Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení ASUS P565

11.2.2009, Pavel Koza, recenze
I když tomu tržní podíl zrovna moc neodpovídá, patří Asus mezi nejpilnější výrobce mobilních zařízení se systémem Windows Mobile vůbec. A přestože se většinou nejedná o výjimečná a novátorská mistrovská díla, Asus už několikrát dokázal, že má na víc, než jen neustálé chrlení průměrných a relativně levných zařízení.

Závěrečné shrnutí


Před mnoha a mnoha měsíci se v Asusu rozhodli vytvořit "killer" zařízení s ďábelsky rychlým procesorem, VGA displejem, GPSkou, HSDPA 3G modulem a dalšími technologiemi včetně vlastního uživatelského rozhraní. Z nějakého důvodu (pravděpodobně snahou zachytit předvánoční a povánoční trh) se ale dokončovací a ladící práce uspěchaly, nebo možná úplně přeskočily, takže světlo světa spatřilo zařízení, které trpí vážnými příznaky předčasného porodu a teprve delší pobyt v inkubátoru ukáže, co z něj vlastně vyroste.




Zařízení Asus P565 má papírové předpoklady stát se skutečně úspěšným a populárním modelem. Omračující výpočetní výkon nabízí netušené možnosti především v multimediální a herní sféře, ale na rychlé odezvy a minimální čekání v situacích, kdy ostatní zařízení trpělivě vykreslují otáčející se barevné kolečko, si rychle zvykne každý uživatel. Když k tomu připočteme výborný VGA displej, kvalitní schopnosti komunikace včetně podpory 3G a HSDPA či velmi přesnou GPSku, máme zařízení, o kterém sní nejeden fanda Windows Mobile.




Bohužel, jistě velmi intenzivní a kvalitní práci mnoha lidí zmařila (alespoň prozatím) snaha dostat zařízení na trh dříve, než bylo skutečně připraveno. Sice je nutné podotknout, že všechny zmiňované problémy jsou z určitého úhlu pohledu jen méně závažné, protože zařízení netuhne, nepadá či jinak nebrání základnímu používání, a navíc je u Asusu velká pravděpodobnost, že drtivou většinu nedostatků odstraní první nový firmware, ale v recenzích hodnotím to, co mám na stole, a tak to nelze omlouvat.




Zařízení jednoznačně nevyužívá všechen svůj potenciál a v některých ohledech působí určité vlastnosti jako ironický pošklebek všem zákazníkům, kteří si zařízení zakoupili. Nad špatnou kvalitou fotografií jsem se pozastavoval několikrát, ale fotky nemusí bavit každého a s přimhouřenýma očima a po aplikaci několika filtrů se na ně koukat dá. To s výdrží na baterii je to větší problém, zařízení, které má tendenci nevydržet v náročnějších dnech od rána do večera je prostě problém a úžasný procesor je mi bez elektrické energie na nic. Omezující je rovněž nízká úroveň hlasitosti, jako svéprávný zákazník bych měl mít možnost sám rozhodnout, jaká hlasitost je pro mě už nesnesitelná. MicroSD slot pod baterií je hloupý a v kombinaci s mizernou přenosovou rychlostí přes USB se stává z drobné nepříjemnosti velký problém pro všechny příznivce multimédií a všech ostatních, kteří potřebují kopírovat na zařízení velké soubory.




Samostatnou kategorií je rozhraní Glide. Vzhledem k tomu, že je téměř bez optimalizace pro VGA rozlišení, je celkem snadné se do něj strefovat, ale v tomto případě je prostě nová ROM jediné možné řešení. Kompletní balík aplikací a podpora gest má myšlenku a v dnešním světě posedlém doteky může uživatele Asusů oslovit, musí se ale jednat o finální a vyladěnou verzi a nikoliv tu betu, co jsem na zařízení měl já. Stejně tak by si Asus měl vzít příklad z ostatních, protože samotná podpora gest není ani zdaleka dostačující. Kupříkladu velmi chybí nějaká pořádná klávesnice s velkými tlačítky. Jistě, dá se dokoupit, ale u zařízení za více jak 13 000 Kč bych očekával jistý komfort již v základu.




Nezbývá, než to ještě jednou zopakovat. Pokud se ze zařízení Asus P565 má stát oblíbené a rozšířené zařízení, musí v první aktualizaci Asus výrazně zabojovat a opravovat a vylepšovat o sto šest. Většina problémů a nedostatků je řešitelná softwarově, takže je jen na něm, jestli se na P565 bude vzpomínat se slzou v oku, nebo úšklebkem na tváři.
reklama