Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Telefony poznají ostatní zařízení pomocí elektromagnetického pole

10.5.2017, Jáchym Šlik, aktualita
NFC možná v budoucnu nebude potřeba, neboť smartphonům bude k identifikaci ostatních zařízení stačit jejich elektromagnetické pole, které běžně vyzařují. To by mohlo znamenat například výrazné usnadnění ovládání chytrých produktů v domácnosti.
Pokud slyšíme o elektromagnetickém poli, je to obvykle v negativním slova smyslu, neboť podle mnohých teorií a výzkumů má negativní účinky na lidské zdraví. Ať už je tomu jakkoliv, my se podíváme na zajímavý způsob využití tohoto pole, které okolo sebe vyzařují všechna elektronická zařízení. Tým vědců z Carnegie-Mellonovy univerzity v Pensylvánii vycházel z poznatku, který přinesla už v loňském roce výzkumná laboratoř Disney Research, že každé zařízení má své unikátní elektromagnetické pole. Zjednodušeně jej můžeme označit za obdobu otisku prstu, který umožňuje identifkovat konkrétní zařízení. Proč tedy tuto vlastnost nevyužít v náš prospěch?





Vědci v rámci projektu Deus EM Machina upravili smartphone Moto G z roku 2013, kterému přidali senzor elektromagnetického záření. Samotný hardware by ovšem byl k ničemu, kdyby nebyl vytvořen software využívající strojové učení k identifikaci jednotlivých typů zařízení pomocí elektromagnetického pole. Funkce byla testována v kombinaci s řadou „připojitelných“ produktů, jako je žárovka Philips Hue, chladnička, termostat, televizor, router, projektor či dveřní zámek. Technologie umožní tato zařízení rychleji a snadněji ovládat než v případě využívání Bluetooth či Wi-Fi. Stačí například přiblížit telefon k žárovce a dojde k její rozsvícení, případně spuštění příslušné mobilní aplikace pro její ovládání. Něco podobného by zvládla i již využívaná technologie NFC, ale ta zase vyžaduje podporu ze strany obou zařízení.

Upravený smartphone zvládl rozpoznat také kávovar a další zařízení bez chytrých funkcí či připojení k internetu, ale samozřejmě je nemohl nijak ovládat. Přesto by se i tady mohlo najít nějaké využití, kupříkladu otevření stránek internetového obchodu s kapslemi do kávovaru. Výzkumníci ukázali také tzv. kontextuální využití, kdy by uživatel například mohl přiložit telefon k monitoru a následně by došlo k odeslání zobrazeného souboru do počítače (např. přes Wi-Fi). Obdobným způsobem by mohl být také odesílán zkopírovaný text. Pokud by byl telefon přiložen k tiskárně namísto monitoru, došlo by k vytisknutí zobrazeného souboru.


V kombinaci s televizorem zase může přiložením smartphonu k obrazovce dojít k aktivaci bezdrátového streamování. U testovaného prototypu narušuje senzor elektromagnetického pole design telefonu, ale komerční verze tohoto řešení počítá s využitím antény či kovového rámu. Na uvedení na trh si ovšem podle autorů projektu počkáme minimálně rok.

Zdroj: Engadget.com
reklama