Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

N50 a dobíjení ze 4x NiMh aku - funguje to ?

Morcak (65)|25.10.2005 09:50
Vedle probíhá diskuze o napájení pda pomocí obyčejných tužkových akumulátorů nimh a nicd. Na n10 to evidentně šlape bez problémů.

Nezkoušel jste to někdo na n50 ?
Gamecube (22)|25.10.2005 10:32
Tak tohle slysím poprvé!!!Ale bylo by to super
Radek Novák (309)|25.10.2005 13:27
[QUOTE="Gamecube"]Tak tohle slysím poprvé!!!Ale bylo by to super[/QUOTE]

Ja to pouzivam na svem MDAc a je to uplne bez problemu. Jen nesmim nechat baterie v krytu zastrcene bez nabijeni, jinak se mi vybijou. Ale tak 2-3x to pomoci 4AA nabiju :yes:
stillo (49)|2.11.2005 16:10
Ako to napajanie vyzera? Poslite link. Nemam v aute zasuvku a na n50 + GPS by sa to hodilo...
Vdaka
selskyrozum (49)|2.11.2005 19:14
U LOOX 420 a u kolegovo ASUSe 730 - bez problému - držák na 4xAA + kabel s koncovkou pro discmana SONY cca 35
Kč - 4 x AA 2500 uvedená zařízení dokáží třikrát nabít.
Morcak (65)|2.11.2005 19:15
Napajeni je jednoduchy. Vezme se pouzdro na 4 nimh akumulatory - treba aa tuzkovy a konektor co se strka do n50 - napajeci a ty baterky se pripoji na plus a minus na konektoru a to je cely. Zadna elektronika vubec nic. Jen to chce pripojit plus a minus spravne.

Cena nabijece 50 korun + nimh akumulatory.
betbeerblack (5)|2.1.2006 17:53
Zaujimavy prispevok.Snazim sa ho riesit uz dlho, ale stale bez uspechov. 4x2500 NiMh, konektor do napajacieho kablu a N50 sa tvari ze nabija, ale popravde energia klesa. Skoda, ze sa tym uz nikto nezabyva. A nenasiel som iny prispevok na alternativne zdroje napajania..:(
Erikt68i (266)|2.1.2006 20:05
Pánové, již několikrát v diskuzi o příslušenství jsme o tomto problému mluvili. Je potřeba použít pouzdro na 4 baterie NiMh ale s kontakty na cca 2A!!!! Jinak přechodové odpory na styku mosazných nýtků a ocelových pružinek vytvoří takový úbytek napětí, že nabíjecí proud je naprosto nedostatečný. To samé platí i o přívodu ke konektoru, 0,25 mm2 a 0,5 m dlouhé vedení a jste opět bez proudu. Já to mám vyřešeno tak, že jsem z měděného drátu(licny) o průřezu 1.5mm2 vytvořil paralelní dráhy ke stávajícím kovovým propojkám v pouzdře a nabíjím svého ACERA zhruba 3x z 30% na 100%. A bez problému. Bez tohoto opatření jsem se jen vztekal, proč to nejde. A věřte mě, že do PDA teče proud až 1,5A, to když navíc PDA máte zapnuté. Při vypnutém PDA je to pak kolem 1A, při klesajícím napětí na AKU packu pak to klesá. A při poklesu nabíjecího proudu pod 0,5A to přestane nabíjet úplně.
betbeerblack (5)|2.1.2006 22:31
Fajn,super vysvetlenie, pokusim sa z toho nieco vydedukovat - ono totiz tento obor je pre mna neprekonatelny problem.Ale diky moc za radu, lepsiu mi zatial nikto neposkytol.:)
Benedikt_ce4you (101)|2.3.2006 02:24
Přidám trošku do mlýna, slušně silný alternativní zdroj pro n50 Premium jsem hledal jako sůl. Veškeré následující údaje jsou moje osobní pokusy, každý ať s nimi pokud bude chtít naloží podle sebe na svoji odpovědnost.
Odběr PDA n50 Premium
Začal jsem trochou měření, co vlastně n50 chce a toto jsou výsledky (Použit byl stabilizovaný zdroj BK124 a standartní hobby měřič napětí a proudu). Při stabilním napětí 5V byly následující proudy (během celého testu NABÍJELA BATERIE někde kolem 30%):
Nabíjení baterky v kolíbce - 0,5A
Nabíjení baterie v PDA (vypnuto) - 0,6A
PDA zapnuto (baterie nabíjí) - cca 0,85A
+ WiFi - 0,92 až 0,98A
+ BT - 0,99 až 1,10A

PDA zapnuto, bez Wifi, bez BT, externě napájeno:
a) jas 0 - 0,73A
b) jas 1dilek - 0,88A
c) jas 50% - 0,78A
d) jas 100% - 0,84A
Pozn.:Optimum odběru se jeví při 50% jasu, nikoliv při co nejmenším jak by se asi předpokládalo !!!

USB zařízení:
PDA zapnuto, bez wifi, bez BT - opět 0,8A
a) připojen USB Flash Disk - 0,9A
b) připojen USB GPS modul - 1,05A

Programy:
Zapnuté PDA, bez wifi, bez BT, obrazovka Dnes - 0,8A
Po různém spuštění různých programů byl max. odběr - 0,93A


Externí napájení - alternativní zdroj
Výrobce uvádí že pro PDA zdroj jen a pouze 5V-2A. Při měření jsem dospěl k tomuto:
PDA začne tvrdit že jede na externí zdroj zhruba od 4,6V a stejně se tváří až po 5,9V. Na této hranici přerušuje přívod - odpojuje externí zdroj. Dále jsem byl ochoten vyzkoušet jít po cca 7,5V. Jestli by se dále při nějakém napětí něco odšlahlo nevím, každopádně od těch 5,9V po těch 7,5V do PDA nic neteklo. Podle pokusů bylo tedy šmakovalo PDA napětí 4,6 - 5,9V.
Jako externí zdroj jsem zvolil jeden z olověných akumulátorů - konkrétně tuto - 6V 5Ah. Je to sice větší jak tužkáče a těžší, ale zase je v tom za 195,-Kč 5Ah energie. Ale těch 6V je moc. Stabilizovaný zdroj 78S05 se neosvědčil, protože na něj je těch 6V zase málo aby stabilizoval těch 5V a dává cca 4,4V. Použil jsem zkusmo starou diodu KY-717. Ta si na sebe měřením vzala 0,69-0,75V při všech režimech PDA. Nabitá baterie vykazuje napětí 6,2V a polovybitá cca 5,7V. S diodou tedy rozsah mezi 4,9 až 5,3V a PDA šlape jak hodinky. Z nových diod by se daly použít BY550 nebo P600B.
Konkrétní chování PDA a množství skutečného nabití budu moci dodat až po odzkoušení.

Sorry za tuto beletrii, říkal jsem si, že někoho by to mohlo zajímat pro další pokusy českého bastlení.:sarcastic:
Pepo_ce4you (28)|2.3.2006 06:44
Odkiaľ máte konektory do PDA? Tiež by som si niečo podobné chcel spraviť.
beecher (9270)|2.3.2006 08:00
To Benedikt:
1. Uprav si podpis... ;)
2. Proc to bastlit, kdyz existuje elegantni nabijeci reseni od Koracellu oznacene MPB-C1 za necele 2000 Kc, kterezto je vybavene nespoctem moznych konektoru, nabijeckou do auta atd...

Pokud to postavite levneji stejne vykonne a vybavene za mensi penize, tak to pak gratuluji.
Pepo_ce4you (28)|2.3.2006 08:16
1.Čo mám s podpisom?
2.Keď máš zdarma aku, tak sa dá...
beecher (9270)|2.3.2006 08:34
Sorry, to nebylo vam, ale Benediktovi, prehlidl jsem vasi odpoved.
superkojot (111)|2.3.2006 10:30
[QUOTE="beecher"]To Benedikt:
1. Uprav si podpis... ;)
2. Proc to bastlit, kdyz existuje elegantni nabijeci reseni od Koracellu oznacene MPB-C1 za necele 2000 Kc, kterezto je vybavene nespoctem moznych konektoru, nabijeckou do auta atd...

Pokud to postavite levneji stejne vykonne a vybavene za mensi penize, tak to pak gratuluji.[/QUOTE]

a proč ne? mě to například docela i bavilo. udělal jsem si pěkně stabilizátor napětí dokonce i s větráčkem:) , ale to jen díky tomu, že mám téměř zadarmo baterie do note booku...
Benedikt_ce4you (101)|2.3.2006 13:19
To Pepo: konektor na pevno s asi metr drátem jsem koupil v GMelektronics za cca 25,-

To Becher:
(Co jsem měl s podpisem? Snad jsi měl na mysli to co jsem změnil.)
Ta věcička je hezká, ale za 2000,- je 3,6Ah, pravda rovnou s řešením dobíjení v autě. Já dal dohromady bastl za cca 220Kč - 5Ah (baterie 195, konektor 25, dioda zdarma nebo do 5kč), který mi vyhovuje protože nabíjení té baterie mám vyřešeno nabíječkou auto-moto baterií. Kdyby se mi sesypala ta baterka, tak novou koupím opět za 195,- kdežto tam v tom až odejde ta asi Li-on nebo Li-Pol tak je to zase 2000,-. Proto asi ty hokusy pokusy, které mají i svoje kouzlo kutilství.
Apropó - těch akumulátorů je mnohem víc, možná by bylo praktičtější mít třeba jen B-WP 4-6 K s kapacitou 4Ah za 95,- nebo s jinou kapacitou - roli hraje i váha.
Pepo_ce4you (28)|2.3.2006 13:36
Má špeciálne označenie? Je to konektor ktorý zasúvaš do PDA alebo ten ktorý zasúvaš do redukcie na nabíjanie?
Benedikt_ce4you (101)|2.3.2006 14:53
A jo, sorry, to jsem mohl napsat - je to jen ten obyč co je na konci nabíječky co strkám do kolíbky nebo do redukce na USBHost kabelu. Označení nevím, jen jsem přišel do GME.CZ, vytáhl zdířku a chtěl to co tam pasuje, šáhli pod pult, zkusili a dali mě ten správnej.
Morcak (65)|2.3.2006 17:50
Díky Benedikte za obsáhlý popis.

Taky raději sáhnu po externím akumulátoru, než po zařízení za 2000.
Můj důvod je z důvodu financí.

Chtěl jsem napsat f i n a n č n í, ale když jsem to napsal bez mezer tak se tam vytvořil zelený odkaz, že by skrytá reklama ?
beecher (9270)|2.3.2006 18:20
Ne, pouze kontextova reklama z bbTextu...
superkojot (111)|19.3.2006 14:23
Tak toto je můj výtvor:

Žádná sláva po vizuální stránce, ale je to plně funkční. Dnes jsem si udělal i redukci k nabíjení mobilního telefonu. Je to v podstatě jednoduchý obvod stabilizátoru MA 7805. Je od firmy TESLA a jistě hodně starý(ještě po dědečkovi). K napájení používám také již hodně starou baterii k notebooku. Problém je s hlídáním napájecí baterie. Řešit připojení panelového měřidla je kvůli zachování kompaktnosti zařízení obtížné. Mám však změřenou kapacitu napájecí baterie a vím kolikrát s tím můžu nabíjet. Avšak při zapnutém zařízení a nabíjení zároveň se obvod 7805 docela poctivě hřeje(při proudech blížících se 1A). Proto radši při začátku nabíjení (to je proud největší) acera raději nezapínám.

Používám toto, protože se přece jen bojím připojit k aceru baterie natvrdo....

Byl bych rád, kdyby se tu našel někdo, kdo by znal zapojení jednoduchého obvodu, který by odpojil napájecí baterii při určitém napětí....

SelinaK (77)|23.4.2006 22:25
Tohle je můj výtvor. Pořizovací cena mizivá (nepočítáme-li pochopitelně cenu baterek, zrovna tyhle Sanya nepatří mezi nejlevnější :? ), práce asi 10 minut, a dobíjí. Zkoušela jsem na Aceru n50, zapnutý i vypnutý.

Benedikt_ce4you (101)|27.4.2006 08:52
Poznatek k poslednímu příspěvku:
Toto je dobré, jednoduché, již známé řešení. Jen pozor na spoje v té kleci, bývají nedokonalé, studené, klec se může drobně kroutit a pak bývají po čase problémy s doteky, takže nevíte jestli máte už vybité baterie nebo jen něco hapruje.
swenak (135)|27.4.2006 09:26
Ja pouzivam Lil Sync USB AA Battery Adapter with VRC a pracuje to bez problemu a umi to pracovat i s 1,5V clankama, je tam ochrana...
SelinaK (77)|27.4.2006 22:49
Benedikt: studeňáky tam byly dva, ale s pomocí měřáku je jejich nalezení otázkou chvilky. Teď už to šlape jak má.
Karm (365)|28.6.2007 16:03
Ahoj,
nezkoumal někdo nabíjení přímo v tom Aceru?Co tam přibližně je...Chci si taky postavit tuhle nabíječku,přemýšlím jeslti tam ještě nehodit diodu(v nějakém podobném schémátku jsme to viděl) aby netekl vyrovnávací proud z Acera do akumulátorů(i když podle všeho by snad neměl,když AKU budou stále na vyšším potenciálu než Acer).Pokud by tam byla dioda,bylo by to zase 0,7V dolů a už by to zase bylo potřeba řešit dál :?.Díky