Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Wysips: vrstva displeje, jež dobíjí telefon a přenáší data!

15.3.2015, Jan Pánek, aktualita
Francouzská společnost Sunpartner Technologies představila fotovoltaickou průhlednou vrstvu displeje. To ale není jediná funkce. Brousí si zuby na trh smartphonů, tabletů nebo čteček elektronických knížek.
Firma celkem nabízí čtyři produkty pro různá použití: Wysips Crystal bude vrstva displeje, která bude mít sice menší výkon, ale vyšší propustnost světla, takže bude směřovat na trh chytrých telefonů, tabletů, chytrých hodinek nebo elektronických čteček. Dále nabízí Wysips Glass, to jsou okenní panely, které taktéž umožňují vytvářet energii. Jsou ale méně průsvitné, a tedy vyrábějí více elektřiny.

Wysips Cameleon je solární panel pro cedule a billboardy. A konečně zde máme Wysips Graphics, to jsou fotovoltaické panely, které nebudou vůbec průhledné a budou součástí mobilního příslušenství, jakým třeba mohou být obaly na telefony, kryty na tablety nebo pásky pro chytré hodinky. Ve vývoji je ještě tenčí 0,1mm varianta, ale ta by se měla octnout ve výrobě až za 18-24 měsíců.





Základem průsvitných solárních vrstev displeje je technologie, která za pomocí další vrstvy mění zobrazovaný obraz podle úhlu, z kterého se na vrstvu díváte. Tutu technologii je možno použít i pro vytváření 3D obrazu, ale v tomto případě technologie zabraňuje, aby byla viděna fotovoltaická vrstva.

To znamená, že díky této technologii může být použit jakýkoliv solární panel. Sunpartner Technologies používá amorfní křemíkovou vrstvu, která má efektivitu mezi 8 a 10 procenty. Wysips Crystal, článek s největší světelnou průsvitností, bude propouštět až 90 % světla, přičemž průsvitnost dotykové vrstvy v mobilu se pohybuje okolo 92 %, takže se společnosti podařilo dosáhnout poměrně použitelného zařízení.

Kdyby totiž průsvitnost byla mnohem menší, vůbec by nemělo smysl o takovém výrobku uvažovat. Když by se musel zvýšit jas, tedy i spotřeba, aby bylo na displej vidět, a výroba energie by ji nebyla schopna pokrýt, produkt by byl k ničemu. Článek dokáže vyprodukovat až 2.5 mW na centimetr čtvereční s tím, že koncem roku chce firma dosáhnout 4 mW.

Wysips Crystal je umístěn mezi displej a dotykovou vrstvu, je asi 0,5 mm tenký a už byl umístěn do telefonu Kyocera Torque, který se však u nás neprodává. Je dostupný jen v Japonsku a Spojených státech.





Dále ještě byla představena vrstva Wysips Connect. Ta umožňuje přenos dat skrze Li-Fi, což je standart na přenos dat pomocí světla. LED diody, které svítí krátce - v řádech nanosekund, vytváří signál a ten je poté možno stejným zařízením zachytit. Tato vrstva kromě aktivního režimu, kdy přenáší data, má i pasivní režim, kdy funguje jako solární článek a zachytává světlo, které mění v energii.

Maximální rychlost takového přenosu je 1-3 Mb/s, což není sice moc, ale Sunpartner Technologies pracuje na navýšení rychlosti. V budoucnu bude moct vrstva dokonce zachycovat UV paprsky, takže může uživatele varovat před nebezpečím.

I když je na obzoru spousta nových technologií, které slibují lepší výdrž mobilních telefonů, v praxi se neosvědčil ani jeden. Tato technologie má potenciál, i když na začátku bude pravděpodobně velmi drahá, ale jednou třeba nebudeme vůbec muset naše mobilní přístroje strkat do zásuvek...

Zdroj: www.tomshardware.com
reklama