Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení FSC Pocket LOOX C550

2.5.2006, Pavel Koza, recenze
Zařízení FSC Pocket LOOX C550 je v krátké době druhým zařízením od Fujitsu Siemens, které podrobně recenzujeme. Kromě poslední verze Windows Mobile 5, výkonného procesoru Intel PXA270 a kvalitního a jasného TFT displeje s rozlišením 480 x 640 bodů nabízí i bohaté komunikační schopnosti, jmenovitě Bluetooth a WiFi.

Možnosti rozšíření


Zařízení Pocket LOOX trvale nabízejí velmi dobré možnosti pro případné rozšíření vlastností a funkcí a nejinak tomu je i u zařízení LOOX C550. Na rozdíl od předchozí řady LOOX 700 sice chybí slot pro CompactFlash karty, ale pokud potřebujete velký prostor pro vaše data, pevný disk připojený přes USB bude více než vhodnou náhradou. Část uživatelů to sice nepotěší (například ty, kteří byli zvyklí prohlížet si fotky z foťáku na CF kartě na cestách na lepším displeji než tom integrovaném), ale většině to bude asi jedno.




Počkat, pevný disk připojený k Pocket PC? Jistě:) Díky technologii USB Host to je možné. Samozřejmě je klíčové napájení, ale pokud máte u pevného disku extra napájení, případně zajistíte jiný dostatečně silný zdroj elektrické energie, můžete si úložný prostor v C550 zvětšit takřka neomezeně. Jen je nutné mít na paměti dvě věci. Jednak má LOOX USB Host pouze verze 1.1, takže přenášení dat není žádný "fičák", a pak Windows Mobile 5 neumí NTFS, takže disk musí být ve formátu FAT16 nebo FAT32. Nicméně to funguje a to je to hlavní. Osobně jsem zkoušel pevný disk o kapacitě 40GB. Sice bylo nutné připojit externí napájení, protože samotný LOOX disk neutáhl (na rozdíl od notebooku), ale pak už všechno šlapalo jako na drátkách. Jen pro představu jsem zkusil přes LOOXe zkopírovat 22MB velký soubor z SD karty na disk a trvalo to 220 vteřin, což představuje průměrnou rychlost asi 100KB/s.




Ale to není všechno, s LOOXem jsem úspěšně ozkoušel i další příslušenství. USB myš Microsoft funguje, ovšem není vidět kurzor (tapáte tak naslepo:). USB klávesnice BenQ, paměť 512MB Pretec Tiny i digitální fotoaparát Panasonic Lumix DMC-FX9 pak fungovaly na 100%. Poslední tři jmenovaná zařízení dokonce fungovala přes USB HUB i současně, i když to nebylo dokonalé - často se to sekalo a pomáhal jen SW reset... Obzvlášť příjemné je spojení s digitálním fotoaparátem, kdy si snadno můžete prohlédnout své fotky na skvělém a velkém displeji. Není to sice úplně plynulé, načtení 3MB fotky trvá asi 15 vteřin, ovšem pokud používáte nějaký lepší prohlížeč schopný načítat následující fotky na pozadí (například Spb Imageer), není to zas tak velký problém.

USB periferií lze připojit mnohem více, pro představu připomínám seznam funkčních USB příslušenství pro LOOX 720. Mimo schopnost připojení USB zařízení nabízí LOOX v prvé řadě podporu SD karet, a to jak paměťových, tak i SDIO. Zkoušel jsem to na svém letitém digitálním foťáčku od HP a po instalaci ovladače a jednom softresetu to fungovalo bez problémů. Připojení například mobilního telefonu přes Bluetooth nebo infračervený port je jasné, připojení projektoru přes WiFi sice není tak obvyklé, ale fungovat by mělo rovněž (netestoval jsem, projektor nevlastním). Je tedy vidět, že v oblasti rozšíření je na tom LOOX velmi, velmi dobře.


Software


Na zařízení Pocket LOOX C550 je od výrobce předinstalován operační systém Windows Mobile 5 v edici Premium v dosud posledním vydání s AKU2. Jeho součástí je kromě samotného jádra systému i balík všech aplikací z dílny Microsoftu kromě těch, které přímo využívají integrovaný telefonní modul. Setkáte se tak se všemi aplikacemi kapesního Outlooku (Outlook E-mail, kalendář, kontakty, úkoly, poznámky), kapesní verzí Wordu, Excelu i PowerPointu, mobilním Pocket Internet Explorerem, Windows Media Playerem a dalšími. Kromě toho je k dispozici přímo na zařízení i sada aplikací bonusových, vesměs stejných, jako u již recenzovaného LOOX N520.

První je utilitka pro konfiguraci připojení k Internetu / do firmy se snadnou správou a možností rychle měnit způsob i cíl připojení s názvem ConnectMobility E2C. Na něm je zajímavé i to, že je k dispozici ve dvou verzích jako verze PRO a Standard. Verzi PRO máte na 30ti denní vyzkoušení, pokud poté nezakoupíte licenci, bude automaticky změněna na verzi Standard. Rozdíl mezi verzemi spočívá v tom, že verze Standard umí jen jeden profil a nepodporuje připojení k VPN. Je samozřejmě jen na vás, jestli se vám nákup verze PRO za 25€ (nebo 2 body z LOOX Choice) vyplatí.




Utilitka Secure Lock (dříve FSC Password) je určena těm, kteří chtějí znepřijemnit život případnému zloději, který by je o jejich zařízení připravil. S její pomocí je možné zadat heslo (číselné či alfanumerické), které přečká i hardwarový reset a bez jeho znalosti je další používání zařízení vyloučeno. Pro lepší připomenutí si můžete napsat k heslu nápovědu, která se zobrazí po pěti neúspěšných pokusech o jeho uhodnutí. Spolu se standardním zabezpečením Windows Mobile tak máte jistotu, že pokud už se někdo zmocní vašeho zařízení, nedostane se ani k datům, ani si neužije samotného zařízení. A pokud by náhodou heslo zapomněl legální vlastník, pomůže mu technická podpora FSC.




Příjemným rozšířením je utilitka FSC MobileZIP s integrací do klasického Průzkumníka, která je určena pro práci se ZIP archivy. Umí je nejen číst, ale i vytvářet, a to do velikosti 4GB a s podporou pro ochranu heslem a jednoduchým šifrováním.




Dalšími aplikacemi pak jsou utilitka pro rychlé provádění nejběžnějších operací, jako je spouštění aplikací nebo apletů, FSC Speed Menu, vylepšený program pro záznam zvuku FSC VoiceRecorder a program pro posouvání obrazovky stylusem FSC Panning.




Na přiloženém CD toho kromě základních aplikací od MS (ActiveSync 4.1 a Outlook 2002) a manuálu v elektronické podobě už moc nenajdeme. To však není důvod ke smutku, protože si za poukázku nalezenou v balení můžete "zakoupit" na serveru Pocket LOOX Choice aplikace dle vlastního výběru. Dle informací z FSC je hodnota 5 bodů rovna přibližně 40-50€. Jinak řečeno si za těchto pět bodů "koupíte" aplikace, za které byste jinak zaplatili několik desítek EURO. A za to už se dá pořídit slušných pár programů.

Zapomenout nesmím ani na velkou lokalizaci Sunnysoft InterWrite Pro 9.0, která vám zařízení plně přeloží do češtiny.
reklama