Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Windows Mobile 7 - vím, že nic nevím...

17.1.2010, Pavel Koza, článek
S blížícím se veletrhem Mobile World Congress (MWC), pořádaném v polovině února ve španělské Barceloně, roste tepová frekvence většiny příznivců operačního systému Windows Mobile a mobilní platformy Windows Phone.
Bez nejmenších pochybností má Microsoft na nejvýznamnější akci zaměřené na mobilní zařízení a technologie jednu z posledních, ne-li úplně poslední možnost zvrátit nepříznivý vývoj na poli operačních mobilních systémů a připomenout světu a konkurenci, že se s ním musí počítat. Vzhledem k překvapivému nedostatku skutečně zaručených informací jsou poslední týdny a měsíce v zajetí spekulací, které se navíc kvůli nepříliš povedeným předchozím letům spíš než v duchu "co Microsoft ukáže" nesou v duchu přesně opačném. Zkusme si to trochu přebrat.



Hned úvodem zklamu všechny, kteří doufají v nějaké ověřené informace nebo alespoň zaručené drby. Microsoft bere Windows Mobile 7 (po dlouhé době) velmi vážně, a tak jsou bezpečnostní opatření proti předčasným únikům informací nesrovnatelné s minulostí. Zlé jazyky sice tvrdí, že nic neutíká jednoduše proto, protože není nic, co by utíkat mohlo, ale to jsou jen pomluvy:). Faktem zůstává, že Windows Mobile 7 jsou reálný produkt a jednou se jich určitě dočkáme. Tím ovšem zaručené informace končí a můžete mi věřit, že ani Windows Mobile MVP na tom nejsou o moc lépe...

První základní otázkou je datum, kdy Microsoft svůj přelomový operační systém představí veřejnosti. Není proto divu, že právě o něm se vedou nejvášnivější diskuze a objevuje se plno "zaručených" i "zaručeně zavádějících" informací. Z Microsoftu ale dosud nic oficiálního neprobublalo a i jindy poměrně přesné neoficiální zdroje jsou nezvykle tiché. Únorový MWC je samozřejmě logickou tajenkou, asi nikde jinde by Microsoft pro své představení nezískal více pozornosti, ale jestli je tento termín skutečně reálný nebo se místo WM7 setkáme s nějakou starší verzí Windows Mobile, to ví jen pár lidí a pravděpodobně nikdo se s tím ještě pár týdnů chlubit nebude. Na druhou stranu i kdyby došlo na nejhorší a letošní MWC se odehrálo bez tohoto očekávaného oznámení, nemusí to stále znamenat konec. Čas ale Microsoftu poběží čím dál rychleji.

Jestli je odpověď na otázku "KDY" důležitá, pak je odpověď na otázku "CO" naprosto klíčová. Vzhledem k událostem posledních let se měsíc sem, měsíc tam už ztratí, ale pokud jde o vlastnosti a vybavení, Windows Mobile 7 musí být minimálně revoluční. Možná ne z globálního pohledu, pro uživatele by další mobilní revoluce během pár let mohla být obtížně zkousnutelná, ale z pohledu Windows Mobile musí všem lidově řečeno spadnout čelist. Omalovánek a lehkých faceliftů jsme si užili již dost, tato operace se bez hlubokého řezání a šití neobejde.

Z tohoto hlediska vypadají zajímavě informace publikované na serveru Mobile-review.com, jehož redakce má velmi blízko k různým výrobcům a velmi často nabízí jako vůbec první různá preview dosud neznámých zařízení. Podle jednoho z redaktorů, který se o tom mohl přesvědčit na vlastní oči, je připravovaný systém Windows Mobile 7 zcela od základu přepracovaný, což mimo jiné znamená absenci zpětné kompatibility. Laicky řečeno vám na novém zařízení nebudou fungovat aplikace napsané pro starší verze Windows Mobile. To je samozřejmě poměrně zásadní krok, množství aplikací je stále jednou z mála oblastí, kde Windows Mobile nijak extrémně nezaostávají, ale má to svoji logiku. Zpětná kompatibilita je totiž taky obrovská koule na noze, která zpomaluje a prodražuje vývoj a komplikuje rozvoj. Vezmem-li v úvahu, že přes několik výrazných vylepšení má základní systém Windows CE kořeny ve 14 let starém Windows CE 1.0, znamenalo by zásadní a obtížné rozhodnutí začít s čistým stolem velkou úlevu. Navíc není vyločeno, že by na zařízení mohl existovat nějaký virtuální režim, který by po přechodnou dobu umožnil uživatelům a především firmám možnost používat stávající softwarové prostředky, takže i v tomto případě nemá smysl propadat panice.



Další mnohkrát diskutovanou otázkou jsou hardwarové parametry a vůbec náročnost nového systému. Původní myšlenka Microsoftu nabídnout výrobcům pro zařízení s Windows Mobile zcela volnou ruku sice není vysloveně špatná, díky bouřlivému vývoji na poli procesorů či displejů je však situace na trhu Windows Mobile dost nepřehledná a radost z toho nemají především vývojáři, pro které je vývoj aplikací pro různá zařízení náročný a nákladný. Již před mnoha měsíci se proto vynořil termín "Chassis", tedy šasí, což znamená standardizovanou konfiguraci různých typů zařízení. Na jednu stranu se tak trochu ztratí variabilita přístrojů, na druhou stranu se v budoucnu snad již obejdeme různých excesů v podobě ploužících se procesorů a extrémně nízké velikosti paměti, které se dost často obrátily nikoliv proti výrobci, ale proti systému Windows Mobile.

Obrovský prostor pro invenci je ukryt v možnostech propojení zařízení s okolním světem a především různými internetovými službami, což ostatně ukazují různé konkurenční platformy. Windows Marketplace nebo Microsoft MyPhone na Windows Mobile 6.5 jsou sice krok správným směrem, je na nich ale dost patrné, že byly do systému integrovány až dodatečně a celkový "uživatelský zážitek" není moc silnž. Takové HTC Sense s výbornou integrací minimálně dlou oblíbených služeb (Twitter a Facebook) zvládlo tento typ úkolu mnohem lépe a ukazuje směr, jakým by se integrace všech podobných služeb měla ubírat. Český (a slovenský) uživatel Windows Mobile 6.5 ale po zkušenostech se stále polofunkčním obchodem může být k podobným aktivitám skeptický, téměř jistě se minimálně z počátku bude svět dělit na několik částí a bylo by překvapením, kdybychom patřili do nějaké šťastnější poloviny.

Dál už ale nemá smysl spekulovat. Ještě jednou je nutné zdůraznit, že informací, na kterých se dá stavět, je zoufale málo a všechno ostatní akorát přispívá k všeobecnému zmatku. Microsoft je si zcela určitě vědom vážnosti situace a i když se jako firma občas chová k Windows Mobile macešsky, především neustálé licencování různých důležitých technologií jako je Exchange ActiveSync nebo mobilní Office Windows Mobile v souboji s ostatními platformami moc nepomáhá. Trh mobilních operačních systémů je ale natolik důležitý, že si prostě nemůže dovolit ho jen tak pustit bez pořádného boje. Nezbývá než Microsoftu držet palce, aby podobně jako klasické Windows 7 budily "mobilní sedmičky" nadšení minimálně srovnatelné.

Než se ale rozhrne opona a Windows Mobile 7 poprvé oficiálně vstoupí na scénu, berte všechny "zaručené informace" s velkou, skutečně velkou rezervou.
reklama