Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Asus MyPal A632/A636

17.1.2006, Pavel Koza, recenze
S Pocket PC zařízeními s integrovaným GPS modulem se poslední dobou takříkajíc roztrhl pytel. Není divu, mobilní navigace do aut lámou rekordy v prodejích, a tak se výrobci snaží v této části trhu urvat co nejvíc. K dispozici je už celá řada zařízení počínaje těmi, u kterých je integrovaný GPS modul jen takovým příjemným bonusem až po zařízení, která jsou v prvé řadě navržena pro navigaci a vše ostatní hraje až druhé housle.

Parametery


U svých nejnovějších modelů Pocket PC zvolil Asus zlatou střední cestu, alespoň pokud jde o výkon a vybavení pamětí. Procesor Intel PXA272 taktovaný na 416MHz označí za nedostatečně výkonný asi jen málokdo, navíc je díky konfiguračnímu apletu možné výkon regulovat celkem ve čtyřech režimech (3 statické a jeden automatický podle potřeby) a šetřit tak baterii ve chvílích, kdy není maximální vykon potřeba. Paměti je u obou Asusů přiměřeně - na mapy to až na vzácné výjimky stejně stačit nebude a pro základní programy a používání je volné FlashROM víc než dostatek. Dle specifikace má Asus 64MB RAM a 128MB FlashROM, pro uživatele je po hard resetu k dispozici 42MB RAM a 57MB FlashROM. Pokud se vám to zdá málo, zde je vysvětlení - v Asusu vyčlenili téměř 26MB FlashROM a udělali z toho oddělený Flash Disk. Tento paměťový prostor má jednu zajímavou vlastnost - soubory umístěné do Flash Disku totiž odolají i tvrdému resetu. Nezapomínejte na to, že HW reset z důvodu úplného vybití zařízení je sice ve Windows Mobile 5 eliminován, ale proti chybě programu nebo uživatelské "nešikovnosti" už data ve FlashROM chráněna nejsou. Flash Disk je sice několikrát pomalejší (neptejte se mě proč), ale z podstaty věci to není zásadní problém.




U displeje se zdržíme jen chvilinku. V zařízení je integrován transflexní TFT s LED podsvícením, rozlišení 240x320 bodů (QVGA), 65 tisíc barev, úhlopříčka 3,5 palců (89 milimetrů), prostě klasika. Podsvícení s neznatelným nádechem do žluté barvy je možné nastavit odděleně pro dobíjení i pro provoz na baterie v tak jemných krocích, že se mi je ani nechtělo počítat. Možná jich je 60, možná 100, každopádně je jich víc, než je možné smysluplně využít. Viditelnost venku i v místnosti je dobrá, maximální intenzita podsvícení dostatečná, dotyková vrstva bez problémů. Pro rychlé otočení obrazu o 90° slouží ikonka na obrazovce Dnes. Za zmínku určitě stojí i grafický výkon, protože v benchmarku dosáhl Asus špičkového výsledku, a jak hry, tak filmy se na něm hýbaly velice svižně.




Většina Pocket PC zařízení nabízí tři oblasti práce se zvukem - reprodukci skrze integrovaný reproduktor nebo přes sluchátka a záznam pomocí integrovaného mikrofonu (metodou pokus-omyl jsem ale přišel i na to, že lze použít i mikrofon externí, konektor na sluchátka to umí). Mikrofon je velmi slušný a spolu s bohatými možnostmi nastavení citlivosti (automatické i manuální) představuje nástroj schopný plnohodnotně nahradit i specializovaný diktafon. Jako obyčejně přikládám ukázku (70,44 KB), která byla zaznamenána v jedné rozlehlé místnosti a s manuálně nastavenou citlivostí. Integrovaný repráček nabízí díky své velikosti i umístění velmi vysokou kvalitu reprodukce. Na MP3 to sice stále není, ale příkazy navigační aplikace zvládá s bravurou. Vysoká maximální hlasitost umožní pohodlné používání i ve vozidlech značky Trabant při rychlostech vyšších než 50km/h;) Pokud chcete zařízení využívat i jako přenosný MP3 přehrávač, určitě vás bude zajímat kvalita výstupu na sluchátka (klasický 3,5mm konektor). A zde jsou mé dojmy smíšené. Na straně jedné nabízí Asus bohaté možnosti nastavení hlasitosti, vyvážení sterea, výšek, basů a 3D efektu a v neposlední řadě i minimální šum a maximální hlasitost, na straně druhé, pocitové, to prostě nějak není ono. Zkoušel jsem jak sluchátka Koss, tak Senheisser, a v obou případech byl rozdíl proti jiným PDA nebo notebooku patrný. Při pomalejších skladbách to ještě není tak zlé, i když i zde je patrná jistá plochost reprodukce. Výrazněji problém vynikne při poslechu dynamických skladeb, kde je celý projev takový zastřený a nevýrazný, postrádající dynamiku. Softwarový equalizér tomu pomůže jen trochu, naopak zvuk znatelně zkreslí. Můj závěr je takový, že do metra či jiného prostředku veřejné dopravy to stačí, ale komu jde o kvalitu, měl by si možná Asuse poslechnout někde v prodejně sám. Není to sice nějak extrémní nedostatek, ale poslední dobou jsem slyšel hrát jiná zařízení lépe.




I když je zařízení v prvé řadě koncipováno jako Pocket PC pro navigaci, jeho komunikační schopnosti jsou víc než dobré. Už samotný základ, USB verze 1.1, nabízí jednu velmi zajímavou a praktickou věc. USB Host to sice není, ten bohužel chybí, zato je možné paměťovou kartu vloženou do zařízení (pouze SD, nikoliv miniSD) zpřístupnit v libovolném počítači jako Mass Storage Device! Pro kopírování souborů tak nemusíte mít ani čtečku, ani ActiveSync, stačí jen na zařízení přepnout nastavení USB rozhraní na hodnotu "Simulace čtečky karet" a připojit ho k počítači s USB portem a nějakým novějším operačním systémem. Pěkné a řekl bych, že i užitečné. Jen je nutné počítat s tím, že pokud je zařízení v režimu simulace čtečky karet a je připojeno k počítači, není možné je synchronizovat přes ActiveSync a rovněž není možné přímo na Asusu používat používanou SD kartu (zmizí ze seznamu zařízení). Jinak je na datovém konektoru vyveden i sériový port a na boku zařízení najdeme i senzor infračerveného portu klasické rychlosti 115,2kbps, se kterým je možné dálkově ovládat domácí elektrospotřebiče. Vyzkoušeno na programu Total Remote od Griffinu a televizi Toshiba ze vzdálenosti více jak 3 metry.




Přichází na řadu Bluetooth (ve verzi 1.2) a s ním velké překvapení - Bluetooth Manager od Broadcomu je zpět! I když mnohem častěji používaný ovladač od Microsoftu doznal několika příjemných změn, proti Broadcomu stále působí jako chudý příbuzný nejen počtem podporovaných profilů a uživatelskou přívětivostí. Zkoušel jsem postupně synchronizaci přes ActiveSync se stolním počítačem Dell Latitude X1, připojení k Internetu přes MDA Compact, připojení externí GPS Navilock BT-338, připojení externí rozkládací Bluetooth klávesnice od HP a i BT sluchátka, rovněž od HP, a všechno se povedlo spárovat a propojit na první pokus. Neuvěřitelné...:)




To s WiFI (u modelu A636) už tolik legrace nebylo. Technicky jde o klasický modul IEEE 802.11b schopný komunikovat rychlostí až 11Mbit. První pokus o připojení bohužel skončil, jak to jen diplomaticky napsat, úplným fiaskem. Asi už víte, že mám doma AP od Asuse, konkrétně model Asus WL-530g. Běžně ho používám v konfiguraci ověření WPA-PSK, šifrování TKIP. Bez problémů si s tím poradily mé dva notebooky, spousta Pocket PC a dokonce i nový smartphone Qtek 8310. Jediný, kdo do této chvíle měl problém, byl Dell Axim X51v a nyní i Asus A636. Pokud jsem na AP nastavil nezabezpečenou komunikaci, případně nastavil šifrování pomocí WEP klíče, fungovalo to. S WPA si ale Asus prostě nerozuměl. Nezbývá než doufat, že se problém vyřeší s prvním ROM updatem, i když konkrétně toto řešení u Della stejně nepomohlo. Kromě této nepříjemnosti je ale WiFi modul povedený, příjem signálu skvělý, možnosti nastavení a celá ovládací utilitka rovněž.




Každé mobilní zařízení potřebuje nějakou baterii a Asus není v tomto ohledu výjimkou. Mimo dosah zásuvek s elektrickým proudem pohání zařízení vyměnitelná Li-Ion baterie o kapacitě 1300mAh. Příjemnou vlastností je i možnost dobíjení přes USB, i když zde pozor - záleží na tom, jak moc je zařízení vybité. Pokud jej necháte vybít na méně než polovinu kapacity baterie, USB kabel vám už nepomůže. V testech výdrže si stál Asus velmi dobře, výsledky jsou následující. V porovnání například s LOOX N500 je to vždy o 30-50% lepší výsledek.



  • Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 4h48m
  • Přehrávání videa, max. podsvícení - 6h32m
  • Přehrávání MP3, vypnutý displej - 19h09m
  • Zapnuté WiFi, bez zatížení - 3h28m
  • Zapnutý Bluetooth, bez zatížení - 6h48m
  • Zapnutá GPS, bez zatížení - 5h32m (neustálé vyhledávání satelitů)

Poznámka: Vzhledem k chybě v Spb Benchmarku je při standardním testu zařízení po celou dobu maximálně vytíženo otevíráním velkého dokumentu ve Wordu, takže je výsledek nutné brát s rezervou - takto standardní používání PDA nevypadá.
reklama