Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

5G ve vývoji, v testu byla prolomena hranice 1 Tbps

26.2.2015, Tomáš Kuzin, aktualita
V současné době se slavně rozšiřuje 4G pokrytí a prodávají se zařízení s podporou LTE. Nicméně vývoj nestojí a pilně se pracuje na dalších generacích mobilních sítí. 5G v testu pokořila 1 Tbps.
Výzkumníci z University of Surrey v Guildofru ve Velké Británii zveřejnili výsledky nedávného testu bezdrátových 5G datových spojení, podle kterých se jim podařilo prolomit magickou hranici 1 terabitu za sekundu (1 Tbps), což je několik tisíckrát vyšší rychlost, než které dosahují stávající 4G připojení.

5G je další generací mobilní komunikační technologie, která si klade za cíl nabídnout mnohem vyšší kapacitu, být rychlejší, energeticky účinnější a nákladově efektivnější než cokoliv, co jsme mohli vidět doposud. Test byl proveden v 5G Innovation Centre (5GIC) za podpory celé řady významných průmyslových partnerů z oblasti telekomunikace, jako jsou např. Huawei, Fujitsu, Samsung, Vodafone, Telefonica a další.

Při testu probíhala komunikace na vzdálenost 100 m s vybavením postaveným na Guildfordské univerzitě přímo pro tento účel. Tvůrci očekávají, že by mohli 5G poprvé představit veřejnosti už v roce 2018 a komerčního nasazení by se mohla dočkat už o dva roky později.

Původní představy o 5G počítaly s rychlostmi v rozmezí 10 – 50 Gbps. Loni v říjnu stanovil rekord v bezdrátové komunikaci Samsung. Se svou verzí 5G tenkrát dosáhl rychlosti 7,5 Gbps, respektive 1,2 Gbps, pro klienta pohybujícího se rychlostí 100 km/h. Ale i to je jen zlomek výsledku, kterého dosáhl poslední test.

Pokud budou 5G sítě schopny dosahovat podobných výsledků i v praxi, ne pouze v řízených testovacích podmínkách, máme se na co těšit. Velká datová propustnost však může mít i stinné stránky, představte si například DDOS útok v řádu terabitů za sekundu, ke kterému stačí útočníkovi pouze několik 5G zařízení.

Zdroj. Thehackernews.com
reklama