Co je nového ve Windows Mobile 2003?

, , článek
Trvalo to na den přesně jeden měsíc od chvíle, co byla v USA slavnostně představena nová verze operačního systému pro Pocket PC, a já ve svých rukách držím první PDA, které tento systém obsahuje. Konkrétně se jedná o HP iPAQ h2215. Původně jsem chtěl novinky v systému vyjmenovat jako součát recenze, ale je jich tolik, že si rozhodně zaslouží samostatný článek.
K oblíbeným
reklama
První změna je patrná na první pohled, dokonce ani nemusíte vlastnit žádné PDA. Microsoft věrný tradici se rozhodl pozměnit jméno tohoto svého produktu (který nesl kódové jméno Ozone), a tak se od této verze budete setkávat s názvy Windows Mobile 2003 for Pocket PC a Windows Mobile 2003 for Smartphone. Na první pohled se v systému moc nezměnilo, ale jak to tak občas bývá, první pohled někdy dost klame. Postupně se pokusím představit vám všechny novinky, které jsou pro vás připraveny.


Jádro operačního systému


Nejdůležitější změna je zároveň dobře schovaná pod pokličkou. Na rozdíl od předchozí aktualizace Pocket PC 2000 -> Pocket PC 2002 zde nyní došlo k použití nového jádra operačního systému. Windows Mobile 2003 tak běží na systému Windows CE 4.2. Celý systém byl výrazně přepracován a hlavně zoptimalizován, čehož důsledkem je znatelně rychlejší běh systému na stejném zařízení, jak se mohou přesvědčit především majitelé softwarových upgardů starších zařízení (ehm, tedy kromě majitelů Dellů, ale to se jistě brzo vyřeší;). Jednou z významných změn je kupříkladu podpora protokolu IPv6. Přímo v ROMce je nyní i kompaktní verze .NET Frameworku.
Nové aplikace


Počínaje touto verzí jsou součástí systému i některé nové aplikace. Nejen pro náruživé vyznavače digitální fotografie přibyla užitečná aplikace s prozaickým názvem Pictures. Jedná se o jednoduchý prohlížeč obrázků, který umí zobrazit náhledy všech obrázků v jedné složce, dithering, automaticky se spustí v případě, že vložíte paměťovou kartu z digitálního fotoaparátu plnou fotek, umí postupné zobrazování fotek v předdefinovaném intervalu (tzv. slideshow), jednu zvolenou fotografii můžete upravovat (rotace o 90°, vyříznutí zvolené části, změna jasu a kontrastu), prohlížet pod lupou, poslat emailem nebo přes infračervený port, případně jednoduše nastavit jako tapetu.Druhá aplikace potěší především ty, kteří hraní her sice moc neholdují, nicméně občas si nějakou tu gamesku dopřejí. K již klasické hře Pasiáns konečně přibyla ještě jedna, neméně zábavná hra pro ukrácení krátké volné chvíle nesoucí název Jawbreaker. Já si ji pamatuji ještě pod názvem Bubbles, ale na názvu nesejde. Cílem hry je získat co nejvíce bodů vyrušením co největšího počtu kuliček stejné barvy během jediného tahu. Aby se tak rychle neokoukala, nabízí celkem 4 herní módy. Věřte mi, je to návykové:)
Nové verze aplikací


Zcela zásadní změny doznal Pocket Internet Explorer. Ono se vlastně ani nejedná o aktualizovanou verzi, Microsoft celý program od základu předělal. Nyní jsou podporovány standardy HTML 4.0, XML, xHTML, CSS, Jscript 5.5, animované GIFy již zobrazí více než jen první frame, uživatelům WAPu pomůže WTLS, UAProf a WAP 2.0. Co je ale nejdůležitější, rychlost prohlížení stránek se zvýšila několikrát! Problém není ani s trochu obsáhlejšími stránkami, na kterých se mé zařízení tak trochu zadýchává. Zlepšíl se i algoritmus pro překreslení normálních stránek, které nejsou tvořeny pro PDA. Volba pro zobrazování obrázků se přesunula z lišty do nabídky View (nevěřili byste, pro kolik lidí byl úkol vypnout zobrazení obrázků neřešitelný). Našince také určitě potěší to, že si PIE konečně pamatuje nastavení znakové sady. Celkově je Pocket IE mnohem použitelnější, než kdykoliv předtím.Druhou aktualizovanou aplikací je Windows Media Player, nyní ve verzi 9. Kromě nových kodeků byl výrazně zoptimalizován algoritmus pro plynulé přehrávání jak filmů uložených v paměti, tak i streamovaného videa. Nyní si Pocket PC poradí i s datovým tokem 300 kbps! Svůj podíl na tom má vylepšená práce s bufferem. WMP se dále umí automaticky "vyladit" na optimální výkon podle toho, jakou nastavíte rychlost vašeho připojení do sítě.
Nové vlastnosti PIM (kalendář, kontakty, úkoly)


Naprostá většina uživatelů, pro které jsou PIM aplikace životně důležité, sáhne po aplikacích třetích stran, protože jim zabudované aplikace příliš nevyhovují. Microsoft si toho je vědom, a tak se snaží PIM aplikace vylepšovat jak to jen jde. Vyhledávání v kontaktech je nyní přehlednější díky zvýrazněnému řetězci v nalezených kontaktech. V kalendáři jsou konečně barevně odlišeny dny pracovního volna a svátky od dnů pracovních. Jsou odstraněny i problémy s nastavováním opakujících se schůzek během pobytu v odlišném časovém pásmu. Pro přenos kontaktů a schůzek s jinými systémy lze nyní využít nově podporované standardy VCard a VCal. Vylepšila se i možnost odesílat informace přes Bluetooth.
Novinky ve vaší poštovní schránce


Změny se dotkly i práce s poštou. Pokud se vám zdála konfigurace a práce s účty trochu krkolomná, mám pro vás dobrou zprávu - nyní je vše výrazně logičtější a přehlednější. Pokud začnete psát do formuláře Komu nebo Kopie jméno, systém automaticky nabízí vhodné kandidáty včetně jejich emailů. Velice žádanou byla i funkce textových podpisů automaticky připojitelných k emailu, nyní je k dispozici.
Komunikace


Možnosti komunikace se světem pomocí Pocket PC zařízení jsou velmi široká, nicméně občas bývá problém vše správně nakonfigurovat. V důsledku těchto komplikací vytvořil Microsoft nový systém průvodců pro připojení přes Bluetooth, Wi-Fi, modem či klasický Ethernet. Pokud máte pro svoji Bluetooth, Wi-Fi nebo LAN kartu ovladače vytvořené přímo pro Pocket PC 2003, můžete využít novou funkci zvanou Zero Configuration Wizard (jakýsi průvodce bez nutnosti cokoliv konfigurovat). WLAN je automaticky detekována a je nabídnuta možnost se připojit. Pokud je třeba definovat další informace jako je například WEP kód, je o ně uživatel požádán. Přenos dat mezi různými zařízeními je nyní naprosto bezproblémový, a to i mezi Pocket PC a telefonem. Je to i díky plné podpoře technologie OBEX. Naopak pokud chcete přijímat přes infra soubory ze starších verzi Windows CE, je nutné spustit program "Receive an infrared beam from a Pocket PC 2000 or H/PC device". Až vyzkouším, napíšu víc.Velkých změn doznala správa zařízení přes Bluetooth. Microsoft se rozhodl udělat v tom pořádek, a tak vytvořil standardní prostředek pro konfiguraci všech Blutooth zařízení - Bluetooth Partnership Wizard. Každé spojení je vytvářeno pomocí detailně popsaných Průvodců, s tím si skutečně někdo vyhrál. Zlepšilo se vyhledávání nových zařízení a jejich párování. U vybraných zařízení můžete dokonce používat BT Headset!
Bezpečnost


Na bezpečnost jsou kladeny stále vyšší požadavky, především v oblasti podnikových řešení, a tak není divu, že se zvýšená pozornost upírá i na tuto část systému. Nově je k dispozici vylepšená podpora bezpečné komunikace pro VPN (IPSec/L2TP, 128-bit SSL a 128bit CAPI). Ve firmách je populární zabezpečení pomocí SecurID karet, nyní se lze pomocí této karty ověřit proti MS Exchange 2003. Vylepšená je podpora certifikátů pro bezpečné spojení, Microsoft začal podporovat více kořenových CA, a navíc umožňuje nahrát certifikáty i lokálně.
Podpora HW klávesnice


Pocket PC zařízení byla navržena tak, aby se mohla plně obejít bez HW klávesnice. Velký úspěch různých skládacích či násuvných klávesnic (nedávno dokonce Hitachi uvedlo na trh první Pocket PC se zabudovanou klávesnicí) však přinutil MS jednat. Windows Mobile 2003 tak nabízí podporu klávesových zkratek pro rychlejší orientaci a několik dalších novinek, které usnadní ovládání Pocket PC z klávesnice. Bohužel, alespoň pro iPAQ, který jsem měl zapůjčen, zatím nejsou k dispozici ovladače, takže jsem zatím nemohl otestovat.


Novinky v Phone Edition


Edice Pocket PC pro mobilní telefony je ze všech edic nejmladší, a proto je tam stále dost co vylepšovat. Toto zařízení jsem neměl k dispozici, tak alespoň telegraficky ty nejdůležitější změny. Konečně je plně podporována funkce Suspend/Resume při GPRS komunikaci. Inbox je nyní otevřený pro přidání EMS a MMS plug-inů. Vylepšená je práce s SMSkami - přibylo počítadlo znaků, odesílateli zprávy lze snadno zavolat zpět, chyba s nezobrazováním jména odesílatele je také minulostí. Nově si můžete jako vyzváněcí tón zvolit nejen WAV, ale i MIDI soubor.


Další drobná vylepšení


Drobných vylepšení je v novém systému nepočítaně, takže jen telegraficky. Ikonky v horní liště jako je ActiveSync či aktivní GPRS spojení jsou animované. Notifikační "bubliny" již nejsou jen textové, ale obsahují i ovládací prvky.
Upgrade...


Díky paměti FlashROM, které většina výrobců používá pro uložení systému, je technicky možné nahrát upgrade na nový systém do téměř každého Pocket PC 2002 zařízení. Jestli ale skutečně budete mít možnost nový systém na svém starším zařízení používat záleží jen a jen na jeho výrobci (tedy nikoliv na Microsoftu). Níže je uvedený seznam výrobců, kteří upgrade ohlásili. Cena většinou není známa a měla by se pohybovat v rozmezí 30-60 USD. Pokud však máte zařízení teprve několik týdnů (konkrétně jste Pocket PC zakoupili PO 23. květnu), upgrade by měl být k dispozici zdarma! V každém případě kontaktujte svého prodejce a poptejte se.
  • HP - upgrade bude pro iPAQ řady h5400, h3900 a h3800
  • Dell - upgrade pro Axim X5 již dokonce byl k dispozici, z důvodu technických problémů však byl stažen
  • Fujitsu-Siemens - upgrade pro Looxe je v přípravě
  • Toshiba - upgrade bude pouze pro řadu e750
  • Viewsonic - podle nepotvrzených informací by upgrade měl být uveden
  • T-Mobile - podle nepotvrzených informací by upgrade měl být uveden
  • Nec - upgrade není v plánu
  • Casio - upgrade není v plánu


Závěr


Rozhodně se nedá říct, že Microsoft usnul na vavřínech. I tato nová verze přináší plno zajímavých a užitečných vlastností, které vám vaši práci s Pocket PC usnadní. Nová zařízení budou Windows Mobile 2003 obsahovat automaticky, jestli utratit 1000-2000Kč za upgrade je jen na vás. Snad jsem vám to rozhodování tímto popisem trochu ulehčil. Jelikož mám na recenzi iPAQ h2215, možná, že ještě na nejaké nové vlastnosti přijdu, a do tohoto článku je přidám. Pokud se na něco chcete zeptat, rád vám v diskuzích zodpovím vaše dotazy. A jestli jsem na nějakou důležitou funkci zapomněl, napište mi to.
reklama
Nejnovější články
Karanténa v Austrálii: za bezdůvodnou jízdu autem vysoké pokuty Karanténa v Austrálii: za bezdůvodnou jízdu autem vysoké pokuty
Porušování dopravních předpisů v Austrálii vyjde hodně draho. A totéž se týká i porušování karantény v nynější koronavirové pandemii. Jízdy autem, které nejsou nutné, se totiž trestají nemalými pokutami.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone 12 Pro by údajně měl dostat LiDAR a hranatější design Apple iPhone 12 Pro by údajně měl dostat LiDAR a hranatější design
Zhruba za půl roku by měly být představeny nové iPhony 12 a postupně unikají informace o nich. Jeden z posledních úniků naznačuje, že by měly dostat LiDAR, který si už našel své místo na novém iPadu Pro.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
TCL doplňuje 10L a 10 Pro o nový model 10 5G TCL doplňuje 10L a 10 Pro o nový model 10 5G
Společnost TCL přichází se třemi novými telefony řady 10. Zatímco o modelech 10L a 10 Pro jsme věděli už nějakou dobu, nyní přichází s novými informacemi ohledně modelu 10 5G. Jak už napovídá název, nabídne 5G připojení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crash test dodávky Mercedes se 770 kg betonu vzadu. Není to hezký pohled Crash test dodávky Mercedes se 770 kg betonu vzadu. Není to hezký pohled
Ve Švýcarsku se rozhodli provést zajímavý crash test. Vzali starší dodávku Mercedes-Benz Vito, naložili ji 770 kilogramy betonových květináčů a v rychlosti 50 km/h poslali proti zdi. Asi tušíte, že to nedopadlo moc dobře.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Redmi Band: nový fitness náramek za pouhých $15 Redmi Band: nový fitness náramek za pouhých $15
Low-endová značka Redmi představila svůj první náramek Redmi Band. Přináší ještě nižší cenu než jeho dražší bratříček Mi Band 4. Přesto má např. 1,08" barevný displej a vydrží na 14 dní provozu.
3.4.2020, aktualita, Milan Šurkala