Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

n35 a TomTom navigator 5

ondral_ce4you (48)|26.10.2005 16:33
Poridil jsem si dnes n35 hlavne kvuli navigaci. Nainstaluji a spustim TomTom nastavim GPS a nic se nedeje. Ve stavu GPS se mi ukazujou 4 sedive sloupce a nahore mi TomTom pise neplatny signal GPS, poradi mi nekdo PLS?

Jak mam nastavit GPS v TomTomu (vubec neni mouznost vybrat port COM8), treba jsem neco delal spatne?
Musi se jeste nekde konfigurovat GPS?

Predem dik za pomoc
Adnatto (13)|26.10.2005 17:59
Musite nastavit GPS v nastaveni-ostatni GPS- a tam vybrat spravny port (nevim presne, ktery to je ale myslim ze 8) bude se tam objevovat jako nejaky vestaveny GPS.
ipf (2136)|26.10.2005 19:02
Tuto kombinaci HW a SW jsem pořizoval pro jednoho svého klienta a funguje bez problémů dodnes. Když pohledáš ve starších diskuích (tak dva-tři měsíce dozadu), najdeš můj příspěvek, kde jsem přesné nastavení popisoval.
ondral_ce4you (48)|26.10.2005 19:10
[QUOTE="ipf"]Tuto kombinaci HW a SW jsem pořizoval pro jednoho svého klienta a funguje bez problémů dodnes. Když pohledáš ve starších diskuích (tak dva-tři měsíce dozadu), najdeš můj příspěvek, kde jsem přesné nastavení popisoval. [/QUOTE]

Nemohl by jsi mi PLS upresnit kde presneji hledat? Oni nektere diskuze maji 120 stranek :(
Endrju (37)|27.10.2005 07:53
Doufam, ze nezkousis tu GPSku doma v obyvaku, musis s ni na zacatek do prostoru kde nad sebou nemas 10 pater domu :-)
ipf (2136)|27.10.2005 09:18
Chtěl jsem ji najít dnes u klienta, ale na potvoru nejde internet, takže to hledám přes GPRS. Mám pocit, že to bylo přímo v té stodvacetisedmistránkové diskuzi k TTN5.
ipf (2136)|27.10.2005 09:18
Tak, internet začal fungovat, tak jdu hledat.
ipf (2136)|27.10.2005 09:40
Tady

Konkrétně je to:
Nastaveni tomTom5 pro ACER n35:
aby to na Acer n35 spravne fungovalo, je potreba zvolit:
Ostatni kabelove NMEA GPS
57600bps (muze byt i 9600)
GPS on Navigator

Podminkou spravne funkce je dostatek volneho mista na karte. Kdyz jsem mel na 512MB karte DE_AT_CZ..., ktera ma asi 420MB a uz nic jineho, program se zasekaval, pomalu reagoval atd... Dal jsem mapu na jinou kartu, kde zbyva jeste asi 250MB volneho mista a vsechno /i zoom/ jde velice svizne...
ondral_ce4you (48)|27.10.2005 10:46
[QUOTE="ipf"]Tady

Konkrétně je to:
Nastaveni tomTom5 pro ACER n35:
aby to na Acer n35 spravne fungovalo, je potreba zvolit:
Ostatni kabelove NMEA GPS
57600bps (muze byt i 9600)
GPS on Navigator

Podminkou spravne funkce je dostatek volneho mista na karte. Kdyz jsem mel na 512MB karte DE_AT_CZ..., ktera ma asi 420MB a uz nic jineho, program se zasekaval, pomalu reagoval atd... Dal jsem mapu na jinou kartu, kde zbyva jeste asi 250MB volneho mista a vsechno /i zoom/ jde velice svizne...[/QUOTE]

Tak jsem si s tim pohral a vypada to, ze uz to bezi. Diky moc
A chci se zeptat kdyz nahraju program TomTOm na SD tak by to melo urychlit chod programu
pojistenec147 (17)|4.4.2006 11:54
Můžete mi prosím někdo poradit ? Jde o to že mám Acer n35 s WM2003 PE s dodaným KimPRO ale nejsem s touto navigací spokojen. Chci si pořídit ToTom navigator 5. Někde v diskusi jsem ale četl, že mi TT na WM2003PE bude chodit pouze ve verzi 5 a update 5.21, že je určen jen pro WM2003 SE a výše. Je to pravda ? Máte někdo zkušenost ?
neooo666 (243)|4.4.2006 12:38
[QUOTE="ondral"]A chci se zeptat kdyz nahraju program TomTOm na SD tak by to melo urychlit chod programu[/QUOTE]

Přesně naopak - už i logicky pokud je program přímo v RAM tak se tam při spuštění nemusí natahovat a i dle zkušeností je celkově stabilnější
MilanSu (823)|4.4.2006 13:29
TomTom verze 5.21 chodi jak na WM2003 SE tak na WM2003.
Ja osobne nedoporucuji instalovat TT (krome map samozrejme) na SD kartu. Taky jsem to cas pouzival, ale pokud je TT v MainMemory myslim si, ze je stabilnejsi a navic muzu vymenit kartu s mapou i za behu programu. Navic se mi driv obcas stavalo, ze jsem pri vyndavani z drzaku zavadil o SD kartu, ktera vyskocila a pokud byl TT na karte, tak vse zamrzlo.
karves_ce4you (22)|4.4.2006 15:54
Mohu potvrdit. TomTom Navigator 5... na n35 WM2003 mi chodí bez jakýchkoliv problémů. Základní instalace byla z původní verze na CD. Později update na 5.21 a naposledy čerstvé mapy z TomTom Plus. Vše OK. Instalace do RAM, mapy na SD.
pojistenec147 (17)|4.4.2006 17:09
... Tak Vám oběma moc děkuji, zítra běžím pro Kingstona 1 Gb - HiSpeed a pustím se do instalace TT5.2.1. Jinak, někdy mě z n35 může šlehnout,vyklopím anténu, spustím Pocket KiM a nic.. "radar" dole zůstane přeškrtlý a nepřijímá data ze satelitů. Tento problém není ale softwarem, protože mi to dělá i u Ozi ExploreruCE a jiných GPS prográmků, ale nejspíš hardwarem, protože když znovu zaklopím a znovu vyklopím anténu (někdy opakovaně) signál naskočí. Někdy taky né, takže softreset a kvedlání anténou a nakonec jedu :-))) Jistě uznáte, že je to před cestou eskamotéřina nejhrubšího zrna, ale já si za ten rok, co mám n35 zvykl.Taky jsem tuhle zlomil stylus, již bez zoubků které se olámaly již dříve, ale to je již jiná story... Takže ještě jednou díky. Kéž by ten ňouma co tam někde psal, že TT5.2.1 na WM2003PE nechodí, rovněž zlomil stylus ( a to jsem mírumilovná osůbka) :-)))
karves_ce4you (22)|4.4.2006 19:26
Já bych neházel flintu do žita. Pro příjem GPS je nutno splnit několik požadavků - kvalitní signál z minimálně čtyř (3Dnavigace) vhodně rozmístěných satelitů (čím dále od sebe, tím lépe). Platí, že první zachycení je podstatně náročnější na kvalitu signálu, než jeho udržení. Rovněž po delší přestávce (více než půl hodiny) musí přijímač nasbírat nová korekční data (ephemeris) pro použité satelity. Přijímač v n35 rovněž není poslední výkřik techniky a kvůli spotřebě (která je již tak docela veliká) používá zabudovanou pasivní anténu. Chce to prostě dát mu trochu času. Satelity obíhají na svých drahách s periodou cca 12 hodin, takže se v čase rovněž neustále mění jejich konfigurace. Citlivost se dá podstatně zvětšit rovněž použitím aktivní antény připojené do GPS konektoru na boku n35. K mýtu dobrých a špatných programů mohu řici pouze toto. Vyklopením antény, nebo připojením externí do konektoru se zapne GPS přijímač (zde chipset SiRFstarII s sw XTrac2) a ten produkuje v NMEA kodu ta data, která je momentálně schopen poskytnout. Následný aplikační sw tato data pouze dále využívá. V případě nedostatečného signálu a určitého stupně netrpělivosti je nejlepší navštívit v použivaném GPS sw servisni stránku (TomTom - Změnit předvolby - Zobrazit stav GPS a tam se přesvědčit o stavu přijmu. Také je výhodnějši se při synchronizaci signálu pohybovat (v tunelu je to jedno). Já používám n35 + TTN v autě cca půl roku bez jakýchkoliv problémů a resetů.
pojistenec147 (17)|4.4.2006 20:44
.. já jsem se asi špatně vyjádřil. Nemám problém s naběhnutím signálu obecně (časté diskusní téma) ale spíš nějaký HW zádrhel, kdy mi do modulu vůbec netečou data ze satelitů. Tedy u PocketKiM onen přeškrtlý satelítek. Potom kvedlám se zmíněnou anténou a najednou se satelítek rozběhne a začne hledat spojení. Teprve potom nastává Tebou zmíněná fáze vyhledávání 3 a více satelitů. Ta je samozřejmě proměnlivá viz. Tvůj vyčerpávající příspěvek.
karves_ce4you (22)|4.4.2006 21:47
Nejdřive bych zkusil v nějakém sw číst komunikaci mezi GPS a PDA. Např. v programu VITO SmartMap (14 dní zkušební zdarma). Spust program - Tools - GPS Setup nastav COM8, 9600, 8, none, stop 1 a pak Test. V okně musí probíhat komunikace. Zasynchronizovaný signál poznáš podle minima prázdných položek (,,,,) v paketech. Pak zkus pohybovat anténou. Bude-li se toto zásadně měnit, nebo dokonce komunikace přerušovat, je to jasně technický problém. Jinak znovu připomínám vlastnost GPS, že po synchronizaci signál podstatně lépe drží, a na místě s dobrým přijmem nemůže dojít ke skokovým změnám. Jestli dochází, tak je to jasně nějaká mechanická závada (kontakt, kabel..).
Také se to dá otestovat externí anténou (trochu víc peněz). Zde se GPS zapíná automaticky po připojení externí antény (vlastní je zavřená). Zde se eliminuje případná závada na vnitřní anténě.
PS. PocketKim už dlouho nepoužívám, takže si nevzpomínám, je-li tam nějaká funkce na detekci signálu GPS (v popisu na webu jsem našel pouze nastaveni portu)
pojistenec147 (17)|5.4.2006 23:25
.. Jo, to by mělo být ono, Vito vyzkouším a dám vědět jak jsem dopadl. Že je to mechanická or hardwareová záležitost mi potvrdil i TT, který jsem dnes po zakoupení 1 Gb SD karty nainstaloval. U něj se to projevuje tak, že po spuštění hlásí, že není připojeno žádné GPS zařízení (vím, vím, čekám připomínku na základní konfiguraci, ale tu jsem provedl řádně - tedy -Ostatní kabelové...-9600-GPS on Navagator) mimochodem tady mne překvapila absence COM8 - ale to je na jinou debatu. Takže po hlášce, že není žádné připojené GPS zakvedlám anténou a ejhle, hláška se změní na takovou, že signál z GPS byl ztracen před XXX dobou. To jsem již za vodou, neboť za chvilku naběhnou satelity a vesele naviguji k maximální spokojenosti. Taky jsem měl trošku problémy s onou kartou, ač Kingstone 50x (předchozí Kingstone 40x - bezchybná) A n35 ji nechtěl znát, až po několika SR, ji vzal. Po spojení s Active Sync se však v n35 neobjevila ať jsem dělal co dělal. Restart PC a PDA a najednou tam byla, ale nešlo na ni psát. Šlak by mě trefil. Půlhodina kouzlení a hardware si to rozmyslel, takže nyní na ni rvu mapy do TT, uvidíme jak se zachová. Takže to jsou mé novinky :-)
MilanSu (823)|6.4.2006 10:09
No to dela TT (alespon mne) prakticky vzdy pri zapnuti, nejdrive napise Signal GPS neni k dispozici a zachvilku byla ztracen po .... a pak se chytne. Nekdy to trva kratsi dobu, nekdy delsi a nekdy uz to nevydrzim a provedu SR
pojistenec147 (17)|6.4.2006 18:28
... kamarád na mé doporučení zítra kupuje n35, budu mu jej instalovat, takže porovnám, zda je to obecný jev, nebo problém mého zařízení, případně můj stihomam, dám vědět :-)
karves_ce4you (22)|7.4.2006 08:18
Nastavení v TTN 5.21 + n35 = Jina NMEA GPS-9600-GPS ON NAVAGATOR. Jestli-je připojení GPS v pořádku se pozná podle modrožlutého kolečka v horním pravém rohu (jsme na stránce "Stav GPS". Jestliže-se točí, čte program NMEA kód z GPS. Jestliže stojí, nic nepřichází. Tím si můžeš vyzkoušet, je-li GPSka funkční ve všech polohách otevřené antény. GPS se vypíná až těsně před zavřením. Je-li vše v pořádku, tak se před modrožlutým kolečkem objeví časový udaj UTC (-2hod) a přijímač hledá satelity (Žádný platný signál..). Jestliže-zařízení nebylo delší dobu synchronizováno, chce to trochu trpělivosti a za chvíli bz se měly v jednotlivých sloupcích začít objevovat signály zachycených satelitů. Při mírném pohybu z anténou by-se neměly signály vírazně měnit. Jesliže ano, nebo dokonce se přestává točit ono kolečko v horním rohu, je to jasně závada. Já jsem osobně s kombinací n35 a TT velmi spokojen a pouze jednou v zimě za příšerného pošmourného a mlhavého počasí mu to trvalo asi 15 minut, než se chytil. Jinak žádný reset, vždy OK. Ono většinou záleží na přípaných ostatních programech, které na PDA běží. Jinak ty hlášky na začátku jsou v požadku.
pojistenec147 (17)|12.4.2006 16:11
Mám dotaz, je tohle nejaktuálnější verze osimage ? - n35_SE_v2.10.12_WWE_SD - Je to na FTPéčku Aceru a já bych chtěl flashovat Acera n35 na WM2003SE. Mám z toho bobky, jestli to nezruchnu forever :-) Popřípadě pokud to nezruchnu, co bude dělat TT 5.21 s přihlédnutím k problémům popsaným v starší diskuzi. Může mi prosím někdo shrnout zkušenosti, jsem zatím laik :-)
MilanSu (823)|12.4.2006 19:47
Verze je to asi nejauktualnejsi, uz ji tam mam nekolim mesicu. Hlavni vyhoda je v rozsireni pameti ROM z 1,86 na cca 12 MB a moznost preklopeni LCD na sirku. Jinak jsem zadne problemy nepozoroval a nejake dalsi podstatne zmeny taky ne.
TT mam taky 5,21 a vse OK
pojistenec147 (17)|13.4.2006 12:27
Tak to jsem rád, pokusím se to martyrium podstoupit. Jestli to klekne, tak to bude dílo. Jde o to, že jsem kamarádovi instaloval uživatelský software na nově zakoupený N35 a ten měl již WM2003 SE od počátku. ( Bylo to i zdůrazněno na krabici ) Docela se mi líbila svižnost toho systému. Zaznamenal jsem jenom pomalejší "natažení" systému po SR, Potom taky když na Todayi otočí obraz na šířku a poté se vrátí zpět Ikona i s nápisem TomTom zmizí, totéž i Todayová grafika BatMemTime a ostatní. To je takový menší nedostatek, který mi moc nesedí, ale to bych obětoval. Jde mi hlavně o to, že jsem minulý týden koupil 2 ks. 1 GB HiSpeed 50x karty od Kingstonu a můj N35 je prostě nechce "vzít" Jednu na několikanásobný SR občas vezme, ale po čase spadne a druhou nevzal vůbec. Ten nový N35 s nimi nemá sebemenší problém, takže jsem se ujistil, že chyba je jednoznačně v sofware. I proto budu tedy flashovat. Jen mám trošku obavu popsanou v dřívějších vláknech o vypínání podsvícení, to WM2003 PE nedělají.
karves_ce4you (22)|13.4.2006 18:30
Tak jak to píšeš, tak to vypadá na něco špatného. Vyzkoušel jsem SD1G Kingston ElitePro (50x) FAT32 na n35 s WM2003 a chodí perfektně. (Prohnal jsem tam DivX video). Tak to jenom OS nebude. Jinak pro TT je otáčení obrazovky zbytečné. Aspoň na n311 s WM5 to TT prostě ignoruje a používá pouze vlastní nastavení polohy obrazovky (stejně jako na WM2003).
pojistenec147 (17)|13.4.2006 19:39
Jsi si jistý, že tam máš WM2003PE a ne WM2003SE ? Protože ty mé karty jsou rovněž Kingstone Elite Pro 50x GB a jak říkám, problém.....
pojistenec147 (17)|13.4.2006 19:44
... ještě jednou.... abych byl zcela přesný, tak můj systém je v4.20, ROM:1.40.32 a bootloader v2.1... a u těch karet velikost 1 Gb...
karves_ce4you (22)|13.4.2006 22:26
Jasně - nemám WM2003SE!!! N35 koupen loni na podzim. OS 4.20.0 (build 14133), ROM:1.40.32, boot: 2.1. Uvnitř SD512 Kingston obyč. TT zabere 405.4 MB. V n311 mám SD1GB ElitePro, a tu jsem vrazil do n35 - chodilo to bez problémů...
pojistenec147 (17)|13.4.2006 22:42
.. tak to je pro mne špatná zpráva, to bude problém v Aceru, protože jak jsem již uvedl, na druhém Aceru s SE ty karty šly v poho, co se dá dělat, v životě jsem přišel o víc než o dva litry :-))
pojistenec147 (17)|13.4.2006 22:45
jeste neco... v TT5.21 mám (vzhledem k té SD 256ce), verzi map PL-CZ-SK-HU-Map v645 o velikosti 50 Mb
karves_ce4you (22)|13.4.2006 22:49
No ještě bych zkusil to flashnutí. Třeba je jen nakopnutej OS. Určitě se tím nic nezkazí. Flashovat se má, když nic jiného nepomáhá. Já jsem to udělal na 311 a mám pokoj.
karves_ce4you (22)|13.4.2006 23:14
Zkus to postupně:
1.HR - neinstaluj!! další programy, dej tam kartu a trochu s tim zacvič. Když to bude blbnout tak:
2.Flash - a zase na čistém systému prožeň kartu. Když to bude OK tak :)) ,kyž ne tak :(( sorry...
pojistenec147 (17)|14.4.2006 07:37
jo, jo, přesně takto to udělám, jen musím splašit ještě jednu kartu s malou kapacitou, abych mohl použít postup zmiňovaný v úvodu vlákna ( tedy na jedné kartě Eboot 6.2 a na druhé samotný upgrade od Aceru) snad to vše vyjde.
Fajmy (7)|14.4.2006 12:04
Trochu mimo mísu, ale snad mi nekdo bude schopen poradit:

Nevíte náhodou někdo kde je vyvedený sériový port COM1 na Aceru n35? Pustil jsem si PocketTools a v portech jsou uvedeny použité porty COM1(UART0),COM2 (IRDA),COM7(USBCABLE),COM8(GPS).Tuším, že by to mohlo být vyvedené někde na konektoru. Popis konektoru jsem našel a vypadá to že tam nějaký seriový port je vyveden, ale nevim který a jestli bude normálně fungovat, nevíte někdo o tomhle něco?

Díky F.
MilanSu (823)|16.4.2006 12:05
[QUOTE="pojistenec147"]j.... tedy na jedné kartě Eboot 6.2 a na druhé samotný upgrade od Aceru) snad to vše vyjde.[/QUOTE]
Ja to vzdycky delal z jedne karty a nemel jsem problem, akorat musi byt naformatovana na FAT (ne FAT 32), presny a podrobny postup hledej zde (projdi si cele odkazovane vlakno)
pojistenec147 (17)|25.4.2006 14:48
... Hurá, vyřešeno !!! A to tím nejsnadnějším způsobem, Acer šel do opravy na záruční servis, po dvou dnech je doma a vše šlape jako švýcarské hodinky. Problém byl v nestabilitě GPS modulu (výměna základní desky) problém byl i v slotu pro SD kartu (proto nešla gigová Kingstonka-tady rovněž pomohla výměna MB) a preventivně byla vyměněna i anténa. Nyní je náběh velmi rychlý a spolehlivý. Vyzkoušeno na TT 5.21, Ozi Exploreru a po malých peripetiích s novou registrací i na PocketKimPro. OS kupodivu zůstal WM2003PE, nicméně vše se chová jak má, takže si nestěžuji a naviguji seč můžu :-)