Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

GPS v letadle

simonik2 (95)|3.10.2005 07:49
Myslíte , že se může používat GPS spojena s PDA pomocí bluetooth v letadle?
Při startu se totiž musí vypnout všechny elektronické přístroje a za letu se nesmí používat počítače.
Víte o tom něco konkrétnějšího?
hybo (3107)|3.10.2005 07:51
nemuzu rict, jak to je doopravdy, ale teoreticky jo s kabelovou, nebo integrovanou GPSkou...s BT je to asi problem, ale to nevim..signal GPS jen signal prijimaji, takze tam neni problem...
taunus (116)|3.10.2005 10:59
ale myslim ze letusky nebudou patrat zdali je to spojeno kabelem ci BT pokud je zakaz pc na palube tak vam ho zabavej a je po legraci. a vrati jestli budete hodni na konci skolniho roku tedy letu :D
steengo (14)|3.10.2005 11:01
samozrejme nic podobneho nepouzivat pri startu a pristani (proste kdyz sviti napis pripoutejte se), BT by vadit nemel, ale nevim jestli signal GPS projde trupem letadla, u moji GPS bylo v manualu, ze muze vadit i nektera izolace ve strese auta.
tortoise (546)|3.10.2005 11:05
Mně fungovala GPS jak normální, tak i BT. Jednou dokonce se šla letuška zeptat pilota, zda to mohu za letu používat. Myslel jsem, že kecá, skočí si na kafe a přijde, že to nejde, ale vrátila se, že to mohu používat vždy, když nemusím být připoutaný. :yes:
GiZMoSK_ce4you (13)|5.10.2005 08:26
cool, by som vazne necakal, ze ten signal prejde cez trup lietadla. a pochybujem ze cez to okienko by si chytil 3 satelity
tortoise (546)|5.10.2005 13:41
Pochybuješ správně, protože jsem těch satelitů chytil skrz okénko víc. Skrz trup jsem nechytil nic. Ostatně za tři neděle letím do států, tak to zase zkusím a poreferuju, kolik jsem na svou ASUS BT-100 ulovil satelitů.
Ivanm_ce4you (466)|5.10.2005 14:24
onehda jsem letel do Bulharska a taky mi GPS krasne ukazovala. 3-5 SAT. Myslim, ze pracovala i okenka pres ulicku. Dokonce jsem mel nekde vyfoceny display GPS za letu.
simonik2 (95)|5.10.2005 22:16
Ale co to jejich varování mít vypnuté počítače i během letu?

Nední tu náhodou pilot, který by to osvětlil ?

:-)))
Ivanm_ce4you (466)|5.10.2005 23:01
ono je to zhruba tak, ze to ma kazda letecka spolecnost jinak. Nekde je neco dovolene, jinde vubec nic. Na mne to pusobi, ze to je hlavne PRO JISTOTU. Ale pripravuje se moznost pouzivani mobilu /a taky mastnych cen/ na palube letadla v prubehu letu.
A dokonce -kdyz jsme jeli autobusem Neoplan do Francie na hory, ridic to mel vylepene taky -nepouzivat mobily v prubehu jizdy. Je to moderni autobus, ma to hodne elektroniky a mohlo by to ovlivnit ovladani...
mk33 (17)|7.10.2005 13:39
[QUOTE]
cool, by som vazne necakal, ze ten signal prejde cez trup lietadla. a pochybujem ze cez to okienko by si chytil 3 satelity[/QUOTE]

ale jo :)) v pohode chytnes 3 i vice satelitu ...




S474N (660)|7.10.2005 14:56
Dost dobra je ta nadmorska vyska.
hybo (3107)|7.10.2005 15:15
rychlost taky, to je vic, nez bezne jedu busem :D
Prochaine_ce4you (82)|15.9.2006 15:12
Letěl jsem minulý týden s Travel Service do Egypta. Za letu jsem si zapnul (ruční turistickou) GPS, ale při podávání jídla si toho letuška všimla. Zeptala se, co to je (jestli foťák, či co) a prý GPS určitě ne, protože jim to ovlivňuje navigaci.

Docela mě s tím vytočila. Ale co člověk může dělat. Hádat se tam s ní nebudu, i když vím, že lže.
windmaster (307)|15.9.2006 20:17
GPS v letadle používám, ale vždy to oznámím při vstupu na palubu. Používám turistickou Vistu u okénka, je to nepohodlné, ale za ty zobrazované údaje to stojí. Připojit se k PDA přes bluetooth by byla asi velká troufalost, vyzářený výkon BT je při dosahu až 30m přecejenom značný. Jednou, kdysi dávno, za mnou přišel kapitán (to byla GPS ještě vzácná), přátelsky jsme pohovořili, řekl mi, že má svou soukromou v kabině, jen tak, pro navigaci to používat nesmí. V jiném případě byla vidět mapa GPS na monitorech pro pasažery.

Jen jednou mi použití GPS zakázali, každopádně ji vypínám při startu a přistání, takový je předpis, i když se jedná o pouhý pasivní přijímač. Je ale fakt, že každá přijímací anténa část přijmuté energie vyzáří zpět a může ovlivnit vysoce citlivá elektrická zařízení.
Ivanm_ce4you (466)|15.9.2006 20:31
No, pokud by se pristroje v letadle nechaly ovlivnit pracujici GPS, tak asi nejsou v poradku. Navic pri startu a pristani na ne tech ruznych "poli" pusobi daleko vic. Mobilni site, vsudypritomny GPS signal, ruzne frekvence vysilacek /letistni provoz nebude maly/-vcetne vykonneho radaru. A pozemni silove vedeni...
Puvodne nesmel byt mobil pomalu ani na palube a ted se da telefonovat i za letu.
Je to je zjednoduseni pro aerolinky. Vsechno se zakaze a hotovo.
A ted vubec nemyslim ruzna radoby opatreni proti terorismu.
windmaster (307)|15.9.2006 20:42
Jistě, ale směšuješ dvě věci, situaci při startu (přistání) a za letu. V tom druhém případě je dnes povoleno téměř vše, pochopitelně, v tom prvním je snaha eliminovat všechny nahodilé signály. Tak proč do toho elektromagnetického smogu přidávat ještě další, v tom nejhorším případě, čistě teoreticky, třeba od pětiset pasažérů a to v té nejkritičtější blízkosti?
Ivanm_ce4you (466)|15.9.2006 21:26
Ale tady se bavime o o pasivnim prijimaci GPS.
Uznavam, ze mobil, Wi-Fi, BT a jine potvory nejsou v techto vypjatych okamzicich vhodne k pouziti.
Takze BT GPS pripojena k PDA nebude to prave, ale treba moje M315 toho asi opravdu moc nevyzari.
windmaster (307)|15.9.2006 22:11
Jistě, alespoň snad uznáš, že nemůže letuška obejít pětset cestujících a říkat: ty jo, ty ne, ukaž co to máš, v tom se nevyznám, jakej to má výkon, kolik to má harmonickejch, ukažte mi certifikát...

Končím, snad to někdo smaže :D
Ivanm_ce4you (466)|15.9.2006 22:17
hl. uznavam, ze je to vec aerolinek, co maji za podminky. Pokud s nima chci letet tak na ty podmiky asi pristoupim.

Ale, nebylo by zajimave pomoci treba BT z PDA ovladat klapky?
a bylo by to moderni, zadne Fly-by-wire.

KONEC
oltcit (1098)|16.9.2006 02:20
Tož ja som lítal a ani som nevytiahol päty z pracovne(aspoň podľa GPS) :D :D :D
00170754_gps_tpHg.jpg
Ivanm_ce4you (466)|16.9.2006 09:20
Ja na te GPS taky muzu spustit simulaci az do 999 mph, jakykoliv kurz, pouze ALT je stabilne myslim -40m
eSPe (35)|16.9.2006 20:10
Jasne ze sa moze GPS v lietadle pouzivat,aj oni pouzivaju a nic sa este nestalo kvoli tomu, len sa netreba nic pytat a personal ignorovat, pripadne sa este hrat s kuskom plasteliny a mrmlat si nieco o Al-Kaide

Londyn-Bratislava
eSPe (35)|16.9.2006 20:25
A obzvlast skoda je vypinat GPS pri starte a pri pristavani. Nie je nejaky program co meria zrychlenie prip. spomalenie pomocou GPS ? Ze zakolko to vytiahne taku stovku
Prochaine_ce4you (82)|16.9.2006 20:31
Například GPSDash umí měřit zrychlení a také vertikální rychlosti.
PatrikL (383)|16.9.2006 20:32
kto najbližšie bude letieť lietadlom? to by bolo veľmi zaujímavé :yes: :D