Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Dell Axim X50v s WM5 - tipy, triky, zkusenosti

beecher (9270)|2.11.2005 19:06
Takze, jelikoz mam sve PDA po upgradu na WM5, zakladam tuto diskuzi pro stejne postizene. ;) :D

Prvnim postrehem po upgradu je, ze rychlost PDA zustala stejna, pouze se trochu prodlouzila doba nacitani aplikaci, coz je znamy jev a nic noveho pod sluncem. Ale jinak se to chova dost sporadane, stejne jako upgrade... :yes:

EDIT: Takze fotka je tam, omlouvam se za kvalitu, ale nic lepsiho, nez naprosto stupidni webkameru jsem v praci nenasel. :oops:
00099563_X50v_s_WM5_duLN.jpg 00099563_X50v_s_WM5_real_m0rR.jpg
aximman (9)|2.11.2005 19:57
Mne by třeba velmi zajímalo jestli ti jede pod WM5 hardwarová klávesnice od HP. Já to tedy nerozchodil.
Miloš Strouhal (3997)|2.11.2005 20:12
Jak to ma Dell s realnym pridelenim pameti po Hard Resetu? Ja jen ze Universal ma take 64 RAM a 128 ROM a po Hard Resetu ta realna cisla nevypadaji jiz nijak optimisticky. Je jasne ze je to horsi tim ze Universal ma jeste 12Mb Extended ROM kde jsou veci typu Skype apod, ale stejne.. Kolik mega tedy ma Dell na "Programs" a kolik ma "Storage" tesne po Hard Resetu?
boto_ce4you (65)|2.11.2005 22:22
jede na wm5 klavesnice cz,language extender
a copak lokalizace od sunnysoft
to mne zajima :?:
a congratulation :cool:
beecher (9270)|2.11.2005 22:53
Language Extender asi na tom nepojede, kdyz to neni na WM5 ready (ale muzes to zkusit, ze... ;) )

Pamet vypada takto (uz jsou tam nejake programy nainstalovane):
00099594_X50v_WM5_pamet_WrGc.jpg
Crusader_ce4you (624)|3.11.2005 07:13
No, koukám, že WM 5.0 ti z Della udělaly paměťově HX 4700 :D
beecher (9270)|3.11.2005 07:29
No, uvidime, jestli se v nasledujici 2-3 updatech zlepsi nebo ne, a pak to pujde na upgrade RAMky... ;)
beecher (9270)|3.11.2005 08:59
Tak bud se mi to zda, ale diky WM5 zmizely na Dellu barvy "vyblitky" a zobrazuje barvy uz naprosto normalne... :yes:
Miloš Strouhal (3997)|3.11.2005 10:00
Tak na to jsem sam velice zvedav.. ;)
p3t (61)|3.11.2005 13:39
Takze WM2003 z5

pockam tak na WM2005 A03 - A05
boto_ce4you (65)|3.11.2005 15:25

tenhle chart z aximsite je zajimavy.
kdo byl jak uspesny u upgradu na wm5
ja cekam dal :D tady
Miloš Strouhal (3997)|3.11.2005 15:37
Zvlaste sloupecek s popiskou: Upgrade Failed & My Axim is DOA :D
beecher (9270)|3.11.2005 15:44
No jo no, kdyz to nekdo dela a neumi tak je to tezke, u mne probehl upgrade naprosto bez problemu...
Jak tam obcas vidim, ze nekdo flashuje pres USB hub apod., tak se ani nedivim, ze nekteri z toho maji tezitka... Ale jinak 7 tezitek z celkoveho poctu, kteri hlasovali (bez tech, co asi cekaji na zazrak), je dobrej pocet. Kolik tady bylo mrtvejch MDA2ek... ;)
boto_ce4you (65)|3.11.2005 19:39
beechere,a copak nam dela real vga.
ze pry jede na wm05 oz_vga .
je to pravda?
rockcz (32)|4.11.2005 07:42
jedna technicka jak ted vypnu pocitac nako se me to nedari porad blika wifi jen display je cernej sakra prolejzam fora uz pul hodky a zatim nic sem asi uplne blbej...
beecher (9270)|4.11.2005 11:08
[QUOTE="boto"]beechere,a copak nam dela real vga.
ze pry jede na wm05 oz_vga .
je to pravda?
[/QUOTE]Nedela nic, ozVGA "jede", ale neni to ono. Chybi WM5 QVGA DLLky a urcite bude nutne ten vlastni program trochu poladit...
beecher (9270)|4.11.2005 11:09
[QUOTE="rockcz"]jedna technicka jak ted vypnu pocitac nako se me to nedari porad blika wifi jen display je cernej sakra prolejzam fora uz pul hodky a zatim nic sem asi uplne blbej...[/QUOTE]Tak to bohuzel nevim, wifi zapinam podle akorat podle potreby...
beecher (9270)|4.11.2005 11:15
Njo, bohuzel jsem taky zpatky na WM2K3SE... :oops:

1. Aby system celkove zabiral ~40MB RAM, to je trochu moc... :?
2. Kdyz vytvorim BT DialUp spojeni, tak se v ikone pripojeni nezobrazuje moznost rucne toto pripojeni vytocit...

Jinak se ale system chova sporadane, krome startu programu jsem nezaznamenal nejaky vykonnostni ubytek, Pocket IE se mi osobne zda oproti stavajici verzi o dost rychlejsi :yes;, ty barvy jak jsem zminoval, jsou o dost lepsi nez s WM2K3SE, ale taky to neni ono.

No, jak jsem cetl 18. listopadu ma byt ke stazeni update WM5, tak to pak zkusim znova...
ilach (26)|4.11.2005 13:35
[QUOTE="beecher"]1. Aby system celkove zabiral ~40MB RAM, to je trochu moc... :?[/QUOTE]
No schvalne, ak mozes pridaj sem este screenshot pamete v wm2003se, len tak na porovnanie. (obdobu X50v_WM5_pamet.jpg :o)
beecher (9270)|4.11.2005 14:27
Muzu...

Jak vidis, vlastni system (+ bezici AS - 1MB - a PocketController - 2MB) po HR zabira z 64MB priblizne 20MB (2MB do 64MB + 2.5MB ulozene veci + 15MB v prostoru pro beh programu), coz je POLOVINA toho, co zabiraji WM5 v RAM. Jinak receno pri dobre konstelaci hvezd je 44MB RAM volne (a to jsme u WM2K3SE...).
Kde pak udelali soudruzi z NDR chybu? :? :sarcastic:
00099921_X50v_WM2K3SE_pamet_RqpN.jpg
Zdenek Malinsky (9781)|4.11.2005 17:34
Takže já jen v krátkosti. Včera večer jsem tam nasypal pár softíků a během dne si cestou hromadnými dopravními prostředky a čekáním u zubraře pohrával. Snoopsoft Dashboard funguje, Pocket Breeze 5 i nový iLauncher také, IDOS kupodivu také (je dobře použitelný, jen jsem si všiml u některých delších názvů se písmenka překrývají nebo jakoby za sebe zasouvají). OmegaOne Battery Pack funguje, ale pokud byl na 2k3 a 2k3SE šnek, tak tentokrát je šnek proti Battery packu Fernando Alonso. Hrozně ppoommaalléé. :((
Beecherůc CAB "Deformant" (správně dataformat) funguje a v Pocket Breeze se mi velmi osvědčil. Dále jsem zkoušel Pocket Informat a Agile a zatím jsem nenašel problém. Ještě se chystám na WisBar a nějaký web browser. Multi IE se sice korektně nainstalovalo, ale nějak tam nemá svoje čudlíky, takže nejde použít. :D
Miloš Strouhal (3997)|4.11.2005 18:15
Jako dostatecna nahrada Multi IE funguje skvele plugin z SPB Plus 3.0. Pak jen staci v registrech zmenit identifikatory vestaveneho exploreru a clovek se dostane temer na vsechny stranky. :yes: Vrele doporucuji vlastne cely tento "programek", na WM5 beha excelentne.
Pinochio (424)|4.11.2005 22:12
Flashování proběhlo dvakrát v pohodě, jinak ze softwaru co jsem zkoušel to byla zatím jen klávesnice Resco Keyboard Pro a ta chodí korektně.
Myrek_ce4you (188)|5.11.2005 11:41
Mam problem :)
Po flashovani na WM5 se mi chova jaksi divne CF GPS. Po vsunuti do slotu se rozsviti dioda indikujici provoz a GPS jede, ackoliv to po ni nikdo nechce... To ma za dusledek to, ze COM 4, na kterem sedi, je zamceny a zadna GPS aplikace se na nej nedostane.
Predchozi (WM2003) chovani bylo, ze po zasunuti do slotu se "nestalo nic" a az GPS aplikace GPS zapla a nasledne pak i vypla.
Nastaveni GPS v Control panelu na to nema zadny vliv (at uz je to "Windowsi sdileni GPS" zapnuto ci vypnuto...
Nejaka idea? Diky.
okno (115)|5.11.2005 12:55
Tak mam pred sebou upgrade na WM5, ma ceno ho zkouset nebor adeji pockat na update WM5?
beecher (9270)|5.11.2005 13:00
Zkus si to, vratit se vzdycky muzes... ;)
okno (115)|5.11.2005 13:51
jeste jedna vec, jak eto sprogramama? musim je pak znova instalovat? nebo je staci rucne rpetahnou na poc a pak nacpat zpet?
beecher (9270)|5.11.2005 15:00
Ano, nainstalovat...
Zdenek Malinsky (9781)|5.11.2005 16:10
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Jako dostatecna nahrada Multi IE funguje skvele plugin z SPB Plus 3.0. Pak jen staci v registrech zmenit identifikatory vestaveneho exploreru...[/QUOTE]Fajn, jenže se mě nechce jen kvůli tomu instalovat celý Plus a pak se ještě šťourat v registrech. Ale vyzkouším.

Operu, Minimo, ftxPBrowser nebo jiné jste někdo nezkoušeli? Stačilo by alespoň otevření ve více oknech.
okno (115)|5.11.2005 16:20
tak to ja jeste chvili pockam, nechce se mi to znova instalovat :-) jelikoz jsem to delal tak pred 8dnema
Myrek_ce4you (188)|6.11.2005 09:33
Tak jsem zpet na WM2003SE (mimochodem, nejdrive jsem nekolikrat neuspesne zkousel nahrat stary image updatovacim toolkem, coz bylo zavrseno cernou obrazovkou a pak jsem zjistil, ze existuje downgradovatko ;)

Zkusenosti: WM5 - na 416 MHz je to obecne pomale, hodne aplikaci mi nejelo, problemy s CF GPS, vzhled nic moc.
mistm (477)|6.11.2005 11:07
dal sem veci na today do data storage a ted sem cekal 15 sekund nez pocket plus vyroloval combobox. Chjo, to je fakt spatny. 25 mb volno v ram (to sem mel predtim taky s tim rozdilem, ze sem tam mel nainstalovany apps)
iMAGiNE_ce4you (33)|7.11.2005 14:16
Ake mate skusenosti s BlueTooth vo WM5? Ja napriklad nemozem vytvorit GPRS spojenie cez BT na Siemens S55 - Axim nedokaze vobec zistit ake services ponuka S55. Na SE T610 to vsak ide v pohode.
beecher (9270)|7.11.2005 14:32
S Nokii 6820 mi to vytvorit jde bez problemu, akorat se mi neukazuje moznost manualniho pripojeni pre ikonu spojeni v hornim toolbaru...
mistm (477)|7.11.2005 19:17
Bluetooth: Nenarazil sem na jediny problem... zkouseno s 6230i a Leadtech GPS reciever

Trapi me ovsem jina vec. Kdyz zarizeni probudim ze Stand by modu, tak obcas nevidi CF kartu coz je docela tristni, protoze na ni mam vsechny programy. V Settings/Memory je videt jen SD karta. Pomuze SR, ale diky te rychlosti bootovani wm5 z toho nejsem nikterak nadseny. Az se mi to stane zas, tak zkusime vyndat a zandat CF kartu zda to pomuze. Nikomu dalsimu se to nestalo?

Jinak jsem v podstate ready jet na wm5. Jedine co mi chybi je NDays a nejak mi nefunguje instalace Tomtoma5 (pada na desktopu)
beecher (9270)|7.11.2005 19:27
Proc instalujes programy na CF kartu? To mas malo ROMky, ktera je radove rychlejsi nez to CFo?

Jinak ale problem s CF kartou je bohuzel znam... Nastesti CFko nemam, takze mne to zase tak netrapi... ;)
mistm (477)|7.11.2005 19:32
rychlejsi jo? Tak to ale ne u me. Ja to mam z ROMky neskutecne pomaly. Nechapu proc. Proste kdyz dam today plugin na ROM a na CF a srovnam jak to jde rychle, tak CF vyhrava na plny care.

Jinak problem s CF je jen u wm5 nebo to znas i z wm2003?
beecher (9270)|7.11.2005 19:37
No, s CF moc zkusenosti nemam, ale z SDckama ano a to teda po resetu vsechno pekne dlouho nabihalo...
Navic, pri vypnuti PDA se ti odpoji karty, takze bych se nedivil, kdyby ti to tuhlo daleko vice, nez mne, pac ja cpu vse do ROMky...

Ten CF problem se tyka pouze WM5.
Zdenek Malinsky (9781)|7.11.2005 20:30
Tak teď si budu trošku stěžovat.

Zatím z WM 5.0 střídavé a smíšené pocity. Momentálně spíše ty negativní.

Samotné holé PDA s WM 5.0 se mě jeví pomalejší než s 2k3 či 2k3 SE s již nainstalovanými softy. Po SR nabíhá skoro déle než restart u PC. Všiml jsem si toho už u Jasira, ale nevěnoval tomu pozornost (měl jsem ho jen krátce). Nevím, zda je volba instalovat vše do ROM správnou cestou. Sice možnost HR je minimální, ale jinak? Hmm, nevím nevím. Na 2k3 SE jsem měl také 90% softů v ROM, ale tam to bylo svižnější.

Holé PDA a defaultní softy
Nezaznamenal jsem pozitivní změnu - PIM aplikace i IE bez podstatných změn (např. IE nejde otevřít ve více oknech), takže asi většina uživatelů bude muset opět používat alternativní programy.

Co se změnilo k horšímu je BT manager. Přijde mi "takovej divnej".

Chybí mi tlačítko new v levém kraji dolní lišty. Nyní je spodní lišta dosti "nevychytaná" a dle mého zbytečná - mít jí obsazenou jen tlačítky kontakty a kalendáře, které jsou i na HW tlačítkách o 1,5 cm níže.

Navíc nad ní je další "lišta", kde jsou jen ikony BT a WiFi. Zbytečně zabírají místo na today.

Celkově vzhled není nic moc a ovládání se mě také nejeví více jůzr fredly. Někdy spíše naopak.

ActiveSync 4.1 - problémy
Dlouho trvá naběhnutí i samostná synchronizace i třeba jen 1 položky. Také se mi dodnes nepodařilo rozchodit AS zároveň s Kerio Personal Firewallem - přitom AS 3.7 i 3.8 s Keriem naprosto bez problému fungovaly. Když si vzpomenu, jak jsem přinesl iPAQ 4150, nainstaloval Outlook, ActiveSync a voilá-už se to synchronizovalo.

Na závěr opět fungující a nefungující softy
Adobe Acrobat 2 nejde, NDays jde. WisBar Advance 2 - verze stažená z titulní strany jde (i když je u ní napsáno, že není pro WM 5). Betaverze stažená z diskuze - CAB chodí, ale exe při snaze o spuštění vytuhne a je nutný SR.

Asi to vidím zbytečně černě, asi jsem očekával od WM 5 nečekané a jak říká Felix Holzman: "brečíte pěkně, ale na blbym hrobě".

EDIT:
Ani se mi nezdařilo zazálohovat tím dellím backupmanažerem. :(
ko@l@ (135)|7.11.2005 21:25
BT Manager neni "divnej", uz proste jen neni od Widcommu, ale defaultni Microsoft a co se tyce tech ikon Wifi a BT na today, tak se daji dat pryc. Jinak s ostatnim nezbyva nez souhlasit :(
TheMelin (1642)|7.11.2005 22:03
To Zdenek M.: No vidis to, a kdyz Olcit psal o problemech vasich WM5, tak jsi se mu vysmal :sarcastic:
beecher (9270)|7.11.2005 22:11
No, jelikoz je RealVGA konecne i pro WM5, tak jsem se "vratil" k WM5 a mne teda rychlost bez nainstalovanych softu oproti WM2K3SE prijde naprosto totozna, nepocitam-li nabeh programu...

ActiveSync mi beha jak doma tak v praci jako z praku. Toho jsem si vsimnul uz i predchozi instalace a synchronizace se serverem taktez, navic je lepsi, pri konfliktu je moznost zanechani polozky na PDA (sice to zduplikuje, ale neudela prepis :yes: ).
Bohuzel to, ze se to nesyncuje pri spustenem Keriu neni problem AS, ale Keria, ze neni na AS4 pripraveno. Jelikoz ho mam taky doma, pisu navod, jak to rozchodit...
Zdenek Malinsky (9781)|8.11.2005 06:48
[QUOTE="TheMelin"]To Zdenek M.: No vidis to, a kdyz Olcit psal o problemech vasich WM5, tak jsi se mu vysmal :sarcastic: [/QUOTE]Ano, nemá cenu si nic nalhávat. V tomto okamžiku jsem popsal stav, své pocity a problémy. Ovšem problémy jsou od toho, aby se řešily a vyřešily. Stejné to bylo před časem třeba s VGA displeji. Rozhodně se ale nebudu vracet zpět k 2k3 SE.

Je lepší si naříkat, že jsem dostal biftek více propečený, než jsem chtěl a hranolky jsou naopak propečeny méně, než jen mlsně obcházet kolem restaurace nebo doma jíst suchý chleba a prohlížet při tom obrázkovou kuchařku nebo koukat na Prima vařečku. ;)
p3t (61)|8.11.2005 16:10
Takze davam hlasovat o zaveru:

Soudruhum z DELLu se verze A01 WM2005 nako nepovedla a je vcelku nepouzitelna.
ko@l@ (135)|8.11.2005 23:46
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Tak teď si budu trošku stěžovat.

Chybí mi tlačítko new v levém kraji dolní lišty. Nyní je spodní lišta dosti "nevychytaná" a dle mého zbytečná - mít jí obsazenou jen tlačítky kontakty a kalendáře, které jsou i na HW tlačítkách o 1,5 cm níže.
[/QUOTE]

tak jakmile bude venku pro verejnost novy tweaks2k2 (3.13), tak i tenhle "neduh" bude mozno odstranit a namapovat si tam libovolneho zastupce... jak to tak vypada, tak se to vse casem spravi :)


beecher (9270)|9.11.2005 00:14
Njo, ja jsem si premapoval ty dolni HW tlacitka ve WM5 na (zleva): Start, Levy Softkey, Pravy Softkey, Today; nahravaci tlacitko na OK/Close, Wireless tl. na Alt+TAB z SPB P+ a zacinam je tie tlacidla konecne i smysluplne vyuzivat...
Miloš Strouhal (3997)|9.11.2005 00:24
Neni treba cekat na nejaky "tweak", ja to mam jiz 14 dni vesele nastavene manualne v registrech.. ;) Staci si precist nejake ty diskuze na tema HTC Universal a registry jez jsem tu pred casem zakladal, a myslim ze tam najdete i nejake jine, podobne pouzitelne vychytavky pro vase cihly.. :yes:

Jinak osobne bych hlasoval pro stredne propeceny biftek s naprosto skvelejma hranolkama! Tak nejak se mi totiz jevi ROM WM5 1.13.53 v mem zarizeni po mesici a pul pouzivani. Za tu dobu jsem nenasel snad jeste jedinou vadu, ci nefunkcnost, ci nejake podivne chovani teto ROM, pouze vady ve funkcnosti a kompatibilite nasledne doinstalovanych aplikaci tretich stran, ale to uz je zase jina kapitola..
Takze Vivat Windows Mobile 5! Jak jsem je zezacatku nemusel (a skoro nesnasel..), tak ted jsem se do nich doslova zamiloval, jelikoz snad jeste nikdy jsem nemel tak stabilni a funkcni zarizeni.. Takze zkuste byt trpelivejsi, dalsi verze bude jiste alespon o rad stabilnejsi a "funkcnejsi"..
Zdenek Malinsky (9781)|9.11.2005 09:39
Tak to už vůbec nechápu. Předevčírem jsem tam večer loupnul real VGA a včera si s tím hrál. Doba používání a používáné aplikace plus minus stejné, ale na real VGA mě to chodí mnohem lépe - větší stabilita, řekl bych i rychlost a co mě nejvíce překvapilo (mile) je delší doba provozu - zatímco v pátek jsem měl baterii prázdnou už odpoledne, včera mě vydržela až do druhého dne.
beecher (9270)|9.11.2005 10:05
No s tim se pocitalo, ze se prodlouzi doba vydrze... Kdyz ve WM5 zmizel pozadavek na udrzovani stavu RAM po dobu 72 hodin, tak se u Della pri upgradu najednou zvysila kapacita o 25%... Pohoda, ne? ;)
iMAGiNE_ce4you (33)|9.11.2005 22:17
Hral som sa este s tym BT. Posielal som do Axima obrazok z Siemens S55, z Acer n50, z mojho PC. Ani v jednom pripade nebol prenos uspesny. Medzi spomenutymi zariadeniami vsetko funguje ako ma.