Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

T-Mobile MDA Vario (aka HTC Wizard)

PavelR. (2184)|7.10.2005 18:11
Na techto strankach se objevilo obrendovane PDA s GSM casti zname jako HTC Wizard popr. imate K-JAM. Nedotovana cena u holandskeho T-mobilu je 469 EUR. Predpokladane zahajeni prodeje v NL je pristi tyden.

Zdroj: PocketPC Thoughts
hybo (3107)|7.10.2005 19:14
to neni spatna cena, v porovnani s 500 librami...
PavelR. (2184)|7.10.2005 19:17
... to jo, cena je to velmi slusna ... uvidime, kdy a zda vubec T-mobile CZ Vario nasadi. Doufam, ze bude k videni na Invexu ...
JanHavlicek (635)|7.10.2005 19:40
jo, ta cena docela ujde, ale ty barvy T-Mobilu se k tomu absolutně nehodí, lepší by byla černá varianta bez růžových nažehlovaček :)
kenika (50)|7.10.2005 21:37
To je zajímavá cena, asi před 10ti dny jsem někde viděl cenu 700 USD.... Uvidíme, za kolik bude u nás, ale tipuji že by se kolem 15-16 mohla pohybovat....
ciselko (68)|7.10.2005 23:45
nejakú dobu už aj my na slovensku máme t-mobile...
nedostal sa k nám bohužiaľ ani compact, tak neverím, že náš operátor niečím prekvapí.
ak by však ponúkol Vario, bol by som mu vďačný a v prípade ceny okolo 470 EUR by som neváhal ani sekundu.
mr_syck (55)|13.10.2005 21:59
Mam jeden technicky dotaz. Je nejaky konkretni rozdil mezi Qtek 9100 a HTC Wizard (popr. t-mobile Vario)?
beecher (9270)|14.10.2005 06:24
Barvy krytu a softwarova vybava (co tam proste ktery operator/prodejce doda, vsadim se, ze Vario po instalaci vseho, co tam dodal T-M, bude ruzove jako prasatko... :D ). Po HW strance jsou to stejna zarizeni.
Martin Ráž Hoch (1832)|14.10.2005 20:48
Oj, chlapi, ta ruzova je fakt kruta a souhlas, ze k tomu moc nejde. Cena je ovsem hodne zajimava.
Petr_z_Ujezda (140)|14.10.2005 23:01
1) Je to použitelné s T-Mobile CZ nebo blokované jen na tamního T-Mobile?
2) Má to anglická WM2005? Nebo v jejich lokálním jazyku?
PavelR. (2184)|15.10.2005 08:06
[QUOTE="Petr_J"]1) Je to použitelné s T-Mobile CZ nebo blokované jen na tamního T-Mobile?
2) Má to anglická WM2005? Nebo v jejich lokálním jazyku?[/QUOTE]

ad 1) na T-mobile NL je Vario nabizeno pouze jako dotovane, takze asi blokovane (vice zde

ad 2) Na screenshotech zde je vse v holandstine. Jak je to ve skutecnosti nevim. S nejvetsi pravdepodobnosti tam bude ENG ROM.
mr_syck (55)|17.10.2005 00:04
Uz jen cekat, kdy se to zacne prodavat v CR.

Btw, nemate nekdo tuseni, jestli tohle zarizeni nabizi (ci jina od HTC) i Vodafone?
mr_syck (55)|21.10.2005 00:49
mr_syck (55)|24.10.2005 20:34
Tak jsem dnes navstivil (pracovne) invex a zasel jsem do "Pavilonu T-mobile" a koukalo tam na me MDA Vario! Byla to sice jen jeste nefinalni verze, ale vzhled, velikost i klavesnice jsou opravdu super.

Obsluha mi sdelila, ze se bude prodavat v CR na prelomu roku asi za cenu MDAc, kdyz bylo uvedeno (konkretne uvedli 14-16 tisic, ze to jeste neni stanoveno).
Miloš Strouhal (3997)|24.10.2005 20:40
Z čehož pravděpodobně vyplívá, že kvůli Variu T-mobile do prodeje zřejmě MDA Pro neuvede..:?: :!: :) Nebo tam mají MDA Pro také vystavené a povídají o něm nějaké zajímavé novinky? Tipuji že asi ne..:)
ciselko (68)|24.10.2005 20:43
uz aby to bolo, uz sa na vario tesim...

sorry xp :D
PavelR. (2184)|24.10.2005 20:46
... ano, take jsem jej dnes u T-mobilu videl. Ta velikost je super :) Docela se mi libil displej (jasne barvy, intenzivni podsviceni a predevsim bila byla opravdu bila). Na to, ze ma Vario jen cca 200 MHz procesor, tak jsem zadne vyrazne zpomaleni pri bezne praci nepozoroval (hral jsem se s nim cca 20 minut tesne po nejake VIP akci, ktera v pavilonu T-mobilu skoncila az 16.45 a potom uz tam skoro nikdo nebyl :) ... )
Miloš Strouhal (3997)|24.10.2005 20:48
Sorry za offtopic, ale zvědavost mi nedovolí se nezeptat: A vystavuje tam ten T-mobile, nebo alespoň Eurotel či Vodafone MDA Pro?
PavelR. (2184)|24.10.2005 20:50


[QUOTE]Nebo tam mají MDA Pro také vystavené a povídají o něm nějaké zajímavé novinky? Tipuji že asi ne..:) [/QUOTE]

... ne nemaji, MDA Pro (aka imate JASJAR) maji jen u Palmpc.cz v pavilonu B. Docela dlouho mi trvalo, nez jsem dotycne osoby na stanku presvedcil, aby jej z vitriny vytahli a ukazali jej i na "zivo". Ale na konec si dali rict ...
Miloš Strouhal (3997)|24.10.2005 20:54
Díky. A předpokládám, že ta odpověď platí i pro stánek Eurotelu a Vodafonu..
PavelR. (2184)|24.10.2005 21:37
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Díky. A předpokládám, že ta odpověď platí i pro stánek Eurotelu a Vodafonu..[/QUOTE]

... ano, platí.
PavelR. (2184)|24.10.2005 22:28
... tady jsou ještě dvě zkušební fotky, které jsme ještě s jedním kolegou "spolupřihlížejícím" stáhli z MDA Varia na výstavišti ...
00098027_IMAGE_00006_x9Nt.jpg 00098027_IMAGE_00003_X9v.jpg
Seff (73)|25.10.2005 15:01
i-mate K-JAM aka HTC Wizard jsem si koupil minulý týden a jsem s ním spokojenej. Rozchodil jsem na něm všechny kritické aplikace: Resco Keyboard Pro (českou klávesnici), Lingea Lexicon 2002 (anglicko-český slovník), Q-Calc, Tombo, atd. Ještě čekám na uvední Agenda Fusion a RepliGo pro Windows Mobile 5. Funguje portrait i landscape ClearType. Outlook řadí korektně podle češtiny. Myslím, že nejpodstatnější je, že všechna data jsou ve flash-ROM, takže, když dojde baterie tak neztratíte data. Ještě mi chybí český ovladač pro hardwarovou klávesnici (zatím používám AEKmap) a lokalizovaný intellidialer. Tak snad se to někomu povede. Napíšu víc.
Martin Ráž Hoch (1832)|25.10.2005 17:01
No ty fotky nic moc...
Saman_ce4you (1451)|25.10.2005 17:54
Me se zase zdaj celkem OK, Je to preci jen CMOS. Ani s fotakem bez blesku z ruky ostrejsi neudelas. Oproti fotaku na my T630 10x lepsi :yes:
Petr_z_Ujezda (140)|25.10.2005 19:19
A toto mi napsali z holandského T-Mobile:

T-Mobile thanks you for your e-mail and would like to react as follows.

You want to know if the MDA Vario is blocked. That is the case. Unfortunately ou cannot use this phone with your T-Mobile Czech SIM-card, because it has a SIM-lock from T-Mobile Netherlands.

The operating system of the MDA Vario is in English.

We are confident you have been informed adequately.

With kind regards,
T-Mobile Customer Services

Yvonne van Vugt
PavelR. (2184)|26.10.2005 01:33
[QUOTE="Petr_J"]You want to know if the MDA Vario is blocked. That is the case. Unfortunately ou cannot use this phone with your T-Mobile Czech SIM-card, because it has a SIM-lock from T-Mobile Netherlands.[/QUOTE]

... casem to bude urcite resitelne, ale prozatim mame smulu. Skoda ...
Seff (73)|28.10.2005 18:44
Tady je česká hardwarová klávesnice pro HTC Wizard (i-mate K-JAM):

http://forum.xda-developers.com/viewtopic.php?t=29747&highlight=

Musíte se přihlásit, aby byly vidět přílohy.

Při určitých změnách bude fungovat i pro HTC Universal.

J.
Seff (73)|28.10.2005 18:45
Tady je lokalizace:

PavelR. (2184)|29.10.2005 15:23
... zde je poměrně zdařilá 3D animace Qteku 9100 (MDA Vario, HTC Wizard, SPV M3000 atd.) ...

Zdroj msmobiles.
Miloš Strouhal (3997)|29.10.2005 16:39
[QUOTE="Seff"]Při určitých změnách bude fungovat i pro HTC Universal.[/QUOTE]No, pravda, s jistymi omezenimi to na Universalu funguje, ale at delam co delam, nenapisu zadnym zpusobem ů. A abych mel moznost napsat ten text alespon s temi ostatnimi znaky jez funguji, a sem tam nejake cislo, musim prepinat mezi tremi ruznymi klavesnicemi.. A to uz je pak takovy bordel, ze radeji beru do ruky pero a tam co je nutne psat diakritiku ji pisu cez soft. klavesnici Resco Keyboard. Idea je to dobra, uz se tesim az to nekdo Universalu "usije primo na miru" a bude to 100% pouzitelne, jelikoz v soucasnosti to jeste prilis pouzitelne neni.
Seff (73)|31.10.2005 19:17
Mapování znaků jsem optimalizoval pro K-JAM, kde nejsou číselné klávesy. Znak "ů" funguje pod "j". Přepínám tedy pouze mezi českou a US klávesnicí (nepotřebuju tři). Princip českých znaků je stejný jako na starém dobrém Hewlett-Packard 200 LX (možná někteří pomatují).

Znaky s diakritikou jsou přepnuty přes "Blue Key" a stejný znak bez diakritiky:
a á, c č, d ď, e ě, i í, n ň, o ó, r ř, s š, t ť, u ú, z ž.

Pouze jsem namapoval navíc:
w é, j ů

Dále funguje přepínač shift:
Shift, potom Blue Key, potom c ==> Č

Funguje taky double shift ==> caps lock
A double Blue Key ==> Blue Key lock.

Já bohužel JasJar nemám, ale můžete si mapování upravit v souboru Czech K-JAM (CZ).AEK pro svoji potřebu.

Hodně zdaru.

adamekma (250)|31.10.2005 20:53
Nekdo tu psal, ze uz mel Vario v ruce... da se kompletne ovladat bez stylusu?
Miloš Strouhal (3997)|31.10.2005 21:35
[QUOTE="Seff"]..ale můžete si mapování upravit v souboru Czech K-JAM (CZ).AEK pro svoji potřebu.[/QUOTE]Existuje nekde neco jako návod jak to upravit? Zatím jsem přišel na to že pokud změním koncovku na .txt, mohu to editovat.. Ale kde člověk sežene seznam těch znaky definovaných kláves? A ty "kódy" u nich?.. Universal a Wizard se v tom asi kapku liší..
Seff (73)|1.11.2005 06:45
HTC Vario má Windows Mobile 5. To znamená, že aplikace psané pro WM5 (a také MS SmartPhone) umožňují ovládání dvěma klávesami. Já to úspěšně používám pro ovládání telefonu, kontaktů, zpráv, notifikací. Docela jsem si zvyklnul na hardwarovou klávesnici. Stylus používám pro starší aplikace.
Seff (73)|1.11.2005 06:56
Definice a popis mapování jsem našel na:

AEKMap

Unicode

PDF/U0000.pdf
PDF/U0080.pdf
PDF/U0100.pdf

Kódy kláves jsem naskenoval pomocí:
\Program Files\AEKMap\AEKMapscan.exe

Hodně zdaru!


Miloš Strouhal (3997)|1.11.2005 07:53
Diky moc!
Miloš Strouhal (3997)|1.11.2005 08:01
[QUOTE="Seff"]HTC Vario má Windows Mobile 5. To znamená, že aplikace psané pro WM5 (a také MS SmartPhone) umožňují ovládání dvěma klávesami. Já to úspěšně používám pro ovládání telefonu, kontaktů, zpráv, notifikací. Docela jsem si zvyklnul na hardwarovou klávesnici. Stylus používám pro starší aplikace.[/QUOTE]To docela vystihuje i me zkusenosti. Pri beznem pouzivani uz ani nevim co je to stylus. Ta klavesnice je proste bozi vec! A pokud to je preci jen nutne tukat na displej, tak pokud to jenom trochu jde, vytahnu radeji mys nez stylus a ovladam to mysi.
Seff (73)|1.11.2005 08:09
Ještě jedna poznámka, po AEKMapscan je potřeba soft reset, aby se odblokovaly klávesy...
Miloš Strouhal (3997)|1.11.2005 08:14
Ok. A jeste se zeptam, s autorem utilitky jsi nekomunikoval? Nema v planu ji aktualizovat pro novejsi zarizeni nez je MDA III? Dik
Seff (73)|1.11.2005 08:49
Chystám se mu poslat český layout, musím si na to najít čas...
macula_ce4you (691)|1.11.2005 14:54
Pár otázeček k Wizardu:

- Co ten procesor. Je to nějak znát oproti Intelu?
- Jak je to se zárukou, když ho koupím v cizině?
- Kdy ho bude možno koupit v ČR?
- Bude velká česká lokalizace?
- Má WiFi a EDGE? (mám v tom zmatek)
- Fachá tam to BT?
- Daroval by mi ho někdo? ....... prostě jen tak :D

Díky za odpovědi. Velice vážně o něm uvažuji. Dalším kandidátem je Atom, ale kdo ví jestli vůbec bude v Evropě k dostání.
beecher (9270)|1.11.2005 15:17
[QUOTE="macula"]- Jak je to se zárukou, když ho koupím v cizině?
- Kdy ho bude možno koupit v ČR?
- Bude velká česká lokalizace?
- Má WiFi a EDGE? (mám v tom zmatek)
- Fachá tam to BT?[/QUOTE]
1. Stejne jako s ostatnimi zarizenimi, uplatnujete zaruku tam, kde jste zarizeni zakoupil.
2. Bude, T-M podle toho, co psal Pavel, ho bude nabizet na prelomu roku
3. Bude
4. Ma obe
5. Proc by nemelo? ;)
Miloš Strouhal (3997)|1.11.2005 16:27
Jen mne to teď tak napadlo, já vim že asi trošku předbíhám dobu, ale vyplatí se třeba minimálně Pražákům, Brňákům a lidem z dalších větších měst kupovat na vánoce ci jeste pozdeji zařízení bez 3G?.. Je jasné, že to ještě chvilku potrvá, ale počítám, že třeba tak v únoru až březnu bude minimálně jeden operátor nabízet již datový paušal na sítě třetí generace, a tam bude ten internet už asi svištět kapku rychleji než běhá v rámci EDGE.. Spuštění této služby je plánováno například u Eurotelu ještě do konce letošního roku, jestli mne pamet neklame. Je mi jasné, že je to otázka priorit, ale osobně na tento datový paušál čekám, a jsem ochoten kvůli němu změnit na nový rok i treba operátora, abych jej mohl začít využívat hned jak bude 3"geckem" pokryta lokalita v níž se převážnou část dne pohybuji a jakmile se cena za tento paušál vmestna i s dph do maximálně, ale opravdu maximalne 1200kč.. Proto mne i pomalinku přestava vadit, že Universal to EDGE nemá, naopak kdyz nad tim tak premyslim, zacinam byt docela rad ze tam misto nej dali 3G.. Samozrejme idealni je zarizeni jez ma i EDGE i 3G..

Tohle neni zadna narazka ci kritika Wizarda, take se mi toto zarizeni velmi zamlouva, zvlast jeho cena a dostupnost v blizke dobe, ovsem kdyz se nad tim clovek trosku zamysli, tak kdyz to reknu zjednodusene, byt ja "z venice", beru Wizarda vsema deseti, jelikoz do te "me vesnice" se 3G asi jen tak nedostane, to spis bych tam mohl pravdepodobne narazit na Eurotelacke EDGE, ovsem pokud bych byl preci jen z vetsiho mesta ktere spada do onech mest s nimiz "se pocita" pro zavedeni 3G v realne blizke dobe, rozmyslel bych.... Preci jen si to zarizeni kupuji aby mi slouzilo alespon rok nebo i dele..
Seff (73)|1.11.2005 17:05
[QUOTE="macula"]Pár otázeček k Wizardu:

- Co ten procesor. Je to nějak znát oproti Intelu?
- Jak je to se zárukou, když ho koupím v cizině?
- Kdy ho bude možno koupit v ČR?
- Bude velká česká lokalizace?
- Má WiFi a EDGE? (mám v tom zmatek)
- Fachá tam to BT?

[/QUOTE]

Nemohu porovnat OMAP850, podle testů je rychlejší než JAM. Je to dual core na frekvence 200 MHz, ale to nic neznamená. Architektura WM5 je jiná než WM2003SE, souborový systém je plně ve FlashROM. To je trochu pomalejší (souborový systém), ale pro mně je nejdůležitější to, že neztratím žádná data, když mi dojde baterie.

i-mate má mezinárodní záruku, servisní centra jsou ve VB, Francii, Itálii, Španělsku, atd.

Má Wi-Fi b/g/e/i a Edge.

BT ano.

i-mate
Jirka_j (186)|1.11.2005 17:37
to Seff: jakou pam. katru používáš? Jaká je max. velikost mini SD? (našel jsem 512) oprava: už jsem našel 1G (sandisk) :D
macula_ce4you (691)|1.11.2005 20:22
[QUOTE="Miloš Strouhal"]
Tohle neni zadna narazka ci kritika Wizarda, take se mi toto zarizeni velmi zamlouva, zvlast jeho cena a dostupnost v blizke dobe, ovsem kdyz se nad tim clovek trosku zamysli, tak kdyz to reknu zjednodusene, byt ja "z venice", beru Wizarda vsema deseti, jelikoz do te "me vesnice" se 3G asi jen tak nedostane,[/QUOTE]

No, tak to je můj případ. Na EDGE se můžu těšit ještě pěkně dlouho a na 3G už bude zastaralej i Universal.
macula_ce4you (691)|1.11.2005 20:30
[QUOTE="beecher"]
5. Proc by nemelo? ;)[/QUOTE]

Někde tady jsem četl, že Compact má určité problémy s BT. Ale již nevím jaké. Takže BT GPS a BT HF připojím v pohodě?
macula_ce4you (691)|1.11.2005 20:43
[QUOTE="Seff"]

Nemohu porovnat OMAP850, podle testů je rychlejší než JAM. Je to dual core na frekvence 200 MHz, ale to nic neznamená. Architektura WM5 je jiná než WM2003SE, souborový systém je plně ve FlashROM. To je trochu pomalejší (souborový systém), ale pro mně je nejdůležitější to, že neztratím žádná data, když mi dojde baterie.
[/QUOTE]

Spíše by mě zajímala odezva aplikací, jestli tam nejsou nějaké dlouhé prodlevy atd. Nevím jak to přesně vyjádřit. Mám IPaqa 4150 /ten je tak na hranici/ a nerad bych, aby to bylo pomalejší. Samozřejmě chápu že rychlost ovlivňuje řada faktorů, jako třeba množství instalovaných aplikací běžících na pozadí.
Stačí mě to alespoň rámcově, že se na tom dá pohodlně pracovat. :)
georgesh (7)|3.11.2005 20:52
Zdarec, tak uz Vario prodavaji i u nas!
cena 16658,- s DPH viz http://shop.palmpc.cz
su na 99% rozhodnutej ze ho koupim :)