reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Flashujeme novou ROM u zařízení Sony Ericsson XPERIA X1

, , návod
Jak se zdá, majitelé XPERIÍ mohou začít slavit, na světě je nová ROMka pro jejich miláčky označená jako R2A. Jedinou drobnou vadou na kráse je to, že s univerzální anglickou verzí si v Sony Ericssonu dávají nějak moc načas, takže při snaze o klasický upgrade pomocí aplikace Sony Ericsson Update Service nebudete (zatím) úspěšní.
Pokud ale patříte mezi ty, kteří chtějí mít všechno nejpozději ihned, můžete zkusit naflashovat "neoficiálně získané oficiální upgrady" určené pro konkrétního operátora. Díky možnosti stáhnout si i originální ROMku a tedy možnému návratu zpět se jedná o celkem bezpečnou operaci, ale pokud se rozhodnete experimentovat, přečtěte si celý článek.

Důležité upozornění! Postup popsaný v tomto článku není oficiální postup pro flashování zařízení XPERIA X1. Vše jsem sice zkusil (několikrát) na vlastním zařízení, ale případné problémy není nikdy možné zcela vyloučit. Vše tedy provádíte jen na vlastní riziko. Pokud si nejste jisti, počkejte si na oficiální upgrade pomocí originální utility.

A jdeme na věc. Prvním krokem je logicky zajištění samotného upgradu. Díky XDA Developers se dají veškeré dostupné aktualizace najít na Rapidshare včetně popisu. Vřele doporučuji stáhnout si nejen nový upgrade (já si vybral APP_SW_X1i_VFE_UK_CDF1215-0285_KOV_R2AA007.rar), ale i originální R1A verzi pro váš model zařízení, protože budeme flashovat ROMku, která na naše zařízení není určena (papírově, technicky je jí to samozřejmě jedno) a nekdy můžeme potřebovat vrátit vše do původního stavu. Jelikož mám zařízení z Anglie, jednalo se o soubor APP_SW_X1i_GENERIC_UK_CDF1215-1832_KOV_R1AA017.rar, ale podle popisu se zdá, že ten samý soubor je i na zařízeních prodávaných v ČR. Zjistíte to v nastavení zařízení Start - Settings - Device Information - Customer Info.

Jakmile máte oba soubory stažené, rozbalte obsah toho s novou R2A verzí a jediný existující soubor přejmenujte na jméno Kovsimg.nbh. Pozor, pokud máte skryté přípony nebo další překážky, soubor se musí jmenovat přesně takto. Následně si naformátujte paměťovou kartu (já použil 8 GB SanDisk s FAT32) a soubor na ni zkopírujte. I když to asi bude fungovat i jinak, doporučuji mít kartu prázdnou a naformátovanou pomalým formátováním, aby se vyloučily případné hardwarové problémy. Jakmile máte soubor na kartě, vložte ji do zařízení.

V prvé řadě je nutné mít zařízení nabité minimálně na 50%, ale nejlépe rovnou na 100%. Pro klid duše můžete mít zařízení připojené k nabíječce po celou dobu flashování. A o tom, že dojde ke kompletnímu vymazání dat snad ani nemusím psát, zkopírování na stolní počítač je nutností. Nyní na okamžik vyndejte baterii, aby se zařízení uvedlo do klidu, a pak bateri vraťte. Pak současně stiskněte a držte tlačítka pro snížení hlasitosti a tlačítka pro zapnutí zařízení tak dlouho, než se na obrazovce objeví pestrobarevné pruhy. Pokud je všechno v pořádku, vydrží tam ale jen krátký okamžik a následně se spustí samotný proces flashování.

Jakmile se na obrazovce objeví modrý text na bílém pozadí, máte vyhráno. Nyní máte na výběr, zda skutečně přikročíte k flashování (Press power button to start update image - Pro start stiskněte tlačítko pro zapnutí) nebo zda operaci přerušíte (Press action button to cancel update image - Pro zrušení stiskněte potvrzovací tlačítko). Po startu flashování se na displeji objeví stavový ukazatel a postupně se začne flashovat vše od BOOTLOADERU až po RADIO. Po každém úspěšném flashování dané části se u ní objeví OK. Opět je nutné být trpělivý, celá operace trvá asi 5 minut a občas se i delší dobu zdá, že se vůbec nic neděje. Nyní ale není cesta zpět a tak musíte čekat, než se na displeji objeví Update Complete, UPDATE SUCCESS. Poté ještě pár vteřin vyčkejte, pak na chvíli vyndejte baterii a po startu máte flashování u konce.

Protože jsem flashoval ROMku pro Vodafone, není možné přesně určit, co je nové a co je kvůli Vodafone. V každém případě pokud se vám nová ROMka nebude líbit, můžete si vrátit původní úplně tím samým postupem, akorát s jiným souborem. Zařízení to očividně nijak nekontroluje, takže mi to "tam i zpět" proběhlo bez problémů. Hodně štěstí a pokud zjistíte, co je nového, podělte se o to v komentářích.
reklama
reklama
reklama