Tizen na hodinkách předběhl Android Wear, objevil se i ve smartphonu Samsung Z4

Tizen na hodinkách předběhl Android Wear, objevil se i ve smartphonu Samsung Z4
, , aktualita
Samsung představil v pořadí čtvrtý telefon s operačním systémem Tizen. I tentokrát se jedná zástupce nejnižší třídy, který může zaujmout snad jen nízkou cenou. Naopak úspěchy slaví na poli chytrých hodinek, kde už má větší podíl než Android Wear od Googlu.reklama

Samsung Z4Samsung Z4 je už několikátý smartphone s Tizen OS, ale i tentokrát má několik podstatných vad na kráse. Zaprvé se bude prodávat pouze na vybraných rozvojových trzích, jako je Indie. Zadruhé byla výbava stlačena na úplné minimum, patrně kvůli nízké ceně, konkrétní částka však prozatím zveřejněna nebyla. Přístroj disponuje 4,5“ displejem s rozlišením 800 x 480 pixelů a je poháněn blíže nespecifikovaným čtyřjádrovým procesorem na 1,5 GHz, který je doplněn o 1GB RAM.

Na přední i zadní straně nalezneme shodně 5MPx fotoaparát, oba navíc disponují LED bleskem. V případě zadního snímače jsou navíc připraveny hned dvě diody, které jsou navíc umístěny netradičně naproti sobě. Samsung Z4 dále disponuje 2050mAh baterií a LTE, na výběr navíc bude ze single SIM i dual SIM varianty.

Operačním systémem je Tizen 3.0, který se vyznačuje přímočarým uživatelským rozhraním a širokými možnostmi zkratek, ať už pomocí fyzického tlačítka pod displejem nebo dotykových gest. K vychytávkám aplikace fotoaparátu patří automaticky pořízené selfie na základě rozpoznání obličeje nebo současné nahrávání videí předním i zadním snímačem.


Tizen OS úspěšnější než Android WearSamsung je jedním z výrobců, kteří se u svých chytrých hodinek nevydali cestou platformy Android Wear a raději vsadili na své vlastní řešení. Tento krok se patrně vyplatil, neboť Tizen OS se podle posledních dat společnosti Strategy Analytics stal druhým nejpoužívanějším operačním systémem v chytrých hodinkách. Trhu ovšem nadále pevně vládne Apple WatchOS s 57% podílem, zatímco Tizen OS má jen 19 % a třetí Android Wear 18 %. Rozestup mezi druhým a třetím místem je tedy minimální, ale přesto stojí za pozornost.

Tizen OS totiž používá jen Samsung ve svých hodinkách z řady Gear, zatímco konkurenční řešení od Googlu nalezneme v nespočtu modelů nejrůznějších značek – od čistě technologických přes tradiční hodinkové až po módní. Nedávné vydání Android Wear 2.0 následované řadou nových modelů by mohlo prodeje opět zvýšit. Obecně platí, že trh s chytrými hodinkami je značně nevyzpytatelný a projevuje se neustálým kolísáním. Nejvíc jej ovlivňuje prodej Apple Watch, které táhnou celý trh.

Zdroj: News.samsung.com, Phonearena.com
reklama
Nejnovější články
Android O bude úspornější i bezpečnější, přinese také nové emotikony Android O bude úspornější i bezpečnější, přinese také nové emotikony
Připravovaný Android O přinese delší výdrž baterii, vyšší stabilitu aplikací i kvalitnější zabezpečení. Jak toho Google dosáhne? Kromě toho byly představeny také nové kulaté emotikony, které nahradí dosavadní podivné tvary.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Android Go: svižný systém i na nejlevnějších smartphonech Android Go: svižný systém i na nejlevnějších smartphonech
Android nalezneme jak na vlajkových lodích, tak extrémně levných telefonech za pár tisíc korun. A právě na ně cílí nová sada Android Go, která obsahuje aplikace a funkce pro low-endové modely s 1GB či menší RAM. Neméně důležitá bude také úspora mobilních dat.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Huawei Y3 2017 a Y7: cenově dostupná dvojice smartphonů Huawei Y3 2017 a Y7: cenově dostupná dvojice smartphonů
Huawei v tichosti představil další dva nové modely z řady Y. Kromě třetí generace Y3, což je opravdový low-end se základními specifikacemi, jsme se dočkali také zbrusu nového Y7, který je o něco větší a svou výbavu ukrývá v částečně kovovém těle.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Meizu a bezrámečkový smartphone? Možná se dočkáme v roce 2018 Meizu a bezrámečkový smartphone? Možná se dočkáme v roce 2018
Čínská společnost Meizu by mohla ke svému patnáctému výročí, které oslaví v příštím roce, nadělit zákazníkům smartphone s bezrámečkovým designem. Naznačil to samotný šéf společnosti s tím, že v současné době existují jiné priority.
21.5.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Renault testuje elektrické Kangoo Z.E. bezdrátově nabíjené ze silnice Renault testuje elektrické Kangoo Z.E. bezdrátově nabíjené ze silnice
Skladování elektrické energie je u elektromobilů velký problém. Baterie jsou stále velké a těžké. Renault společně se společnostmi Qualcomm a Vedecom vyrobil a vyzkoušel testovací dráhu pro bezdrátové nabíjení elektromobilů ve Francii.
21.5.2017,  aktualita, Milan Šurkala