Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Ford v Miami testuje autonomní auta rozvážející pizzu

28.2.2018, Milan Šurkala, aktualita
Doba autonomních aut se blíží a je nutné je nejprve pořádně připravit. Ford je chce mít hotové už v roce 2021, a tak spustil další velký test těchto technologií. Především ale půjde o test interakce lidí s vozidly bez řidiče např. při doručování pizzy.
Automobilka Ford se cítí být jedním z průkopníků na poli autonomních vozů a má v plánu je začít prodávat už v roce 2021, což je dosti optimistický výhled. Součástí vývoje jsou pochopitelně i nekonečné testy a jeden z dalších byl v těchto dnech spuštěn v Miami-Dade County. Primárním cílem je zde ale spíše otestovat to, jak lidé budou na auta bez řidiče vlastně reagovat. Partnery testu jsou totiž společnosti Domino's Pizza, doručovací služba Postmates nebo taxislužba Lyft a Ford chce zjistit, jak budou lidé využívat tradiční služby bez lidské interakce.
 
Autonomní Ford
 
Všechny vozy sice budou mít záložního řidiče, ten však se zákazníky nebude komunikovat. Auta by si pak měla poradit s nalezením místa, kde např. předat pizzu, aniž by blokovala další provoz, ale také aby lidé nemuseli k autu příliš daleko. Podobně to bude i s vyzvedáváním pasažérů ve službě Lyft. Miami je totiž na páté pozici mezi městy s nejhustší dopravou v USA. Výhodou okolí Miami je však počasí, které na autonomní technologie neklade až tak vysoké nároky jako např. zimy na severu USA.
 
 
Automobilka se nyní také snaží zjistit, jak vlastně pokračovat v budoucnu a hledá business model pro další roky. Pokud se více rozmůžou dopravní služby na objednávku jako je Uber nebo Lyft, případně se rozšíří sdílení aut, lidé postupně přestanou kupovat auta tak, jak jsou zvyklí.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama