Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Podrobnosti o T-Mobile Internet 4G (první UMTS u nás)

Zdenek Malinsky (9781)|10.10.2005 01:40
Rychlá mobilní datová síť T-Mobilu bude spuštěna co nevidět. Jaké bude pokrytí první komerčně spuštěné UMTS sítě u nás? Jaké tarify chystá T-Mobile k nové službě a co to bude stát? Víme také, jak bude nastaveno FUP a jaká zařízení bude možné v síti provozovat. V článku se dočtete také o jednom nepříjemném omezení.
Přečtěte si celý šlánek Davida Polesného na mobilmania.cz

1. Úvod

2. FUP, modemy
Standa_ce4you (380)|10.10.2005 05:36
Hm, jestli budou parametry služby a cena nastaveny tak, jak píší na Mobilmanii, tak to bude další "vysokorychlostní" internet o ničem.
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|10.10.2005 06:51
Jako vysokorochlostní internet mi to moc nepřipadá - FUP a jako náhrada za GPRS pro mobillní spojení je to dost drahé.
sep_ce4you (351)|10.10.2005 08:33
no mam CDMA od errortelu a zda se, ze u nej zustanu ... mozna nekdy zavedou EVDO2 a pak to bude stejne fuk :D

jinak vesele pozdravy z Indicke internetove kavarny v himalajich ... pet pocitacu na jednom dialupu ... :D :D :D
hybo (3107)|10.10.2005 08:38
mno, tak to zkus priste kavarnu na sidlisti Pisky, mesto Zaporozie na Ukrajine :D cca 20PC v herne a vsechny na 33,6 dialupu :D
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|10.10.2005 10:39
TM opět nezklamal... dle náznaků jsem předpokládal provoz GPRS, EDGE a 4G na jednu simku, modem a v rámci jednoho tarifu... to ale bude možné jen u tarifu Premium a v paramatrech modemů mám trochu hokej... z článku jsem nějak nepochopil, zda modemy budou podporovat i GPRS a EDGE, to má údajně splňovat až duální PC karta, dostupná někdy v příštím roce... chtěl jsem do toho jít (4G Standard, ten ale nebude mít GPRS/EDGE), pořídit si modem, v Praze pro připojení na PC/4G, mimo Prahu GPRS/EDGE na NB, v ceně tak do 1 litru, mám od TM data tarif pro MDA a NB, na PC jedu ADSL, které jsem chtěl zrušit... no asi ta připojení zůstanou, pouze nějak překopám tarify a 4G si můžou z mého pohedu někam naložit, škoda. Co je ale docela fajn, je možnost sledování nasosaných dat v rámci FUP a pružného navýšení bez případného omezení rychlosti, cena za GB není lidová, ale budiž...
hybo (3107)|10.10.2005 11:34
mno, ono to zase je spise tak, aby byli prvni a neco meli v nabidce, ale z duvodu, ze to jeste nebude uplne OK, jsou vsechny tyhle problemy a potize...mne treba dnes prekvapila SMSka od TMO, kde se pise, ze v lokalic, kam mi zasilaji faktury zlepsili pokryti signalem EDGE a ze jej muzu vyuzivat...
davidkm_ce4you (248)|10.10.2005 17:16
[QUOTE="Jarouš"]Co je ale docela fajn, je možnost sledování nasosaných dat v rámci FUP a pružného navýšení bez případného omezení rychlosti, cena za GB není lidová, ale budiž...[/QUOTE]

Průžné navýšení nabízí i telecom ... a je to skvělé ... za 99 korun mám 2M a 6GB na týden :)
filipko_ce4you (115)|11.10.2005 01:15
Bude spustena aj sluzba A-GPS? V Rakusku je velmi popularna a vytlaca ostatne navigacne systemy.
beecher (9270)|11.10.2005 10:24
Mam obavy, ze ne... ;)

Navic, pokud je to A-GPS na klasickych everopskych UMTS frekvencich (2100MHz), tak na tom ten T-M Internet "4G" nejede, ten pojede na americkych 1900MHz a mimo Prahu na 875MHz...
filipko_ce4you (115)|12.10.2005 12:27
Nooo ja neviem, ci je sluzba A-GPS viazana na nejake frekvencie. Tie telefony maju vraj v sebe jednoduchy GPS prijimac (malo satelitov, neviem ci jeden, ci 3) a vyhodnocuje iba polohu. Sluzba je potom nic ine, iba internetova sluzba, ktora prijima informacie o polohe a vsetko je spracovavane na centralnom servery poskytovatela a naspat su zasielane uz iba vysledky. Sluzba vytlaca klasicke navigacne systemy, lebo mapy su vzdy aktualne, dokonca system reaguje na stavebne uzavery a na dopravne zapchy. Preto je tak oblubeny. Cena je ludova, lebo sa plati iba za prenos dat.
beecher (9270)|12.10.2005 12:30
Aha, no mam obavy, ze o tom nasi operatori jeste asi neslyseli... ;) :D
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|19.10.2005 18:38
Právě testuji 4G, mám na 3 dny zapůjčený modem, zatím to v porovnání s ADSL 512 jede o poznání rychleji, po otestování dám vědět, co a jak... jsem nalomenej, smlouva na ADSL Tiscali před měsícem vypršela (včetně pronájmu modemu měsíčně cca 1600,- Kč), tady dávají při úpisu na rok modem za 1,- Kč, měsíčně litr bez DPH, jeden měsíc grátis, uvidíme jaká bude stabilita, jo v tom tarifu je 4G/EDGE/GPRS a 10 GB....

2 Zdeněk M: Díky za avizování na titulní stránce, hned jsem běžel do Cafoura v Edenu půjčit modem... pro ostatní, mají otevřeno až do 21 hodiny, ale dnes již žádný modem pro zápůjčku nemají, pouze jednu picmic kartu :D
beecher (9270)|19.10.2005 18:41
No asi takto, ted to bezi rychle, pac to nikdo nepouziva, ale co to bude delat, az tam bude takova spousta lidi jako na ET CDMA, tak to jsem fakt zvedavej... ;)
ifco_ce4you (186)|20.10.2005 11:09
Tak som vcera dostal 4G.
Prve postrehy:
- vecer o 23:00 rychlost 916kbit takmer stabilne, nekleslo pod 830kbit
- ping 70-80ms
- modem bezi cez USB alebo Ethernet (podpora PPPoE ako u DSL)
- modem ma internu Lion baterku
- da sa k modemu pripojit externa antena ale nie je sucastou dodavky
- signal mam 76% a to mam modem na zemi u pocitaca daleko od okna
- n30 a 4G modem nejde. Nie su drivery pre WM2003 SE
- n30 pripojeny cez BlueTooth network do PC a PC pripojene cez Ethernet namodem funguje (to sa dalo cakat :-) ) a bez problemov
- Tarif 4G premium ma povolene aj prichadzajuce hovory (na rozdiel od tarifu Data&SMS)
- k tarifu je automaticky pribaleny Happy Roaming.
- da sa objednat Twin SIM. Cize dve SIM karty s jednym cislom (jedna pre modem, druha pre mobil :) )
- na tarif 4G premium sa neda prejst z normalneho tarifu :(
- pri objednani tarifu cez internet sa plati zaloha 1000Kc, v predajni je zaloha len 500Kc!
- mne ako slovenskemu obcanovi daju modem na dobu urcitu na 1 rok a za 1kc len v pripade ak zlozim vratnu zalohu 10 000Kc aj ked som uz zakaznikom t-mobilu 2 roky (svine). Vyriesil som to nakupom modemu za 2999Kc.
Ak su nejake otazky, tak sem s nimy :)

Modemy maju v znackovej predajni na Narodni Tride.
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|23.10.2005 15:57
4G u mne dotestováno a od pátku objednáno... chtěl jsem dát s ifco na ICQ řeč o zkušenostech, ale v půlce se přavalil pes pod stolem a ve změti kabelů tím vyhodil copm, ifco omlouvám se :D ... no mám konečně udělanej pořádek v kabeláži... zrušil jsem ADSL (úpis na dva roky za 1600,- Kč/měsíčně, termín vypršel v srpnu), u Telecomu přejdu na tarif Mini, což je úspora dalších 200,- Kč měsíčně a u TM přejdu z tarifu Internet na Email&PDA, tam bude muset 10 mega na občasné připojení MDA stačit, úspora 600,- Kč za to stojí, v případě nutnosti lze kartu 4G použít pro GPRS/EDGE v MDA...

Zatím to jede jak z praku, maximum je kolem 950 Kb/s, průměr 700 - 800, což je 2x více než původní ADSL... určitou výhodou je i sólo modem a NB na chalupě a v dílně, dříve muselo jako modem sloužit MDA = zablokovanej telefon... jsem připraven i na postupné snižování rychlosti, jak výše upozornil pesimista beecher ;) , ale při ceně 1200,- Kč s DPH, úpisu na rok (při dramatickém zhoršení po roce přejdu jinam,no...), jeden měsíc z toho bez poplatků, modem za 1,- Kč... no nekup to!

Chtěl jsem Vám to vzít do LaPalmy na vyzkoušení, ale 12. listopadu jsem tak jako loni na výstavě v Budějicích (loni jsem nemohl do Úpy), tak někdy příště, nebo ukecejte někoho jiného...
Zdenek Malinsky (9781)|23.10.2005 16:29
To neděláš dobře Jaromíre, že dáváš vyškrtaný sirky zpátky do krabičky. :D

Radek to vidí jinak. I já, jako skorofanoušek T-Mobile, jsem v tomto dosti skeptický až depresivně pesimistický. Bude hůř. Tohle fakt T-Mo po.... (třeba pokazil, ale dosaď si dle potřeby). Když pominu určitě postupem času klesající rychlost a zatím nedostatečné pokrytí, tak určitě největší problémem bude limit FUP, který je 10 GB za měsíc, což se při rychlosti 1 Mbps dá stáhnout za necelý den. A co dalších 30 dnů v měsíci? Budeš omezen na pouhých 128/64 kbps. To chceš používat na domácí připojení? Co třeba raději ADSL od Nextry nebo kabelovka Cello či Karneval?

PS:
Velký sraz v Malé Úpě je až o týden později, tedy 18.-20. 11. 2005. Nevidím Tě mezi přihlášenými.
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|23.10.2005 17:52
Ok, OK, ale:

- kabelovka je položená kolem baráku, ale do baráku ne, majitel nemá zájem o rozkopání zdí a zavedení a já tak můžu max. čelem (CHELLEM) bouchat o stěnu

- podívej se na dsl.cz, prostuduj nabídky... tarify pro 1024/256 jsou v podobných měsíčních cenách, mají většinou také FUP 10 GB, další se dají dokoupit za 40 až 200 Kč, resp. dalších 10 GB za 400,- Kč

- jsem na iNetu často, vlastně pokud jsem doma, tak skoro furt, nijak se neomezuji, co se týče sosání, ale ani to nepřeháním, podíval jsem se na svou statistiku ADSL Tiscali za předchozích 12 měsíců, v polovině z nich se vejdu do 3 GB a tak 10 GB měsíčně je pro mne dostatečných... TV a rádio poslouchám raději na kvalitních přístrojích a ne na mém již trochu historickém PC... Nedej na Radka Hulána, to je asi profík, který pro práci potřebuje a sosá kde co. Máš přehled o vlastní potřebě? Kolik z nás, kteří se IT neživíme a současně přiměřeně sosáme, se při normáním provozu nevejde do 10 GB? Nechceš k tomu udělat nějakou anketu? Může to být zajímavý údaj... Nedávno jsem sosal Corel 12, je toho cca 200 MB, pokud dobře počítám a 1 GB je 1024 MB, tak do limitu můžu měsíčně sosnout 51 Corelů..., resp. denní limit je 341 MB, kam to budu cpát??

- no a počítej se mnou: dříve TM (tarif 80 a Internet) průměrně za 1 600,- Kč, ADSL Tiscali + tarif Telecomu 2 200,- Kč, měsíčně celkem 3 800,- Kč. Nyní TM (80 + Email&PDA) za 800,- Kč, 4G za 1 100,- Kč (po odečtení za měsíc zdarma), Telecom v tarifu Mini za 240,- Kč, měsíčně 2 440,- Kč, rozdíl 1 360,- Kč.. Výhodou je mobilita o Praze s 4G (dílnu a atelier mám 3 baráky od bytu), tam dříve připojení jen GPRS se zablokovaným telefonem na MDA, na chalupě dříve jen GPRS/MDA, nyní možnost EDGE a nebloknutého telefonu při zavěšení na iNetu... pro mne je to prostě univerzálnější a ekonomicky výhodnější, než původní konfigurace...

- pokles kvality, resp. rychlosti, to se dá očekávat, ale projdi si debaty kolem CDMA, zkušenosti nejsou jednoznačné... debaty křiklounů kolem názvu 4G , kolem nemožného pokrytí, o nedostatečnosti 10 GB pro jejich práci, o debilitě managerů TM, to jde mimo mne... všichni chtějí všechno okamžitě, v maximální kvalitě a nejlépe a hlavně zadarmo, všichni jsou ti nej odborníci v IT oblasti a manageři v TM jim nesahají ani po ... o tom ale 4G není, na to je pevná lajna, ale i ta je služba, na které musí někdo mít profit.. no, rozbor křiklounů by byl na delší debatu...

Mám smlouvu na rok, zkušenost ukáže, zda to bylo dobré rozhodnutí, ale roční rozdíl provozu ve výši cca 15 litrů, to je pro mne v současné době dost dobrý argument...

Do Úpy nejedu, máme něco v rodině, proto nejsem ani tam přihlášen :((
ifco_ce4you (186)|24.10.2005 09:51
Jarous: v pohode, s tym mam skusenosti :)

Mne tarif 4g premium vyhovuje. Pred tym som mal tarif 20 + gprs unlimited. Aj s pretelefonovanymi minutami som platil cca 1200kc. Teraz pretelefonovane minuty nahradzam cez skype a to ma nestoji ani korunu. Ak na web a mail potrebujem cca 3gb, tak mi este ostava 7gb a to je na peknych par hodin voip.

V mojom pripade je to aj jedine rozumne pripojenie k netu, pretoze aj ked byvam v prahe tak Chello ani Karneval nie je dostupne a Spanielsky telecom mi oznamil ze v mojom bydlisku sluzba ADSL nie je dostupna. Pritom byvam v centre na Prahe 2.
Zdenek Malinsky (9781)|29.11.2005 04:43
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|19.10.2006 10:33
Sakra, to to letí, rok je zase v čudu … a po roce odcházím z 4G. Na začátku spokojenost, jelo to skutečně jako z praku. Ale letos v průběhu prázdnin se to podělalo. Rapidně klesla v místě mého bydliště kvalita = pomalé, zamrzání, časté výpadky, dosáhl jsem i -94 dBm, S/N -12 dB. Na radu servisáků došlo i k přesměrování externí antény, na čas se to zlepšilo, ale po několika dnech i z nového směru bída a utrpení. Stížnosti nikam nevedou, odpovědí je konstatování, že na jejich straně je vše OK a že si mám prověřit PC na viry a spam. Docela úsměvné doporučení, mám PC v rámci možností zabezpečené a stejně nechápu, jak případný vir může ovlivnit tak bídnou kvalitu signálu na externím modemu, tzn. před PC (viz uvedený údaj o různých dB). Vracím se proto k nějaké formě ADSL. Mám ale smůlu, jsem v lokalitě, kam zatím nedosáhnou radiokomunikace či telenor s jejich pokrytím, nemůžu proto ani zrušit telefonní linku a přejít na VoIP, uvažoval jsem o SIPY od WIA. Zkusím se asi na rok uvázat na kyslík, mám proto pár dotazů:

- Jak jsou na tom uživatelé 4G v jiných lokalitách. Já jsem na Praze 10, původně anténa směrovaná jižně ke stadionu Bohemians, následně přetočená jihovýchodně k obchodnímu centru Eden. Došlo i u vás postupným rozšiřováním 4G na celou ČR k poklesu kvality signálu?

- Doporučte spolehlivý modem k ADSL (ne s wifinou), údajně se mám vyvarovat modemů s USB a modemů, které jsou k novému připojení dávány v rámci akce za 1,- Kč (kvalita nic moc, klidně si za spolehlivost připlatím)… jsem v tomto směru lama, dám na radu zkušenějších ;)