Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Video: AsteroidOS vdechne život starším chytrým hodinkám

10.12.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Francouzský student se rozhodl nabídnout alternativu k Android Wear. Jeho operační systém pro chytré hodinky AsteroidOS je open source a potěší především majitele starších modelů, kteří chtějí změnu, nebo by se už stejně nedočkali žádné oficiální aktualizace.
Máte doma starší chytré hodinky, které už jejich výrobce odepsal a nepřipravuje pro ně žádnou další softwarovou aktualizaci? Nebo zkrátka chcete změnu? Francouzský student informatiky Florent Revest vytvořil vlastní operační systém pro chytré hodinky AsteroidOS, který je open source a založen na Linuxu. V těchto dnech vyšla první veřejná alfa verze 1.0, která je dostupná pro LG G Watch, LG Watch Urbane, Asus ZenWatch 2 a Sony Smartwatch 3, tedy hodinky původně vybavené Android Wear od Googlu. Většinu těchto modelů navíc spojuje, že s nimi není počítáno při aktualizaci na Android Wear 2.0, případně tento update zatím nebyl potvrzen. Vývojář při tvorbě systému využil pomoc od komunity z GitHub a fóra XDA. Snažil se při tom, aby byl následný port na různá zařízení co možná nejjednodušší.





AsteroidOS nabízí barevně zpracované uživatelské rozhraní, které je samozřejmě přizpůsobeno pro malé dotykové displeje. Funkcemi zatím systém příliš neoplývá, přesto je pro uživatele připraven kalendář, budík, stopky, časovač nebo počasí. Ve spojení s vlastní aplikací pro Android a bezdrátovou technologií Bluetooth je možné hodinky spárovat se smartphonem, k dispozici je potom zrcadlení notifikací nebo dálkové ovládání hudebního přehrávače. Spárování je ovšem zatím dostupné jen v případě LG G Watch, na další hodinky se nejspíš dostane až později. A nesmíte zapomenout, že se jedná teprve o alfa verzi, takže ne vše musí fungovat „jako po másle“, čas od času se tak může vloudit nějaká ta chybička. Jak ovšem ukazuje zveřejněné video, zatím koncept vypadá docela povedeně.

Postup při instalaci AsteroidOS je podobný jako při změně ROM na smartphonech s Androidem. Nejprve je nutné zařízení odemknout a potom systém nainstalovat přes ADB a fastboot. Instalaci by samozřejmě měli provádět jen uživatelé, kteří se v této problematice vyznají a jsou si vědomi rizik, které s sebou tento proces nese. AsteroidOS asi navždy zůstane vyhrazen různým hračičkům, kteří rádi experimentují a neradi zůstávají u oficiálního softwaru. Ostatním doporučujeme ponechat si Android Wear, který s sebou přece jen nepřináší tolik technických rizik. A minimálně prozatím je výrazně funkčnější, především podporuje stahování aplikací.


reklama