www.svetmobilne.cz
>
>

Toyota testuje vodíkem poháněný tahač, který nevypouští žádné emise

Toyota testuje vodíkem poháněný tahač, který nevypouští žádné emise
, , aktualita
Kamiony jsou výraznými znečišťovateli životního prostředí, proto jejich varianty s alternativním pohonem dávají smysl. Toyota začala testovat tahače poháněné vodíkovými články, který by mohl být používán například v přístavech.reklama
Před pár dny Elon Musk potvrdil, že jeho automobilka Tesla letos v září představí plně elektrický tahač. Toyota se rozhodla vydat trochu jinou cestou, oznámila totiž test tahačů poháněných vodíkovými palivovými články. Právě zahájený „Portal Project“ si klade za cíl zjistit, jak jsou nákladní vozidla s tímto pohonem vhodná pro každodenní přepravu. Tahače jsou vybaveny dvojicí vodíkových palivových článků od Toyoty a 12kWh baterií, které dodávají energii dvěma elektromotorům paralelně pohánějících zadní kola. Vozidlo uveze náklad o hmotnosti více než 36 tun, a to při dojezdu asi 320 km.

Vodíkem poháněné kamiony tedy prozatím nejsou určeny pro přepravu nákladů přes celé Spojené státy, ale spíše pro kratší vzdálenosti z přístavů nebo překladišť. „Domníváme se, že na trhu v dnešní době existuje poptávka po této technologie v přístavech, kde neexistují žádné alternativy k dieselovým pohonům,“ tvrdí národní manažer pokročilých technologií v Toyotě Craig Scott. Testování vodíkem poháněných tahačů proto začne v přístavu v Los Angeles, který by v budoucnu rád docílil nulových emisí u těžkých nákladních vozidel. Jediným vypouštěným „odpadem“ je totiž čistá voda.

Projekt vodíkem poháněných tahačů je součástí širšího plánu Toyoty, který zahrnuje další vozidla s palivovými články a potřebnou infrastrukturu. Japonská automobilka už v minulosti představila osobní vozidlo Toyota Mirai, které je poháněno právě vodíkem. Asi nejlépe nakročeno má vodíkový pohon v železniční dopravě, kde by měl být provoz vodíkových vlaků zahájen ještě v letošním roce.

Zdroj: Engadget.com
reklama
Nejnovější články
Huawei Nova Smart míří na český trh, jde o přejmenovaný Honor 6C Huawei Nova Smart míří na český trh, jde o přejmenovaný Honor 6C
Huawei opět dokazuje, že značky a modelové řady jsou pro něj nic neznamenají a obměňuje je podle poptávky na jednotlivých trzích. Nedávno představený Honor 6C se bude na v ČR prodávat jako Huawei Nova Smart, v Číně potom stejný model nese název Enjoy 6s.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Načervenalý displej Galaxy S8 opraví softwarová aktualizace Načervenalý displej Galaxy S8 opraví softwarová aktualizace
Problém s červeným nádechem displeje, který postihl některé první kusy Galaxy S8, nejspíš půjde odstranit pomocí aktualizace softwaru. Hlavní slabinou Galaxy S8 však není displej, nýbrž čtečka otisků prstů, shodují se recenzenti.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Chystaný top model LG V30 by měl napravit chyby LG G6 Chystaný top model LG V30 by měl napravit chyby LG G6
LG G6 oproti Samsungu Galaxy S8 postrádá zakřivený displej nebo nejmodernější procesor. Tyto nedostatky by ovšem mohl napravit připravovaný smartphone LG V30, který se údajně dostane na trh letos na podzim.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft představí přímou konkurenci pro chromebooky Microsoft představí přímou konkurenci pro chromebooky
Příští měsíc nejspíš Microsoft představí platformu Windows 10 Cloud, která bude cestou k velmi levným notebookům určeným především pro vzdělávání. Půjde tedy o přímou konkurenci pro chromebooky, jejichž popularita v amerických školách dlouhodobě roste.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
V některých kusech Huawei P10 nalezneme pomalejší úložiště i paměť V některých kusech Huawei P10 nalezneme pomalejší úložiště i paměť
Huawei dodává svůj nový smartphone P10 s různými komponenty, přičemž zákazník nemá šanci zjistit, jakou verzi kupuje. Některé kusy nabízejí pomalejší vnitřní úložiště či operační paměť. Výrobce se brání tím, že se jedná o standardní postup.
21.4.2017,  aktualita, Jáchym Šlik