Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Ultrazvuk umožňuje bezdrátové nabíjení na velké vzdálenosti

9.10.2015, Jáchym Šlik, aktualita
Bezdrátové nabíjení pomocí elektromagnetické indukce není ničím výjimečným, společnost uBeam ovšem experimentuje s možností využití ultrazvuku. Výhodou je to, že nabíječka a smartphone mohou být během nabíjení poměrně daleko od sebe.
Klasické bezdrátové nabíjení je zajímavou technologií, která nevyžaduje žádné kabely, stačí jen zařízení položit na speciální podložku. V tom je ovšem trochu problém, během nabíjení totiž zařízení musí být velmi blízko u sebe, nejlépe se dokonce dotýkat, což velmi znesnadňuje možnost používání smartphonu. Existuje několik standardů bezdrátového nabíjení, všechny ovšem využívají technologii elektromagnetické indukce.

To americká společnost uBeam se vydala trochu jiným směrem a rozhodla uvést do praxe nabíjení pomocí ultrazvuku. Největší výhoda této technologie spočívá v tom, že od sebe nabíječka a zařízení mohou být vzdáleny až jeden metr. Zvuk v této frekvenci přitom lidské ucho neslyší, zároveň by vysílaný signál neměl rušit jiná elektronická zařízení ani bezdrátové signály.

Jak asi tušíte, má to jeden malý háček. Ultrazvuk se nešíří přes překážky, pokud tedy budete přístroj během nabíjení držet, dostane se přes vaši ruku k baterii jen asi 0,01 % přenášené energie, což samozřejmě znamená obrovské energetické ztráty. Ona metrová vzdálenost je tedy stejně jen teoretická a v praxi bude muset nejspíš nabíjené zařízení stejně ležet na podložce.





Technologie od uBeam spočívá v tom, že vysílač přeměňuje elektrickou energii získanou ze sítě na ultrazvukové vlny šířící se zvukem do zařízení s přijímačem, který akustické vlnění přemění zpět na elektrickou energii pro nabíjení baterie. Teoreticky je údajně možné dosáhnout stejné rychlosti nabíjení, jako pokud je zařízení připojeno přímo do elektrické sítě.

Společnosti se daří vysílače postupně zmenšovat, první prototypy totiž byly poměrně velké a nevzhledné. K využívání technologie navíc není nutná podpora ze strany výrobce zařízení, uBeam totiž plánuje distribuovat speciální kryty pro smartphony, které umožní využívat bezdrátové nabíjení pomocí ultrazvuku. Kromě telefonů bude možné touto technologií nabíjet i jiné spotřebiče, třeba tablety, notebooky či fotoaparáty.

Samotná bezdrátová nabíječka by pak neměla být moc drahá, konkrétně se hovoří o podobné ceně jako v případě elektromagnetických nabíječek. uBeam už údajně letos na jaře jednal s velkými americkými společnostmi z řad hotelových řetězců, aerolinií a fast foodů, takže v budoucnu by mohlo být ultrazvuké nabíjení skoro všudypřítomné. Společnost vyjednávala také s výrobci zařízení, jako jsou Apple a Samsung.

Zdroj: PhoneArena.com, TechCrunch.com
reklama