Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení ASUS P565

11.2.2009, Pavel Koza, recenze
I když tomu tržní podíl zrovna moc neodpovídá, patří Asus mezi nejpilnější výrobce mobilních zařízení se systémem Windows Mobile vůbec. A přestože se většinou nejedná o výjimečná a novátorská mistrovská díla, Asus už několikrát dokázal, že má na víc, než jen neustálé chrlení průměrných a relativně levných zařízení.

Zařízení jako telefon


Telefonní modul integrovaný v zařízení sice není tak vymazlený, jako například u zařízeních od HTC, ale to neznamená, že není plně funkční. K dispozici jsou i některé praktické a užitečné rozšiřující aplikace a nástroje, takže se P565 dá jako telefon používat zcela bez problémů. Technicky se jedná o třípásmový GSM/GPRS/EDGE modul pracující na frekvencích 900, 1800 a 1900 MHz určený pro hlasové volání a základní data typu Class 10. Pro rychlá data HSDPA je k dispozici jediná frekvence 2100 MHz, zato je možné komunikovat rychlostí až 3,6 Mbps (download), upload je maximálně 384 Kbps.




Telefonní modul zvládá vše, co se od dnešního kapesního zařízení očekává, jako je přidržení nebo přesměrování hovoru, identifikace volajícího, skrytí vlastního čísla, nebo volání na pevně nastavená čísla. Mezi další možnosti patří manuální nastavení sítě a pásma (GSM/UMTS), podpora pro Cell Broadcasting, případně možnost nastavit automatické přijetí hovoru při připojeném headsetu nebo HF sady. Telefonovat se dá jak klasicky s telefonem u ucha, hlasitě (výstup se přepne na hlavní reproduktor a citlivost mikrofonu se zvýší), pomocí dodávaných stereosluchátek s mikrofonem nebo pomocí utrženého sluchátka komunikujícího se zařízením přes Bluetooth. Pro diskrétní formu upozornění nabízí Asus i klasické vibrační vyzvánění.




U takto výkonného zařízení by byla ostuda nabízet něco jiného než bleskurychlé odezvy při praktickém používání telefonu a v tomto ohledu naštěstí Asus nezklamal. Celé hledání telefonních čísel, vytáčení hovorů nebo naopak jejich příjem jsou vždy okamžité a tak vás žádná z těchto činností nebude zdržovat. Kromě rychlého procesoru na to má určitě vliv i jednoduchá a pouze oskinovaná sestava aplikací jako je dialer nebo aplikace pro upozornění, že vám někdo volá. Skiny se navíc mění podle toho, jaký hlavní skin z nabídky Asusu jste si vybrali. Podobně jako zařízení od HTC umí i Asus upozornit na spojení s volanou osobou, a to nejen vibrací, ale volitelně i vizuálně - displej "zabliká". Během hovoru je samozřejmě možné zapínat/vypínat hlasitý odposlech, vytvořit poznámku nebo provádět další standardní operace.




Během testování zkouším i datové volání, jak přímo na zařízení, tak i používám Asuse jako modem, a to dlouhodobě jak se stolním notebookem přes USB kabel, tak s cestovním EEE PC 901 přes Bluetooth. V tomto ohledu nelze mít připomínek, spojení je stabilní a v mezích možností i rychlé, přes O2 se dá v Praze brouzdat i "úžasnou" rychlostí 1 Mbps. A pro příznivce videovolání připravili v zařízení i podporu této vlastnosti, na rozdíl od ostatních jsem ji ale v praxi netestoval.




To ale stále není všechno. K dispozici je například nástroj pro správu volacích profilů, kde si můžete nastavit zařízení podle svých potřeb pro každou určitou situaci (včetně změny vyzváněcích tónů a úrovně hlasitosti) nebo nástroj pro filtrování hovorů, kde si můžete nastavit omezení pro ty, kteří se vám dovolat mají, nebo naopak nemají.




Podobně jako u konkurence je i u Asusu k dispozici praktická utilitka pro automatické nastavení parametrů pro připojení k síti, JAVA interpreter pro přehrávání MIDletů, nástroj pro správu údajů na SIM kartě, klasická aplikace SIM Toolkit nebo v neposlední řadě aplikace pro zasílání a příjem MMS zpráv s velmi zvláštním názvem JATAAYU jMMS.




Jako poslední jsem si nechal utilitku zvanou Voice Commander, která slouží k ovládání zařízení hlasem. Kromě vytáčení telefonních čísel zvládá nejen spouštění aplikací, ale nově i přehrávání konkrétních písniček. Na rozdíl od jmen jsem s tím chvíli blbnul a program mé kostrbaté angličtině rozuměl nadmíru dobře:).


reklama