Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Amazon spouští svou rozvážkovou službu, koupil 20 tisíc Sprinterů

10.9.2018, Milan Šurkala, aktualita
Amazon už dávno není jen knihkupectví. Nyní např. vyvíjí i hardware s umělou inteligencí a hodlá také fušovat do dopravy zásilek. Vedle práce na dronech bude mít i klasické dodávky. Těch koupil hned 20 tisíc od Mercedesu.
Společnost Amazon je jednou z největších společností na světě. V USA se o hodnotu firmy přetahuje s Applem, který byl prvním, kdo zde dosáhl na hodnotu 1 bilionu dolarů. Spekuluje se však, že Amazon bude možná tím, kdo bude dřív na 2 bilionech. Společnost rozšiřuje svou působnost a od prodeje knih a elektronických čteček se už dávno posunula mnohem dál. Nyní chce rozšířit své služby i o dopravu zboží. O dodávkách pomocí dronů se mluví už hodně dlouho, nicméně pokud jde o reálné nasazení, to zatím bude zajišťovat flotilou nových dodávek Mercedes-Benz Sprinter. Těch totiž Amazon koupil hned 20 tisíc kusů.
 
Mercedes-Benz Spriner od Amazonu
 
Tím pěkně zaměstnává novou továrnu Mercedesu v North Charlestonu v Jižní Kalifornii, kde právě začala produkce nového Sprinteru pro Severní Ameriku (a v jejímž areálu se mimo jiné používají systémy autonomní dopravy). Amazon tyto nové vozy využije pro svůj program Amazon Delivery Service Partner. O tyto vozy se ale nebude přímo starat Amazon, ale bude je pronajímat dopravním společnostem a jiným podnikatelům za výhodných podmínek tak, aby obě dvě strany měly výhody ze spolupráce. Pokud takový partner bude mít pronajatou flotilu okolo 40 vozů, dle Amazonu si může přijít na zisk až 300 tisíc USD ročně.
 
Mercedes-Benz Spriner od Amazonu
 
Zatímco těchto 20 tisíc vozů bude vybaveno tradičním spalovacím motorem, zástupci Amazonu už vyjádřili zájem o elektrickou verzi Sprinteru, která by se měla v Evropě objevit v průběhu příštího roku. Pokud jde o Amazon, ten se tak postupně může stát konkurencí zavedených rozvážkových služeb jako je např. FedEx nebo UPS (resp. jim ubere na dopravních službách, které mu dosud poskytovaly).
 
Továrna Mercedesu v USA
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama