Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Český výkladový slovník

Mira_ce4you_oldd (192)|28.10.2005 16:57
Mužete mi prosím doporučit nějaký dobrý český výkladový slovník?
Doporučení na dobré anglické slovníky jsem zde našel, ale český ne.

Děkuji

Míra
Milan Švec (938)|30.10.2005 14:14
Pro začátek výborný český výkladový slovník cizích slov on-line. Stačí zadat abz.cz a stále rostoucí (už nad 17000 hesel) databáze s množstvím vnitřních odkazů je hned k použití.
Milan Švec (938)|1.11.2005 22:45
"Jediný moderní výkladový slovník českého jazyka v elektronické podobě míří ke všem uživatelům, kteří se chtějí dobře orientovat v české slovní zásobě a obohatit své vyjadřovací dovednosti. Obsahuje 45 000 heslových slov a 63 000 významů doplněných typickými frazeologickými spojeními, vysvětlivkami a stylovou charakteristikou." (citace vydavatele).

To, že něco podobného dnes už (konečně) vůbec existuje (aspoň pro PC), je skoro malý zázrak. Kdy bude něco podobného (i v jakékoliv minimalizované verzi) dostupné taky na PDA, si budeme muset asi ještě chvíli počkat. Snad už ne tak dlouho.

Obsah uvedeného slovníku je svojí formou i zpracováním zcela srovnatelný se současnými anglickými výkladovými slovníky (definice slov vč. příkladů použití, vnitřní odkazy, tvary slov ...). Ovládací program nabízí spousty možností pro vyhledávání i výběry.

Ukázka obsahu (zip, 2,6 MB) ke stažení. Po rozbalení kliknout na SLSC_tutor.htm, povolit případně script a už to jede.

Mít něco podobného konečně i v češtině a na displeji přináší (proti knižní podobě) docela překvapující a nové možnosti objevování skrytých koutů vlastního jazyka.

CD-ROM v plné verzi od nakladatelství LEDA za doporučených 780,- Kč stojí za to.
Mira_ce4you_oldd (192)|2.11.2005 08:11
Milane moc dekuji za super radu. Skoda jen, ze prozatim neni neco na POCKET. Jinak je to presne to co jsem hledal.:yes:

Mira

PS: Jsi opravdova studnice vedomosti :yes: :) :yes:
Milan Švec (938)|2.11.2005 09:20
Míro, díky i tobě za skvělý nápad (= zadání). :yes: To je to hlavní!
Mě si nepleť s internetem. :)
Je to jenom v technice, pomocí čeho najít odpověď na správnou otázku. Když nevyhoví Google, často používám na češtinu specializované (i tady mi pomohlo) Morfeo.
Tam, kde nestačí Google ani Morfeo (případně Jyxo, kdo používá), mně už hodně dlouho vyhovuje free vyhledávací robot WebFerret v. 5.0.
Kdo nezná WebFerret, vyzkoušejte. Nebudete se stačit divit.

Jdu to CD dnes pořídit/objednat do místního Kosmasu. Na webu to v Kosmasu nabízejí za 702,- (vč.DPH, bez dodacích nákladů). Výborný dárek pro moji jazykovou korektorku několika časopisů (a taky její klienty do hodin češtiny na ZŠ). Míro, ještě jednou dík za podnět. :D