www.svetmobilne.cz
>
>

Toyota testuje vodíkem poháněný tahač, který nevypouští žádné emise

Toyota testuje vodíkem poháněný tahač, který nevypouští žádné emise
, , aktualita
Kamiony jsou výraznými znečišťovateli životního prostředí, proto jejich varianty s alternativním pohonem dávají smysl. Toyota začala testovat tahače poháněné vodíkovými články, který by mohl být používán například v přístavech.reklama
Před pár dny Elon Musk potvrdil, že jeho automobilka Tesla letos v září představí plně elektrický tahač. Toyota se rozhodla vydat trochu jinou cestou, oznámila totiž test tahačů poháněných vodíkovými palivovými články. Právě zahájený „Portal Project“ si klade za cíl zjistit, jak jsou nákladní vozidla s tímto pohonem vhodná pro každodenní přepravu. Tahače jsou vybaveny dvojicí vodíkových palivových článků od Toyoty a 12kWh baterií, které dodávají energii dvěma elektromotorům paralelně pohánějících zadní kola. Vozidlo uveze náklad o hmotnosti více než 36 tun, a to při dojezdu asi 320 km.

Vodíkem poháněné kamiony tedy prozatím nejsou určeny pro přepravu nákladů přes celé Spojené státy, ale spíše pro kratší vzdálenosti z přístavů nebo překladišť. „Domníváme se, že na trhu v dnešní době existuje poptávka po této technologie v přístavech, kde neexistují žádné alternativy k dieselovým pohonům,“ tvrdí národní manažer pokročilých technologií v Toyotě Craig Scott. Testování vodíkem poháněných tahačů proto začne v přístavu v Los Angeles, který by v budoucnu rád docílil nulových emisí u těžkých nákladních vozidel. Jediným vypouštěným „odpadem“ je totiž čistá voda.

Projekt vodíkem poháněných tahačů je součástí širšího plánu Toyoty, který zahrnuje další vozidla s palivovými články a potřebnou infrastrukturu. Japonská automobilka už v minulosti představila osobní vozidlo Toyota Mirai, které je poháněno právě vodíkem. Asi nejlépe nakročeno má vodíkový pohon v železniční dopravě, kde by měl být provoz vodíkových vlaků zahájen ještě v letošním roce.

Zdroj: Engadget.com
reklama
Nejnovější články
Podvodníci v Pokémon Go! jsou trestáni zobrazováním základních pokémonů Podvodníci v Pokémon Go! jsou trestáni zobrazováním základních pokémonů
Niantic bojuje proti těm, kteří využívají nekalé prostředky při hraní hry Pokémon Go! Nyní přistoupila k novému způsobu trestu, kdy se takovým hráčům nezobrazují všichni dostupní pokémoni, pouze ti základní.
25.5.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  1 komentář
Huawei Matebook X, E a D: jedna řada, tři různé modely Huawei Matebook X, E a D: jedna řada, tři různé modely
Huawei podle očekávání představil novou generaci Matebook. A místo jednoho modelu byly představeny hned tři s různými velikostmi i výbavou. Liší se také konstrukce. MateBooky X a D jsou notebooky, MateBook E je tablet s klávesnicí.
25.5.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Xperia XZ1, XZ1 Compact a X1 začínají odhalovat své parametry Xperia XZ1, XZ1 Compact a X1 začínají odhalovat své parametry
Podle posledních informací připravuje Sony pro veletrh IFA 2017 minimálně tři nové smartphony. Dva z nich by měly nabídnout procesor Snapdragon 835, v případě modelu XZ1 Compact dokonce v kombinaci s velmi malými rozměry.
23.5.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Android O bude úspornější i bezpečnější, přinese také nové emotikony Android O bude úspornější i bezpečnější, přinese také nové emotikony
Připravovaný Android O přinese delší výdrž baterii, vyšší stabilitu aplikací i kvalitnější zabezpečení. Jak toho Google dosáhne? Kromě toho byly představeny také nové kulaté emotikony, které nahradí dosavadní podivné tvary.
22.5.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Android Go: svižný systém i na nejlevnějších smartphonech Android Go: svižný systém i na nejlevnějších smartphonech
Android nalezneme jak na vlajkových lodích, tak extrémně levných telefonech za pár tisíc korun. A právě na ně cílí nová sada Android Go, která obsahuje aplikace a funkce pro low-endové modely s 1GB či menší RAM. Neméně důležitá bude také úspora mobilních dat.
22.5.2017,  aktualita, Jáchym Šlik