Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Bluetooth a dvě SIMky. Dial-up připojení k internetu (nebo posílání SMS) a vytáčení hovorů (nebo aktualizace kontaktů) na mobilu z Pocket Informantu .

Milan Švec (938)|19.10.2005 11:45
Napadlo mě vyzkoušet, co se dá dělat se dvěma BT mobily (Nokia 6021 a Sony Ericsson T68i) a jedním PDA bez Phone Edition systému (LOOX 720) s BT.

Jejich BT spárování, dial-up vytáčení a přístup na internet (nebo posílání SMS) z LOOXe - jednotlivě a vždycky s každým zvlášť (jinak to nejde) - nic mimořádného.

K příjemnému zjištění došlo, když jsem potřeboval naplnit seznam kontaktů na T68i.
T68i (díky upgrade na EDGE přes Nokii) přestala pro mého LOOXe plnit funkci BT modemu a mohl jsem ji uvolnit pro normální volání i příjem.
Dostat do ní kontakty z Outlooku (vzhledem k polovičnímu počtu míst v mobilu) synchronizací bylo bez šance.
Řešení poskytl Pocket Informant na LOOXi a jeho „Extra“ možnosti v rozbalovacím menu na řádku kontaktu. Je tam „Vytočit přes Bluetooth“ a „Poslat přes Bluetooth“.
Vybrat pak (pomocí Shift na PDA SW klávesnici) libovolný počet kontaktů k odeslání do spárovaného HW bylo dílem okamžiku.
Spojení se zařídilo samo. Na LOOXi proběhlo „Vybírání vzdáleného zařízení“, zobrazení ikon BT HW v okolí jako „Object Push Servery“, po výběru ikony T68i a OK okno „Poslat přes Bluetooth“ a hned „Připojování k zařízení“ a „Odesílání Kontakt(s)…“. Na T68i se pak volbou odpovědi po „Přidat mezi Kontakty?“ dalo jednoduše vybírat z posílané dávky. Po kladné odpovědi byla do mobilu „Karta přidána“.

Úplně nejlepší ale bylo, že ke spojení došlo zcela nezávisle na tom, že předtím jsem přes BT měl už spojený jiný mobil (Nokii) jako BT modem a na LOOXi přes něj vytočený EDGE a internet!

Stejné (spolu s internetem přes BT) i to bylo i při volbě „Vytočit přes Bluetooth“, což otevře okno BT „Vytáčet pomocí Bluetooth asistenta“ se seznamem čísel zvoleného kontaktu. Předem lze „Zvolit telefon“ (pod ikonou je další okno Bluetooth prohlížeče s „Vyberte zařízení Bluetooth“ s ikonami tentokrát pro „Telefony aplikace Bluetooth“. Po volbě čísla lze „Upravit číslo“ nebo „Vytáčet číslo“. Vytáčení spustí akci na zvoleném mobilu (tady T68i) stejně, jako po klasické ruční proceduře.

Přes ikonu na horní liště (Magic Buton) jsem se mohl kdykoliv vrátit zpátky na internet a během hovoru ho podle chuti používat. Z jednoho PDA (bez Phone Edition systému), mimo WiFi síť, současně a bez vzájemného překážení..

Celá legrace je ještě zábavnější při použití BT Stowaway myšky místo stylusu.
Už začínám shánět BT headset. Poradíte někdo, co by chodilo bezpečně s výše uvedenou kombinací?

Další dotaz pro znalce:
Při spárování nabízí T68i jako služby jenom Dial-up a dvě seriová připojení. Žádný OBEX File transfer. Kudy to chodí (= přes jakou službu se ten kontakt posílá/vytáčí), když Bluetooth modem je obsazený jiným (Nokia 6021) mobilem?
beecher (9270)|19.10.2005 12:11
[QUOTE="Milan Švec"]Úplně nejlepší ale bylo, že ke spojení došlo zcela nezávisle na tom, že předtím jsem přes BT měl už spojený jiný mobil (Nokii) jako BT modem a na LOOXi přes něj vytočený EDGE a internet!

Další dotaz pro znalce:
Při spárování nabízí T68i jako služby jenom Dial-up a dvě seriová připojení. Žádný OBEX File transfer. Kudy to chodí (= přes jakou službu se ten kontakt posílá/vytáčí), když Bluetooth modem je obsazený jiným (Nokia 6021) mobilem?[/QUOTE]To vzajemne souvisi... DialUp ti bezi pres Serial Port Profile, vymena kontaktu pres OBEX. A jak jsem jiz tady nekolikrat psal, BT dokaze komunikovat s nekolika BT zarizeni pokud jsou pripojena pres ruzne BT profily.
OBEX profily jsou 4. Generic OBEX (obecny OBEX), OBEX File transfer (ten se pouziva pro obousmernou vymenu souboru), OBEX Object push (pushovani PIM informaci ze serveru na klienta) a OBEX Synchronisation (vzajemna vymena PIM informaci mezi zarizenimi). V tvem pripade se pouzil Generic OBEX, ten totiz neni nutne ukazovat jako profil pri parovani, protoze se proste dana PIM informace na zarizeni vysle, jestli ji to prijimaci zarizeni zpracuje ci nikoliv, je vec druha.

EDIT: Ad BT HeadSet: Mam tady jeden BlueTrek G2, kdybys chtel... ;)
Milan Švec (938)|19.10.2005 18:50
Richarde (beecher), dík za vodítko pro další orientaci i za nabídku. Ohledně odstranění nutnosti držet mobil při volání budu hledat ještě dál.
Můžu tedy (i díky tvému vysvětlení) bez obav počítat s tím, že i z PDA (a bez Phone Edition) je technicky možné současně být mobilně (GPRS/EDGE) na internetu (přes vyhrazené číslo/"linku"/SIM) a ve stejném čase z PDA zároveň aktivně ovládat mobilní (GSM) hlasovou komunikaci (přes jiné vyhrazené číslo/"linku"/SIM). Volající pak taky nejsou omezeni v možnosti se dovolat pro internetem obsazené číslo. Při nonstop tarifu by jinak byli bez šance. Je to podobné, jak je tomu zvykem u pevných linek a PC (např. už dlouho s ISDN).

Running Voice GSM je tu nepoužitelný. Obsadí si BT modem a PDA je jeho. Posílání SMS (při současném připojení na internet) nešlo se žádným (běžně dostupným) SW pro SMS. Je tam zřejmě vždy obsazený stejný BT profil jako pro BT dial-up vytáčení pro připojení PDA na web. Buď tedy internet nebo SMS.
beecher (9270)|20.10.2005 12:58
1. Muzes... ;)
2. To je problem v tom, ze posilani SMSek je reseno u vsech softu pomoci AT prikazu mobilnimu telefonu, no a ty jdou posilat do mobilu pouze po seriovem portu (tedy BT Serial Port Profile - BT SPP), a jelilkoz jej mas obsazeny DialUpem, coz je sluzba postavena nad BT SPP, tak bohuzel druha komunikace po BT SPP je znemoznena (na toz jeste s jinym zarizenim).
Tzn. ze dokud nekdo nevymysli, jak posilat SMSky jinak, nez pomoci AT prikazu, coz asi tak rychle nebude, nebo nezmeni specifikace BT, tak DUP a jina komunikace na BT SPP zaroven proste nepujde. Bohuzel.
space_cowboy (336)|20.10.2005 16:01
Hmm.. Zaujimava diskusia.
Pouzitie Milanom horeuvedenej kombinacie , tzn. 2 mobilne telefony a PDA s funkciami Pocket Informantu su u mna beznym zvykom.. Zvacsa (v terene) mam pri sebe samozrejme len jeden a obe 2 SIMky (1.klasicke telefonovanie, sms, obmedzene data; 2.vacsie objemy dat - cenova vyhodnost) a prehadzujem ich podla potreby, no ak som doma pouzivam oba pomocou BT. Samozrejme, niet dovodu preco by to malo byt v mojom pripade inak, odoslanie sms je pri pouzivani dialup-u nemozne co je skoda.
Je mozne to oblbnut cez infraport?! Proste prehodit port v softe na PDAcko na SMSky na infra?! Nasledujuci tyzden to nemam ako v praxi vyskusat, tak aspon teoreticky..
beecher (9270)|20.10.2005 16:23
Pres ten infra by to nemelo byt problem, otazkou vsak je, jestli je to schopen telefon prijmout za vlastni... No, mel by, jelikoz by ty COM porty mely byt oddelene...
Akorat trefovat se PDAckem, treba za jizdy, na infrak mobilu... Huh, mnoho stastnych kilometru... ;) :D
space_cowboy (336)|20.10.2005 19:09
[QUOTE="beecher"]..trefovat se PDAckem, treba za jizdy, na infrak mobilu..[/QUOTE]
Skor by som rad videl ako niekto tu SMS v tom aute za jazdy na PDA napise.. I ked na zraze som sa dopocul, ze kolega ex-xp vraj pocas riadenia svojho motoroveho vozidla pise prispevky aj do fora na ce4you.. ;) Hold nie vsetci mame krala ímejt jásir aj arafat.. :D
Skor som mal na mysli napriklad: PDA na BT klavesnici nalezato (infra je v spodnej casti), mobily v dosahu a smere IR a BT handsfree. Prvy sluzi ako dialup modem cez BT, druhy na telefonovanie (vyvolane napriklad s PI cez BTdial) a SMS (realizovane cez infra, kedze BT - COM8 je obsadeny). Viem ze je to zostava dost prekombinovana , ale stava sa mi x-krat denne ze musim pouzit vsetko a naraz - pocas telefonatu najst nieco na nete, informaciu poslat na SMS (a nie na e-mail; poculi ti ludia vobec o pda?! :sarcastic: )..hold WiFi vsade nie je a prehadzovat 4 krat SIM karty je mierne povedane lezuce na nervy..
Co myslite? Bude to slapat?!
Milan Švec (938)|20.10.2005 20:21
Jo, jo, jo. Jde to :!:

Synchronizace i odesílání SMS přes T68i, infrared a Smart GSM (od Smart Softworks) nastavený na IR.
Dial-up přes BT, Nokii 6021 a připojený internet přes EDGE/GPRS.
Pocket Informant, Extra/Outlook Mobile Plugins a vytáčení na T68i přes BT.

Všechno dohromady a najednou. Z jednoho LOOXe 720. Současně a bez překážení.

(I po přerušení a zopakování, když jsem tam chtěl mezitím dostat ještě WiFi. To bylo zatím moc. :) )

beecher (9270)|21.10.2005 07:26
Ve WM5kach se budes moci pripojit zaroven na WiFi a zaroven treba na GPRS over BT. ;)
Stavajici WM tohle dvoji pripojeni neumoznuji...
Zdenek Malinsky (9781)|21.10.2005 20:53
Nechci se hádat, ale mám takový pocit, že to šlo i na 2k3 bez SE. Seděl jsem ve wifi free kavárně a surfoval na iPAQu 4150. Nešla mi stahnout pošta z Clicku (t-email), tak jsem se přes BT připojil mobilem (GPRS) a poštu stahnul. Přitom jsem zároveň načítal stránky např. ze ce4you. A fakt jsem nebyl "překávován". Měl jsem jen jedno presso, medovník, grapový džus a Jacka D. (jeden:!: )