Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Fujitsu Siemens Pocket LOOX 600

3.11.2002, Pavel Koza, recenze
Fujitsu Siemens Pocket LOOX 600 je prvním společným projektem společností Fujitsu a Siemens. Přesto jsou jejich plány velice smělé - chtějí se stát konkurentem společnosti Compaq, která zatím jako jediná pronikla významnější měrou do oblasti Enterprise. Jestli na to její zařízení LOOX vůbec má se dozvíte v této recenzi.
Společnost Fujitsu-Siemens není uživatelům Windows CE zařízení zcela neznámá, ale její zařízení zatím nikdy nedosáhly většího rozšíření (zajímavé je, že některá zařízení má na svědomí bývalá společnost Fujitsu, jiná zase společnost Siemens). Již první společný produkt prodávaný pod názvem Fujitsu-Siemens Pocket LOOX 600 ukazuje, že by se ve stále ostřejší konkurenci rozhodně nemuseli ztratit. Za zapůjčení zařízení k otestování děkuji společnosti Sunnysoft.




Co je v krabici?


Po otevření krabice se zařízením mě překvapila poměrně bohatá výbavička. Není divu, jako nováček se výrobce musí snažit zaujmout dvojnásob. A co jsem v té krabici nakonec všechno našel?
  • Fujitsu-Siemens Pocket LOOX 600
  • Kolébka
  • Synchronizační kabel s USB konektorem
  • Dvojdílný zdroj elektrické energie s dvěma kabely s různými koncovkami (Evropu/Velkou Británii)
  • Měkké ochranné pouzdro
  • Extra stylus
  • Celkem 3 CD-ROMy
  • Příručka pro rychlý start
  • Příručka se záručními informacemi
  • Příručka s bezpečnostními informacemi



Kolébka je poměrně robustní a na pracovním stole sedí jak přišitá. Příjemným zjištěním je fakt, že kolébka a kabel jsou dvě oddělené části. Můžete je buď propojit dohromady a umístit LOOXe do kolébky, nebo použít jen samostatný synchronizační kabel. To asi nejvíce uvítají uživatelé, kteří se často přesouvají z místa na místo. Sériový kabel není součástí dodávky, a protože v současné době není k dispozici ani na webových stránkách, je dost možné, že prostě k dispozici nebude nikdy.



Dobrého zvyku přibalit jeden stylus navíc se drží i Fujitsu-Siemens. I když náhradní stylus samozřejmě nejvíce oceníte ve chvíli, kdy se vám ten první někam zatoulá, druhý stylus je především velice praktická věc. Já osobně mám náhradní stylus v práci spolu s kolébkou, a tak se mi už dlouho nestalo, že bych odešel domů sice s PDA zařízením, ale bez stylusu.

Pokud máte hrůzu z poškození vašeho nového LOOXe, zajisté využijete přibalené ochranné pouzdro. Stejně jako ostatní pouzdra dodávaná spolu se zařízeními bohužel nemá poutko pro uchycení na opasku. Má však ochranu proti náhodnému vypadnutí. No, raději si prohlédněte jeho fotografii.



Součástí balení je i několik brožurek. Zásadnější informace v nich však nehledejte, první obsahuje naprosto základní informace pro úplné začátečníky v oblasti Pocket PC, druhá záruční informace a třetí některá bezpečností pravidla práce s Pocket PC. Celkem nic moc zajímavého.
Zařízení zakoupená v ČR mají přibalenu i lokalizaci Language Extender.


Parametry a vzhled


Na první pohled působí LOOX velice elegantním dojmem. Rozhodně se nejedná o nějakou "cihličku", všechny rohy jsou zaobleny, a díky tomu padne dobře do ruky (levé, praváci to budou mít trochu obtížnější). Tělo LOOXe je celé z plastu, výhodou je nízká hmotnost, nevýhodou poněkud vyšší pravděpodobnost poškození. Rozměry nejsou nijak výjimečné, ostatně můžete si je porovnat sami.



Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
Casio Cassiopeia E-20082 x 130 x 17.5190
Compaq iPAQ H387084 x 133 x 15.9190
Compaq iPAQ H397084 x 134 x 15.9184
F-S Pocket LOOX 60082 x 132 x 17175
HP Jornada 56884 x 130 x 18173
Toshiba e31080 x 125 x 12.4140
Toshiba e74080 x 125 x 15.2179
XDA73 x 147(129) x 18201

Na přední straně zařízení nalezneme kromě displeje i tlačítko pro zapnutí/vypnutí, LED diodu indikující různé události jako je nabíjení, notifikace nějaké události v kalendáři a pod., čidlo pro automatické nastavení podsvícení v závislosti na okolních podmínkách, otvor pro reproduktor, otvor pro mikrofon, a nakonec i joypad se čtyřmi aplikačními, plně konfigurovatelnými tlačítky. Standardně se jejich stisknutím spouští aplikace Kalendář, Kontakty a Úkoly, stiskem posledního tlačítka se přenesete na Today obrazovku (konečně výrobce, který uvažuje jako já:). Toto poslední tlačítko dokonce rozlišuje i délku stisku, každému můžete přiřadit jinou akci. A pokud náhodou hledáte tlačítko pro softwarový reset, tak je na zadní straně zařízení, což je také jediná věc, která tam stojí za zmínku.

A vydáváme se na poznávací cestu kolem LOOXe. Na vrchní straně nalézáme otvor pro Compact Flash kartu typu I nebo II zakrytý záslepkou, konektor pro sluchátka, a nakonec i stylus. Ten je podobně jako u iPAQu vysune jemným zatlačením. Mechanizmus, který pero drží, ale asi není úplně vyladěn, dost často jsem s tím zápasil...

Levá strana je tvarovaná pro příjemné ovládání palcem. K tomu slouží jak konfigurovatelné tlačítko (opět rozlišuje, zda je stisknuto dlouze, či jen krátce), tak i otočné kolečko pro posun nahoru/dolů a potvrzení výběru. Kromě toho je zde i slot pro MMC/SD kartu (pouze paměťová), a klasický infračervený port. Trochu mě zarazilo, že ve slotu pro MMC/SD kartu není žádná záslepka, podle mého názoru se tímto otvorem do zařízení budou dostávat různé nečistoty.

Spodní strana nabízí konektor pro připojení synchronizačního kabelu či kolébky, konektor pro připojení zdroje elektrické energie, přepínač pro aktivaci baterie, a také speciální konektor pro připojení HW modulů jako je extra kapacitní baterie, případně GSM/GPRS modul.

Na závěr si prohlédneme stranu pravou. Kromě tlačítka pro spuštění hlasového záznamníku je zde i přepínač pro zapnutí/vypnutí Bluetooth transieveru. Osobně toto řešení vítám, protože jedině tak máte 100% jistotu, že Bluetooth není aktivní. Oceníte obzvlášť v situacích, kdy by pro vás použití této technologie (byť nechtěné) mohlo mít nepříjemné důsledky. Co trochu chybí je nějaká elegantní modrá dioda, ale to je spíš jen tak na okraj.

Fujitsu-Siemens Pocket LOOX 600 používá v této chvíli nejvýkonnější procesor pro PDA, Intel PXA250 (XScale) taktovaný na 400MHz. Výkon je však možné softwarově snížit a prodloužit tak životnost baterií. Úspora však není nijak zvlášť markantní... Co se paměti týká, LOOX ničím nepřekvapí. 64 MB operační paměti je v této kategorii standardem, stejně jako 32MB přepisovatelné ROMky. Poněkud mě zaráží fakt, že i po tvrdém resetu hlásí systém maximální velikost necelých 64MB... Podobnou zkušenost mám i s Toshibou, v každém případě ale nevím, proč tomu tak je.



Testy pomocí benchmarkové utilitky VOBenchmark vytvořené společností Virtual Office Systems prokázaly následující:

Test
LOOX 600
iPAQ H3970
CPU: Floating Point12.6312.66
CPU: Integer26.9426.98
Graphics: Bitmaps - BitBlt49.2526.74
Graphics: Bitmaps - StretchBlt0.950.79
Graphics: Filled - Ellipse2.400.51
Graphics: Filled - Rectangle4.272.11
Graphics: Filled - Rounded Rectangle1.760.51
Memory: Allocation10.7010.27
Memory: Fill0.920.93
Memory: Move0.370.36
Memory: Storage Card (SD): LRR0.280.60
Memory: Storage Card (SD): LRW0.020.24
Memory: Storage Card (SD): LSR0.261.17
Memory: Storage Card (SD): LSW0.010.30
Memory: Storage Card (SD): SRR19.92134.06
Memory: Storage Card (SD): SRW0.480.56
Memory: Storage Card (SD): SSR12.6725.84
Memory: Storage Card (SD): SSW0.611.24
Memory: Storage Card (CF): LRR0.550.39
Memory: Storage Card (CF): LRW0.270.26
Memory: Storage Card (CF): LSR0.530.39
Memory: Storage Card (CF): LSW0.260.27
Memory: Storage Card (CF): SRR14.6512.26
Memory: Storage Card (CF): SRW2.632.68
Memory: Storage Card (CF): SSR14.6812.15
Memory: Storage Card (CF): SSW6.306.01
Text4.323.35

Displej je rozhodně nejslabším místem celého zařízení. Nemá smysl jej porovnávat s vynikajícím displejem zařízení Compaq iPAQ 3970, ale i většina ostatních Pocket PC je na tom lépe. Jedná se o barevný transflexivní dotykový displej TFT klasického rozlišení (240x320) i barevné hloubky (65.536 barev). Kromě toho, že je menší (úhlopříčka 93mm, viditelný obraz jen 89mm), se často znatelně chvěje, obzvláště při nastavení vysokého jasu (můžete si vybrat z osmi hodnot). Stejně tak kontrast není úplně dokonalý. Podle mého názoru jde o totožný displej, který byl použitý v zařízení Toshiba e570. Pokud to shrnu - koukat se na to dá, ale je zde hodně co vylepšovat.

Příjemná je naopak schopnost zařízení automaticky regulovat nastavení jasu. Tato autoregulace funguje spolehlivě, nastavení se mění plynule, během testování ani jednou nenastala situace, kdy bych na displej neviděl. Také ovládání dotykovým perem je přesné a citlivé, není třeba vyvíjet velkou sílu, stačí jemně přitlačit, a je to.

Upřímně řečeno, ani zvuk mě při testování nijak neohromil. Papírově je ostatním Pocket PC zařízením zcela roven (monofonní mikrofon i reproduktor, stereofonní výstup na sluchátka), ale jinak je v porovnání se zařízením Compaq iPAQ 3970 trochu horší. Reproduktor je bez problémů, nejedná se sice o žádnou extra vysokou kvalitu, ale ostatní jsou na tom úplně stejně. Mikrofon je o poznání horší, při použití zařízení jako diktafonu (mluvíte přímo do zabudovaného mikrofonu) je kvalita záznamu dostatečná, na zaznamenání nějakého rozhovoru však asi budete nuceni zvolit nějaké jiné řešení. Výstup na sluchátka je kvalitní, i když při vyšších hlasitostech je zvuk trochu zašuměný.

Baterie je nadprůměrně kapacitní, 1520mAh hovoří za vše. Teoretická doba, po kterou zařízení může fungovat na jedno nabití, je podle výrobce 12 hodin. Tuto hodnotu nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit, protože já testoval výdrž na baterie intenzivním testem. Při tomto testu se však LOOX choval podivně, systémové notifikace indikující částečné, nebo téměř úplné vybití se objevovaly v naprosto nesmyslných intervalech, takže jediné 100% přesné měření je doba do úplného vybití (zařízení se samo vypnulo). Pro porovnání uvádím hodnoty i pro Compaq iPAQ 3970. Jak sami vidíte, se spotřebou asi není všechno úplně v pořádku - iPAQ s horší baterií vydrží téměř o třetinu déle. Zkoušel jsem i výdrž LOOXe, který byl nastaven do šetřícího režimu (v tabulce je označen jako SM), LOOX vydržel fungovat zhruba o 10% déle.

 
LOOX 600
LOOX 600 (SM)
iPAQ H3970
1. výstrahaN/AN/A104
2. výstrahaN/AN/A162
Úplné vybití135151172
Pozn.: Čas je uvedený v minutách a hodnota je VŽDY od začátku testu

Fujitsu-Siemens Pocket LOOX 600 je jedním z několika zařízení, která nabízejí v základní konfiguraci i podporu pro Bluetooth. Zkoušel jsem LOOXe propojit s jak s telefonem, tak s iPAQem, a spojení vždy proběhlo úspěšně. Úspěšně jsem otestoval i přenos souborů a dat, nicméně mě překvapila pomalost přenosu, 1MB za dvě minuty skutečně není mnoho... Pochvalu zaslouží i hardwarový vypínač pro Bluetooth. Pokud nemáte druhé Bluetooth zařízení, musíte si vystačit s klasikou. USB je v dnešní době základ, pro bezdrátový přenos nabízí LOOX i standardně "pomalý" infračervený port.


Možnosti rozšíření


Nestačí-li vám to, co LOOX nabízí přímo v základu, můžete si jej snadno rozšířit, a to hned třemi různými způsoby. Jako první se nabízí rozšíření paměti pro programy a data. Nejvhodnější se jeví MMC/SD karta, protože jinou kartu než paměťovou do SD slotu stejně nedáte - slot nemá plnou podporu SDIO. Vzhledem k umístění slotu na boku zařízení by to stejně nebylo moc praktické, většina karet využívajících SDIO rozměry přesahuje velikost klasické karty, takže by v tomto případě nastal problém, jak zařízení vlastně uchopit:)

Druhou možnosí je použít Compact Flash kartu typu I nebo II, kterých je na trhu nepřeberné množství - paměťové karty, síťovky, GPS karty, modemy... Poslední dobou se ze mě stal nadšený uživatel GPS, takže kterékoliv Pocket PC se zabudovaným CF slotem u mě stoupá na ceně.

Třetí, a poslední možnost, jak z LOOXe udělat ještě výkonnější zařízení, je použití přídavných modulů. Technicky jde o podobnou věc jako má iPAQ. V současné době je k dispozici vysokokapacitní baterie, GSM/GPRS modul je plánován na konec letošního roku. Já osobně tento způsob rozšíření nemám příliš v oblibě, počáteční nadšení z jacketů pro iPAQ poněkud ochladlo ve světle jejich hlavní nevýhody, tedy výrazného nárůstu rozměrů a hmotnosti. Ale proti gustu žádný dišputát, je mnoho uživatelů, kterým tento způsob naopak vyhovuje.


Software


Kromě standardní sady Pocket PC 2002 nabízí LOOX plno dalších utilitek a aplikací, a to jak přímo v ROMce, tak i na přiloženém CD. Nejdříve si projdeme aplikace uložené v ROMce. Jedna ze dvou nejdůležitějších aplikací je FSC SpeedMenu, utilitka pro spouštění aplikací a jejich snadné přepínání. Hlavní smysl této aplikace je její provázanost s otočným kolečkem, takže LOOXe lze snadno ovládat jen jednou rukou. Druhou aplikací, která se v různých obměnách vyskytuje takřka na každém Pocket PC, je utilitka pro zálohování / obnovu dat a programů. V tomto případě se jmenuje LX-Backup a s její pomocí snadno zazálohujete vše na libovolnou paměťovou kartu.



Velice zajímavou se zdá být utilitka pro komunikaci přes Bluetooth s názvem Pocket Plugfree, její schopnosti jsou trochu větší, než nabízí aplikace dodávaná s iPAQem. Podrobný popis by vydal na vlastní recenzi, takže jen stručně - můžete jednoduše sdílet soubory, vyměňovat si data kalendáře, kontaktů či poznámek atp. Všech možností této aplikace však využijete pouze tehdy, pokud budete kominukovat s jiným LOOXem, případně zařízením, které má nainstalovanou stejnou aplikaci.

LOOX má i někoolik upravených appletů v Ovládacích panelech, jedná se například o již zmiňovaný applet pro nastavení výkonu procesoru, upravený applet pro ovládání podsvícení, nebo o utilitku pro zjištění stavu rozšiřujícího modulu. Sympatický je také extra skin pro Today obrazovku, něco takového vidím poprvé.

Aplikací na přiloženém CD je také hned několik, a jedná se o docela zajímavé kousky. Než nainstalujete první aplikaci, musíte nainstalovat ActiveSync a zařízení propojit se stolním počítačem. Zde je malý zádrhel v tom, že desktop nové zařízení neumí rozpoznat, respektive pro něj nemá ovladač. Musíte z přiloženého CD použít soubor WCEUSBSH.INF, teprve pak vše proběhne v pořádku.



Jako první aplikaci bych uvedl vynikající prostředek pro faxování s názvem KSE TrueFax. LOOX se snaží být alternativou iPAQu pro podnikovou sféru, a zasílání či přijímání faxů patří mezi základní činnosti obchodníků či managerů. Druhou aplikací, jednou z vůbec nejpopulárnějších, je Pocket Informant. Pro mnoho uživatelů jsou schopnosti zabudovaných PIM aplikací (kalendář, kontakty, úkoly) naprosto nedostatečné a hledají něco lepšího. Tato aplikace rozhodně stojí za vyzkoušení, díky několikaletému vývoji se jedná o velice intuitivní kousek, který vám může ušetřit spoustu času.

Nyditot Virtual Display 3.0 je třetí aplikací na CD. Jedná se o utilitku, která vám umožní zvětšit rozlišení vašeho zařízení až na 2040x2080 pixelů. Pokud máte mobilní telefon, určitě najdete užití i pro čtvrtou aplikaci s názvem Message Master Mobile Client od společnosti Derdack. Pomůže vám spravovat telefonní seznam ve vašem mobilu, číst a psát SMS zprávy a provádět s telefonem mnoho dalších, zajímavých činností. Další aplikace s názvem Westtek ClearVue vám pomůže se zobrazováním PowerPointových prezentací i dalších dokumentů z rodiny MS Office. Máte-li rádi bezpečí, je F-Secure FileCrypto aplikace pro vás. Umí totiž šifrovat soubory, takže i případná ztráta zařízení plného dat nemusí způsobit škodu větší, než je cena nového zařízení.

Nakonec jsem si nechal aplikaci s názvem space2go Organizer. Její aktivace vyžaduje registraci, kterou jsem jako pouhý recenzent se zapůjčeným LOOXem nechtěl podstoupit. Pochopil-li jsem správně její smysl, tak jde o aplikaci, která umožní ukládat data na webový server, které jsou pak přístupné odkudkoliv. V ceně je 25MB prostoru, pokud chcete víc, musíte si připlatit.

Celkově se dá říci, že sada aplikací "navíc" je poskládána velice dobře, jedná se vesměs o užitečné aplikace, které se vyplatí začít používat.
reklama