Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HTC Universal, aka MDA Pro, aka i-mate JASJAR, první dojmy, poznatky a zkušenosti před a po zakoupení zařízení

Miloš Strouhal (3997)|5.10.2005 19:20
Jelikož diskuze pod Pavlovou recenzí se již neúměrně rozrůstá, a rozrůstala by se zbytečně ještě více, zakládám raději novou, přímo tady ve Phone Edition, která bude věnována prvním dojmům, postřehům a tipům tak jak na ně budu v průběhu prvních dní společného soužití s tímto mimořádným zařízením přicházet. Pokud se ke mně někdo přidá, budu jedině rád! :yes: Vřele tuto opravdu doslova cihlu doporučuji! ;) Téměř všechny neduhy jež jsou v recenzi vzpomínány jsou zcela pravdivé, ale výhody, novinky a komfort práce jež toto zařízení přináší tyto neduhy směle převálcují! :yes: Tak jen směle do něj! :$: :D :$:

Edit: toto všechno jsou názvy pod kterými můžete Universala na internetu objevit, jedná se o totožné zařízení, jen se liší v barevném provedení, obrandování a v obsahu Extended ROM.

HTC Universal
T-Mobile MDA Pro
Vodafone VPA IV
Orange SPV M5000
O2 XDA Exec
Qtek 9000
i-Mate JasJar
Dopod 900
Miloš Strouhal (3997)|5.10.2005 21:30
Pro zájemce kteří uvažují nad koupí tohoto zařízení z německého t-mobilu v blokovaném stavu tu mam dobrou zprávu. Skutečně Vás to bude stát "jen" 749 euro, alespoň pokud tady nelžou.. Žádné dodatečné poplatky za odblokování prý nejsou, pokud koupíte zařízení nedotované. :yes:
Miloš Strouhal (3997)|5.10.2005 21:57
Zařízení JASJAR od i-mate se prodává sotva pár dnů (začali Universala prodávat uplně jako první na světě), a už tu máme upgrade.. :) :yes:
00094398_upgrade_imate_HOJX.jpg
Miloš Strouhal (3997)|5.10.2005 22:00
A takhle nějak to vypadá "pod kapotou"..
00094399_chiplist-board_finished-640_TkBC.jpg
davidkm_ce4you (248)|5.10.2005 22:08
Odkud máš tu informaci o upgrade? ... jsi přihlášen do imate klubu?

a druhá otázka .. ten tvůj kámoš od kotvy :) nabízí jakou variantu? odblokovanou?
Miloš Strouhal (3997)|5.10.2005 22:13
Nejsem ještě přihlášen do i-mate klubu, neby zatim čas. Informaci mam jako všechny ostatní z fóra xda-developers. :yes: A upgrade mam stažen z ftp xda-developers. Ale ještě jej tam neplánuji nahrávat, počkám.
A kamarád z Kotvy prodává MDA Pro za 23990kč blokované s německou ROM.
davidkm_ce4you (248)|5.10.2005 22:21
umí tu někdo německy?

Das Handy funktioniert nur mit einer SIM-Karte von T-Mobile Deutschland. Wenn Sie das Handy mit einer anderen Telekarte nutzen möchten, einmalig 99,50 € zahlen oder einfach 24 Monate warten und dann anrufen unter: 0180 5 330160 (0,12 € je angefanger Minute aus dem Festnetz von T-Com).
davidkm_ce4you (248)|5.10.2005 22:22
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Nejsem ještě přihlášen do i-mate klubu, neby zatim čas. Informaci mam jako všechny ostatní z fóra xda-developers. :yes: A upgrade mam stažen z ftp xda-developers. Ale ještě jej tam neplánuji nahrávat, počkám.
A kamarád z Kotvy prodává MDA Pro za 23990kč blokované s německou ROM.[/QUOTE]

:oops:
Miloš Strouhal (3997)|5.10.2005 22:28
Jinak informace pro majitele MDA Compact co by chtěli přejít na Universala, instalaci ExtROM lze též přerušit Soft Resetem, a pak si tam nainstalujete jen co uznate za vhodné, balast vynecháte. Ušetříte tim klidně i 10 mega paměti.:yes: Akorát že ExtROM se Vám nezobrazí v zařízení, ale ty caby jež máte umístěny v ExtROM pro danou konkrétní ROM si stáhnete z ftp xda-developers, jako vždy.. ;) Zrovna na to jdu!

Edit: Hard Reset se samozřejmě dá dělat i "trojhmatem" jako na všech ostatních MDA. Je to Soft Reset+stisknutí obou funkčních kláves pod displejem. Dostane Vás to do bootloaderu a vyzve k potvrzení, že chcete skutečně celé zařízení dostat do továrního nastavení, neboli komplet smazat.
davidkm_ce4you (248)|5.10.2005 22:53
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Edit: Hard Reset se samozřejmě dá dělat i "trojhmatem" jako na všech ostatních MDA. Je to Soft Reset+stisknutí obou funkčních kláves pod displejem. Dostane Vás to do bootloaderu a vyzve k potvrzení, že chcete skutečně celé zařízení dostat do továrního nastavení, neboli komplet smazat.[/QUOTE]

.. patrně dlouhá noc :)
Miloš Strouhal (3997)|5.10.2005 23:11
[QUOTE="davidkm"].. patrně dlouhá noc :)[/QUOTE]No tak to každopádně..:D Těch nocí ještě bude než to vyladim k dokonalosti.. :oops: Dnes zjišťuji co který cab v ExtROM dělá, co potřebuji a co je balast. Takže mne čeká cca tak 10 Hard Resetů než půjdu spát.. :sarcastic:
davidkm_ce4you (248)|5.10.2005 23:30
:) určitě si děláš poznímky viď? :) ... tak to přeji příjemnou noc a nemyslím to vůbec ironicky ... a už nebudu zdržovat :D a zítra se těším na samé kladné zprávy a spoustu objevených nových vlastností :)
Miloš Strouhal (3997)|5.10.2005 23:52
Skutečně lze zapnout s jistými omezeními na Universalu již nyní Real_VGA režim pomocí OZ_VGA.. :O A řeknu vám jedno, notebook vedle Universala hadr! Sice bude potřeba ten softík ještě trochu doladit na kompatibilitu s WM5, ale to už je jen otázka času a bude to vypadat jako opravdové VGA. Pro ty kteří stále nevědí co to je REAL_VGA, přikládám screenshoty pořízené na hx4700 korektně běžícím v tomto režimu.
00094427_capture001_SGq3.jpg 00094427_capture002_dbhR.jpg
davidkm_ce4you (248)|6.10.2005 00:15
Proč nemají ty obrázky 640x480?
Miloš Strouhal (3997)|6.10.2005 00:22
Je to kvůli omezení pro upload obrázků na tento server, zřejmě.. Já je mam v notebooku na ploše v rozlišení 640x480.
davidkm_ce4you (248)|6.10.2005 00:31
Proto to rozmazaní ... nicméně díky za stránku ... zajímavé informace .. i když jen pracovní :))
yasmeene2 (794)|6.10.2005 15:38
Tak jsem si včera toto zařízení pořádně ošahal (díky xpe) a musím říct, že vůbec není tak velké jak se zdá na fotkách a že je prostě boží!! Ani u ucha nevypadá tak úplně blbě (trochu cyberpunk..). Už aby bylo u operátorů. Náhodou někdo ze sunnysoftu nebo z morávie to nelokalizuje, že by podal nějaké info o vypuštění na český trh?
davidkm_ce4you (248)|6.10.2005 18:10
Miloš asi dospává :D nebo se nemá čím pochlubit ;)
RStein (2012)|6.10.2005 18:18
Tak jsem precetl ten Pocket PC magazine - celkem nic zajimaveho, neslo bohuzel o recenzi, jak to vypadalo na titulni strance, ale jen o letme preview a "prvni dojmy" jednoho redaktora.

Jedine co me zaujalo:
Psalo se tam neco v tom smyslu, ze muzete nechat zarizeni monitorovat okoli a v zavislosti na vasich preferencich vas samo zaloguje do WI-Fi site nebo do GPRS site, ci 3G site, takze se nemusite sami pripojovat ani odpojovat a zarizeni je neustale pripojeno pres "nejlepsi dostupne pripojeni". Tohle je tam jen letmo zmineno, ale mohl bys Milosi nejak upresnit, co tim mohli myslet?
davidkm_ce4you (248)|6.10.2005 18:21
A tady je tabulka variant universalu včetně dat ...
Miloš Strouhal (3997)|6.10.2005 18:22
Tak, a je to v pr...li :dead: :mad: JASJAR šel dnes na reklamaci, jelikož se mu něco zjevně stalo s napájením a začal vytuhávat displej v bílé barvě při zapnutí a vypnutí zařízení jěž bylo aktuálně připojeno na nabíječku. Pokud se nabíječka odpojila, vše zas bylo ok. Po připojení a znovuzapnutí displeje to opět vytuhlo, tak na každý třetí pokus.. Hard Reset nepomohl, ani změna nabíječky, ani připojení na USB do PC.. :no: A ke všemu ten chrchlající repráček. No nic, asi popřemýšlím o dovozu a odblokování MDA Pro z německa.. Reklamace přes expansys je totiž zřejmě na dlouhé týdny..:disgusted:
00094579_06-10-05_1118_YfHW.jpg
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|6.10.2005 18:24
Pokud půjde tento kousek na reklamačku. Bude nějaký jiný na pravidelném pražském srazu k vidění ????
RStein (2012)|6.10.2005 18:28
Tak to je fakt k vzteku. Asi byl ale tenhle kousek nejakej nedodelek, viz ten od zacatku chrchlajici repracek.

Me ale opravdu zacina trochu desit, ze se ke mne zatim nedonesly zadne zvesti o priprave lokalniho uvedeni MDA :( U MDA II i Compactu jsem mel tyhle informace ze spolehlivych zdroju;) s predstihem. Takze jestli TMO neukaze MDA PRO na Invexu, jak uz se stalo jeho dobrym zvykem, tak asi taky zacnu uvazovat o dovozu z Nemecka.
Miloš Strouhal (3997)|6.10.2005 18:28
Pokud známej bude mít skladem německé MDA Pro, zkusím mu ho na ten víkend opět štípnout..
davidkm_ce4you (248)|6.10.2005 18:34
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Pokud známej bude mít skladem německé MDA Pro, zkusím mu ho na ten víkend opět štípnout.. [/QUOTE]

a co kdyby si znamý na tom udělal kšeft? :) a prodával odloklé a odněmecké u nás?
davidkm_ce4you (248)|6.10.2005 18:35
ještě dotaz ... ty jsi měl stejný kousek co recenzoval Pavel?
Saman_ce4you (1451)|6.10.2005 18:39
[QUOTE="RStein"]Me ale opravdu zacina trochu desit, ze se ke mne zatim nedonesly zadne zvesti o priprave lokalniho uvedeni MDA :( U MDA II i Compactu jsem mel tyhle informace ze spolehlivych zdroju;) s predstihem. Takze jestli TMO neukaze MDA PRO na Invexu, jak uz se stalo jeho dobrym zvykem, tak asi taky zacnu uvazovat o dovozu z Nemecka.[/QUOTE]

Jiz se tu nekde diskutovalo, ze je mozne ze TM MDA Pro tady v CR neuvede, protoze hlavni featura, UMTS, by v jeho siti nechodila. Mozna ostatni dva operatori..
Miloš Strouhal (3997)|6.10.2005 19:02
[QUOTE="davidkm"]ještě dotaz ... ty jsi měl stejný kousek co recenzoval Pavel?[/QUOTE]Ano, už jsem to psal.
RStein (2012)|6.10.2005 19:04
UMTS myslim neni hlavni featura ani takova rarita, i Nokia uz ma telefony pro UMTS. Navic TMO licenci na 3G site ma, takze nevidim duvod, pro by z tohoto duvodu sabotoval uvedeni MDA Pro na cesky trh.
Miloš Strouhal (3997)|6.10.2005 19:12
[QUOTE="davidkm"]a co kdyby si znamý na tom udělal kšeft? :) a prodával odloklé a odněmecké u nás?[/QUOTE]To by nebyl problém, před rokem jsme to takhle řešili s MDA III když tu ještě nebyly v prodeji, on je vozil za pár šupů z německa, a já mu je flashoval na ENG ROM a upravoval Extended ROM na použití v ČR. Jenže měli jsme 100% jistotu, že to nikdo nepřijde reklamovat, prodávalo se to jen pár nadšencům a odvážlivcům co byli smířeni s nulovou zárukou.. Což si myslím že v případě Vás neplatí, bez záruky si to nikdo z Vás hádám nevezme. A já už také ne. :evil:
RStein (2012)|6.10.2005 19:20
MDA II jsem reklamoval 2x a kazdou zavadu jsem stejne zaplatil, takze ta jistota zaruky je dost pofiderni, ale to spis jde stejne o ten pocit, ze kdyz nekupuju hracku za 2 000, takze bych mel mit alespon prvni mesice jistotu, ze pri nejaky zavazny zavade z vyroby jsem nevyhodil jen tak 22 000 :D
davidkm_ce4you (248)|6.10.2005 19:22
[QUOTE="Miloš Strouhal"]To by nebyl problém, před rokem jsme to takhle řešili s MDA III když tu ještě nebyly v prodeji, on je vozil za pár šupů z německa, a já mu je flashoval na ENG ROM a upravoval Extended ROM na použití v ČR. Jenže měli jsme 100% jistotu, že to nikdo nepřijde reklamovat, prodávalo se to jen pár nadšencům a odvážlivcům co byli smířeni s nulovou zárukou.. Což si myslím že v případě Vás neplatí, bez záruky si to nikdo z Vás hádám nevezme. A já už také ne. :evil: [/QUOTE]

To samo pravda je, není to za babku a když se něco stane je to problém ... ale posílat to někam na expansys také není ono ... a to to včera vypadalo tak růžově :disgusted:
Miloš Strouhal (3997)|6.10.2005 19:49
Jo jasně, expansys.., jenže Milan Hruška z AHmobilu mi z dobrého přátelství JASJARA přenechal za 22 000kč, ačkoliv na tom výrazně chudák tratil, jeho samotného to vyšlo na něco přes 28 000kč. Tomu se nedalo odolat, ENG ROM v základu, a absolutně neblokované a nepoškozené. Akorát bylo pár dní na recenzi u Pavla a pak v jednom časáku.

Podle mne jsou v současnosti dvě rozumné možnosti jak Universala pořídit. Za 749€ v německu a rovnou na prodejně požádat o odblokaci, a následně ho flashnou na ENG ROM, a nebo počkat až to sem dotáhne Vodafone a Eurotel. Což bude za víc peněz, a ještě ke všemu nejdřív tak kolem vánoc, ale zase bude snažší případná reklamace.. Jestli mi opět hrábne, jdu do té německé varianty. Momentálně jsem ale pěkně :evil: takže si jdu dát sprchu a nainstalovat znovu hx4700, jež jsem jen díky náhodě nestihl prodat.. Díky bohu! Třeba si mne na nějaký čas opět získá.. Kéž by. Alespoň bych měl klid.. :yes:
Saman_ce4you (1451)|6.10.2005 20:39
[QUOTE="RStein"]UMTS myslim neni hlavni featura ani takova rarita, i Nokia uz ma telefony pro UMTS. Navic TMO licenci na 3G site ma, takze nevidim duvod, pro by z tohoto duvodu sabotoval uvedeni MDA Pro na cesky trh.[/QUOTE]

No, rek bych ze zrovna pro komunikator jsou rychly mobilni data dulezity, ale at si kazdej mysli co chce.
T-Mobile CZ uvede tzv. sit 4G, maji zpusob prenosu reseny pomoci TD-CDMA, kdezto HTC Universal podporuje W-CDMA (coz by meli mit Eurotel a Vodafone).
O typech 3G siti tady
RStein (2012)|6.10.2005 20:48
Ale jo tohle vim. Jenze TMO uvede TD-CDMA jako konkurenci CDMA siti Eurotelu.

Licenci na provozovani W-CDMA ma TMO taky a koupil ji mnohem drive nez vecne technologicky retardovany "vtipny" OSKAR (pardon ted vlastne business zakazniky lanarici seriozni Vodafone). No flame pls. :D

Ale to uz jsme OT, zpet k MDA PRO. I pro me jsou rychla data dulezita, ale EDGE u MDA PRO ozelim, protoze i na MDA PRO budu moci v pripade nouze EDGE vyuzivat pres NOKII 6230.
Miloš Strouhal (3997)|6.10.2005 20:56
Jo, jo, tak to mam vyřešené i já, v Universalu jsem měl Eurotel firemní simku na telefonování, a připojoval jsem se na internet povětšinou pomocí EDGE Motoroly V547 ve které mam soukromou T-mobile simku s Data Unlimited.. Jsem nucen mít obě čísla, takže se mi tím defakto vyřešil problém s absencí EDGE u Universala. A chodilo to výborně. Vše špatné je občas i pro něco dobré..
davidkm_ce4you (248)|6.10.2005 21:16
nojo, ale co bude s touto diskuzní větví .... :O
davidkm_ce4you (248)|6.10.2005 23:32
Ještě mě napadlo, jestli za všechno nemůže to laborování z flešováním .. určitě se za dobu svého života nabíjel už několikrát ...??
Miloš Strouhal (3997)|7.10.2005 09:14
:?: Ty asi moc pozorně nečteš co píšu, viď.. :? Napovím ti, šestý příspěvek hned na první straně této diskuze.
davidkm_ce4you (248)|7.10.2005 09:20
[QUOTE="Miloš Strouhal"]:?: Ty asi moc pozorně nečteš co píšu, viď.. :? Napovím ti, šestý příspěvek hned na první straně této diskuze.[/QUOTE]

Ale čtu ... viz 9. příspěvek na té samé stránce :)
Martin Ráž Hoch (1832)|7.10.2005 09:40
Jenom jedno:), tohle proste musim mit... (za kazdou cenu) dobre, tak ne za uplne kazdou;).
hybo (3107)|7.10.2005 09:44
za kazdou? ;)
Miloš Strouhal (3997)|7.10.2005 10:37
[QUOTE="davidkm"]Ale čtu ... viz 9. příspěvek na té samé stránce :) [/QUOTE]Tys asi ještě nikdy neměl žádné MDA, viď? Jinak bys věděl, že instalace Ext ROM, případně její přerušení nemá absolutně nic společného s flashováním, či s nějakým neoprávněným zásahem do zařízení jež by mohlo nějak negativně ovlivnit jeho funkčnost.. :D Instalaci ExtROM nevědomky provádí i ta lama na prodejně T-mobilu když cihlu prvně vytáhne z krabice aby jí ukázala zákazníkovi..:D
Martin Ráž Hoch (1832)|7.10.2005 10:53
No dobre Hybo, krome te tvoji:D

Ne, v pravde si pockam na CZ distribuci ala TMo, protoze preci jen az takovy geek nejsem abych musel mit Deutsche version.

Zkratka nemam dobrej pocit z tehle dovozovek a navic to chci z ryze pracovniho hlediska, tak si pockam, az tomu chlapi poradne nalozite a otestujete;)
hybo (3107)|7.10.2005 12:02
To je presne, co jsem psal nedavno :-) Nase cena nani nijak zvlast rozdilna od jinych dostupnych (rozdil par set korun od nakupu v Anglii neni myslim rozhodujici, muzes si to tam koupit stejne tak sam), takze cekas na cenu lepsi, protoze vis, ze v CR bude cena priznivejsi, pokud to sem operator dotahne pod svoji znackou. Ten, kdo opravdu chce a nehledi na cenu, uz to ma, nebo si to koupi bez reci...
Martin Ráž Hoch (1832)|7.10.2005 12:14
A my ostatni o tom budeme jenom kecat:D - jsi chtel myslim rict;)
hybo (3107)|7.10.2005 12:21
presne to jsem chtel rict, budete jen kecat, az to nebude za prijatelnou cenu, coz odpouje tvrzeni, za kazdou cenu ;) mne to samozrejme je sum a fuk, ale je dobre promyslet sva tvrzeni ;) mam zakazniky, kteri proste prudili kazdej tyden, jestli to uz je, ze to proste chteji, hned, jak to bude objednejte a ja to beru...kdyz jsem jim oznamil, ze cena uz je znama, ale nejsou jeste k dodani, porad si trvali na svem, pak jsem oznamil, ze uz je k dispozici a bylo to, "hmm, tak asi jeste pockam, co tmobile, nebo eurotel, oni se tu budou predhanet v cenach a bude to lepsi"...tahle zkutecnost je dlouholeta, vim, o cem pisu...jedinej duvod, proc to nabizime je ten, ze jsem usetren dotazu, jestli to mame a za jakou cenu...kdyz to nekdo chce realne, tak mu stejne reknu, ze je lepsi pockat...
Miloš Strouhal (3997)|7.10.2005 12:41
Asi tak nějak.. Jen samé řeči a skutek utek. ;) To já to mam trošku jinak. Kupuji s oblibou věci o kterých tvrdím že si je asi nekoupím.. :D
Jinak, aktuální zpráva z prodejny u Kotvy je, že tam půjde za pár dní zakoupit Universaly s německou ROM a již odblokované za 23990kč. :yes: A následný přefleš na anglickou ROM by již neměl být žádný větší problém. Buď si to provedete sami nebo Vás prodejce odkáže na mne. ;)
A poslední věc jež zbývá dořešit je zkusit alespoň jeden kousek konečně flešnout z té němčiny na angličtinu pro ověření že to skutečně funguje. Ale to nebude problém, zájemci se již množí takže v brzké době mne zřejmě někdo se zájmem o přefleš osloví..
Martin Ráž Hoch (1832)|7.10.2005 13:02
Dobra, kaju se:(... byla to nadsazka. Neni to o tom, ze bych cekal na cenu, to rozhodne nikoliv, spis je to o tom, ze bych byl doma bez milosti popraven:D, prece jen, kdybych misto do svatby zainvestoval do MDA IV... au:D
RaDon_ce4you (24)|7.10.2005 13:34
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Jinak, aktuální zpráva z prodejny u Kotvy je, že tam půjde za pár dní zakoupit Universaly s německou ROM a již odblokované za 23990kč. :yes: [/QUOTE]

A prozradí mi někdo jméno té prodejny u Kotvy? Podařilo se mi neuvěřitelným způsobem zbavit Ipaqa 6340 :$: :D a mám absťák po PDA s telefonem. Ta výše zmiňovaná cena je s nebo bez DPH?
Díky
Radim