Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Soud FBI proti Applu odvolán, mobil odemkne někdo jiný

23.3.2016, Milan Šurkala, aktualita
Spor mezi FBI a Applem o odemčení telefonu teroristy nakonec skončil dříve, než se dostal k soudu. Mělo se tak stát dnes, nicméně FBI přišla s tím, že už má metodu, díky kterou nabourá iPhon 5C útočníka. Aktualizace: S prolomením pomáhá společnost Cellebrite.
Poslední týdny se hodně hovořilo o tom, zda má nebo nemá Apple odemknout iPhone 5C teroristy Rizwana Farooka, který minulý rok útočil v San Bernardinu, kde zabil 14 lidí. FBI se chtěla dostat do tohoto smartphonu a zjistit, zda nebyl napojený na další teroristy, případně další informace. Dnes v úterý mělo být soudní líčení, které ale skončilo ještě dříve, než začalo. Soud byl totiž na dva týdny odvolán s tím, že FBI už má patrně řešení, jak se do telefonu dostat. Podle zveřejněných informací někdo o víkendu FBI prezentoval, jak se dá zabezpečení inkriminovaného iPhonu obejít. FBI chce nyní tento postup během následujících dvou týdnů otestovat a zjistit, zda opravdu nepoškodí data v telefonu.

Apple iPhone 5C

Celý případ byl založen na tom, že pouze Apple je schopný zpřístupnit tato data. Jak se zdá, možná toho bude schopen někdo jiný, ale zatím není jasné, kdo má být tím tajemným "hackerem". Může to být NSA, softwarové společnosti zabývající se bezpečností nebo někdo úplně jiný. Důležité je to, že tímto padl hlavní důvod, proč by měl Apple odemykat telefon, když není jediný, kdo by toho měl být schopen (jak původně tvrdila FBI a na čemž stavěla své argumenty).

Pokud je možné ochranu prolomit, vznikne naopak otočená situace, kdy je zřejmé, že zabezpečení iPhonů není až tak dokonalé a lze to považovat za bezpečnostní díru. V tomto případě zas Apple bude pravděpodobně chtít po FBI zveřejnění tohoto nedostatku, aby chyba mohla být opravena. Dá se ale předpokládat, že naopak FBI pro tentokrát nebude chtít spolupracovat a znalosti o bezpečnostní díře si ponechá pro sebe, aby ji mohla dále využívat.

Celý spor byl podle všeho především o tom, vytvořit (nebo najít) backdoor v softwaru. Takto ho FBI dostane, nicméně to nevylučuje, že se v blízké době neobjeví další případ, kdy tu bude snaha prosadit zadní vrátka v softwaru ze zákona, tento záměr už někteří politici několikrát požadovali, mezi nimi např. Barack Obama. Vláda sama přiznala, že i když má nalezené chyby výrobcům zveřejňovat, v některých případech, kdy se to hodí národní bezpečnosti, může toto neučinit. Možná se tedy dočkáme dalšího sporu, kdy naopak Apple bude chtít po FBI zveřejnit způsob, kterým jim prolomili iPhone.

Aktualizace (23.3.): Objevila se informace, že FBI pomůže s odemčením společnost Cellebrite z Izraele, která vyvíjí speciální hardware i software pro prolamování mobilních zařízení za nejrůznějšími forenzními účely.

Zdroj: wired.com, arstechnica.com, boingboing.net, digitaltrends.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama