Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Acer n10

9.10.2003, Pavel Koza, recenze
Acer není na poli Pocket PC úplným nováčkem, jeho modely n20 a n20w byly vůbec prvními Pocket PC zařízeními (a zatím také posledními), které nabídly zabudovanou podporu pro Sony MemoryStick. Acer n10 si podobnou extravaganci odpustil a místo toho nabízí více méně klasickou sestavu za velice příjemnou cenu. Zařízení je na trhu sice již pár měsíců, ale Acer do něj nově začal instalovat nový systém Windows Mobile 2003, a právě jedno takové zařízení vám dnes představím.
Před pár dny se mi zdálo, že můj velkolepý plán zrecenzovat všechna Pocket PC s novým systémem Windows Mobile 2003 je na pokraji krachu. Asus MyPal A620 se mi neustále úspěšně vyhýbá, Dell Axim X5 je na tom stejně, Toshibu e750 se mi nakonec získat podařilo, nicméně s původním systémem Pocket PC 2002, prostě děs a bída... Naštěstí se snad začíná blýskat na lepší časy, důkazem čehož může být i tato recenze zařízení Acer n10. Jedná se o zařízení, které vás sice neohromí množstvím nabízených funkcí, ale nabídne rozumný výkon za velice příznivou cenu. A pokud bude stejně spolehlivé jako můj 3,5 roku starý notebook Acer Travelmate 522TXV, tak věřím, že bude svému majiteli věrně sloužit po velmi dlouhou dobu. Ještě bych rád zmínil přímo společnost Acer ČR, kde mi toto zařízení na několik dní zapůjčili.



Co je v krabici?


Protože jsem dostal zcela nové zařízení, nemusel jsem se obávat, že by v krabici něco chybělo. Po stržení průhledného igelitu jsem ji poprvé otevřel a nahlédl dovnitř, kde se schovávalo následující:
  • Acer n10
  • Látkové ochranné pouzdro
  • Synchronizační USB kabel
  • Zdroj elektrické energie s výměnnými koncovkami (v balení jen jedna podle toho, kde jste Acer koupili)
  • CD ROM s Outlookem 2002 a bonusovými aplikacemi
  • Stručná Uživatelská příručka v několika jazycích
  • Katalog dostupného příslušenství
  • Leták s EULA
  • Knížečka se záručními informacemi



Na zaběhlých zvyklostech nehodlám nic měnit, nejdříve si probereme příslušenství. Látkové pouzdro poskytuje zařízení dobrou ochranu před poškozením, díky relativně velkému stupni polstrování by zařízení mělo bez úhony přečkat i pád z malé výšky (netestováno:). Pouzdro není příliš těsné, proto je pro jistotu připojena i přeska na suchý zip, která brání náhodnému vypadnutí. Pokud je Acer v pouzdře, je bez problémů přístupný IrDA port a konektor na sluchátka. Chcete-li však nosit Acer na opasku, máte smůlu - poutko či nějaký podobný systém chybí.



Stylus je v balení sice jen jeden, ale na rozdíl od mnoha jiných nevypadá levně, je přiměřeně těžký a velice příjemně se s ním pracuje. O rychlou komunikaci se stolním počítačem se postará USB kabel, kolébku si můžete koupit extra. Kabel je možná až příliš krátký, měří přibližně 120 cm, takže pokud nemáte stolní počítač pod stolem hned u nohy, můžete mít drobný problém. Na druhou stranu je v Aceru použit zcela běžný mini-USB konektor, takže si za pár korun můžete koupit kabel jiný, delší. Jednodnílný zdroj elektrické energie nabízí možnost vyměnit koncovku za jinou, v originálním balení je však k dispozici pouze jedna jediná, která se liší podle místa prodeje; ostatní si případně můžete dokoupit.

Pak už zbývá zmínit jen CD-ROM se skutečně základními aplikacemi plus jednou bonusovou a něco málo písemností, bez kterých by žádné balení nebylo kompletní. Co k tomu dodat? Záměr Aceru je jasný - co nejnižší cena. Pokud vám něco schází (například kolébka), můžete si ji dokoupit.


Vzhled


Acer patří (alespoň prozatím) spíš ke společnostem, které se sice rozhodly vstoupit na pole kapesních zařízení se systémem Windows CE, aby svým loajálním zákazníkům mohly nabídnout výrobek se svoji značkou, ovšem oblast PDA berou spíš jako doplňkovou službu než něco, v čem by se mohly naplno realizovat. Acer pravděpodobně veškerou invenci vyčerpal při pokusu s kartou MemoryStick ve svém modelu n20, která však slušně řečeno žádnou velkou díru do světa neudělala, takže pro tentokrát si podobné experimenty odpustil a ve svém novém modelu n10 použil pouze časem odzkoušené komponenty.

Stejně jako většina Pocket PC zakrývá Acer metalickým nátěrem fakt, že jeho tělo je pouze z umělé hmoty. Díky svým rozměrům 78 x 130 x 16,9 mm působí n10 poměrně štíhle a řadí se do skupiny zařízení typu iPAQ h3970, LOOX 600 či Axim X5, hmotnost pouhých 168g jej v této skupině řadí k nejlepším (pokud není vůbec nejlehčí). Vzhledově není n10 nijak extravagantní, decentní zaoblené tvary potěší především každého konzervativního uživatele. Na přední straně zařízení je samozřejmě displej. Opticky působí o trochu větší, než je displej h2210, nicméně po zapnutí zařízení zjistímě, že n10 má výrazně větší černé okraje, takže viditelná úhlopříčka displeje je navlas stejná. Nad displejem je reproduktor. I když po několika týdnech každodenního užívání h2210ky nemám proti reproduktoru na zadní stěně zařízení námitek, na přední straně přeci jen zní líp, mimo jiné i proto, že nemůže být nikterak tlumen... Hned vedle je tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje a malá signalizační LEDka. Pod displejem je celkem standardní výbava joypadu a 4 konfigurovatelných tlačítek, na pravé straně navíc najdeme dva malé otvory mikrofonu.



Při pohledu zeshora uvidíme slot pro CompactFlash karty (je typu II, takže nebudete mít problém s žádnou z běžně dostupných paměťových či I/O karet), otvor pro stylus a klasický 3.5mm stereo audio konektor. Na levé straně je kromě standardního sériového infračerveného portu i ovládací kolečko (klasické trojstavové nahoru, dolů a stisknout), dále konfigurovatelné tlačítko, standardně přednastavené pro aktivaci Start menu a nakonec i otvor pro MMC/SD kartu.

Dole je oddělený konektor pro napájení, standardní mini USB konektor pro komunikaci se stolním počítačem a přepínač pro aktivaci baterie, který využijete i případě, že chcete provést úplný reset zařízení. Zbývá už jen popsat, co je na pravé straně zařízení - tlačítko pro záznam zvuku a přepínač, kterým zařízení uvedeno do stavu Stand-by - displej je vypnutý, tlačítka nereagují, zařízení prostě spí a šetří baterii (ovšem USB komunikace zůstane funkční). A abych nezapomněl, na zadní straně zařízení je jediné zajímavé místo, a tím je otvor pro tlačítko reset.

Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
Acer n1078 x 130 x 16,9168
Asus MyPal A60075 x 125 x 12.8138
Compaq iPAQ H397084 x 134 x 15.9184
F-S Pocket LOOX 60082 x 132 x 17175
HP iPAQ h194069.8 x 113.3 x 12.8124
HP iPAQ h221076.4 x 115.4 x 15.4144
Toshiba e31080 x 125 x 12.4140
Toshiba e74080 x 125 x 15.2179
XDA73 x 147(129) x 18201


Parametry


Jak zařízení vypadá jsme si již popsali, teď si povíme i o tom, co vlastně Acer n10 umí. V jeho útrobách je procesor Intel PXA255 taktovaný na 300MHz. I z toho důvodu není k dispozici žádná utilitka, která by výkon procesoru softwarově měnila. Pokud se obáváte, že se jedná o výkon nedostatečný, můžu vás uklidnit - na zařízení jsem testoval plno různých aplikací včetně her (Snails, Anthelion, Worms, Metalion 2, Ultima Underworld a další) , a upřímně řečeno jsem byl velice překvapen, jak málo se liší zařízení s 300MHz a 400MHz procesorem. Netvrdím, že rozdíly neexistují, za všechny bych jmenoval trochu pomalejší práci s Pocket IE, stejně tak poznáte rozdíl pokud jste zvyklí současně poslouchat MP3 a pracovat, ale pokud nebudete vysloveně přecházet z rychlejšího zařízení na pomalejší, možná vám to ani nepřijde.



Vzhledem k ceně zařízení je příjemným překvapením, že n10 nabízí 64MB paměti pro uložení dat i programů. Některá zařízení sice prezentují 64 MB operační paměti, z různých důvodů je však přístupná velikost výrazně menší. To ale v tomto případě neplatí, uživatel má k dispozici celých 62MB. Operační systém je uchováván ve 32 MB FlashROM paměti, možnost bezpečného uložení (safe storage) není k dispozici.

Popisování kvalit displeje se stává (tedy až na výjimky) celkem rutinní záležitostí, už delší dobu jsem nenarazil na zařízení, které by mělo od pohledu nekvalitní displej. Klasické rozlišení 240 x 320 bodů a 65 tisíc barev asi předpokládáte, transflexní TFT displej asi také nikoho nepřekvapí. Jak již bylo uvedeno, co se velikosti týká, Acer trochu klame tělem. Černé okraje jsou totiž relativně dost silné, viditelná část je pak shodná s většinou standardních zařízení, tedy 89mm. Jas i kontrast jsou vynikající a oproti asi nejlepšímu displeji (h2210) zaostává Acer jen o krůček, především v intenzitě jasu. Ten lze nastavit pouze ve čtyřech krocích, což je možná trochu málo... Velice příjemné je však to, že displej není zabarvený do nějakého odstínu žluté či šedivé, ale barvy jsou věrné a bílá je skutečně bílá. Zkoušel jsem používat n10-ku i venku a opět jsem nenarazil na žádné zásadní problémy. Máte-li rádi technologii "rozmazávání" písma ClearType, můžete si ji snadno zapnout přímo v ovládacích panelech, nemusíte složitě prohledávat registry. Ovládání dotykovým perem je opět přesné a citlivé.



Pokud je kvalitní MP3 přehrávač jedním z nejdůležitějších požadavků na vaše nové Pocket PC, n10ka vás asi trochu zklame. Kromě toho, že jediným nastavitelným zvukovým parametrem je hlasitost, je výstup na sluchátka v porovnání s takovou h3970kou trochu zašuměný. Prostě když do konektoru zasunete sluchátka, začne to v nich trochu šumět:) Při jízdě autobusem to samozřejmě nemůžete postřehnout, ale pokud posloucháte MP3 například před spaním, může vám to trochu vadit. S integrovaným reproduktorem je samozřejmě hloupost chtít ozvučit vesnickou diskotéku, pro hry či přehrání záznamu nějaké pracovní schůzky postačuje víc než dost. Ani MP3 ho nepřekvapí, nechrčí, nechrastí, prostě jen hraje. A nakonec zbývá pohovořit o schopnostech záznamu zvuku - možnost konfigurace opět nulová, schopnosti naopak velice dobré (na tři merty přesvědčivě zachytí každé slovo).

Pro komunikaci s okolním světem můžete standardně použít pouze USB či infračervené port o standardní sériové rychlosti. Samozřejmě je možné v případě potřeby použít libovolnou CF IO kartu jako je Wi-Fi, Bluetooth, GSM/GPRS a další, ale to už stojí jak další peníze, tak i místo v CF slotu. Absence BT modulu se projeví především při připojování k Internetu - přes infra to jde taky, ale kdo jednou zkusil BT, už by neměnil:)

Stejně jako ostatní zařízení je i Acer na cestách napájen baterií, konkrétně Lithium Polymerovou o kapacitě 1520mAh. Bohužel není vyměnitelná, což mimo jiné znamená, že záložní baterie není zapotřebí. V mém testu běžného používání při maximálním podsvícení dokázal Acer pracovat na jedno nabití skvělých 5 hodin, ovšem nezapomínejte, že jeho procesor je taktován "pouze" na 300MHz, což ve spotřebě hraje celkem významnou roli.




Možnosti rozšíření


Díky dvojici zabudovaných slotů pro přídavné karty jsou možnosti rozšíření velice bohaté. SD/MMC slot sice může obsadit pouze paměťová karta, do Compact Flash slotu typu II však můžete dát téměř cokoliv. Já testoval IBM Microdrive 1GB a Socket Wi-Fi a Socket LAN a vše běhalo jako po másle. U zařízení této cenové kategorie velice příjemné zjištění. I když jednu výtku bych k SD slotu přeci jen měl. Jeho umístění na boku přístroje je v pořádku, Acer ostatně není jediné zařízení, které nemá SD slot navrchu. Nepříjemné je však to, že paměťová karta přibližně 1mm ze slotu vyčnívá, takže jsem velice často při braní Aceru do ruky kartu omylem vyndal. Žít se s tím dá, ovšem je nutné dát pozor, abyste kartu někde neztratili.




Software


Zařízení bez aplikací by nám asi nebylo moc k užitku, proto ani dnes nezapomenu popsat aplikace, které dostanete přímo s tímto zařízením. Pokud jste v oblasti Pocket PC nováčkem, přečtěte si článek Co je nového v Pocket PC 2003?, nyní se zmíním jenom o aplikacích, které jsou "jaksi navíc".

V prvé řadě je to velice užitečná aplikace Backup / Restore, která má na starosti zálohu dat na paměťovou kartu a případnou obnovu. Umí zálohovat jak na SD/MMC, tak i na CF karty, zálohu můžete chránit heslem, vybrat si můžete i to, co chcete zálohovat (všechno nebo pouze kalendář, kontakty, úkoly a poštu). Máte-li o svá data skutečně velkou obavu, můžete si nastavit automatické zálohování v případě, že napětí baterie klesne pod určitou úroveň. Obnova dat není problém, aplikace sama nabídne všechny zálohy umístěné na zvolené kartě, stačí si jen vybrat a stisknout tlačítko Restore. Druhou (a poslední) aplikací přímo na Pocket PC je jednoduchá utilitka s názvem RecentDo, která po spuštění ukáže seznam posledních spuštěných aplikací, dokumentů a webových stránek.



Jinak na zařízení až na několik apletů v Ovládacím panelu není. Co však potěší je celkem 8 různých témátek pro Today obrazovku.



Na přiloženém CD-ROMu je kromě klasického Outlooku verze 2002 a synchronizačního programu Microsoft ActiveSync i několik bonusových aplikací, konkrétně tři. Ovšem "bonusová" je v pravém slova smyslu jen jedna - Adobe Acrobat Reader pro Pocket PC i TV Player si můžete zdarma nahrát z Internetu (teda abych byl přesný, na disku je Pocket TV Enterprise, která umí trochu víc věcí než ta volně stáhnutelná, ale přehrávat filmy umí obě). Adobe Acrobat Reader pro Pocket PC využijete pro čtení dokumentů a knih ve formátu .PDF, pomocí aplikace TV Player si na Aceru prohlédnete i filmy kódované ve formátu .MPEG, což standardní přehrávač dodávaný včetně systému neumí. A nakonec zbývá ta jediná skutečně "bonusová aplikace", konkrétně "Lite" verze programu IA Album. I když je v novém systému Windows Mobile 2003 přibalena i aplikace pro prohlížení obrázků a fotek, IA Album je přeci jen lepší, navíc umí dělat i screenshoty.




Cena


Výrobcem doporučená cena se v současnosti dostala těsně pod 9 tisíc korun (bohužel bez DPH), s daní je to něco málo pod 11 tisíc. Na některých eShopech se však k hranici 10 tisíc včetně daně už blíží velice těsně, a pokud se před koncem roku tato psychologická hranice prolomí, pod stromečkem tak n10 může najít celkem dost hodných holčiček a chlapečků:)


Benchmarky


Pro kompletní otestování zařízení používám utilitku Spb Benchmark. Jako ostatně pokaždé zde nebudu psát podrobné výsledky, které jsem v testu naměřil, a publikovat desítky grafů, které stejně většině z vás nic neřeknou. Pokud si někdo chce s výsledky pohrát, kompletní .XML soubor je ke stažení zde :: Acer n10 (2003, 300MHz) (1,54 KB) . Pokud obsah souboru zkopírujete do formláře na této stránce (klikněte na Add device), můžete porovnávat s ostatními zařízeními. Ovšem jak sami můžete vidět, v komplexním hodnocení svých schopností se Acer neumístil vůbec špatně.



Další odkazy
reklama