Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení T-Mobile MDA II

13.11.2003, Pavel Koza, recenze
Po poněkud rozpačitém začátku se zdá, že společnost T-Mobile začíná oblasti Pocket PC věnovat tolik pozornost, kolik si zaslouží. Již hodně vody uběhlo od chvíle, kdy uvedli první MDA, a za těch přibližně 13 měsíců se toho hodně změnilo. A je nutné už na úvod uvést, že ačkoliv jsem měl k otestování předprodukční model, MDA II mě jednoduše uchvátilo. Elegantní vzhled, vynikající parametry a neuvěřitelně bohatá nabídka bonusových aplikací přímo v ROMce dělají z MDA II zařízení snů!
Nevím, čím to je, ale poslední dobou nenacházím na recenzovaných zařízeních moc věcí, které bych mohl s klidným svědomím zkritizovat. Možná je to tím, že stárnu, ale mnohem pravděpodobnější je spíš skutečnost, že technologie výroby PDA postoupila natolik, že i to nejhorší zařízení není možné označit hůře než jako "dobré". Jinými slovy je dnes prostě velké "umění" vyrobit skutečně špatné PDA, a ke cti výrobcům kapesních zařízení slouží to, že se o podobný "výkon" ani moc nesnaží. Zařízení T-Mobile MDA II, které si vám dovolím představit dnes, mne však zaujalo natolik, že se jeho hodnocení bude rozhodně pohybovat v poněkud vyšších sférách. Za laskavé zapůjčení děkuji přímo lidem ze společnosti T-Mobile, bez jejich pomoci by tato recenze nemohla vzniknout.



A i když jsem to již jednou uvedl, pro pořádek to ještě jednou zdůrazním - recenzované zařízení ještě nebylo to, které si budete moci osobně zakoupit, jednalo se sice o plně funkční, nicméně stále ještě předprodukční kousek. A tak i když je to nepravděpodobné, některé věci se stále ještě mohou změnit, proto veškeré informace v článku uvedené berte sice s malou, ale přeci jen s rezervou. Všechny neznámé budou vyřešeny 1.prosince, kdy T-Mobile uvedet MDA II do prodejní sítě.


Copak to máme v krabici?


Co všechno bude v krabici zatím nevím. Já jsem v ní měl pouze zařízení s baterií, dobíječku s redukcí pro přímé napájení a USB kolébku, dá se však předpokládat, že tam kromě CD-ROM a standardních papírů bude i ochranné pouzdro a sluchátka kombinovaná s mikrofonem. Nyní si alespoň prohlédněte obrázky, které jsem dostal spolu se zařízením.



Kolébka působí jednoduchým, prostým dojmem, žádné odvážné tvary či svítivé nápisy nečekejte. Kombinace stříbrné a černé barvy také nikoho nepřekvapí. V zadní části je slot pro dobíjení druhé baterie, což dokud nemáte druhý akumulátor asi neoceníte, ale pokud si jej pořídíte, určitě si to nebudete moci vynachválit. Na přední straně je kromě oranžové LEDky (ta indikuje dobíjení extra baterie) je i malý otvor, za kterým se skrývá malý mikrofon, který vám umožní telefonovat bez nutnosti vyndavat MDA z kolébky. Díky čtyřem gumovým ploškám je kolébka velice stabilní, USB kabel je ke kolébce připojen napevno.



Zdroj elektrické energie je jednodílný, pro přímé dobíjení zařízení je k dispozici vyměnitelný konektor. Majitelé iPAQů se možná zaradují, že budou moci používat iPAQ příslušenství i s MDA II, bohužel i když je tento konektor na první pohled identický s tím od iPAQu, nejsou navzájem kompatibilní. Víc jsem toho k otestování nedostal, to nejdůležitější však v krabici přeci jen bylo. A o tom nejzajímavějším, zařízení MDA II, vám toho nyní povím víc.


Vzhled


I když je názor na to, jak zařízení vypadá, ovlivněno především vkusem každého z nás, dovolím si tvrdit, že na MDA II budou převažovat pozitivní reakce. Elegantní černo-stříbrná kombinace, relativně malé rozměry, integrovaná anténa, to vše řadí toto zařízení k těm nejzajímavějším na trhu. V porovnání s novinkami od konkurence má sice pár milimetrů a gramů navíc, ale rozhodně se nedá říci, že jich má víc, než je příjemné. Ostatně porovnání s konkurencí může být trochu ošidné, protože integrované GSM/GPRS jich moc nemá, a tak by to v některých ohledech nemuselo být zrovna férové. Oficiální rozměry zařízení jsou 130 x 70 x 19 milimetrů, vaše kapsy zatíží 185 gramy včetně baterie. Především tloušťka by se někomu nemusela pozdávat, poslední dobou se zařízení blíží spíše k jednomu centimetru, ovšem díky důmyslnému tvaru není těch 19 milimetrů ani moc znát. Všechny rohy zařízení jsou příjemně oblé, a to ve všech třech rozměrech. Kromě barevných prvků je hlavním rozdílem proti původní verzi především integrace antény do těla zařízení, trochu nepraktické anténě se tak mohlo dát vale. Tvarem je vůbec MDA II velice podobné staršímu MDA a nikterak se to nesnaží zakrývat. To ostatně můžete posoudit sami na srovnávacích fotografiích.



Nyní je ten správný čas vydat se na průzkum jednotlivých stran zařízení. Největší plochu přední strany zabírá kvalitní displej, jen o málo užší, než je šířka celého zařízení. Nad ním je analogicky s původním MDA umístěna dvojice konfigurovatelných tlačítek, po každé straně kruhového reproduktoru jedno. Až na samé hraně najdeme i dvojici oválných LED diod - levá bliká modře, čímž dává všem na vědomí aktivitu Bluetooth, pravá svítí a bliká nejen zeleně a oranžově, čímž signalizuje klasické události jako je dobíjení, upozornění a podobně, ale také červeně, což znamená zmeškaný hovor. Pod displejem je taktéž dvojice tlačítek, tentokrát klasické "zelené a červené sluchátko" (tato tlačítka nejsou konfigurovatelná), mezi nimi pak najdeme malý křížový ovladač. Ovládání je však překvapivě příjemné, to ocení především náruživí hráči. Nakonec nesmíme zapomenout ani na malý otvůrek mikrofonu, u přístroje schopného telefonovat významné to součásti.



Zadní strana zařízení je proti zvyklostem zajímavá, protože kromě velkého stříbrného krytu baterie, pod nímž se nalézá slot pro SIM kartu, je zde i čočka integrovaného digitálního fotoaparátu. O jeho schopnostech si povíme podrobně později, samozřejmě se nejedná o žádné profi zařízení, ale na skutečně jednoduché informační foto postačí. Blesk však budete hledat marně. Majitele původní verze MDA možná překvapí, že je SIM karta umístěna pod baterií, takže pokud se rozhodnete ji vyměnit, musíte demontovat zadní kryt a baterii. Staré MDA mělo kartu přístupnou přímo ze strany, schovanou za gumovou krytkou. Protože však kartu stejně nebylo možné vyjmout za běhu systému (v otvoru byl miniaturní spínač, který při každém zavření provedl měký reset), není to žádná tragédie, nehledě na to, že ta gumová věc stejně nevypadala nijak extra pěkně. SIMka pod baterií je standard a všichni jsou na to zvyklí, tak proč to měnit. A nakonec zbývá uvést to, že MDA II má i konektor pro externí anténu, ten je schován pod gumovým špuntíkem.



Co by to ale bylo za fotoaparát bez možnosti mačkat spoušť. I na to mysleli tvůrci MDA II, a tak je na levé straně tlačítko s ikonkou foťáčku. Stejně jako ostatní tlačítka si můžete i toto nastavit i pro jinou akci, to ocení především uživatelé, kteří se v digitální fotografii této třídy příliš nevyžívají. Kromě tohoto tlačítka je na levé straně ovladač hlasitosti (takový posuvník nahoru / dolů) a tlačítko pro záznam zvuku. Na pravé straně naopak není vůbec nic.



Při pohledu zezhora narazíme na další zajímavé věci. Uprostřed je SD/MMC slot zakrytý slepou kartou, který si díky podpoře standardu SDIO poradí nejen s paměťovými, ale i I/O kartami typu Wi-Fi či GPS. I z tohoto důvodu se změnilo jeho umístění, starší MDA mělo SD slot na spodu zařízení. To by v případě jiné než paměťové karty (které většinou více či méně přesahují) docela vadilo. Na levé straně od slotu nalezneme tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje, na pravé pak ve stejných místech najdeme infračervený port. Ještě dále, skoro až na boku přístroje, je otvor pro dotykové pero.



Na spodku zařízení je především datový konektor. Ten sice vypadá podobně jako konektor u iPAQů, ale jak již bylo uvedeno, není kompatibilní. Žádné příslušenství pro iPAQ tak nebude možné použít. Nalevo od konektoru je malý otvor, který skrýtá tlačítko měkého resetu, na druhé straně pak gumová krytka brání přístupu ke konektoru pro sluchátka a mikrofon.



Ještě zbývá zmínit stylus, který je tenký, vyrobený z lehkého kovu, jen hrot a konec jsou umělohmotné. Tím je popis zařízení u konce, věřím, že spolu s mnoha fotografiemi vám pomůže udělat si představu, jak vlastně to zařízení vypadá. Nyní můžeme přejít k parametrům, které jsou také nesmírně zajímavé.

Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
Asus MyPal A60075 x 125 x 12.8138
Compaq iPAQ H397084 x 134 x 15.9184
F-S Pocket LOOX 60082 x 132 x 17175
HP iPAQ h194069.8 x 113.3 x 12.8124
HP iPAQ h221076.4 x 115.4 x 15.4144
HP iPAQ h415070.6 x 113.6 x 13.5132
HP iPAQ h555084 x 138 x 15.9206.8
Toshiba e31080 x 125 x 12.4140
Toshiba e74080 x 125 x 15.2179
T-Mobile MDA73 x 147(129) x 18201
T-Mobile MDA II70 x 130 x 19185


Parametry


Protože MDA II ještě není oficálně uvedena na trh (a ještě pár týdnů nebude), raději si odpustím prohlášení o tom, že je to v současné době to nejvýkonnější Pocket PC na trhu, protože ve chvíli ostrého startu to může být všechno trochu jinak. Ovšem špičkové technické parametry MDA II hovoří samy za sebe, lacinou reklamu nemají zapotřebí. Ostatně o tom se můžete přesvědčit sami.

Srdcem celého PDA je procesor Intel PXA263 taktovaný na frekvenci 400 MHz. Pokud vás zajímá čím se vlastně tento procesor liší od v současné době nejpoužívanějšího procesoru PXA255, tak je to především v jedné věci - přímo v sobě obsahuje 32MB FlashROM paměti. To snižuje náklady (nějaká ROMka v zařízení být musí a odděleně to vyjde dráž) a šetří místo na desce. Jsou tam i další drobné změny, ale o těch si možná povíme jindy:) Nyní se zaměříme na paměť, protože MDA II jí má víc než dost! Základem je 128MB klasické paměti, která se musí neustále napájet elektrickou energií; přerušení znamená ztrátu informací. V již zmiňovaných 32MB FlashROM paměti přímo v procesoru je instalován operační systém. Kromě toho je ale v zařízení ještě dalších 32MB FlashROM, tentokrát separátně. Přibližně polovina slouží jako bezpečné úložiště odolné i proti výpadku napájení (každý výrobce tomu říká trochu jinak, v tomto případě se jedná jednoduše o "Storage"), druhá polovina pak obsahuje providerem či distributorem dodávané instalace bonusových aplikací, které se automaticky nainstalují po každém hard resetu (po instalaci se velikost volné RAM zmenší asi o 10MB). Jak uvedli lidé na XDA-Developers (kde si také můžete MDA prohlédnout hezky rozebrané), radost z toho má především skutečný výrobce zařízení, firma HTC, protože systémová a bonusová část se nyní dá spravovat odděleně. Provideři či distributoři se starají jen o své aplikace a o vylepšování a opravování základních aplikací, které jsou standardně součástí systému Windows Mobile 2003, se postará firma HTC. Pokud to tedy shrnu, tak MDA II má 128MB RAM a 32 + 32MB FlashROM, přičemž uživatel může pro své účely používat přibližně 16MB FlashROM jako úložiště pro své programy a data. Jedním slovem skvělé!



Ani displej nedělá zařízení v žádném případě ostudu. Jedná se o transflexní TFT-čko o úhlopříčce 88,9 milimetrů nabízející standardní rozlišení 240 x 320 bodů a barevnou hloubku 16 bitů, tedy 65 tisíc barev. Jeho kvalitám není vskutku možné nic vytknout. Je velice jasný (jas je nastavitelný v 11 úrovních odděleně pro provoz na baterie i během dobíjení, proti MDA I příjemná změna), má vynikající kontrast, ale hlavně není zabarven do šedé či žluté barvy - bílá je skutečně bílá:) Navíc jsou informace na displeji dobře čitelné i při ne zcela kolmém úhlu pohledu. Pro příjemnější čtení textu je možné zapnout ClearType přímo v Ovládacích panelech. Žádné výhrady nemám ani k dotykové vrstvě, ovládání stylusem je citlivé a přesné. Vytknout by se mu dalo snad jen to, že černé okraje po stranách jsou přeci jen trochu moc široké, milimetr navíc na každé straně by MDAčku slušel výrazně více.



Nemá smysl zastírat, že zvuk je pro kombinované zařízení PDA/telefon velice důležitý. Velký význam má i často opomíjený integrovaný reproduktor, protože i když málokdo poslouchá přes telefonní linku kupříkladu operu, chrchlající a praskající reproduktor "zabil" nejeden jinak kvalitní mobilní telefon. Stejně tak důležitá je i kvalita reprodukce přes sluchátka, díky své velké paměti se vám do ní vejde jedno celé CD komprimované do MP3, takže MDA II může okamžitě sloužit jako kvalitní MP3 přehrávač. Pro připojení sluchátek slouží 2.5mm kombinovaný konektor pro sluchátka a mikrofon. A vám se už na mysl vkrádá neodbytná otázka - jak to vlastně hraje? Nuže moje odpověď zní - hraje to velice pěkně, zcela bez šumu, jsou zde však některá ALE. V prvním případě je nutné podotknout, že i když je možné použít přes redukci jiná, kvalitnější sluchátka, většina z nás asi bude používat (kvůli mikrofonu) sluchátka dodávaná. Ta jsem neměl k dispozici, proto si můžu jen uctivě přát, aby se jednalo o kvalitnější kousek, než byl dodáván s MDA I (minimálně jednu dobrou zprávu o sluchátkách mám už nyní - kromě tlačítka pro příjem hovoru je na nich i tlačítko pro UKONČENÍ hovoru, a pak i regulace hlasitosti). Druhé ALE se týká naprosté absence softwarového equalizeru, kromě změny hlasitosti nemůžete v případě reprodukce nastavit vůbec nic - v dnešní době už trochu málo. Mikrofon je nesmírně citlivý, praktická je i utilitka pro zapnutí automatické regulace úrovně hlasitosti. MDA II jako telefon umí i funkci hlasitého odposlechu (praktické například ve chvíli, kdy si s někým domlouváte schůzku, a během hovoru si ji přímo zapisujete.



Možnosti komunikace bych rozdělil na dvě části. O té první, zahrnující "klasické" druhy přenosů, pohovořím nyní, GSM/GPRS si nechám na později. Mezi ty "klasické" druhy zahrnuji USB, standardní sériový infračervený port a Bluetooth. Bluetooth je zajímavý především v tom, že jako první Pocket PC, které jsem testoval, nemá vlastní ovládací software, ale používá software dodávaný přímo MS. Ten sice v porovnání se sofistikovaným řešením výrobců typu Widcomm působí jak chudý příbuzný, ale funguje (a to je hlavní). Možnosti konfigurace BT jdou zcela v duchu "nulové konfigurace" Wi-Fi, moc možností kde co nastavit nenajdete. Hlavní důvod pro BT v tomto zařízení navíc spatřuji v možnosti použití Bluetooth hands-free sady, kde prostě není důvod něco složitě konfigurovat, případně GPSky nebo tiskárny. A co spojení s jiným telefonem? I to jde:) Zajímavá je možnost připojit se přes BT přímo v ActiveSync (viz. obrázek), je to rychlé a spolehlivé. Pro rychlý přístup k BT je stejně jakou iPAQů k dispozici ikonka na Today obrazovce. A poslední příjemná vlastnost je velice přehledná "bublina", kde vidíte všechny důležité informace o aktuálním připojení a zapnutách komunikačních kanálech, a kde navíc můžete jedním tapnutím všechny aktivní komunikace vypnout (tzv. Flight mode), tedy režim pro použití v letadlech.



Jestli je u klasického Pocket PC kvalitní baterie velmi důležitá, tak v případě PDA kombinovaného s telefonem je důležitá minimálně 2x více. U MDA II se o napájení stará hybridní dobíjecí a vyměnitelná Lithium-Ion-Polymerová baterie o kapacitě 1200mAh. V případě nutnosti musí výměna hlavní baterie proběhnout během přibližně 30 minut, po tuto dobu jsou data v paměti zásobena energií z Lithium-Ionové záložní baterie (jak je vidět na tomto obrázku, není integrovaná, ale jedná se pravděpodobně o klasickou knoflíkovou baterii). Baterii jsem testoval po několikanásobném nabití a vybití při maximálním podsvícení a zapnutém GSM modulu. Celkový čas jen těsně pod 5 hodin je vynikající! Pokud zredukujete úroveň jasu a budete MDA používat rozumně (tedy ne jako MP3 přehrávač či GameBoy), vydrží i tři dny na jedno nabití. Je samozřejmě diskutabilní, co si představit pod pojmem "rozumné používání", každý uživatel má asi jinou představu. Jsem si však jistý, že jen málokdo bude muset MDA II nabíjet každý den. A abych nezapomněl, trochu skrytou funkcí je dobíjení přes USB kabel - ideální pro případ, kdy máte v práci USB kolébku a doma a na cestách jen samotnou dobíječku. Dobíjení trvá sice výrazně déle, ale za to pohodlí to stojí.



Na rozdíl od všech ostatních dosud recenzovaných Pocket PC zařízení má MDA II jednu věc jaksi navíc - jedná se o integrovaný miniaturní digitální fotoaparát. Mám li být upřímný, tak po prvním seznámení se s MDA na Invexu jsem se dlouho divil, proč takový bazmek do jinak skvělého MDA vůbec montují. Parametry nevypadají špatně - foťák je schopen snímat fotografie v rozlišení maximálně 480 x 640 bodů, záznam videa umí až do rozlišení 240 x 320, při nižších rozlišení pak nabídne i digitální zoom. Ovšem pro člověka zvyklého na megapixely, optické zoomy a další vymoženosti moderních foťáků je shlédnutí prvních fotek docela šokem. Za pár dní se ale většinou smíří s tím, že jeho Canon či Olympus ještě nějakou chvíli bude muset na dovolenou cestovat s ním, a začne brát foťák v MDA jako jednoduchý doplněk. A z tohoto úhlu pohledu už nevypadá zas tak zle. Jsou v něm implementovány technologie Auto Light Control (automatické nastavení světelnosti) a Auto White Balance (automatické nastavení bílé barvy), a pokud máte dostatek světla, dají se v mezích možností pořídit i celkem zajímavé fotky. Pár jsem vám jich nafotil, jedna fotka vydá za odstavec textu. Samotný akt focení je díky tlačítku na levé straně pohodlný, vše se dá bez problémů zařídit jednou rukou.



Kvalitní je i aplikace pro obsluhu fotoaparátu, s jejíž pomocí můžete nastavovat kontrast, ostrost, gamma korekci a saturaci (nedejte se mýlit, na MDA ten obrázek JE vidět:). Další možnosti nastavení jsou velice bohaté, fotografie je možné ukládat ve formátech JPEG a BMP, video ve formátu MPEG4, H.263 a Motion-JPEG AVI, můžete si vybrat místo pro ukládání, u videa navíc i omezit meximální velikost. Pro hračičky je zde možnost i vytvořit takzvanou Kompozici, kdy se jedna či více fotografií automaticky vloží do nějaké kreslené šablony. Kombinací se skvělým programem IA Album získáte skutečně perfektní dvojici. Asi nejvíc to využijí nadšenci do MMS.




MDA II jako telefon


Nastal čas posvítit si i na integrovaný GSM/GPRS modul. Technicky vzato se jedná o tri-band nabízející komunikaci na frekvencích 900, 1800 a 1900MHz. Anténa je integrovaná, nicméně ani s Oskarem jsem za těch pár dnů neměl s příjmem signálu žádné problémy. Jak jsme si již říkali, SIM karta se vkládá do místa pod baterií dovnitř zařízení. Pokud znáte klasické MDA (či jiné Phone edition zařízení), tak vězte, že základ zůstal stejný. Tlačítka pro příjem a odmítnutí hovoru jsou stále systémová, není tedy možné jim přiřadit jinou funkci než tu, pro kterou byla vytvořena. Po zadání čísla je jednoduše vytočíte a můžete mluvit. Pokud někdo volá vám, telefon začne zvonit, hrát melodii či vibrovat. Nově je možné použít jako vyzvánění i MIDI soubor, kvalita modulace je velice zdařilá. Hovor můžete samozřejmě přijmou či odmítnout, v tom se zařízení nijak neliší od běžných telefonů. Pokud byste zatoužili si hovor nahrávat, stačí stisknout tlačítko pro záznam zvuku a je to. Pokud zmeškáte hovor, kromě ikonky nahoře v liště ještě asi 5 minut bude blikat červená LEDka na pravé straně zařízení.



Příjemnější je i práce s SMSkami. Problém s neidentifikací odesílatelů přijatých SMS zpráv je již minulostí, nyní se po příchodu zprávy navíc objeví "bublinka" s obsahem zprávy a trojicí nejpoužívanějších operací, takže ji je možné obratem smazat, odpovědět na ni či rovnou zavolat odesílateli. Při psaní SMS zpráv je konečně k dispozici počítadlo znaků, pokud při psaní překročíte délku 160 znaků, zpráva se automaticky rozdělí do několika zpráv. Jinak se s SMSkami pracuje jako s kterýmkoliv jiným emailem, můžete je kopírovat, přesouvat, odpovídat na ně, přeposílat je, prostě vše, co hrdlo ráčí.



Na své si přijdou i milovníci MMS zpráv, díky aplikaci MMS Composer od společnosti ArcSoft je práce s multimediálními zprávami hračkou (i já jsem si to párkrát vyzkoušel, a i když jsem odolal, přeci jen už se k tomuto způsobu komunikace nestavím tak odmítavě:). Pokud vám někdo pošle MMSku, aplikace MMS Composer se automaticky spustí a celou zprávu stáhne. Pak si ji můžete přehrát a prohlédnout. Chcete-li naopak někomu zprávu poslat, pomocí jednoduchého formuláře vložíte obrázek, přidáte text a hlasový záznam, a tapnete na tlačítko Send. Není to skutečně žádná věda.



MDA II plně podporuje stále populárnější SIM Toolkit, kromě banky jsem testoval především Navigator (aplikaci, která vám pomůže najít například nejbližší benzínku, autoservis nebo bankomat) a byl jsem s tím nadmíru spokojen. Odezvy byly rychlé a zprávy přicházely prakticky okamžitě.




Možnosti rozšíření


Pokud by vám náhodou bohaté vlastnosti MDA II nestačily, můžete jednoduše přidat další. I když je 128MB základní RAM více než dostatečných, pro MP3 maniaky to asi stačit nebude, proto přichází ke slovu SD/MMC paměťová karta. Těch je k dispozici nepřeberné množství od různých výrobců v kapacitách od několika megabytů do několika gigabytů, takže si každý vybere podle svých potřeb a finančních možností. Ale to není všechno, díky plné podpoře SDIO není problémem použít například Wi-Fi či GPS kartu a naučit MDA II dalším kouskům.

Nesmíme zapomenout ani na Bluetooth. Hlavním smyslem BT u MDA II je nabídnout bezdrátové handsfree, tedy možnost telefonovat bez nutnosti držet zařízení v ruce. To jsem sice neměl možnost otestovat, v principu by se však mělo jednat o stejné řešení jaké nabízejí telefony Nokia či Ericsson. (POZNÁMKA: Jak jsem právě zjistil - díky stránkám Pocket PC Thoughts forums a XDA Developers forums -, NENÍ možné na MDA II použít BT GPS receiver. Může za to standardní BT stack od Microsoftu, který prostě podobnou funkcionalitu (zatím) nenabízí. Omlouvám se za matení.

Třetí možností je použít takzvaný "Backpack" (je to něco na způsob rozšiřujících balíčků u iPAQu). Pokud jsem to z manuálu pochopil správně, měl by být k dispozici jediný Backpack, který v sobě bude kombinovat CompactFlash slot typu I a II spolu s možností připojit video výstup na monitor či k TV. To využijí především uživatelé při prezentacích. Protože je použití CF karet energeticky náročnější, potěší integrovaná baterie, která v případě potřeby může dobíjet hlavní akumulátor.




Software


Jak jsem již předeslal, kromě klasických aplikací je přímo v MDA ohromující množství aplikací bonusových. Část jsem již zmínil v předchozích odstavcích, zbytek si představíme nyní. V prvé řadě se jedná o nesmírně užitečný GPRS Monitor, s jehož pomocí snadno udržíte pod kontrolou své náklady na připojení přes GPRS. Jedná se o jednu ze svou aplikací, které by si díky své komplexnosti a obrovské množině vlastností zasloužily samostatnou recenzi, dnes vám však musí stačit jen pár vět a několik screenshotů. GPRS Monitor umí sledovat veškerý datový tok plynoucí (nejen) přes GPRS spojení, zobrazit jednotlivé hodnoty v přehledných grafech či reportech, a díky velkému množství přednastavených programů různých operátorů umí ihned zobrazit i provolanou cenu.



Další vynikající aplikace se jmenuje IA Album a slouží ke správě obrázků, kterých budete mít díky integrovanému digitálnímu fotoaparátu na zařízení určitě víc než dost. Stejně jako GPRS Monitor je i tato aplikace ve svém oboru skutečnou špičkou, umí pracovat s různými formáty obrázků, skladeb či filmečků, sympatická je provázanost s dalšími aplikacemi (skladbu jednoduše nastavíte jako vyzváněcí tón, fotografii kamaráda zase přiřadíte k jeho telefonnímu číslu atp.), aplikace dokonce nabízí i funkci jednoduchého histogramu, a u fotografií z klasického digitálního fotoaparátu zobrazí i EXIF informace.



IA Caller ID je utilitka pro všechny, kteří chtějí mít ke kontaktům přiřazeny fotografie. Velice snadno si tak pomocí integrovaného foťáku vyfotíte známé a kolegy, a pak je přiřadíte jednotlivým telefonním číslům. Když vám pak dotyčný zavolá, místo obyčejného čísla se na displeji objeví jeho fotografie, a to třebas hned ve žluté kompozici s citróny:)



Dvojice aplikací ClearVue vám umožní prohlížet si prezentace a PDF soubory. S pomocí přídavného jacketu je možné prezentovat i na monitoru a či dataprojektoru.



SIM Manager pro přímé spravování záznamů na SIM kartě. Jednoduchá, ale velice užitečná aplikace.



Aplikace Wireless Modem umožní připojení přes MDA II i pro váš notebook



Příjemnou aplikací je xBackup, díky ní nemusíte přijít o data ani v případě totální havárie zařízení. Můžete si vybrat, jestli zálohovat vše, nebo jen data kalendáře a kontaktů. Odděleně je pak možnost zálohovat určitá data do FlashROM.



Poslední skupinou programů jsou různé aplety pro nastavení komunikačních protokolů jako je GPRS či WAP. Máte-li SIM kartu od T-Mobile, po HW resetu se MDA II automaticky nastaví tak, aby vám bez dalšího zdlouhavého a problematického nastavování byly k dispozici všechny služby T-Mobile, jako je GPRS, MMS, WAP a další. I když se to nezdá, toto je velice velké plus pro většinu běžných uživatelů, pro které je jinak nastavení GPRS frustrující činností, která nezřídka končí fiaskem.



Zapomenout nesmím ani na kompletní lokalizaci systému a VŠECH bonusových aplikací z dílny Moravia-Consulting, což je vzhledem k jejich počtu úctyhodný výkon. Počeštění prostředí je možné vypnout, takže spokojeni budou i uživatelé, kterým ke štěstí stačí možnost psát české znaky.



Pokud to shrnu, nabídka bonusových aplikací je naprosto dokonalá! Co aplikace, to velice užitečný nástroj s vysokou přidanou hodnotou, který bude užitečný pro naprostou většinu uživatelů MDA II. Je vidět, že tyto aplikace vybíral někdo s rozmyslem, ne stylem "tak čím tu paměť zaplácneme". A to je velice příjemné...


Cena


S cenou je to trochu komplikovanější. Protože se MDA II ještě neprodává, oficiální cena ještě není známa. V propagačních materiálech je tajemná forumlace že "MDA II bude stát přibližně tolik, kolik stálo MDA I v době uvedení do prodeje". Já osobně si to tedy napamatuji:) Pokud budeme spekulovat a poslouchat různé drby, MDA II by se v nedotované formě mělo prodávat za cenu kolem 25000Kč bez daně. Pokud se T-Mobile upíšete na 2 roky, ušetříte asi 7000Kč, protože dotované by mělo stát kolem 18000. Kdy přesně se začne MDA II prodávat nevím, původně to mělo být v polovině listopadu, dnes už je to posunuto na ačátek prosince. I v zájmu T-Mobile je však uvést MDA II ještě před Vánocemi, takže bych si tipnul, že už se brzo dočkáme.


Benchmarky


Pro kompletní otestování zařízení používám utilitku Spb Benchmark. Protože už mám zrecenzovaných několik nových nových Pocket PC, porovnám nakonec jednotlivá zařízení mezi sebou. Pokud si někdo chce s výsledky pohrát víc detailně, kompletní .XML soubor je ke stažení zde :: T-Mobile MDA II (2003, 400MHz) (1,55 KB). Pokud obsah souboru zkopírujete do formuláře na této stránce (klikněte na Add device), můžete porovnávat s ostatními zařízeními.











Benchmarkové testy pro mě byly trochu překvapením, očekával jsem, že si v porovnání s konkurencí MDA II povede přeci jen trochu lépe. Na druhou stranu není nutné tyto testy přeceňovat, hrubý výkon je jen jednou z mnoha částí, ze kterých se skládá skutečně dobré PDA.

Další odkazy
reklama