si prehraju nejaky mp3, video, obrazky, dokumenty, proste multimedia a nejaka kancelarska prace ;), pokecat na skypu pres wifi a casem bych chtel neco si i naprogramovat.
zkousel jste skype? prehrat nejake neprevedene video? vsude se pise ze to zvladne, ale ze nic moc.
dik moc

EDIT MODERATOR:
Citaci používejte s "rozumem". Není nutno citovat předcházející příspěvek..
georgesh (7)|11.11.2005 01:03
Tak si rikam, jestli by nahodou nebylo lepsi pockat na HTC Hermes napr.: idnes
ale ten bude asi drazsi :?
PavelR. (2184)|11.11.2005 06:58
[QUOTE="georgesh"]jste majitelem wizarda, snad budu i ja :)[/QUOTE]

... ne majitelem Wizarda ještě nejsem (viz můj podpis).
[QUOTE]pokecat na skypu pres wifi [/QUOTE]
Co se týče aplikace Skype, tak s ní je opravdu problém. V diskuzích jsem vyčetl, že někomu nefunguje vůbec, někomu ano; pak se v tom vyznej. Já počítám s tou horší variantou.
Tony_lkh_ce4you (31)|11.11.2005 07:53
Ja som tiež začiatočník, ktorý očakáva zariadenie na úrovni. Ten test ma zmiatol poriadne. Je to obrovská škoda lebo desing zariadenia sa mi páči zo všetkých MDA najviac. :-( Počkáme si ešte na rozsiahlejšiu recenziu. Kedy sa jej dočkáme na ce4you.cz ?
mr_syck (55)|12.11.2005 01:48
Ja osobne procesor s taktem 200MHz jen uvitam. Vykonove by nemel byt o moc pozadu proti 400MHz procesorum diky jine architekture.

Skype se pro Wizarda resi a bude dle meho nazoru vyresen vcelku brzy (urcite na ne tlaci i HTC kvuli nespokojenosti zakazniku).

Clovek, ktery si Wizarda koupi spis kvuli praci oceni lepsi vydrz baterie vic nez to, ze si pri praci bude poustet MP3 nebo ze mu nepujdou prehrat divxy v plne kvalite.
hrtak_ce4you (314)|12.11.2005 02:00
Mno uz MDA1 s cca 200Mhz procakem zvladala MP3, DivX, fotky, hry (AoE, Tomb Rider, nevim cosem v te dobre uz hral, sak je to nejakej ten patek :o). A tenhle procesor ma modernejsi architekturu. Takze bych se moc nebal
A co se tyce skypu, pokud nekomu jde, nekomu ne, tak se urcite na xda dev. driv nebo pozdeji najde nekdo, kdo vymysli jak to obejit aby to fungovalo ;o).
Uvidime, trosku o tomhle taky uvazuju, preci jen, MDA2 uz mam rok a pul a to je tak akorat cas na zmenu :yes:
Roman.34 (76)|12.11.2005 10:18
PRO PAVLA KOZU..

Ty 9100 preces mel nebo mas pucenou tak rekni jak ti chodi skype ? .. prosim.
nebo je to tak opravdu spatny ..?

pdq (380)|12.11.2005 14:51
[QUOTE="Roman.34"]

...Ty 9100 preces mel nebo mas pucenou tak rekni jak ti chodi skype ? .. [/QUOTE]
Jo jo aj mna to zaujima... ved je to otazkou par minut..co???
Miloš Strouhal (3997)|12.11.2005 14:57
Ale on uz Wizarda nema pujceneho, mel ho jen na jednu noc kdyz psal tu minirecenzi.
georgesh (7)|12.11.2005 17:25
Tak nevim mam si ho koupit, nebo bych mel radsi pockat na Hermese?
Chci ho hlavne na praci, ale MP3 chcu poslouchat taky :)
TheMelin (1642)|12.11.2005 21:26
Na fotkach nejak neni videt, zda to ma nejake diody o indikaci zapnute BT a WiFi. Ma ci nema? :)
PavelR. (2184)|12.11.2005 21:34
... zde je ke stažení manuál, strana 11.

[QUOTE]Bi-color LED on the left side: Blue for Bluetooth system notification of powered-up and ready to transmit radio frequency signal, and Green for Wi-Fi status.[/QUOTE]
Jirka_j (186)|13.11.2005 14:39
Tak na www sunnysoftu píšou, že první dodávka je vyprodaná :( (podle informací po telefonu došlo asi jenom 10 kousků) další se čeká po 21. a z palmpc, kde ho mám objednaný, pořád nic nejde... Ach jo :( já ho chcííííííííííííííí :?
adamekma (250)|13.11.2005 15:47
[QUOTE="PavelR."]
[QUOTE]But once you launched something in background mode (music, for example), you'll see the processor working at full. . [/QUOTE]
[/QUOTE]
...z toho nejsem moc moudrej
"Ale jakmile neco pustite napozadi(napr.hudbu), uvidite pracovat procesor naplno"
...to jako ze nebude stihat?; nebo ze teprve kdyz ho takhle zatizim, tak se prestane nudit a zacne neco delat?

MP3 na pozadi a maily/explorer napopredi jsou v busu docela casta kombinace...; nemulve o psani SMS
(a to jeste nemam QWERTY :) )
Tony_lkh_ce4you (31)|13.11.2005 16:34
Tiež som sa dnes dočítal na stránkach sunnysoftu, že prvá objednávka je už vypredaná. Poslal som im tam už niekolko e-mailov žial do dnešných dní som nedostal na ne odpovede. A to som robil objednávku na MDA VARIO medzi prvými. Uvidíme hádam mi raz odpíšu. :sarcastic:
PavelR. (2184)|13.11.2005 16:45
[QUOTE="adamekma"]...z toho nejsem moc moudrej
"Ale jakmile neco pustite napozadi(napr.hudbu), uvidite pracovat procesor naplno"
...to jako ze nebude stihat?; nebo ze teprve kdyz ho takhle zatizim, tak se prestane nudit a zacne neco delat?[/QUOTE]

... myslím, že to znamená totéž, co napsal Pavel v Prvních 60 minut s Qtek 9100 v ruce:
[QUOTE]Hudbu přehrává Wizard také s bravurou, ovšem pokud během poslechu chcete i něco dělat, slabý procesor je citelně znát. [/QUOTE]
adamekma (250)|13.11.2005 17:11
Da se u Varia menit baterka (jako u mobilu) nebo je clovek odkazan jen na nabijecku/usbkabel ?
U wm5,0 by mozna mela byt menitelna baterka samozrejmosti(?)

Jak na QWERTY funguje shift? Myslel jsem ze jako na diarich ... tj. nejdriv shift, a pak zvlast pismeno. Ale z recenze na HTC universal jsem vytusil ze to HTC dela stylem PC, tj. shift i pismeno soucasne?

diky.
Miloš Strouhal (3997)|13.11.2005 17:53
Ne,ne,na Universalu lze psat i treba jednim prstem,takze nejdriv klidne shift,nebo FN,a teprve potom pismeno ci prislusny znak.
beecher (9270)|14.11.2005 09:37
[QUOTE="adamekma"]Da se u Varia menit baterka (jako u mobilu) nebo je clovek odkazan jen na nabijecku/usbkabel ?
U wm5,0 by mozna mela byt menitelna baterka samozrejmosti(?)[/QUOTE]Takove zarizeni snad naposledy byl Acer N30, jestli se nepletu...